EUSPBA Competition Results

Glasgow Lands Scottish Festival 2016
Florence MA
7/16/2016

Judges: James M. Bell, John L Bottomley, Joe Brady Jr., Maureen E. Connor, Amy Garson, Norman J. McLeod, Charles C. Murdoch, Nancy C. Tunnicliffe
Soloists: 104
Groups: 24

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
Medley
Judges
Nancy C. Tunnicliffe Piping 1
John L Bottomley Piping 2
James M. Bell Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
MacMillan Pipe Band EB0546 1 4 1 1 1 1 5
New York Metro Pipe Band EB1004 2 9 2 2 2 3 4
Worcester Kiltie Pipe Band TB011 3 13 3 5 3 2 3
Scotia Glenville TB010 4 17 4 4 4 5 2
Manchester Pipe Band TB012 5 17 5 3 5 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Amy Garson Piping 1
Joe Brady Jr. Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Worcester Kiltie PB EB0373 1 6 1 1 3 1 4
Manchester PB Gr 3 EB1095 2 7 2 2 1 2 3
Scotia Glenville PB II EB0825 3 12 4 3 2 3 2
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 4 15 3 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Joe Brady Jr. Piping 1
James M. Bell Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Empire Pipe Band EB0375 1 8 1* 2 1 4 8 1
Stuart Highland PB V EB1064 2 9 2* 1* 3 3 7 2
Bergen Irish Pipe Band EB1220 3 15 6 6 2 1 6
Claddagh Pipe Band EB1168 4 17 3* 3 5 6 5 1
RI Highlanders Pipe Band EB0720 5 17 4 5 6 2 4
Capital District Youth Pipe Band EB0826 6 20 5 4 4 7 3
Colum Cille Pipes & Drums EB0900 26 7 7 7 5 0
Stone of Destiny Pipe Band EB0543 32 8 8 8 8 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
James M. Bell Piping 1
Amy Garson Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Old Bridge & District PB 61047 1 9 1 1 1 6 7
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 2 12 3 2 3 4 6
Newport AOH Pipes & Drums EB1393 3 13 2 4 4 3 5
Stuart Highland PB V 61283 4 15 5 3 2 5 4
Clan MacPherson P&D 60590 5 20 7 7 5 1 3
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 6 20 6 6 6 2 2
Catamount Pipe Band V EB1026 23 4 5 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lentz, Colin 61558 1 20
Rosan, Seth ES0083 2 18
Bielski, Maeghan ES0293F 3 16
Garson, Ken 92284 4 14
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 5 12
Murdoch, Misha ES0167 6 10
Loughlin, Jacob 60325 0
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
McGrath, John J. ES1425 0
Montross, Ben ES0161 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 20 1
Loughlin, Jacob 60325 2 18 1
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 3 16 1
Lentz, Colin 61558 4 14
Montross, Ben ES0161 5 12
Murdoch, Misha ES0167 6 10
Garson, Ken 92284 0
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
McGrath, John J. ES1425 0
Rosan, Seth ES0083 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hanaway, Dalton ES0318 1 24 1
Lett, Hans ES0328 2 22 1
Metro, Hazen 61495 3 20
Munks, Thomas F. ES0464 4 18
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 16
Kelly, Brian ES0287 6 14
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cawley, Scott ES0465 0
Molloy, Michael ES1258 0
O'Connell, Jack ES0343 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 0
Quinn, Liam ES0060F 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Charles C. Murdoch
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Metro, Hazen 61495 1 26 1
Hanaway, Dalton ES0318 2 24
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 22
Munks, Thomas F. ES0464 4 20
Lett, Hans ES0328 5 18
O'Connell, Jack ES0343 6 16
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cawley, Scott ES0465 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Kelly, Brian ES0287 0
Molloy, Michael ES1258 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 24
Benedetto, Sebastian ES0265 2 22
McGlothlin, Amy ES0820 3 20
Yatsuhashi, Douglas ES0108 4 18
Wood-Bielski, Diane ES0294F 5 16
Wells, Matt ES0811 6 14
Daly, John W. ES0299 0
Igoe, Frank ES1024 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Muller, Phelan 61514 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Piobaireachd B
