EUSPBA Competition Results

Glasgow Lands Scottish Festival 2017
Florence MA
7/15/2017

Judges: Gordon M. Bell, John L Bottomley, Joe Brady Jr., Daniel Cole, Marc E. DuBois, Norman J. McLeod, Derek R. Midgley, James E. Stack, Nancy C. Tunnicliffe, John Wassman
Soloists: 103
Groups: 23

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack Piping 1
Derek R. Midgley Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
New York Metro Pipe Band EB1004 1 6 2 1 1 2 5
MacMillan Pipe Band EB0546 2 9 3 3 2 1 4
Worcester Kiltie PB EB0373 3 12 1 5 3 3 3
Stuart Highland PB EB1063 4 14 4 2 4 4 2
Scotia Glenville PB II EB0825 5 19 5 4 5 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Derek R. Midgley Piping 1
John Wassman Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 1 4 1* 1 1 1 2 1
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Derek R. Midgley Piping 1
Nancy C. Tunnicliffe Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Catamount Pipe Band EB1051 1 10 1 1 1 7 7
RI Highlanders Pipe Band EB0720 2 10 3 3 3 1 6
Claddagh Pipe Band EB1168 3 11 2 2 2 5 5
Capital District Youth Pipe Band EB0826 4 14 4 4 4 2 4
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 5 19 5 5 5 4 3
North Shore Pipe Band EB1001 6 24 6 6 6 6 2
Colum Cille Pipes & Drums EB0900 7 24 7 7 7 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
John Wassman Piping 1
James E. Stack Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Gordon M. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Stuart Highland PB V EB1064 1 4 1 1 1 1 8
Saffron United Pipe Band EB0975 2 14 2 2 5 5 7
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 3 16 7 5 2 2 6
Brian Boru Pipe Band EB0776 4 18 5 7 3 3 5
Talcott Mountain Highlanders Faculty EB1212 5 18 4 4 4 6 4
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 6 20 3 3 7 7 3
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 7 26 8 8 6 4 0
Catamount Pipe Band V EB1026 8 28 6 6 8 8 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 1 12
Montross, Ben ES0161 2 10
Rosan, Seth ES0083 3 8
Ryan, Thomas ES0991 4 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 4
O'Donnell, Brannagh ES0252F Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Montross, Ben ES0161 1 10 1
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 8 1
Rosan, Seth ES0083 3 6
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 2
Ryan, Thomas ES0991 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 5
Rosan, Seth ES0083 2 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 3 3
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 2
O'Donnell, Brannagh ES0252F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 2
Destremps, Tyler ES0960 1 20
Campbell, Martha L. ES0262 2 18
Benedetto, Sebastian ES0265 3 16
Eltringham, Scott ES0063 4 14
Dunn, Jr, Robert ES0310 5 12
Pluhowski, Genevieve ES1006 6 10
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Thompson, Connor ES0703 0
Cullen, Rory ES0421 Breakdown 0
Hamblin, Sheldon ES0002 Breakdown 0
Manning, Terrence J. ES0044 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 11
Thompson, Connor ES0703 2 10
Destremps, Tyler ES0960 3 9
Eltringham, Scott ES0063 4 8
Cullen, Rory ES0421 5 7
Benedetto, Sebastian ES0265 6 6
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
Hamblin, Sheldon ES0002 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Cullen, Rory ES0421 1 11 1
Benedetto, Sebastian ES0265 2 10 1
Destremps, Tyler ES0960 3 9 1
Dunn, Jr, Robert ES0310 4 8
Quinn, Liam ES0060F 5 7
Eltringham, Scott ES0063 6 6
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Thompson, Connor ES0703 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 Breakdown 0
Manning, Terrence J. ES0044 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Daly, John W. ES0299 1 20
Bertino, John ES0181 2 18
Landay, Bruce ES0104 3 16
McBride, Patrick ES0117 4 14
Blakeslee, Brigid ES0295 5 12
Bowie, Allan ES0082 6 10
Lindo, Aaron ES1082 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Lamerson, Carole ES0429 No Show N/A N/A
Richter, Sophia ES0560 No Show N/A N/A
Piobaireachd B
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Fisher, Angus ES0313 1 22
Igoe, Frank ES1024 2 20
Noga, Michael ES0230 3 18
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 4 16
Glynn, Kevin ES1131 5 14
Wells, Matt ES0811 6 12
Gordon, Peter ES0315 0
Laubscher, Pieter ES0487 0
Mauritz, John ES0878 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Shattuck, John ES0049 0
Kellis, Patricia ES0612 No Show N/A N/A
Wood-Bielski, Diane ES0294F No Show N/A N/A
