EUSPBA Competition Results

Ohio Scottish Games 2020
Wellington OH
6/27/2020

Judges: Clark Abercrombie, Graham Brown, Barry Conway, Jim Dillahey, Ken Eller, Mr. Andrew Conlon Elliott , David J. Hall, Nick Hudson, Dan Lyden, Calum MacDonald, Steve MacNeil, Derek R. Midgley, Craig Munro, Patrick W. Regan, Michael John Rogers, Lyric Todkill, Bob Worrall
Soloists: 206
Groups: 0

Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 16
Freeman, Jeremy A ES926175 2 14
Lyden, Dan ES0640 3 12
Cleavinger, Skip ES1457 4 10
Regan, Sean Patrick ES1142 5 8
Bielski, Maeghan ES0293F 6 6
Liechti, Kenneth M. ES0999 0
Wallace, Mary ES0201 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 16
Horwath, Joseph T00271 2 14
Hudson, Nick ES0454 3 12
Regan, Sean Patrick ES1142 4 10
Freeman, Jeremy A ES926175 5 8
Wallace, Mary ES0201 6 6
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Liechti, Kenneth M. ES0999 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 8
Horwath, Joseph T00271 2 7
Lyden, Dan ES0640 3 6
Freeman, Jeremy A ES926175 4 5
Regan, Sean Patrick ES1142 5 4
Liechti, Kenneth M. ES0999 6 3
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Wallace, Mary ES0201 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neville, Laura J. ES0595 1 16
Marshall, Stuart ES0706 2 14
Silva, Nate ES1545 3 12
Darmadi, Kevin ES0300 4 10
Elliot, Ben T00243 5 8
Dickel, Jerry-Anne ES0131 6 6
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Trenor, Michael ES1716 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Michael John Rogers
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 16
Neville, Laura J. ES0595 2 14
Elliot, Ben T00243 3 12
Marshall, Stuart ES0706 4 10
Elliott, Mark A. ES1497 5 8
Dickel, Jerry-Anne ES0131 6 6
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Trenor, Michael ES1716 0
Hornpipe & Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 8
Neville, Laura J. ES0595 2 7
Marshall, Stuart ES0706 3 6
Trenor, Michael ES1716 4 5
Elliot, Ben T00243 5 4
Elliott, Mark A. ES1497 6 3
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
6/8 March
Judges
Bob Worrall
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Stuart ES0706 1 8
Elliot, Ben T00243 2 7
Darmadi, Kevin ES0300 3 6
Neville, Laura J. ES0595 4 5
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 5 4
Dickel, Jerry-Anne ES0131 6 3
Elliott, Mark A. ES1497 0
Trenor, Michael ES1716 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 1 34
Stapleton, Thomas ES0350F 2 32
Buchanan, Andrew D ES925668 3 30
Miller, Alexandra ES925811 4 28
Miller, Katherine ES925812 5 26
Trimpey, Emily ES21607 6 24
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Brown, Julianne ES0636 0
Burns, Tommy ES0814 0
Craig, Jacob ES1328 0
Gallo, Anne ES0620F 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
McLarty, Claire ES925935 0
Molloy, Michael ES1258 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Scally, John F. ES0959 0
Stamper, Carmela ES0156 0
2/4 March A
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Thomas ES0350F 1 11
McCollum, Thomas Michael ES926163 2 10
McLarty, Claire ES925935 3 9
Trimpey, Emily ES21607 4 8
Silva, Nate ES1545 5 7
Hamblin, Sheldon ES0002 6 6
Brown, Julianne ES0636 0
Buchanan, Andrew D ES925668 0
Craig, Jacob ES1328 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
Molloy, Michael ES1258 0
2/4 March B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 10
Miller, Katherine ES925812 2 9
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 3 8
Miller, Alexandra ES925811 4 7
Stamper, Carmela ES0156 5 6
Armstrong, Coreyanne ES0194F 6 5
Burns, Tommy ES0814 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Scally, John F. ES0959 0
Strathpey & Reel A
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Trimpey, Emily ES21607 1 11
Stapleton, Thomas ES0350F 2 10
McCollum, Thomas Michael ES926163 3 9
Silva, Nate ES1545 4 8
Craig, Jacob ES1328 5 7
Buchanan, Andrew D ES925668 6 6
Brown, Julianne ES0636 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McLarty, Claire ES925935 0
Molloy, Michael ES1258 0
Strathpey & Reel B
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Alexandra ES925811 1 10
Miller, Katherine ES925812 2 9
Gallo, Anne ES0620F 3 8
Stamper, Carmela ES0156 4 7
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 5 6
