EUSPBA Competition Results

Ohio Valley Branch Online Contest 2020
Virtual
7/18/2020

Judges: Clark Abercrombie, John L Bottomley, William S. Caudill, Mike Cole, Barry Conway, Jim Dillahey, David J. Hall, Dave Hickling, Nick Hudson, Dan Lyden, Calum MacDonald, Steve MacNeil, Derek R. Midgley, Craig Munro, Patrick W. Regan, Michael John Rogers, Lyric Todkill
Soloists: 218
Groups: 0

Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Michael John Rogers
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Krogh, Teddy T00275 1 18
Lyden, Dan ES0640 2 16
Freeman, Jeremy A ES926175 3 14
Durning, Bobby ES1070 4 12
Midgley, Derek R. ES0008 5 10
Regan, Sean Patrick ES1142 6 8
Bielski, Maeghan ES0293F 0
McNally, David T00276 0
Williamson, Jack T00274 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Freeman, Jeremy A ES926175 1 22
Midgley, Derek R. ES0008 2 20
Lyden, Dan ES0640 3 18
Pisowloski, Daniel ES1123 4 16
Horwath, Joseph T00271 5 14
Williamson, Jack T00274 6 12
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Durning, Bobby ES1070 0
Krogh, Teddy T00275 0
McNally, David T00276 0
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Hornpipe & Jig
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 10
Pisowloski, Daniel ES1123 2 9
Freeman, Jeremy A ES926175 3 8
Horwath, Joseph T00271 4 7
Lyden, Dan ES0640 5 6
Durning, Bobby ES1070 6 5
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Krogh, Teddy T00275 0
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Williamson, Jack T00274 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Mark A. ES1497 1 24
Neville, Laura J. ES0595 2 22
Benedetto, Sebastian ES0265 3 20
Webb, Brady T00283 4 18
Darmadi, Kevin ES0300 5 16
Head, Tyrone T00282 6 14
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Elliot, Ben T00243 0
Marshall, Stuart ES0706 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Roberts, James R. ES1721 0
Trenor, Michael ES1716 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliot, Ben T00243 1 22
Marshall, Stuart ES0706 2 20
Darmadi, Kevin ES0300 3 18
Webb, Brady T00283 4 16
Neville, Laura J. ES0595 5 14
Benedetto, Sebastian ES0265 6 12
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Elliott, Mark A. ES1497 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Monin, Nick T00281 0
Trenor, Michael ES1716 0
Hornpipe & Jig
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Stuart ES0706 1 11
Darmadi, Kevin ES0300 2 10
Trenor, Michael ES1716 3 9
Elliot, Ben T00243 4 8
Webb, Brady T00283 5 7
Benedetto, Sebastian ES0265 6 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Elliott, Mark A. ES1497 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Neville, Laura J. ES0595 0
Roberts, James R. ES1721 0
6/8 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 11
Marshall, Stuart ES0706 2 10
Neville, Laura J. ES0595 3 9
Trenor, Michael ES1716 4 8
Elliot, Ben T00243 5 7
Webb, Brady T00283 6 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Elliott, Mark A. ES1497 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Monin, Nick T00281 0
Roberts, James R. ES1721 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan, Andrew D ES925668 1 34
Craig, Jacob ES1328 2 32
Molloy, Michael ES1258 3 30
Miller, Alexandra ES925811 4 28
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 5 26
Stapleton, Thomas ES0350F 6 24
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Ballard, John ES0247 0
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 0
Burns, Tommy ES0814 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
McLarty, Claire ES925935 0
Miller, Katherine ES925812 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Stein, Eric M. ES0128 0
Trimpey, Emily ES21607 0
2/4 March A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Trimpey, Emily ES21607 1 10
Miller, Alexandra ES925811 2 9
Miller, Katherine ES925812 3 8
Rodriguez, Cristopher ES925779 4 7
Hamblin, Sheldon ES0002 5 6
Stein, Eric M. ES0128 6 5
Ballard, John ES0247 0
Burns, Tommy ES0814 0
Molloy, Michael ES1258 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
2/4 March B
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Briggs, Gemma ES0916 1 10
Stapleton, Thomas ES0350F 2 9
Craig, Jacob ES1328 3 8
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 4 7
McCollum, Thomas Michael ES926163 5 6