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leigh, Thomas 60449 1 18
McBride, Patrick ES0117 2 16
Mauritz, John ES0878 3 14
Noga, Michael ES0230 4 12
Manning, Terrence J. ES0044 5 10
Fennelly, Autumn ES0578 6 8
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Glynn, Kevin ES1131 0
2/4 March A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 11 1
Benedetto, Sebastian ES0265 2 10
Wells, Matt ES0811 3 9
Igoe, Frank ES1024 4 8
O'Donnell, Anne ES0251F 5 7
McGlothlin, Amy ES0820 6 6
Daly, John W. ES0299 0
Muller, Phelan 61514 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
2/4 March B
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 10 1
Manning, Terrence J. ES0044 2 9 1
Fennelly, Autumn ES0578 3 8
Armstrong, Coreyanne ES0194F 4 7
Glynn, Kevin ES1131 5 6
McBride, Patrick ES0117 6 5
Lamerson, Carole ES0429 0
Leigh, Thomas 60449 0
Mauritz, John ES0878 0
Noga, Michael ES0230 0
Strathpey & Reel A
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 11 1
Benedetto, Sebastian ES0265 2 10 1
Muller, Phelan 61514 3 9
Igoe, Frank ES1024 4 8
Daly, John W. ES0299 5 7
O'Donnell, Anne ES0251F 6 6
McGlothlin, Amy ES0820 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wells, Matt ES0811 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Strathpey & Reel B
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Manning, Terrence J. ES0044 1 8
Eltringham, Scott ES0063 2 7
Leigh, Thomas 60449 3 6
Armstrong, Coreyanne ES0194F 4 5
Glynn, Kevin ES1131 5 4
McBride, Patrick ES0117 6 3
Fennelly, Autumn ES0578 0
Noga, Michael ES0230 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 14
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 28 1
Gordon, Peter ES0315 2 26 1
Shattuck, John ES0049 3 24
Barnie, Walter ES0286 4 22
Lopez, Matthew ES1147 5 20
Robertson, Robbie 61386 6 18
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Fay, Karen ES0145 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
Tustin, Frederick ES0153 0
Walker, Peter D. ES0366 0
Whitley, Christopher ES0220F 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Teno, Richard ES1109 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Charles C. Murdoch
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blakeslee, Brigid ES0295 1 18 1
Gordon, Peter ES0315 2 17
Bertino, John ES0181 3 16
Barnie, Walter ES0286 4 15
Whitley, Christopher ES0220F 5 14
Teno, Richard ES1109 6 13
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Blomer, Joe ES0413 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Fay, Karen ES0145 0
Leahy, Jim ES1146 0
Lopez, Matthew ES1147 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
Robertson, Robbie 61386 0
Shattuck, John ES0049 0
Tustin, Frederick ES0153 0
Walker, Peter D. ES0366 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 4
Spear, Jeremy ES1333 2 0
2/4 March
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Butz, John Charles ES1055 1 6
Fisher, Angus ES0313 2 5
Flansburg, Zoey ES0528 3 4
Dreyer, Danielle ES0475 4 3
Spear, Jeremy ES1333 5 2
Helfenbein, Adam 61552 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Niblock, Matthew ES1252 1 3
Bielski, Ian ES0291F 2 2
MacGregor, Joseph 61535 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Livingston, Brad ES0330 1 5
Perry, Robert ES0474 2 4
Whitley, Connor ES0221F 3 3
Stapleton, Shane ES0349F 4 2
Jones, Shawn ES0146 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sargent, Adelaide 61559 1 2
Purdy, Matthew ES1541 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Quinn, Troy ES0061F 1 7
Lundt, Evan ES0772 2 6
Whitley, Ryan ES0222F 3 5
Flansburg, Alec ES0527 4 4
Braun, Casey ES1407 5 3
Neceda, Grace ES1345 6 2
Bielski, Drew ES0290F 0
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 3
Pisowloski, Daniel ES1123 2 2
Harkness, Bruce ES1221 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sheedy, Andrew ES1171 1 7
Blackmer, Jordan ES0288 2 6
Dowd, Patrick ES0305F 3 5
Ritchie, Paul ES1087 4 4
Benda, Jr, Frederick ES0084 5 3
Bullard, Jr, William ES0489 6 2
Horne, Gregory ES0821 0