Armstrong, Coreyanne ES0194F 6 5
Burns, Tommy ES0814 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Scally, John F. ES0959 0
Hornpipe & Jig
Judges
Michael John Rogers
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES925812 1 18
Miller, Alexandra ES925811 2 17
Stapleton, Thomas ES0350F 3 16
Craig, Jacob ES1328 4 15
McCollum, Thomas Michael ES926163 5 14
Gallo, Anne ES0620F 6 13
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Brown, Julianne ES0636 0
Buchanan, Andrew D ES925668 0
Burns, Tommy ES0814 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McLarty, Claire ES925935 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Trimpey, Emily ES21607 0
6/8 March A
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 11
Molloy, Michael ES1258 2 10
Buchanan, Andrew D ES925668 3 9
Trimpey, Emily ES21607 4 8
McCollum, Thomas Michael ES926163 5 7
Hamblin, Sheldon ES0002 6 6
Brown, Julianne ES0636 0
Craig, Jacob ES1328 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McLarty, Claire ES925935 0
Stapleton, Thomas ES0350F 0
6/8 March B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES925812 1 10
Miller, Alexandra ES925811 2 9
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 3 8
Gallo, Anne ES0620F 4 7
Armstrong, Coreyanne ES0194F 5 6
Stamper, Carmela ES0156 6 5
Burns, Tommy ES0814 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Scally, John F. ES0959 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 1 24 1
Englebretson, Bridget ES1322 2 22 1
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 3 20 1
McCollum, Thomas Michael ES926163 4 18
Friz, Daniel ES0314 5 16
Smith, George M ES1575 6 14
Calovini, Reece ES1318 0
Ciesinski, Elly ES0298 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Sanford, John ES0461 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Piobaireachd B
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gamache, Jean Sebastien T00252 1 24
Thompson, C. Darrell ES0702 2 22
Steel, Jan-Erik X0527 3 20
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 4 18
Foster, Kelly ES1204 5 16
Sparklin, Eric ES1025 6 14
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Hussey, Edward ES925882 0
Ivey, Walter ES0452 0
Landay, Bruce ES0104 0
Maheu, Vera ES0120 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Piobaireachd C
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schrader, Jacob ES1351 1 24 1
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 2 22
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 3 20
Thomas, Alice ES0250 4 18
Stuart, Chaz ES926140 5 16
Van Dyke, Glenna ES0032 6 14
Flansburg, Zoey ES925815 0
Pastor, Elise ES1334 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
Shepheard, Jonathan T00254 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Young, Rick ES0110 0
2/4 March A
Judges
Bob Worrall
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gamache, Jean Sebastien T00252 1 14 1
Calovini, Reece ES1318 2 13
Englebretson, Bridget ES1322 3 12
Ciesinski, Elly ES0298 4 11
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 5 10
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 6 9
English, John Thomas ES925723 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Friz, Daniel ES0314 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Sanford, John ES0461 0
Smith, George M ES1575 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
2/4 March B
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 1 14 1
Steel, Jan-Erik X0527 2 13
Schrader, Jacob ES1351 3 12
Hussey, Edward ES925882 4 11
Pastor, Elise ES1334 5 10
Faulkner, Gary D. ES1232 6 9
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Foster, Kelly ES1204 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Landay, Bruce ES0104 0
Maheu, Vera ES0120 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
2/4 March C
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 14
Van Dyke, Glenna ES0032 2 13
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 3 12
Stuart, Chaz ES926140 4 11
Breslin, Cameron ES0027 5 10
Flansburg, Zoey ES925815 6 9
Giliberto, Sarah 41284 0
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 0
John, Rosemary ES0066 0
Leishman, Laurel T00245 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Young, Rick ES0110 0
Strathpey & Reel A
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 13
