EUSPBA Competition Results

Hudson Valley Celtic Festival 2017
Milton NY
6/24/2017

Judges: Hugh Cameron, Daniel Cole, Bruce Gandy, June P. Hanley, Derek R. Midgley, James E. Stack, John Wassman
Soloists: 70
Groups: 14

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Daniel Cole Piping 1
Bruce Gandy Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Hugh Cameron Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 4 1 1 1 1 4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 2 9 2 2 2 3 3
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 3 11 3 3 3 2 2
Empire Pipe Band EB0375 4 16 4 4 4 4 0
Medley
Judges
Daniel Cole Piping 1
Bruce Gandy Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Hugh Cameron Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 1 6 2 2 1 1 2
Empire Pipe Band EB0375 2 6 1 1 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
James E. Stack Piping 1
Bruce Gandy Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Hugh Cameron Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Bergen Irish Pipe Band EB1220 1 4 1 1 1 1 3
Firefighter McPadden P & D EB1210 2 8 2 2 2 2 2
Claddagh Pipe Band EB1168 3 12 3 3 3 3 0
Medley
Judges
James E. Stack Piping 1
Bruce Gandy Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Hugh Cameron Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Bergen Irish Pipe Band EB1220 1 4 1 1 1 1 5
Schenectady Pipe Band IV EB0693 2 10 2 2 2 4 4
Capital District Youth Pipe Band EB0826 3 13 4 3 3 3 3
Firefighter McPadden P & D EB1210 4 13 3 4 4 2 2
Claddagh Pipe Band EB1168 5 20 5 5 5 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Daniel Cole Piping 1
James E. Stack Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Hugh Cameron Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Columcille School of P & D EB0686 1 6 1 1 1 3 5
Thomas I Hall Memorial PB EB0896 2 7 2 2 2 1 4
Rory O'Moore School of P & D V EB0779 3 11 3 3 3 2 3
Finger Lakes Pipe & Drums IV EB0723 4 16 4 4 4 4 2
Stephen P. Driscoll Memorial PB EB1358 5 20 5 5 5 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 8
Lyden, Dan ES0640 2 6
Durning, Robert ES1070 3 4
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 8
Lyden, Dan ES0640 2 6
Pisowloski, Daniel ES1123 3 4
Durning, Robert ES1070 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pisowloski, Daniel ES1123 1 3
Lyden, Dan ES0640 2 2
Durning, Robert ES1070 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 14
Montross, Ben ES0161 2 12
Rosan, Seth ES0083 3 10
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 8
McConnell, Thompson ES0341F 5 6
Neville, Laura J. ES0595 6 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 16
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 14
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 3 12
Neville, Laura J. ES0595 4 10
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 8
McConnell, Thompson ES0341F 6 6
Rosan, Seth ES0083 0
Dalgauer, Sean ES1016 Disqualified 0
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
Rosan, Seth ES0083 1 8
Montross, Ben ES0161 2 7
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 6
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 5
Neville, Laura J. ES0595 5 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 6 3
McConnell, Thompson ES0341F 0
Dalgauer, Sean ES1016 Disqualified 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 22
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 20
Molloy, Michael ES1258 3 18
Benedetto, Sebastian ES0265 4 16
Eltringham, Scott ES0063 5 14
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 6 12
Burlew, Evan ES1164 0
Wallace, Bob ES1245 0
Westphal, Jen ES0500 0
Burlew, Alex ES1134 Breakdown 0
Cullen, Rory ES0421 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 13 1
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 12
Wallace, Bob ES1245 3 11
Benedetto, Sebastian ES0265 4 10
Westphal, Jen ES0500 5 9
Eltringham, Scott ES0063 6 8
Burlew, Alex ES1134 0
Burlew, Evan ES1164 0
Cullen, Rory ES0421 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 0
Molloy, Michael ES1258 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Risola, Joseph ES0384 0
Strathpey & Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 13
Cullen, Rory ES0421 2 12
Dunn, Jr, Robert ES0310 3 11
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 4 10
Benedetto, Sebastian ES0265 5 9
Westphal, Jen ES0500 6 8
Burlew, Alex ES1134 0
Burlew, Evan ES1164 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Molloy, Michael ES1258 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Risola, Joseph ES0384 0
Wallace, Bob ES1245 0
Hornpipe & Jig
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 8
Cullen, Rory ES0421 2 7
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 6
Burlew, Alex ES1134 4 5
Wallace, Bob ES1245 5 4
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 6 3
Burlew, Evan ES1164 0
Westphal, Jen ES0500 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fulton, Jesse ES1122 1 26
Pack, Stephen Ross ES0266 2 24
Fennelly, Autumn ES0578 3 22
McBride, Patrick ES0117 4 20
Bertino, John ES0181 5 18
Duke, James ES0508 6 16
Blakeslee, Brigid ES0295 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Lynch, Margaret ES0477 0
Thomas, Alice ES0250 0
Tussing, Amber ES0165 0
Wilson, Matthew ES0372 0
2/4 March
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tussing, Amber ES0165 1 15
Blakeslee, Brigid ES0295 2 14
McBride, Patrick ES0117 3 13
Piccione, Jimmy ES1259 4 12
Lynch, Margaret ES0477 5 11
Bertino, John ES0181 6 10
Baldwin, Debra ES0561 0
Duke, James ES0508 0
Fennelly, Autumn ES0578 0
Fulton, Jesse ES1122 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Strathpey & Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Piccione, Jimmy ES1259 1 14
Bertino, John ES0181 2 13
Gould, Jean A. ES0576 3 12
Blakeslee, Brigid ES0295 4 11
McBride, Patrick ES0117 5 10
Lynch, Margaret ES0477 6 9
Baldwin, Debra ES0561 0
Duke, James ES0508 0
Fennelly, Autumn ES0578 0
Fulton, Jesse ES1122 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Thomas, Alice ES0250 0
Tussing, Amber ES0165 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bathory-Peeler, Steven ES0482 1 16
Battenfeld, Michael ES0089 2 14
Fanning, Joe ES0077 3 12
Sinton, Chris ES0816 4 10
Dean, Ephraim ES0249 5 8
Lopez, Matthew ES1147 6 6
Kennedy, Sarah Jane ES0139 0
Smyth, Bryan ES1157 0
2/4 March
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 14
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Fanning, Joe ES0077 1 14
Battenfeld, Michael ES0089 2 13
Sinton, Chris ES0816 3 12
Dean, Ephraim ES0249 4 11
Fullam, David ES1274 5 10
Hilbran, Dustin ES1231 6 9
Barnes, Robert ES1316 0
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Freed, Janna ES1149 0
Higgins, Sean ES0435 0
Kennedy, Sarah Jane ES0139 0
Lopez, Matthew ES1147 0
Smyth, Bryan ES1157 0
Mullins, James "Drew" ES0925 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Rory ES0339F 1 6
Zon, Owen ES0503 2 4
Twomey, Jr, Michael ES1305 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, David ES1159 1 5
Zon, Owen ES0503 2 4
Dreyer, Danielle ES0475 3 3
McConnell, Rory ES0339F 4 2
Twomey, Jr, Michael ES1305 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 2
Pastor, William ES1309 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Sophia ES0340F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Sophia ES0340F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Shane ES0349F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Shane ES0349F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Quinn, Troy ES0061F 1 6
Dalgauer, Rylie ES1015 2 5
Zon, Dillon ES0502 3 4
Lynch, Kenneth ES0476 4 3
Lowry, Martin ES1313 5 2
Neceda, Grace ES1345 6 0