EUSPBA Competition Results

Capital District Scottish Games 2018
Altamont NY
9/1/2018

Judges: David M. Bailiff, Joe Brady Jr., Maureen E. Connor, Marc E. DuBois, Thomas C. Foote, Eric MacNeill, Gordon A. Peters, Peter Sinclair, James E. Stack, Nancy C. Tunnicliffe, John Wassman, Lezlie Webster
Soloists: 111
Groups: 21

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack Piping 1
Peter Sinclair Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Thomas C. Foote Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 1 4 1 1 1 1 2
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
James E. Stack Piping 1
Peter Sinclair Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Thomas C. Foote Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 5 1 2 1 1 3
St Columcille United Gaelic PB EB0687 2 7 2 1 2 2 2
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 3 12 3 3 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
James E. Stack Piping 1
Peter Sinclair Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Thomas C. Foote Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Catamount Pipe Band EB1051 1 4 1 1 1 1 6
Capital District Youth Pipe Band EB0826 2 10 2 2 3 3 5
RI Highlanders Pipe Band EB0720 3 14 5 3 4 2 4
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 4 15 3 6 2 4 3
Ceol Neamh Pipe Band IV EB1073 5 20 6 4 5 5 2
Finger Lakes Pipe & Drums IV EB0723 6 21 4 5 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Marc E. DuBois Piping 1
Nancy C. Tunnicliffe Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Eric MacNeill Drumming 4
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Galloway Gaelic P&D EB0236 1 6 2 1 1 2 12
Columcille School of P & D EB0686 2 13 1 3 3 6 11
Mystic Highland Pipe Band EB1332 3 18 3 2 2 11 10
City of Albany Pipe Band EB1598 4 21 4 4 4 9 9
Manchester PB Gr 5 EB1720 5 23 8 7 7 1 8
Old Colony Highlanders PB ES1536 6 24 5 6 8 5 7
Catamount Pipe Band V EB1026 7 32 9 9 6 8 0
Mohawk Valley Frasers V EB0190 8 32 7 10 12 3 0
Talcott Mountain Highlanders Faculty EB1212 9 33 6 5 10 12 0
Leatherstocking District PB 61513 10 34 10 8 9 7 0
Inis Fada Gaelic PB-5 EB1307 11 38 12 11 5 10 0
Rory O'Moore School of P & D V EB0779 12 38 11 12 11 4 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Durning, Robert ES1070 1 6
Montross, Ben ES0161 2 4
Feeney, James ES1186 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Durning, Robert ES1070 1 8
Feeney, James ES1186 2 6
Montross, Ben ES0161 3 4
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, James ES1186 1 4
Durning, Robert ES1070 2 3
Pisowloski, Daniel ES1123 3 2
Montross, Ben ES0161 4 0
6/8 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Durning, Robert ES1070 1 4
Feeney, James ES1186 2 3
Pisowloski, Daniel ES1123 3 2
Montross, Ben ES0161 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 12
Darmadi, Kevin ES0300 2 10
McLendon, Harvey ES1084F 3 8
McConnell, Thompson ES0341F 4 6
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 5 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 1 10
Darmadi, Kevin ES0300 2 8
Destremps, Tyler ES0960 3 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 4 4
McConnell, Thompson ES0341F 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 1 5
Darmadi, Kevin ES0300 2 4
Destremps, Tyler ES0960 3 3
McConnell, Thompson ES0341F 4 2
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 22
Westphal, Jen ES0500 2 20
Benedetto, Sebastian ES0265 3 18
Burlew, Alex ES1134 4 16
Irwin, Whit ES925691 5 14
McGrath, Erin ES0982F 6 12
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Burlew, Evan ES1164 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Molloy, Michael ES1258 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 13
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 13
Westphal, Jen ES0500 2 12
Eltringham, Scott ES0063 3 11
O'Connell, Jack ES0343 4 10
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 9
Quinn, Liam ES0060F 6 8
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Burlew, Alex ES1134 0
Burlew, Evan ES1164 0
Irwin, Whit ES925691 0
McGrath, Erin ES0982F 0
Molloy, Michael ES1258 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 13 1
Benedetto, Sebastian ES0265 2 12
Eltringham, Scott ES0063 3 11
Burlew, Evan ES1164 4 10
McGrath, Erin ES0982F 5 9
Dickel, Jerry-Anne ES0131 6 8
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Burlew, Alex ES1134 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Irwin, Whit ES925691 0
Molloy, Michael ES1258 0
O'Connell, Jack ES0343 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McElhinney, Brian ES0126 1 18 1
Lynch, Margaret ES0477 2 16
Pack, Stephen Ross ES0266 3 14
Fraser, Duncan ES0467 4 12
Fanning, Joe ES0077 5 10
McBride, Patrick ES0117 6 8
Domashinski, Grace ES1214 0
Zon, Owen ES0503 0
