EUSPBA Competition Results

Colonial Highland Games 2018
Fair Hill MD
5/19/2018

Judges: David M. Bailiff, Andrew Berthoff, John L Bottomley, Lorne Cousin, Marc E. DuBois, David J. Hall, Linda M. Hall, Thomas C. Kee, Calum MacDonald, Albert G. McMullin, Derek R. Midgley, David Ricklis, James E. Stack, John Wassman
Soloists: 97
Groups: 14

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Lorne Cousin Piping 1
Derek R. Midgley Piping 1
David J. Hall Ensemble 2
Thomas C. Kee Drumming 3
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P1 E2 D3
MacMillan Pipe Band EB0546 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Andrew Berthoff Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
MacMillan Pipe Band EB0546 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Andrew Berthoff Piping 1
Lorne Cousin Piping 2
John Wassman Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 1 5 1 1 1 2 2
MacMillan-Birtles Memorial PB EB0547 2 7 2 2 2 1 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
John Wassman Piping 1
Albert G. McMullin Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Bergen Irish Pipe Band EB1220 1 4 1 1 1 1 4
Greater Richmond P & D EB0688 2 8 2 2 2 2 3
Ceol Neamh Pipe Band IV EB1073 3 13 3 3 4 3 2
Cameron Highlanders PB IV EB0232 4 15 4 4 3 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
James E. Stack Piping 1
Calum MacDonald Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Tidewater Pipes & Drums V EB1398 1 9 2 2 2 3 7
MacMillan-Dunn Pipe Band V EB0548 2 12 1 4 1 6 6
Columcille School of P & D EB0686 3 12 4 1 5 2 5
Saffron United Pipe Band EB0975 4 14 3 3 4 4 4
Maryland Youth PB EB1010 5 15 6 5 3 1 3
Chesapeake Caledonian P & D EB0556 6 24 5 6 6 7 2
Greater Richmond P & D V EB0689 7 26 7 7 7 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Berthoff
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 30
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 2 28
Carlisle, Andrew ES0005 3 26
Midgley, Derek R. ES0008 4 24
Shonk, Palmer ES0447 5 22
Lyden, Dan ES0640 6 20
Donlon, Andrew ES0662 0
Durning, Bobby ES1070 0
Frank, Victor Michael ES0208 0
Krogh, Teddy T00134 0
Murray, Alastair ES1053 0
Pisowloski, Daniel ES1123 0
Skae, Peter ES0056 0
Walker, Andrew R. ES0514F 0
Wallace, Mary ES0201 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Lorne Cousin
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 30
Carlisle, Andrew ES0005 2 28
Donlon, Andrew ES0662 3 26
Midgley, Derek R. ES0008 4 24
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 5 22
Lyden, Dan ES0640 6 20
Durning, Bobby ES1070 0
Frank, Victor Michael ES0208 0
Krogh, Teddy T00134 0
Murray, Alastair ES1053 0
Pisowloski, Daniel ES1123 0
Shonk, Palmer ES0447 0
Skae, Peter ES0056 0
Walker, Andrew R. ES0514F 0
Wallace, Mary ES0201 0
Hornpipe & Jig
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 9
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 2 8
Donlon, Andrew ES0662 3 7
Lyden, Dan ES0640 4 6
Shonk, Palmer ES0447 5 5
Pisowloski, Daniel ES1123 6 4
Frank, Victor Michael ES0208 0
Hudson, Nick ES0454 0
Durning, Bobby ES1070 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Berthoff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 20
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 18
Yehnert, Nels ES0357 3 16
Darmadi, Kevin ES0300 4 14
Knox, Steven W. ES0327F 5 12
Roberts, James R. ES1721 6 10
Kolya, Sier T00136 0
MacDonald, Steven ES0137 0
Marshall, Stuart ES0706 0
MacDonald, Liam T00135 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Yehnert, Nels ES0357 1 20 1
