EUSPBA Competition Results

Dunedin Highland Games 2016
Dunedin FL
4/2/2016

Judges: Daniel Cole, Jim Dillahey, Margaret Dunn, Alastair Dunn, Drew Duthart, Ken Eller, June P. Hanley, Finley Johnston, Roddy MacLeod, Robert Mathieson, Steve McClure, Gordon Parkes
Soloists: 116
Groups: 18

Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Daniel Cole Piping 1
Alastair Dunn Piping 2
Robert Mathieson Ensemble
Drew Duthart Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 4 1 1 1 1 3
MacMillan Pipe Band EB0546 2 8 2 2 2 2 2
Atlanta Pipe Band TB002 3 12 3 3 3 3 0
Medley
Judges
Margaret Dunn Piping 1
Roddy MacLeod Piping 2
Ken Eller Ensemble
Gordon Parkes Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 4 1 1 1 1 3
Atlanta Pipe Band TB002 2 9 2 2 2 3 2
MacMillan Pipe Band EB0546 3 11 3 3 3 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
Daniel Cole Piping 1
Alastair Dunn Piping 2
Robert Mathieson Ensemble
Gordon Parkes Drumming
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 6 1 2 1 2 5
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 2 8 2 1 2 3 4
Harp & Thistle PB of SW FL EB0536 3 12 5 3 3 1 3
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 4 16 3 4 4 5 2
Tampa Bay Pipe Band IV 61181 5 18 4 5 5 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Margaret Dunn Piping 1
Roddy MacLeod Piping 2
Ken Eller Ensemble
Gordon Parkes Drumming
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
North Texas Caledonian P&D-4 EB0718 1 4 1 1 1 1 10
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 2 10 2 3 2 3 9
Baton Rouge Caledonian P & D EB1128 3 18 7 4 3 4 8
Harp & Thistle PB V (NMM) EB0439 4 20 6 2 7 5 7
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 5 21 5 10 4 2 6
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 6 23 3 6 5 9 5
City of Albany Pipe Band EB1598 29 9 5 8 7 0
Dunedin HS Scottish Highlander PB V EB0890 35 10 9 10 6 0
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 30 8 8 6 8 0
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 30 4 7 9 10 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Finley Johnston
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Donlon, Andrew ES0662 1 4
Laverock, Robert ES0499 2 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Donlon, Andrew ES0662 1 6
Nierman, Gabriel 60361 2 4
Laverock, Robert ES0499 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Donlon, Andrew ES0662 1 3
Laverock, Robert ES0499 2 2
Nierman, Gabriel 60361 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Roddy MacLeod
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Kimove, Kaitlin T0028 1 20
Knife, Christopher ES0391 2 18
McLeod, Michael ES0442 3 16
MacDonald, Steven ES0137 4 14
Everett, James ES0456F 5 12
Deal, Kirsten ES0136 6 10
Adkins, Tony ES0652 0
Loughlin, Jacob 60325 0
McLain, Naomi 60330 0
Buchta, Sean ES0431 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Margaret Dunn
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kimove, Kaitlin T0028 1 22
MacDonald, Steven ES0137 2 20
McLeod, Michael ES0442 3 18
Loughlin, Jacob 60325 4 16
Peterson, Ben T0029 5 14
Deal, Kirsten ES0136 6 12
Adkins, Tony ES0652 0
Buchta, Sean ES0431 0
Everett, James ES0456F 0
Knife, Christopher ES0391 0
McLain, Naomi 60330 0
Hornpipe & Jig
Judges
Robert Mathieson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchta, Sean ES0431 1 11
Deal, Kirsten ES0136 2 10
Peterson, Ben T0029 3 9
MacDonald, Steven ES0137 4 8
McLeod, Michael ES0442 5 7
Kimove, Kaitlin T0028 6 6
Adkins, Tony ES0652 0
Everett, James ES0456F 0
Knife, Christopher ES0391 0
Loughlin, Jacob 60325 0
McLain, Naomi 60330 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Margaret Dunn
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Henningsen, Lou ES0133 1 6
Barber, Luke McCallum ES0484 2 4
Rogers, Robbie ES0769 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Gray, James 60966 1 14
Rogers, Robbie ES0769 2 12
Barber, Luke McCallum ES0484 3 10
Henningsen, Lou ES0133 4 8
Risola, Joseph ES0384 5 6
Dalgauer, Sean ES1016 6 4
Gearhart, Sean 61292 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Risola, Joseph ES0384 1 5
Gearhart, Sean 61292 2 4
Henningsen, Lou ES0133 3 3
Rogers, Robbie ES0769 4 2
Barber, Luke McCallum ES0484 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
Alastair Dunn
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elftman, Elizabeth ES0518 1 30
Wilson, Matthew ES0372 2 28
Darmadi, Kevin ES0300 3 26
Eltringham, Scott ES0063 4 24
LaBranche, Brogen ES0410F 5 22
Scott, Katie ES0272 6 20
Brandmaier, Emma ES0833 0
Burns, Tommy ES0814 0
Conger, John Mark ES0764 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
Kaus, Bob ES0786 0
Pappas, Shawn 60928 0
Smith, Emily 61107 0
Thomas, Alice ES0250 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
2/4 March
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Smith, Emily 61107 1 18 1
Darmadi, Kevin ES0300 2 17 1
Graham, Chris T0031 3 16
Brandmaier, Emma ES0833 4 15
Wilson, Matthew ES0372 5 14
Elftman, Elizabeth ES0518 6 13
Burns, Tommy ES0814 0
Conger, John Mark ES0764 0
Currie, Jaice ES0837 0
Czar, Patricia ES0570 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