Buchanan, Andrew D ES925668 6 5
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McLarty, Claire ES925935 0
Strathpey & Reel
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 19
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Briggs, Gemma ES0916 1 19
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 2 18
Miller, Alexandra ES925811 3 17
Miller, Katherine ES925812 4 16
Rodriguez, Cristopher ES925779 5 15
McCollum, Thomas Michael ES926163 6 14
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Ballard, John ES0247 0
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 0
Buchanan, Andrew D ES925668 0
Burns, Tommy ES0814 0
Craig, Jacob ES1328 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McLarty, Claire ES925935 0
Molloy, Michael ES1258 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Stapleton, Thomas ES0350F 0
Trimpey, Emily ES21607 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Thomas ES0350F 1 18
Briggs, Gemma ES0916 2 17
Miller, Alexandra ES925811 3 16
Miller, Katherine ES925812 4 15
McCollum, Thomas Michael ES926163 5 14
Trimpey, Emily ES21607 6 13
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Ballard, John ES0247 0
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 0
Buchanan, Andrew D ES925668 0
Burns, Tommy ES0814 0
Craig, Jacob ES1328 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McLarty, Claire ES925935 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
6/8 March
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 19
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES925812 1 19
McLarty, Claire ES925935 2 18
Stapleton, Thomas ES0350F 3 17
Miller, Alexandra ES925811 4 16
Briggs, Gemma ES0916 5 15
Buchanan, Andrew D ES925668 6 14
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Ballard, John ES0247 0
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 0
Burns, Tommy ES0814 0
Craig, Jacob ES1328 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
MacFarlane, Raquel ES0883F 0
McCollum, Thomas Michael ES926163 0
Molloy, Michael ES1258 0
O'Brien, Kevin ES0958 0
Petersen-Jones, Duncan Michael ES926219 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Trimpey, Emily ES21607 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 34
Englebretson, Bridget ES1322 2 32
Wilkins, Walker ES0013 3 30
Graham, Ron J. T00253 4 28
Stuart, Chaz ES926140 5 26
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 6 24
Calovini, Reece ES1318 0
Ciesinski, Elly ES0298 0
Copenhaver, Doug T00278 0
Hussey, Edward ES925882 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
Sanford, John ES0461 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Wei, Bill ES925701 0
Wilkerson, William ES0422 0
Piobaireachd B
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schrader, Jacob ES1351 1 34
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 2 32
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 3 30
Gould, Jean A. ES0576 4 28
McCollum, Thomas Michael ES926163 5 26
Robinson, Lucas ES0462 6 24
Foster, Kelly ES1204 0
Friz, Daniel ES0314 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Ivey, Walter ES0452 0
Miller, Robert T00255 0
Nagy, Jeff ES926205 0
Pastor, Elise ES1334 0
Saxer, Michael ES1698 0
Smith, George M ES1575 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Steel, Jan-Erik X0527 0
2/4 March A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 1 14 1
English, John Thomas ES925723 2 13 1
Graham, Ron J. T00253 3 12
McCormack, Patrick Finn ES926347 4 11
Pastor, Elise ES1334 5 10
Glynn, Kevin ES1131 6 9
Breslin, Cameron ES0027 0
Copenhaver, Doug T00278 0
Foster, Kelly ES1204 0
Gallagher, Joseph T00279 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
Saxer, Michael ES1698 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Stuart, Chaz ES926140 0
2/4 March B
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 14 1
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 2 13 1
Wilkins, Walker ES0013 3 12 1
Schrader, Jacob ES1351 4 11
O'Donnell, Anne ES0251F 5 10
Johnson, Daniel C. ES0633 6 9
Friz, Daniel ES0314 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Leishman, Laurel T00245 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
Sanford, John ES0461 0
Smith, George M ES1575 0
Wilkerson, William ES0422 0
2/4 March C
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 15