Gamache, Jean Sebastien T00252 2 12
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 3 11
Calovini, Reece ES1318 4 10
Ciesinski, Elly ES0298 5 9
English, John Thomas ES925723 6 8
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Friz, Daniel ES0314 0
Sanford, John ES0461 0
Smith, George M ES1575 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Strathpey & Reel B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 1 13 1
Shepheard, Jonathan T00254 2 12
Hussey, Edward ES925882 3 11
Schrader, Jacob ES1351 4 10
Sparklin, Eric ES1025 5 9
Steel, Jan-Erik X0527 6 8
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Foster, Kelly ES1204 0
Ivey, Walter ES0452 0
Maheu, Vera ES0120 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Strathpey & Reel C
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 13 1
Lewis, Christopher 11747F 2 12 1
Flansburg, Zoey ES925815 3 11
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 4 10
Pastor, Elise ES1334 5 9
Pearcy, Christopher Charles ES926234 6 8
Breslin, Cameron ES0027 0
Landay, Bruce ES0104 0
Leishman, Laurel T00245 0
Stuart, Chaz ES926140 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Young, Rick ES0110 0
Jig A
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ciesinski, Elly ES0298 1 14
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 2 13
English, John Thomas ES925723 3 12
Calovini, Reece ES1318 4 11
Englebretson, Bridget ES1322 5 10
Gamache, Jean Sebastien T00252 6 9
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Friz, Daniel ES0314 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Smith, George M ES1575 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 0
Jig B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 14 1
Hussey, Edward ES925882 2 13
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 3 12
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 4 11
Schrader, Jacob ES1351 5 10
Leishman, Laurel T00245 6 9
Breslin, Cameron ES0027 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Foster, Kelly ES1204 0
Giliberto, Sarah 41284 0
Ivey, Walter ES0452 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
6/8 March A
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gamache, Jean Sebastien T00252 1 13
Calovini, Reece ES1318 2 12
Englebretson, Bridget ES1322 3 11
English, John Thomas ES925723 4 10
Ciesinski, Elly ES0298 5 9
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 6 8
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Friz, Daniel ES0314 0
Sanford, John ES0461 0
Smith, George M ES1575 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
6/8 March B
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 1 13 1
Hussey, Edward ES925882 2 12
Thompson, C. Darrell ES0702 3 11
Bathory-Peeler, Steven ES0482 4 10
Faulkner, Gary D. ES1232 5 9
Robinson, Lucas ES0462 6 8
Foster, Kelly ES1204 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Landay, Bruce ES0104 0
Maheu, Vera ES0120 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Steel, Jan-Erik X0527 0
6/8 March C
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 13 1
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 2 12
Flansburg, Zoey ES925815 3 11
Van Dyke, Glenna ES0032 4 10
Schrader, Jacob ES1351 5 9
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 6 8
Breslin, Cameron ES0027 0
Giliberto, Sarah 41284 0
John, Rosemary ES0066 0
Leishman, Laurel T00245 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Young, Rick ES0110 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nichols, Hunter ES1608 1 28 1
Buchanan-Smith, Casey 41705 2 26 1
Moore, Maureen ES0444 3 24 1
Perry, Benjamin ES0427 4 22
McCollum, Michael ES926164 5 20
Wilkins, Somhairle ES1410 6 18
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Flanagan, Sean ES1515 0
Galloway, Hilliard Drew ES925976 0
Hope, Katie ES926062 0
Jones, Gwen ES0070 0
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 0
Leahy, Jim ES1146 0
Romine, Laura ES0966 0
Piobaireachd B
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reese, Daniel ES925995 1 26
Leishman, Laurel T00245 2 24
Johnson, Frank J ES925897 3 22
Dispenza, Jessica ES1372 4 20
Lewis, Gary A ES926195 5 18
Van Buskirk, David ES1196 6 16
Andrews, Robert ES0283 0
Evans, Peter ES1517 0
Maynard, Robert Kent ES926302 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Skinner, James ES1023 0
