EUSPBA Competition Results

Cumberland Valley Scottish Games 2020
Shippensburg, PA
6/13/2020

Judges: William S. Caudill, David J. Hall, Nick Hudson, Eric Ouellette, Andrew R. Walker, Lezlie Webster
Soloists: 72
Groups: 0

Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 16
Silva, Nate ES1545 2 14
Elliott, Mark A. ES1497 3 12
Knox, Steven W. ES0327F 4 10
Neville, Laura J. ES0595 5 8
Knox, Alexandra ES0325F 6 6
Knox, Elizabeth ES0326F 0
Marshall, Stuart ES0706 0
2/4 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 7
Darmadi, Kevin ES0300 2 6
Marshall, Stuart ES0706 3 5
Neville, Laura J. ES0595 4 4
Knox, Elizabeth ES0326F 5 3
Knox, Steven W. ES0327F 6 2
Elliott, Mark A. ES1497 0
Strathpey & Reel
Judges
Eric Ouellette
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 7 1
Knox, Elizabeth ES0326F 2 6
Neville, Laura J. ES0595 3 5
Marshall, Stuart ES0706 4 4
Knox, Alexandra ES0325F 5 3
Elliott, Mark A. ES1497 6 2
Knox, Steven W. ES0327F 0
Hornpipe & Jig
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 6
Marshall, Stuart ES0706 2 5
Knox, Alexandra ES0325F 3 4
Knox, Elizabeth ES0326F 4 3
Knox, Steven W. ES0327F 5 2
Neville, Laura J. ES0595 6 0
6/8 March
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 7
Knox, Alexandra ES0325F 2 6
Knox, Elizabeth ES0326F 3 5
Marshall, Stuart ES0706 4 4
Knox, Steven W. ES0327F 5 3
Neville, Laura J. ES0595 6 2
Elliott, Mark A. ES1497 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 1 8
Tussing, Amber ES0165 2 6
Trimpey, Emily ES21607 3 4
Stamper, Carmela ES0156 4 0
2/4 March
Judges
Eric Ouellette
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Trimpey, Emily ES21607 1 8
Molloy, Michael ES1258 2 7
Stamper, Carmela ES0156 3 6
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 4 5
Silva, Nate ES1545 5 4
Rodriguez, Cristopher ES925779 6 3
Freed, Janna ES1149 0
Tussing, Amber ES0165 0
Strathpey & Reel
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Trimpey, Emily ES21607 1 8
Silva, Nate ES1545 2 7
Stamper, Carmela ES0156 3 6
Molloy, Michael ES1258 4 5
Rodriguez, Cristopher ES925779 5 4
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 6 3
Freed, Janna ES1149 0
Tussing, Amber ES0165 0
Hornpipe & Jig
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Trimpey, Emily ES21607 1 5
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 2 4
Rodriguez, Cristopher ES925779 3 3
Stamper, Carmela ES0156 4 2
Tussing, Amber ES0165 5 0
6/8 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 9 1
Trimpey, Emily ES21607 2 8
O'Brien, Kevin ES0958 3 7
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 4 6
Rodriguez, Cristopher ES925779 5 5
Molloy, Michael ES1258 6 4
Freed, Janna ES1149 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Tussing, Amber ES0165 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Eric Ouellette
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 30
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 2 28
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 3 26
Glynn, Kevin ES1131 4 24
Englebretson, Bridget ES1322 5 22
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 6 20
Calovini, Reece ES1318 0
Ciesinski, Elly ES0298 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Friz, Daniel ES0314 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Hussey, Edward ES925882 0
Nagy, Jeff ES926205 0
Stuart, Chaz ES926140 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
2/4 March A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 11
Duncan, Andrew ES0311 2 10
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 3 9
Stuart, Chaz ES926140 4 8
Calovini, Reece ES1318 5 7
Hussey, Edward ES925882 6 6
Englebretson, Bridget ES1322 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Friz, Daniel ES0314 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 0
2/4 March B
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
English, John Thomas ES925723 1 12
Lewis, Christopher 11747F 2 11
Ciesinski, Elly ES0298 3 10
Leishman, Laurel T00245 4 9
Smith, George M ES1575 5 8
Nagy, Jeff ES926205 6 7
Brezner, Kippy ES926162 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Giliberto, Sarah 41284 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 0
Strathpey & Reel A
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 11
Calovini, Reece ES1318 2 10
Duncan, Andrew ES0311 3 9
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 4 8
Stuart, Chaz ES926140 5 7
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 6 6
Englebretson, Bridget ES1322 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Friz, Daniel ES0314 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Hussey, Edward ES925882 0
Strathpey & Reel B
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 1 11 1
Lewis, Christopher 11747F 2 10
Ciesinski, Elly ES0298 3 9
Vattilana, Joseph W. ES0575 4 8
Nagy, Jeff ES926205 5 7
English, John Thomas ES925723 6 6
Brezner, Kippy ES926162 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Leishman, Laurel T00245 0
Smith, George M ES1575 0
Jig A
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hussey, Edward ES925882 1 11
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 2 10
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 3 9
Friz, Daniel ES0314 4 8