Wei, Bill ES925701 2 14
Ciesinski, Elly ES0298 3 13
Hussey, Edward ES925882 4 12
Steel, Jan-Erik X0527 5 11
Nagy, Jeff ES926205 6 10
Englebretson, Bridget ES1322 0
Falconer, Tina T00280 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Rodgers, James ES1693 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 0
Strathpey & Reel A
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Glynn, Kevin ES1131 1 13
Rodgers, James ES1693 2 12
Saxer, Michael ES1698 3 11
Pastor, Elise ES1334 4 10
Stuart, Chaz ES926140 5 9
Gallagher, Joseph T00279 6 8
Breslin, Cameron ES0027 0
Copenhaver, Doug T00278 0
Foster, Kelly ES1204 0
Graham, Ron J. T00253 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Strathpey & Reel B
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 13 1
Schrader, Jacob ES1351 2 12
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 3 11
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 4 10
Smith, George M ES1575 5 9
English, John Thomas ES925723 6 8
Friz, Daniel ES0314 0
Ivey, Walter ES0452 0
Leishman, Laurel T00245 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Sanford, John ES0461 0
Wilkerson, William ES0422 0
Wilkins, Walker ES0013 0
Strathpey & Reel C
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 13
Englebretson, Bridget ES1322 2 12
Wei, Bill ES925701 3 11
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 4 10
Ciesinski, Elly ES0298 5 9
Nagy, Jeff ES926205 6 8
Falconer, Tina T00280 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Hussey, Edward ES925882 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Steel, Jan-Erik X0527 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Jig A
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 1 14
Wilkins, Walker ES0013 2 13
Breslin, Cameron ES0027 3 12
Smith, George M ES1575 4 11
English, John Thomas ES925723 5 10
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 6 9
Ciesinski, Elly ES0298 0
Englebretson, Bridget ES1322 0
Gallagher, Joseph T00279 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Leishman, Laurel T00245 0
Nagy, Jeff ES926205 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Jig B
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 16 1
Hussey, Edward ES925882 2 15 1
Wei, Bill ES925701 3 14
Johnson, Daniel C. ES0633 4 13
Steel, Jan-Erik X0527 5 12
Friz, Daniel ES0314 6 11
Calovini, Reece ES1318 0
Falconer, Tina T00280 0
Foster, Kelly ES1204 0
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 0
Ivey, Walter ES0452 0
Saxer, Michael ES1698 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
6/8 March A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 1 10
Saxer, Michael ES1698 2 9
Wei, Bill ES925701 3 8
English, John Thomas ES925723 4 7
Copenhaver, Doug T00278 5 6
Smith, George M ES1575 6 5
Breslin, Cameron ES0027 0
Gallagher, Joseph T00279 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Pearcy, Christopher Charles ES926234 0
6/8 March B
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 14
Ciesinski, Elly ES0298 2 13
Wilkins, Walker ES0013 3 12
Englebretson, Bridget ES1322 4 11
Robinson, Lucas ES0462 5 10
Nagy, Jeff ES926205 6 9
Glynn, Kevin ES1131 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 0
Leishman, Laurel T00245 0
Rodgers, James ES1693 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 0
6/8 March C
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 13 1
Hussey, Edward ES925882 2 12
Friz, Daniel ES0314 3 11
Graham, Ron J. T00253 4 10
Schrader, Jacob ES1351 5 9
Pearcy, Christopher Charles ES926234 6 8
Falconer, Tina T00280 0
Foster, Kelly ES1204 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Sanford, John ES0461 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Steel, Jan-Erik X0527 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan-Smith, Casey 41705 1 34 1
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 2 32
Nichols, Hunter ES1608 3 30
Romine, Laura ES0966 4 28
Perry, Benjamin ES0427 5 26
Galloway, Hilliard Drew ES925976 6 24
Andrews, Robert ES0283 0
Clark, Mark Alan ES1048 0
Collins, Emmett ES926085 0
Creamer, William R ES926264 0
Johnson, Frank J ES925897 0
Leishman, Laurel T00245 0
Lewis, Gary A ES926195 0
Reese, Daniel ES925995 0
Skinner, James ES1023 0
Van Buskirk, David ES1196 0
Weingarten, Jennifer K ES926056 0
Piobaireachd B