2/4 March A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Bertino, John ES0181 1 10 1
McBride, Patrick ES0117 2 9
Pack, Stephen Ross ES0266 3 8
Ranney, Terry ES0140 4 7
Lindo, Aaron ES1082 5 6
Blakeslee, Brigid ES0295 6 5
Bowie, Allan ES0082 0
Daly, John W. ES0299 0
Landay, Bruce ES0104 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Richter, Sophia ES0560 No Show N/A N/A
2/4 March B
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 1 10 1
Fisher, Angus ES0313 2 9
Noga, Michael ES0230 3 8
Wells, Matt ES0811 4 7
Glynn, Kevin ES1131 5 6
Laubscher, Pieter ES0487 6 5
Gordon, Peter ES0315 0
Igoe, Frank ES1024 0
Mauritz, John ES0878 0
Shattuck, John ES0049 0
Kellis, Patricia ES0612 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel A
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Blakeslee, Brigid ES0295 1 8 1
Bertino, John ES0181 2 7
McBride, Patrick ES0117 3 6
Daly, John W. ES0299 4 5
Bowie, Allan ES0082 5 4
Landay, Bruce ES0104 6 3
Lindo, Aaron ES1082 0
Ranney, Terry ES0140 0
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
Quirk, Brian T. ES0914 No Show N/A N/A
Richter, Sophia ES0560 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Fisher, Angus ES0313 1 11
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 2 10
Mauritz, John ES0878 3 9
Glynn, Kevin ES1131 4 8
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 5 7
Noga, Michael ES0230 6 6
Gordon, Peter ES0315 0
Igoe, Frank ES1024 0
Laubscher, Pieter ES0487 0
Shattuck, John ES0049 0
Wells, Matt ES0811 0
Kellis, Patricia ES0612 No Show N/A N/A
Wood-Bielski, Diane ES0294F No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 4
Blomer, Joe ES0413 1 24 1
Crandell, Nathan ES1113 2 22 1
Fay, Karen ES0145 3 20
Lopez, Matthew ES1147 4 18
Stevens, Ellen ES0115 5 16
Johnson, Aric ES0606 6 14
Agnew, Colin ES1248 0
Barnie, Walter ES0286 0
Bullard, Jr, William ES0489 0
Duggan, Tom ES1124 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
Leahy, Jim ES1146 Breakdown 0
Fanning, Joe ES0077 No Show N/A N/A
Spear, Jeremy ES1333 No Show N/A N/A
Teno, Richard ES1109 No Show N/A N/A
Vancans, Janis ES1126 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 4
Blomer, Joe ES0413 1 15 1
Agnew, Colin ES1248 2 14
Lopez, Matthew ES1147 3 13
Johnson, Aric ES0606 4 12
Crandell, Nathan ES1113 5 11
Shaw, David ES0160 6 10
Barnie, Walter ES0286 0
Bullard, Jr, William ES0489 0
Creamer, William ES0950 0
Duggan, Tom ES1124 0
Fay, Karen ES0145 0
Leahy, Jim ES1146 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
O'Sullivan, Andrew ES1348 0
Stevens, Ellen ES0115 0
Fanning, Joe ES0077 No Show N/A N/A
Spear, Jeremy ES1333 No Show N/A N/A
Teno, Richard ES1109 No Show N/A N/A
Vancans, Janis ES1126 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blomer, Joe ES0413 1 8
Crandell, Nathan ES1113 2 7
Creamer, William ES0950 3 6
Stevens, Ellen ES0115 4 5
O'Sullivan, Andrew ES1348 5 4
Barnie, Walter ES0286 6 3
Fay, Karen ES0145 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Wilson, Cal ES0876 1 8
Zon, Owen ES0503 2 6
Flansburg, Zoey ES0528 3 4
Feeney, Emily ES1185 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wilson, Cal ES0876 1 5 1
Zon, Owen ES0503 2 4 1
Feeney, Emily ES1185 3 3
Flansburg, Zoey ES0528 4 2
Campbell, Nathan ES0608 5 0
Strathpey & Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 3
Wilson, Cal ES0876 2 2
Flansburg, Zoey ES0528 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McCool, Finn ES1364 1 2
Stapleton, Shane ES0349F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lundt, Evan ES0772 1 3
Perry, Robert ES0474 2 2
Beverage, Roger ES0532 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Richter, Matthew R. ES0559 1 2
Morgan, Elizabeth J. ES1140 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES0527 1 8
Quinn, Troy ES0061F 2 7
Zon, Dillon ES0502 3 6
Neceda, Grace ES1345 4 5
Flynn, Josiah ES1363 5 4
Pasquantonio, Jr, Mark ES0274 6 3
Bielski, Drew ES0290F 0
Whitley, Ryan ES0222F 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Morgan, Elizabeth J. ES1140 1 3
Turner, Betsy ES1270 2 2
Meade, Dawn ES1254 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Baycura, Mary Beth ES1299 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Turner, Betsy ES1270 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 5
Blackmer, Jordan ES0288 2 4
Harkness, Bruce ES1221 3 3
Brown, Charles ES1223 4 2
Paige, David J ES0815 5 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dowd, Patrick ES0305F 1 6
Ritchie, Paul ES1087 2 5
Horne, Gregory ES0821 3 4
Chadwick, Scott ES0812 4 3
Benda, Jr, Frederick ES0084 5 2
Bullard, Jr, William ES0489 6 0