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 5 7
Duncan, Andrew ES0311 6 6
Calovini, Reece ES1318 0
Englebretson, Bridget ES1322 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Stuart, Chaz ES926140 0
Jig B
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Christopher 11747F 1 11
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 2 10
Ciesinski, Elly ES0298 3 9
Smith, George M ES1575 4 8
English, John Thomas ES925723 5 7
Vattilana, Joseph W. ES0575 6 6
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Giliberto, Sarah 41284 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Leishman, Laurel T00245 0
Nagy, Jeff ES926205 0
6/8 March A
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 11
Calovini, Reece ES1318 2 10
Duncan, Andrew ES0311 3 9
Fisher, Isaac Christopher ES925745 4 8
Englebretson, Bridget ES1322 5 7
McMillan, Lauren Kathleen ES926102 6 6
Friz, Daniel ES0314 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 0
Hussey, Edward ES925882 0
Stuart, Chaz ES926140 0
6/8 March B
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
English, John Thomas ES925723 1 12
Nagy, Jeff ES926205 2 11
Lewis, Christopher 11747F 3 10
Glynn, Kevin ES1131 4 9
Leishman, Laurel T00245 5 8
Woodaman, Ronald F. A. ES1697 6 7
Brezner, Kippy ES926162 0
Ciesinski, Elly ES0298 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Giliberto, Sarah 41284 0
Smith, George M ES1575 0
Vattilana, Joseph W. ES0575 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murphy, Daniel P. ES925670 1 26
Buchanan-Smith, Casey 41705 2 24
Perry, Benjamin ES0427 3 22
McNamara, Daniel ES0093 4 20
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 5 18
Creamer, William R ES926264 6 16
Andrews, Robert ES0283 0
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Evans, Peter ES1517 0
Jones, Gwen ES0070 0
Leishman, Laurel T00245 0
Lopez, Matthew ES1147 0
Wilkins, Somhairle ES1410 0
2/4 March A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lopez, Matthew ES1147 1 11
Creamer, William R ES926264 2 10
Jones, Gwen ES0070 3 9
Martin, Matthew Quinn ES925896 4 8
Wilkins, Somhairle ES1410 5 7
Lewis, Gary A ES926195 6 6
Andrews, Robert ES0283 0
Evans, Peter ES1517 0
Lewis, Stacy Kevin ES926334 0
Perry, Benjamin ES0427 0
Reisdorf, Dave ES1538 0
2/4 March B
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murphy, Daniel P. ES925670 1 10
Buchanan-Smith, Casey 41705 2 9
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 3 8
Wilson, Elizabeth W. ES0173 4 7
McNamara, Daniel ES0093 5 6
Butts, Elizabeth Moore ES925892 6 5
Crook, David Scott ES926295 0
Ray, Joseph ES1427 0
Roberts, Cliff ES0978 0
Workman, Allen ES0254 0
Strathpey & Reel
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan-Smith, Casey 41705 1 12 1
Murphy, Daniel P. ES925670 2 11
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 3 10
Wilkins, Somhairle ES1410 4 9
Lopez, Matthew ES1147 5 8
Wilson, Elizabeth W. ES0173 6 7
Andrews, Robert ES0283 0
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Creamer, William R ES926264 0
Evans, Peter ES1517 0
Lewis, Gary A ES926195 0
Workman, Allen ES0254 0
6/8 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 1 15
Buchanan-Smith, Casey 41705 2 14
Murphy, Daniel P. ES925670 3 13
Wilson, Elizabeth W. ES0173 4 12
Wilkins, Somhairle ES1410 5 11
Workman, Allen ES0254 6 10
Andrews, Robert ES0283 0
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Creamer, William R ES926264 0
Jones, Gwen ES0070 0
Lewis, Gary A ES926195 0
Lewis, Stacy Kevin ES926334 0
Lopez, Matthew ES1147 0
Martin, Matthew Quinn ES925896 0
McNamara, Daniel ES0093 0
Slow March
Judges
Eric Ouellette
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 1 12 1
Wilkins, Somhairle ES1410 2 11
Lopez, Matthew ES1147 3 10
Creamer, William R ES926264 4 9
Buchanan-Smith, Casey 41705 5 8
MacNicol, Peter T00261 6 7
Andrews, Robert ES0283 0
Evans, Peter ES1517 0
Lewis, Gary A ES926195 0
Perry, Benjamin ES0427 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Workman, Allen ES0254 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 8
Rossi, Anthony Dennis ES926153 2 6
Cai, Ray T00246 3 4
Doherty, John A.S. ES925983 4 0
2/4 March
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 4 1
Doherty, John A.S. ES925983 2 3 1
Rossi, Anthony Dennis ES926153 3 2 1
Cai, Ray T00246 4 0
Strathpey & Reel
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 4
Doherty, John A.S. ES925983 2 3
Rossi, Anthony Dennis ES926153 3 2
Cai, Ray T00246 4 0
6/8 March
Judges
Eric Ouellette
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 4 1
Doherty, John A.S. ES925983 2 3
Rossi, Anthony Dennis ES926153 3 2
Cai, Ray T00246 4 0
Slow March
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horne, Liam C ES926176 1 3 1
Doherty, John A.S. ES925983 2 2
Rossi, Anthony Dennis ES926153 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amoss, Megan S. ES925921 1 4 1
Williams, Siobhan A ES926096 2 3
Nolin, Christine Hayes ES926292 3 2
Hopkins, Glenn Allen ES925943 4 0
Two Parted March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amoss, Megan S. ES925921 1 6 1
Hopkins, Glenn Allen ES925943 2 5
Nolin, Christine Hayes ES926292 3 4
Bruner, Clara Sundvahl ES926247 4 3
Austin, Douglas Robert ES926053 5 2
Williams, Siobhan A ES926096 6 0