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Maureen ES0444 1 26
Moretz, Aidan E ES926345 2 24
Evans, Peter ES1517 3 22
Murphy, Daniel P. ES925670 4 20
Leahy, Jim ES1146 5 18
Wilkins, Somhairle ES1410 6 16
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Dispenza, Jessica ES1372 0
Flanagan, Sean ES1515 0
Lopez, Matthew ES1147 0
McCollum, Michael ES926164 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
2/4 March A
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 1 15
Nichols, Hunter ES1608 2 14
Collins, Emmett ES926085 3 13
Dispenza, Jessica ES1372 4 12
Farrell, Robert ES0051 5 11
Galloway, Hilliard Drew ES925976 6 10
Boman, Craig ES1677 0
Clark, Mark Alan ES1048 0
Flanagan, Sean ES1515 0
McCollum, Michael ES926164 0
Miller, Robert T00255 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Perry, Benjamin ES0427 0
Reese, Daniel ES925995 0
Van Buskirk, David ES1196 0
2/4 March B
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moretz, Aidan E ES926345 1 13
Weingarten, Jennifer K ES926056 2 12
Buchanan-Smith, Casey 41705 3 11
Leahy, Jim ES1146 4 10
Galbraith, Steven ES1594 5 9
Murphy, Daniel P. ES925670 6 8
Andrews, Robert ES0283 0
Beeson, Ben ES0264 0
Byrne, Matthew ES1717 0
Creamer, William R ES926264 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Wilkins, Somhairle ES1410 0
Zaleski, Christopher ES926317 0
2/4 March C
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Workman, Allen ES0254 1 15
Lopez, Matthew ES1147 2 14
Riordan, Mike ES0280 3 13
Butts, Elizabeth Moore ES925892 4 12
Lewis, Gary A ES926195 5 11
Moore, Maureen ES0444 6 10
Borshard, Sarah ES926171 0
Charlton, Linda ES925942 0
Evans, Peter ES1517 0
Johnson, Frank J ES925897 0
Jones, Gwen ES0070 0
Nohr, Orion ES925864 0
Romine, Laura ES0966 0
Skinner, James ES1023 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Strathpey & Reel A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan-Smith, Casey 41705 1 16
Reese, Daniel ES925995 2 15
Nichols, Hunter ES1608 3 14
Wilkins, Somhairle ES1410 4 13
Skinner, James ES1023 5 12
Collins, Emmett ES926085 6 11
Boman, Craig ES1677 0
Borshard, Sarah ES926171 0
Creamer, William R ES926264 0
Dispenza, Jessica ES1372 0
Farrell, Robert ES0051 0
Leahy, Jim ES1146 0
Lewis, Gary A ES926195 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Romine, Laura ES0966 0
Van Buskirk, David ES1196 0
Strathpey & Reel B
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Workman, Allen ES0254 1 12
Murphy, Daniel P. ES925670 2 11
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 3 10
Galloway, Hilliard Drew ES925976 4 9
Wilson, Elizabeth W. ES0173 5 8
Lopez, Matthew ES1147 6 7
Andrews, Robert ES0283 0
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Clark, Mark Alan ES1048 0
McCollum, Michael ES926164 0
Moore, Maureen ES0444 0
Nohr, Orion ES925864 0
6/8 March A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan-Smith, Casey 41705 1 14 1
Nichols, Hunter ES1608 2 13
Collins, Emmett ES926085 3 12
Workman, Allen ES0254 4 11
Wilson, Elizabeth W. ES0173 5 10
Moore, Maureen ES0444 6 9
Andrews, Robert ES0283 0
Byrne, Matthew ES1717 0
Leahy, Jim ES1146 0
McKenzie, Garrett J ES1400 0
Nohr, Orion ES925864 0
Reese, Daniel ES925995 0
Riordan, Mike ES0280 0
Van Buskirk, David ES1196 0
6/8 March B
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 1 11
Borshard, Sarah ES926171 2 10
Johnson, Frank J ES925897 3 9
Lopez, Matthew ES1147 4 8
Romine, Laura ES0966 5 7
Butts, Elizabeth Moore ES925892 6 6
Charlton, Linda ES925942 0
Clark, Mark Alan ES1048 0
Lewis, Gary A ES926195 0
Skinner, James ES1023 0
Wilkins, Somhairle ES1410 0
6/8 March C
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murphy, Daniel P. ES925670 1 11
Galloway, Hilliard Drew ES925976 2 10
Miller, Robert T00255 3 9
Zaleski, Christopher ES926317 4 8
Creamer, William R ES926264 5 7
Beeson, Ben ES0264 6 6
Boman, Craig ES1677 0
Gavin, Colin K. T00256 0
McCollum, Michael ES926164 0
McGhee, Walter ES1636 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 18 1
McElhinney, Meghan ES925831 2 16 1
Rossi, Anthony Dennis ES926153 3 14
LaBelle, Emmitt ES926110 4 12
Cai, Ray T00246 5 10
McWhinnie, James Lewis ES926232 6 8
Arguelles , Agustin ES925883 0
Schoenfeld, William ES925827 0
Zhao, Yuyang (Frank) ES926157 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 12
