EUSPBA Competition Results

Capital District Scottish Games 2017
Altamont NY
9/2/2017 - 9/3/2017

Judges: Joe Brady Jr., Daniel Cole, Maureen E. Connor, Marc E. DuBois, Drew Duthart, June P. Hanley, Donald F. Lindsay, Eric MacNeill, Gordon A. Peters, James E. Stack, Nancy C. Tunnicliffe, John Wassman
Soloists: 102
Groups: 20

Expand Tree Collapse Tree Grade 3
March, Strathspey, and Reel
Judges
Joe Brady Jr. Piping 1
James E. Stack Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Drew Duthart Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 1 6 1 1* 2 2 5 1
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 2 9 5 2 1 1 4
Manchester PB Gr 3 EB1095 3 14 3 5 3 3 3
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 4 15 4 3 4 4 2
Empire Pipe Band EB0375 5 16 2 4 5 5 0
Medley
Judges
Joe Brady Jr. Piping 1
James E. Stack Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Drew Duthart Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 1 5 1 1 1 2 4
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 2 8 2 3 2 1 3
Manchester PB Gr 3 EB1095 3 11 3 2 3 3 2
Empire Pipe Band EB0375 4 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
Joe Brady Jr. Piping 1
James E. Stack Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Drew Duthart Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Bergen Irish Pipe Band EB1220 1 9 3 2 2 2 6
Ceol Neamh Pipe Band IV EB1073 2 10 5 3 1 1 5
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 3 13 1* 1 5 6 4 1
Capital District Youth Pipe Band EB0826 4 14 4 4 3 3 3
RI Highlanders Pipe Band EB0720 5 15 2* 5 4 4 2 1
Catamount Pipe Band EB1051 6 23 6 6 6 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Daniel Cole Piping 1
Marc E. DuBois Piping 2
Donald F. Lindsay Ensemble 3
Eric MacNeill Drumming 4
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Columcille School of P & D EB0686 1 6 2 1 1 2 9
79th NY Highlanders Pipes & Drums EB0972 2 12 3 4 2 3 8
Galloway Gaelic P&D EB0236 3 13 1 2 4 6 7
Rory O'Moore School of P & D V EB0779 4 18 5 5 7 1 6
Inis Fada Gaelic PB-5 EB1307 5 20 4 3 6 7 5
Mohawk Valley Frasers V EB0190 6 21 6 8 3 4 4
Thomas I Hall Memorial PB EB0896 7 24 7 7 5 5 0
Talcott Mountain Highlanders EB1212 8 31 8 6 9 8 0
Catamount Pipe Band V EB1026 9 35 9 9 8 9 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, James ES1186 1 4
Pisowloski, Daniel ES1123 2 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pisowloski, Daniel ES1123 1 4
Feeney, James ES1186 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, James ES1186 1 2
Pisowloski, Daniel ES1123 2 0
6/8 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, James ES1186 1 2
Pisowloski, Daniel ES1123 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 18
Rosan, Seth ES0083 2 16
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 14
McConnell, Thompson ES0341F 4 12
McGrath, John J. ES1425 5 10
McLendon, Harvey ES1084F 6 8
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 0
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
Neville, Laura J. ES0595 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 1 18
Montross, Ben ES0161 2 16
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 14
McGrath, John J. ES1425 4 12
Rosan, Seth ES0083 5 10
McConnell, Thompson ES0341F 6 8
McLendon, Harvey ES1084F 0
Neville, Laura J. ES0595 0
Mason, Gillecriosd M. ES0744F Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 9
Montross, Ben ES0161 2 8
Rosan, Seth ES0083 3 7
McGrath, John J. ES1425 4 6
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 5 5
Neville, Laura J. ES0595 6 4
McConnell, Thompson ES0341F 0
McLendon, Harvey ES1084F 0
Mason, Gillecriosd M. ES0744F Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 16
Eltringham, Scott ES0063 2 14
Benedetto, Sebastian ES0265 3 12
Dickel, Jerry-Anne ES0131 4 10
Molloy, Michael ES1258 5 8
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 6 6
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
2/4 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 10
Benedetto, Sebastian ES0265 2 9
Quinn, Liam ES0060F 3 8
Eltringham, Scott ES0063 4 7
Dalgauer, Sean ES1016 5 6
Molloy, Michael ES1258 6 5
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Westphal, Jen ES0500 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 10
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 9
Benedetto, Sebastian ES0265 3 8
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 4 7
Dalgauer, Sean ES1016 5 6
Westphal, Jen ES0500 6 5
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Molloy, Michael ES1258 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd A
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McBride, Patrick ES0117 1 20 1
Fraser, Duncan ES0467 2 18