2/4 March A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leahy, Jim ES1146 1 15
Buchanan-Smith, Casey 41705 2 14
Nohr, Orion ES925864 3 13
Perry, Benjamin ES0427 4 12
Moore, Maureen ES0444 5 11
Galloway, Hilliard Drew ES925976 6 10
Creamer, William R ES926264 0
Flanagan, Sean ES1515 0
Harrison, Paul Eddie ES925796 0
Hope, Katie ES926062 0
Martin, Matthew Quinn ES925896 0
McCollum, Michael ES926164 0
Meek, Kim T00269 0
Reisdorf, Dave ES1538 0
Williamson, Jim T00259 0
2/4 March B
Judges
Michael John Rogers
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Self, Ahren Christian ES926149 1 14
Galbraith, Steven ES1594 2 13
Lewis, Gary A ES926195 3 12
Evans, Peter ES1517 4 11
Nichols, Hunter ES1608 5 10
Murphy, Daniel P. ES925670 6 9
Andrews, Robert ES0283 0
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Crook, David Scott ES926295 0
Jones, Gwen ES0070 0
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Wilkins, Somhairle ES1410 0
Zaleski, Christopher ES926317 0
2/4 March C
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dispenza, Jessica ES1372 1 14 1
Workman, Allen ES0254 2 13
Reese, Daniel ES925995 3 12
Nelsen, Brian ES0904 4 11
McGhee, Walter ES1636 5 10
Van Buskirk, David ES1196 6 9
Byrne, Matthew ES1717 0
Charlton, Linda ES925942 0
Johnson, Frank J ES925897 0
Larcom, Robert Patrick ES926155 0
Lewis, Stacy Kevin ES926334 0
Maziejka, Scott Alexander ES926335 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Strathpey & Reel A
Judges
Bob Worrall
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan-Smith, Casey 41705 1 13
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 2 12
Nohr, Orion ES925864 3 11
Murphy, Daniel P. ES925670 4 10
Leahy, Jim ES1146 5 9
Wilkins, Somhairle ES1410 6 8
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Creamer, William R ES926264 0
Evans, Peter ES1517 0
Galloway, Hilliard Drew ES925976 0
Hope, Katie ES926062 0
McCollum, Michael ES926164 0
Moore, Maureen ES0444 0
Strathpey & Reel B
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nichols, Hunter ES1608 1 14
Workman, Allen ES0254 2 13
Nelsen, Brian ES0904 3 12
Van Buskirk, David ES1196 4 11
Andrews, Robert ES0283 5 10
Ronis, Lisa ES0068 6 9
Dispenza, Jessica ES1372 0
Larcom, Robert Patrick ES926155 0
Lewis, Gary A ES926195 0
McGhee, Walter ES1636 0
Reese, Daniel ES925995 0
Romine, Laura ES0966 0
Skinner, James ES1023 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
6/8 March A
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan-Smith, Casey 41705 1 11
Nohr, Orion ES925864 2 10
McNamara, Daniel ES0093 3 9
Galloway, Hilliard Drew ES925976 4 8
Williamson, Jim T00259 5 7
Meek, Kim T00269 6 6
Creamer, William R ES926264 0
Hope, Katie ES926062 0
Leahy, Jim ES1146 0
McCollum, Michael ES926164 0
Moore, Maureen ES0444 0
6/8 March B
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wilkins, Somhairle ES1410 1 11
Murphy, Daniel P. ES925670 2 10
Romine, Laura ES0966 3 9
Nichols, Hunter ES1608 4 8
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 5 7
Butts, Elizabeth Moore ES925892 6 6
Andrews, Robert ES0283 0
Crook, David Scott ES926295 0
Jones, Gwen ES0070 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Zaleski, Christopher ES926317 0
6/8 March C
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Workman, Allen ES0254 1 11
Reese, Daniel ES925995 2 10
Ronis, Lisa ES0068 3 9
Skinner, James ES1023 4 8
Van Buskirk, David ES1196 5 7
Lewis, Stacy Kevin ES926334 6 6
Larcom, Robert Patrick ES926155 0
Lewis, Gary A ES926195 0
McGhee, Walter ES1636 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Self, Ahren Christian ES926149 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Johnston, Logie T00267 1 22 1
McElhinney, Meghan ES925831 2 20 1
Horne, Liam C ES926176 3 18 1
Johnston, Archie T00268 4 16 1
LaBelle, Emmitt ES926110 5 14
Arguelles , Agustin ES925883 6 12
Bartels, Bennett ES925927 0
Cai, Ray T00246 0
McGuire, Liam ES926087 0
Rossi, Anthony Dennis ES926153 0
Schoenfeld, William ES925827 0
2/4 March
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Johnston, Logie T00267 1 17 1
Arguelles , Agustin ES925883 2 16 1
McElhinney, Meghan ES925831 3 15
Johnston, Archie T00268 4 14
Horne, Liam C ES926176 5 13
LaBelle, Emmitt ES926110 6 12
Bartels, Bennett ES925927 0