Kaus, Bob ES0786 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Pappas, Shawn 60928 0
Scott, Katie ES0272 0
Thomas, Alice ES0250 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Strathpey & Reel
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Smith, Emily 61107 1 15
Brandmaier, Emma ES0833 2 14
Darmadi, Kevin ES0300 3 13
Elftman, Elizabeth ES0518 4 12
Ferrier, Lewis ES0263F 5 11
Burns, Tommy ES0814 6 10
Czar, Patricia ES0570 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Graham, Chris T0031 0
Kaus, Bob ES0786 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Scott, Katie ES0272 0
Thomas, Alice ES0250 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brandmaier, Emma ES0833 1 14 1
Darmadi, Kevin ES0300 2 13
Smith, Emily 61107 3 12
Graham, Chris T0031 4 11
Eltringham, Scott ES0063 5 10
Elftman, Elizabeth ES0518 6 9
Burns, Tommy ES0814 0
Czar, Patricia ES0570 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
Kaus, Bob ES0786 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Thomas, Alice ES0250 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Finley Johnston
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wiley, Sam ES0356 1 18
Thomas, Wm Todd ES0449 2 16
Olsen, Kari ES0269 3 14
Lairson, David ES0486 4 12
Ivey, Walter ES0452 5 10
Williams, MSG Jeffrey ES0175 6 8
Casey, Donald ES0151 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Tough-Noga, Jane ES0284 0
2/4 March
Judges
Robert Mathieson
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Olsen, Kari ES0269 1 16
Thomas, Wm Todd ES0449 2 15
Holcombe, MD, John ES0122 3 14
Huffaker, Nathan 61309 4 13
Briller, Tristan ES0836 5 12
Ivey, Walter ES0452 6 11
Casey, Donald ES0151 0
Fritz, Thomas ES1179 0
Higgins, Sean ES0435 0
Lairson, David ES0486 0
Linder, David H. ES0371 0
Mullins, Ernie ES1369 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Tough-Noga, Jane ES0284 0
Wiley, Sam ES0356 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hughes, John ES0846 1 6
Cox, Brandon ES0907 2 4
Mallow, Stephen ES0819 3 0
2/4 March A
Judges
Roddy MacLeod
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Madison ES0471 1 11
Mallow, Stephen ES0819 2 10
Hughes, John ES0846 3 9
Sprague, Jacob ES0852 4 8
Giannini, Alessandro ES0041 5 7
Ritchie, II, William ES1562 6 6
Cox, Brandon ES0907 0
Marshall, Henry ES0737 0
McInnes, Tristin ES0848 0
Preacher, Taylor 61353 0
Rogers, James 60552 0
2/4 March B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Brady A. ES0270 1 11
McIntosh, Nicholas ES0849 2 10
Brewer, Kristen ES0835 3 9
Simmons, Scott ES0529 4 8
Hodge, Julia ES0844 5 7
Breaux, Kate ES0729 6 6
Adams, Kiernan ES0832 0
Blackburn, Jacob 60974 0
Ferrier, Anna ES0780F 0
Howsare, Nicholas ES0845 0
Scott, Brendan M. ES0928 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeill, Eric E09020 1 2
Garren, Tim 61366 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeill, Eric E09020 1 2
Garren, Tim 61366 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McCall, Cameron T0032 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McCall, Cameron T0032 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Street, Donald ES0853 1 4
Amram, Antonio ES0615 2 3
Wallace, Joey ES0944 3 2
Ambler, David ES1574 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amram, Antonio ES0615 1 2
Ambler, David ES1574 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 3
Darmadi, Matthew ES0438 2 2
Pierce, Chris ES0436 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 3
Sowinski, Aidan ES0850 2 2
Pierce, Chris ES0436 3 0
6/8 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 3
Darmadi, Matthew ES0438 2 2
Pierce, Chris ES0436 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Phillips, Barry 61175 1 4
Gianino, Robert 61153 2 3
Currie, John ES0696 3 2
Taylor, Will ES0271 4 0
March Set
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Currie, John ES0696 1 2
Gianino, Robert 61153 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 8
Wellman, Nathan ES0854 2 7
LaBranche, Nathan ES0412F 3 6
Welch, Ashlyn ES0354 4 5
Mattson, Jarrett ES0488 5 4
Harris, Samuel ES0842 6 3
Dunhan, Ben 60545 0
Hall, Justin ES1560 0
March Set
Judges
Drew Duthart
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 7
Harris, Samuel ES0842 2 6
LaBranche, Nathan ES0412F 3 5
Wellman, Nathan ES0854 4 4
Dunhan, Ben 60545 5 3
Mattson, Jarrett ES0488 6 2
Welch, Ashlyn ES0354 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March Set
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacMillan, Rachel ES0331 1 2 1
Craven, Taylor ES0838 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McCall, Fiona T0033 1 4
Johnson, Kaleb 60547 2 3
Poth, Kennedy ES0470 3 2
Grabbard, Faith 60977 4 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Quinn, Emma 60897 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 2
Quinn, Emma 60897 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brooks, Breyanna 60962 1 5
LaBranche, Darryl ES0411F 2 4
Keller, Lukas ES0831 3 3
Dempsey, John ES0363 4 2
Kemerer, Kurt ES0735 5 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 3
Ottens, Caeden 60548 2 2
Cook, Carleton ES0212 3 0