Pack, Stephen Ross ES0266 3 16
Campbell, Judy 92281 4 14
Gould, Jean A. ES0576 5 12
Noga, Michael ES0230 6 10
Fennelly, Autumn ES0578 0
Gordon, Peter ES0315 0
Lynch, Margaret ES0477 0
Mauritz, John ES0878 0
Piobaireachd B
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blakeslee, Brigid ES0295 1 20 1
Bertino, John ES0181 2 18
Groeneveld, William ES0317 3 16
Duke, James ES0508 4 14
Wells, Matt ES0811 5 12
Lindo, Aaron ES1082 6 10
Glynn, Kevin ES1131 0
Sutherland, Callum ES0100F 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
2/4 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gould, Jean A. ES0576 1 10
Pack, Stephen Ross ES0266 2 9
Campbell, Judy 92281 3 8
Mauritz, John ES0878 4 7
Fennelly, Autumn ES0578 5 6
Gordon, Peter ES0315 6 5
Fraser, Duncan ES0467 0
Lynch, Margaret ES0477 0
McBride, Patrick ES0117 0
Noga, Michael ES0230 0
2/4 March B
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 13
McRanor, Paul ES0285 2 12
Sutherland, Callum ES0100F 3 11
Blakeslee, Brigid ES0295 4 10
Brown, Liz ES1243 5 9
Wilson, Matthew ES0372 6 8
Duke, James ES0508 0
Elliott, Elizabeth ES0827 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Groeneveld, William ES0317 0
Lindo, Aaron ES1082 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wells, Matt ES0811 0
Strathpey & Reel A
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pack, Stephen Ross ES0266 1 10
Lynch, Margaret ES0477 2 9
Gould, Jean A. ES0576 3 8
Fennelly, Autumn ES0578 4 7
Campbell, Judy 92281 5 6
Noga, Michael ES0230 6 5
Fraser, Duncan ES0467 0
Gordon, Peter ES0315 0
Mauritz, John ES0878 0
McBride, Patrick ES0117 0
Strathpey & Reel B
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 12
Blakeslee, Brigid ES0295 2 11
McRanor, Paul ES0285 3 10
Lindo, Aaron ES1082 4 9
Brown, Liz ES1243 5 8
Sutherland, Callum ES0100F 6 7
Duke, James ES0508 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Groeneveld, William ES0317 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wells, Matt ES0811 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacRae, Nadine ES0246 1 12
Smyth, Bryan ES1157 2 10
Fanning, Joe ES0077 3 8
Fay, Karen ES0145 4 6
Battenfeld, Michael ES0089 5 4
McAteer, Edward ES1217 6 0
2/4 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Shorrock, Peter ES0526 1 15 1
MacRae, Nadine ES0246 2 14 1
Fanning, Joe ES0077 3 13 1
Geer, Liam ES0021 4 12
Higgins, Sean ES0435 5 11
McAteer, Edward ES1217 6 10
Battenfeld, Michael ES0089 0
Creamer, William ES0950 0
Fay, Karen ES0145 0
Freed, Janna ES1149 0
Mullins, James "Drew" ES0925 0
Powell, Jeffrey ES1422 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Smyth, Bryan ES1157 0
Sullivan, Michael S. ES0694 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 12 1
Twomey, Jr, Michael ES1305 2 10
Flansburg, Zoey ES0528 3 8
McConnell, Rory ES0339F 4 6
Cassidy, Seamus ES1268 5 4
Domashinski, Grace ES1214 6 0
2/4 March
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Rory ES0339F 1 9 1
Cassidy, Seamus ES1268 2 8 1
Flansburg, Zoey ES0528 3 7 1
Feeney, Emily ES1185 4 6
Domashinski, Grace ES1214 5 5
Dreyer, Danielle ES0475 6 4
Breslin, Cameron ES0027 0
Twomey, Jr, Michael ES1305 0
Weistein, Delia ES0562 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 3
Schoppe, Michael ES1092 2 2
Pastor, William ES1309 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 2
Schoppe, Michael ES1092 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Beaton, Blair ES0678F 1 3
Bielski, Ian ES0291F 2 2
McConnell, Sophia ES0340F 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Beaton, Blair ES0678F 1 3
McConnell, Sophia ES0340F 2 2
Bielski, Ian ES0291F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sclafani, Bill ES0216 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wood, Sean ES1408 1 3
Perry, Robert ES0474 2 2
Braun, Casey ES1407 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
St James, Silas ES0922 1 2
Richter, Matthew R. ES0559 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
King, William ES0670 1 10 1
Flansburg, Alec ES0527 2 9
Quinn, Troy ES0061F 3 8
Sutherland, Ciaran ES0101F 4 7
Lynch, Kenneth ES0476 5 6
Bielski, Drew ES0290F 6 5
Dickerson, Liam ES1388F 0
Lennon, Alexus ES1423 0
Lennon, Erin ES0026 0
Pepper, Niall ES1411 0
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Baycura, Mary Beth ES1299 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Ruiraidh ES0103F 1 2
Elliott, Grace ES0828 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blackmer, Jordon ES0288 1 4
Matteson, Jason ES1343 2 3
Brown, Charles ES1223 3 2
Litz, Jason ES1145 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sheedy, Andrew ES1171 1 4 1
Dowd, Patrick ES0305F 2 3
Chadwick, Scott ES0812 3 2
LaBreche, Bob 92320 4 0