Cai, Ray T00246 0
Herkowitz, Bethany ES925819 0
Hyde, Stevie T00203 0
Marinelli, Luke Daniel ES926244 0
McGuire, Liam ES926087 0
McPhillips, Aidan Thomas ES925974 0
McWhinnie, James Lewis ES926232 0
Rossi, Anthony Dennis ES926153 0
Schoenfeld, William ES925827 0
Thompson, Joseph ES926321 0
Strathpey & Reel
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 12
Johnston, Logie T00267 2 11
Hyde, Stevie T00203 3 10
Johnston, Archie T00268 4 9
Arguelles , Agustin ES925883 5 8
Rossi, Anthony Dennis ES926153 6 7
Cai, Ray T00246 0
Marinelli, Luke Daniel ES926244 0
McElhinney, Meghan ES925831 0
McPhillips, Aidan Thomas ES925974 0
McWhinnie, James Lewis ES926232 0
Schoenfeld, William ES925827 0
6/8 March
Judges
Bob Worrall
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
Arguelles , Agustin ES925883 1 12 1
Rossi, Anthony Dennis ES926153 2 11
Horne, Liam C ES926176 3 10
Cai, Ray T00246 4 9
Hyde, Stevie T00203 5 8
McElhinney, Meghan ES925831 6 7
Bartels, Bennett ES925927 0
LaBelle, Emmitt ES926110 0
Marinelli, Luke Daniel ES926244 0
McGuire, Liam ES926087 0
Schoenfeld, William ES925827 0
Herkowitz, Bethany ES925819 Disqualified 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amoss, Megan S. ES925921 1 14
Fitch, Greg ES926284 2 13
Kennedy, Sue T00270 3 12
Stiver, Alan Earl ES926271 4 11
Williams, Siobhan A ES926096 5 10
Guss, Nancy Nason ES925899 6 9
Bramlage, David ES925966 0
Catalani, Richard A ES926127 0
Conway, Michael ES926336 0
Jones, Sally Clark ES926198 0
Meek, Kim T00269 0
Nolin, Christine Hayes ES926292 0
Settle, Daniel Sam ES926192 0
Smith, Paula ES925665 0
Two Parted March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amoss, Megan S. ES925921 1 17 1
Williams, Siobhan A ES926096 2 16
Conway, Michael ES926336 3 15
Jones, Sally Clark ES926198 4 14
Guss, Nancy Nason ES925899 5 13
Kennedy, Sue T00270 6 12
Austin, Douglas Robert ES926053 0
Bramlage, David ES925966 0
Catalani, Richard A ES926127 0
Cerjanec, Derek M ES926199 0
Fitch, Greg ES926284 0
Laracy, Rich ES926173 0
Nolin, Christine Hayes ES926292 0
Pringle-Garratt, Lori Beth ES926202 0
Settle, Daniel Sam ES926192 0
Smith, Paula ES925665 0
Stiver, Alan Earl ES926271 0
Expand Tree Collapse Tree Over 50
Piobaireachd
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 1 16
Johnson, Daniel C. ES0633 2 14
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 3 12
Maheu, Vera ES0120 4 10
Frederiksen, Larry W. ES0469 5 8
Paul, Beth ES0075 6 6
Andrews, Robert ES0283 0
McNamara, Daniel ES0093 0
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 1 13
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 2 12
Workman, Allen ES0254 3 11
Thomas, Alice ES0250 4 10
Wilson, Matthew ES0372 5 9
Byrne, Matthew ES1717 6 8
Andrews, Robert ES0283 0
Caple, James 71401 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Maheu, Vera ES0120 0
McNamara, Daniel ES0093 0
Meek, Kim T00269 0
Reisdorf, Dave ES1538 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 1 8
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 2 7
Workman, Allen ES0254 3 6
Maheu, Vera ES0120 4 5
Andrews, Robert ES0283 5 4
Frederiksen, Larry W. ES0469 6 3
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Expand Tree Collapse Tree Practice Chanter
Practice Chanter
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harris, Wes T00272 1 3
Rito, Aidan ES926307 2 2
Scally, Padraig T00247 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 3
Humphrey, Colin T00266 2 2
Bielski, Ian ES0291F 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 3
Humphrey, Colin T00266 2 2
Bielski, Ian ES0291F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McNamara, Andrew ES1649 1 4
Flansburg, Alec ES925816 2 3
Livingston, Brad ES0330 3 2
Decker, Kenneth ES0121 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES925816 1 3
McNamara, Andrew ES1649 2 2
Decker, Kenneth ES0121 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 6
Pierce, Chris ES0436 2 5
Faith, Quinn Alexander ES925925 3 4
Pepper, Niall ES1411 4 3
Kilburg, Jim ES1272 5 2
Perry, Robert ES0474 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 5
Pepper, Niall ES1411 2 4
Pierce, Chris ES0436 3 3
Kilburg, Jim ES1272 4 2
Perry, Robert ES0474 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hinsman, Tom M ES925713 1 10 1
Downs, Jeremy Wayne ES925817 2