Allan, Ken ES1374 Breakdown 0
Piobaireachd B
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 20 1
Wilson, Matthew ES0372 2 18
Feeney, Emily ES1185 3 16
Thomas, Alice ES0250 4 14
Fulton, Jesse ES1122 5 12
Wells, Matt ES0811 6 10
Duke, James ES0508 0
Gordon, Peter ES0315 0
McConnell, Rory ES0339F 0
Spit, Dirk ES0365 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Domashinski, Grace ES1214 1 9
McElhinney, Brian ES0126 2 8
Pack, Stephen Ross ES0266 3 7
Zon, Owen ES0503 4 6
Lynch, Margaret ES0477 5 5
Allan, Ken ES1374 6 4
Fanning, Joe ES0077 0
Fraser, Duncan ES0467 0
McBride, Patrick ES0117 0
2/4 March B
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 12
Feeney, Emily ES1185 2 11
Grenier, John-Paul ES1665 3 10
Sutherland, Callum ES0100F 4 9
Fulton, Jesse ES1122 5 8
McConnell, Rory ES0339F 6 7
Duke, James ES0508 0
Gordon, Peter ES0315 0
Spit, Dirk ES0365 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wells, Matt ES0811 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Strathpey & Reel A
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Fanning, Joe ES0077 1 9
McElhinney, Brian ES0126 2 8
Domashinski, Grace ES1214 3 7
Zon, Owen ES0503 4 6
Lynch, Margaret ES0477 5 5
McBride, Patrick ES0117 6 4
Allan, Ken ES1374 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
Strathpey & Reel B
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 11
Fulton, Jesse ES1122 2 10
Sutherland, Callum ES0100F 3 9
McConnell, Rory ES0339F 4 8
Grenier, John-Paul ES1665 5 7
Feeney, Emily ES1185 6 6
Duke, James ES0508 0
Gordon, Peter ES0315 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wells, Matt ES0811 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Freed, Janna ES1149 1 24
Saxer, Michael ES1698 2 22
Battenfeld, Michael ES0089 3 20
Smyth, Bryan Thomas ES1157 4 18
Sinton, Chris ES0816 5 16
Dean, Ephraim ES0249 6 14
Castilla, Patrick ES925697 0
Fay, Karen ES0145 0
Higgins, Sean ES0435 0
Jones, Gwen ES0070 0
Person, Gustav ES1347 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
2/4 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Saxer, Michael ES1698 1 17 1
Battenfeld, Michael ES0089 2 16
Smyth, Bryan Thomas ES1157 3 15
Sinton, Chris ES0816 4 14
Creamer, William ES0950 5 13
Wilson, Elizabeth W. ES0173 6 12
Beveridge, Kathleen ES1591 0
Castilla, Patrick ES925697 0
CLEMMER, SCOTT C ES925744 0
Fay, Karen ES0145 0
Freed, Janna ES1149 0
Higgins, Sean ES0435 0
Jones, Gwen ES0070 0
Lewis, Gary ES41182 0
Person, Gustav ES1347 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Vandenburgh, Anne ES0763 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gilhuley, Catie ES1577 1 8 1
Pfaff, Hugh ES1293 2 6
Flansburg, Zoey ES0528 3 4
Sheedy, Andrew ES1171 4 0
2/4 March
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gilhuley, Catie ES1577 1 10 1
Flansburg, Zoey ES0528 2 9
Pfaff, Hugh ES1293 3 8
Sheedy, Andrew ES1171 4 7
Weistein, Delia ES0562 5 6
Padgett, Owen David ES925732 6 5
Black, Josiah Andrew ES925748 0
Breslin, Cameron ES0027 0
Cook, Ben ES1401 0
Emerich, Owen Scott ES925687 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Frisbee, Michaela Rose ES925749 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 2
Cole, Wesley ES1269 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 2
Cole, Wesley ES1269 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Beaton, Blair ES0678F 1 3
Bielski, Ian ES0291F 2 2
McConnell, Sophia ES0340F 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Beaton, Blair ES0678F 1 3
Bielski, Ian ES0291F 2 2
McConnell, Sophia ES0340F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pisowloski, Daniel ES1123 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
King, William ES0670 1 5
Quinn, Troy ES0061F 2 4
Perry, Robert ES0474 3 3
Zon, Dillon ES0502 4 2
Flansburg, Alec ES0527 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Palmer, Kevin James ES925719 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 5 1
Bielski, Drew ES0290F 2 4
Lennon, Erin p ES925753 3 3
Pepper, Niall ES1411 4 2
Domashinski, Kelly Corinne ES925743 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hall, Linda M. ES0080 1 2
Hamilton, Danielle T00153 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amaral, Cheri A ES925767 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hamilton, Danielle T00153 1 2
Hall, Linda M. ES0080 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sprague, Maddison ES1712 1 3
Feeney, Lindsay ES1477 2 2
McMonigle, William ES0605 3 0
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 4
Blackmer, Jordan ES0288 2 3
Dowd, Patrick ES0305F 3 2
Burgess, Ed T00154 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sheedy, Andrew ES1171 1 4
Labreche, Bob T0104 2 3
Chadwick, Scott ES0812 3 2
Geer, Liam Michael ES925726 4 0