LaBelle, Emmitt ES926110 2 11
Arguelles , Agustin ES925883 3 10
Herkowitz, Bethany ES925819 4 9
McElhinney, Meghan ES925831 5 8
McWhinnie, James Lewis ES926232 6 7
Cai, Ray T00246 0
Marinelli, Luke Daniel ES926244 0
Rossi, Anthony Dennis ES926153 0
Schoenfeld, William ES925827 0
Thompson, Joseph ES926321 0
Zhao, Yuyang (Frank) ES926157 0
Strathpey & Reel
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 10 1
McElhinney, Meghan ES925831 2 9
Zhao, Yuyang (Frank) ES926157 3 8
Arguelles , Agustin ES925883 4 7
Cai, Ray T00246 5 6
McWhinnie, James Lewis ES926232 6 5
Herkowitz, Bethany ES925819 0
Marinelli, Luke Daniel ES926244 0
Rossi, Anthony Dennis ES926153 0
Schoenfeld, William ES925827 0
6/8 March
Judges
Craig Munro
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 10 1
McElhinney, Meghan ES925831 2 9
Arguelles , Agustin ES925883 3 8
Herkowitz, Bethany ES925819 4 7
Schoenfeld, William ES925827 5 6
Zhao, Yuyang (Frank) ES926157 6 5
Cai, Ray T00246 0
Marinelli, Luke Daniel ES926244 0
McWhinnie, James Lewis ES926232 0
Rossi, Anthony Dennis ES926153 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amoss, Megan S. ES925921 1 13 1
Kennedy, Sue T00270 2 12
Hopkins, Glenn Allen ES925943 3 11
Guss, Nancy Nason ES925899 4 10
Fitch, Greg ES926284 5 9
Nolin, Christine Hayes ES926292 6 8
Bramlage, David ES925966 0
Catalani, Richard A ES926127 0
Conway, Michael ES926336 0
Gavin, Colin K. T00256 0
Settle, Daniel Sam ES926192 0
Stiver, Alan Earl ES926271 0
Zappa, Jeaneen A. ES926332 0
Two Parted March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amoss, Megan S. ES925921 1 17
Fitch, Greg ES926284 2 16
Kern, Joseph Patrick ES926342 3 15
Nolin, Christine Hayes ES926292 4 14
Kennedy, Sue T00270 5 13
Settle, Daniel Sam ES926192 6 12
Austin, Douglas Robert ES926053 0
Bruner, Clara Sundvahl ES926247 0
Catalani, Richard A ES926127 0
Cerjanec, Derek M ES926199 0
Conway, Michael ES926336 0
Guss, Nancy Nason ES925899 0
Hopkins, Glenn Allen ES925943 0
Kerr, Thaddeus L ES926329 0
Perez, Tony T00285 0
Stiver, Alan Earl ES926271 0
Zappa, Jeaneen A. ES926332 0
Expand Tree Collapse Tree Over 50
Piobaireachd
Judges
Michael John Rogers
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neville, Laura J. ES0595 1 12
Shepherd, Christopher ES1093 2 10
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 3 8
Gould, Jean A. ES0576 4 6
Stein, Eric M. ES0128 5 4
Andrews, Robert ES0283 6 0
2/4 March
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neville, Laura J. ES0595 1 8
Stein, Eric M. ES0128 2 7
Workman, Allen ES0254 3 6
Andrews, Robert ES0283 4 5
Byrne, Matthew ES1717 5 4
Reisdorf, Dave ES1538 6 3
Gavin, Colin K. T00256 0
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neville, Laura J. ES0595 1 6
Workman, Allen ES0254 2 5
Mason, Gillecriosd MacIain ES0744F 3 4
Andrews, Robert ES0283 4 3
Gavin, Colin K. T00256 5 2
Reisdorf, Dave ES1538 6 0
Expand Tree Collapse Tree Practice Chanter
Practice Chanter
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rito, Aidan ES926307 1 2
Kerr, Remington J ES926330 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 3
Humphrey, Colin T00266 2 2
Darmadi, Matthew ES0438 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Humphrey, Colin T00266 1 3
Darmadi, Matthew ES0438 2 2
Bielski, Ian ES0291F 3 0
6/8 March
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Darmadi, Matthew ES0438 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES925816 1 3
McNamara, Andrew ES1649 2 2
Humphrey, Mark ES0015 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McNamara, Andrew ES1649 1 3
Flansburg, Alec ES925816 2 2
Humphrey, Mark ES0015 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pierce, Chris ES0436 1 8
Tibma, Daniel Markels ES925820 2 7
Downs, Jeremy Wayne ES925817 3 6
Faith, Quinn Alexander ES925925 4 5
Pepper, Niall ES1411 5 4
Ruddock, Caleb ES925813 6 3
Kilburg, Jim ES1272 0
Perry, Robert ES0474 0
Strathpey & Reel
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pierce, Chris ES0436 1 7
Tibma, Daniel Markels ES925820 2 6
Ruddock, Caleb ES925813 3 5
Pepper, Niall ES1411 4 4
Downs, Jeremy Wayne ES925817 5 3
Kilburg, Jim ES1272 6 2
Perry, Robert ES0474 0
6/8 March
Judges
Dave Hickling
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pierce, Chris ES0436 1 3
Ruddock, Caleb ES925813 2 2
Perry, Robert ES0474 3