Darmadi, Kevin ES0300 2 18
Kolya, Sier T00136 3 16
Marshall, Stuart ES0706 4 14
O'Donnell, Brannagh ES0252F 5 12
Dunn, Jr, Robert ES0310 6 10
Knox, Steven W. ES0327F 0
MacDonald, Liam T00135 0
MacDonald, Steven ES0137 0
Roberts, James R. ES1721 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Elizabeth ES0326F 1 24
Westphal, Jen ES0500 2 22
Knox, Alexandra ES0325F 3 20
Burlew, Alex ES1134 4 18
Burlew, Evan ES1164 5 16
Cullen, Rory ES0421 6 14
Cawley, Scott ES0465 0
Felder, James ES0434 0
Risola, Joseph ES0384 0
Tussing, Amber ES0165 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 Breakdown 0
Eltringham, Scott ES0063 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 13
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 13
McGrath, Erin ES0982F 2 12
Knox, Elizabeth ES0326F 3 11
Westphal, Jen ES0500 4 10
Cullen, Rory ES0421 5 9
Risola, Joseph ES0384 6 8
Burlew, Evan ES1164 0
Cawley, Scott ES0465 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Felder, James ES0434 0
Burlew, Alex ES1134 Breakdown 0
Tussing, Amber ES0165 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 13
Cullen, Rory ES0421 2 12
Knox, Alexandra ES0325F 3 11
Dickel, Jerry-Anne ES0131 4 10
McGrath, Erin ES0982F 5 9
Knox, Elizabeth ES0326F 6 8
Burlew, Alex ES1134 0
Burlew, Evan ES1164 0
Cawley, Scott ES0465 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Felder, James ES0434 0
Risola, Joseph ES0384 0
Tussing, Amber ES0165 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Lorne Cousin
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 20
Lynch, Margaret ES0477 2 18
Sutherland, Callum ES0100F 3 16
Marshall, Dalton ES0334 4 14
McElhinney, Brian ES0126 5 12
Fulton, Jesse ES1122 6 10
Duke, James ES0508 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Lindsey, Kathleen ES1689 0
Watkins, Kevin ES0150 0
Piobaireachd B
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ballard, John ES0247 1 22
Harper, Kayla ES0199 2 20
Fanning, Joe ES0077 3 18
Spagnolo, Christopher ES0346 4 16
Beck, Marian ES1626 5 14
Piccione, Jimmy ES1259 6 12
Campbell, James ES0919F 0
Friz, Daniel ES0314 0
McBride, Patrick ES0117 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Stamper, Carmela ES0156 0
2/4 March A
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 5
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 11
Lindsey, Kathleen ES1689 2 10
McElhinney, Brian ES0126 3 9
Sutherland, Callum ES0100F 4 8
Silva, Nate ES1545 5 7
Watkins, Kevin ES0150 6 6
Campbell, Kenneth ES0920F Breakdown 0
Duke, James ES0508 Breakdown 0
Fulton, Jesse ES1122 Breakdown 0
Imlay, Christopher ES1106 Breakdown 0
Lynch, Margaret ES0477 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fanning, Joe ES0077 1 13
Harper, Kayla ES0199 2 12
Piccione, Jimmy ES1259 3 11
McBride, Patrick ES0117 4 10
Wassenberg, Seth ES0353 5 9
Spagnolo, Christopher ES0346 6 8
Ballard, John ES0247 0
Beck, Marian ES1626 0
Campbell, James ES0919F 0
Friz, Daniel ES0314 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Strathpey & Reel A
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McElhinney, Brian ES0126 1 10
Silva, Nate ES1545 2 9
Sutherland, Callum ES0100F 3 8
Lynch, Margaret ES0477 4 7
Lindsey, Kathleen ES1689 5 6
Marshall, Dalton ES0334 6 5
Duke, James ES0508 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Watkins, Kevin ES0150 0
Campbell, Kenneth ES0920F Breakdown 0
Strathpey & Reel B
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Harper, Kayla ES0199 1 12
Piccione, Jimmy ES1259 2 11
Campbell, James ES0919F 3 10
Fanning, Joe ES0077 4 9
Ballard, John ES0247 5 8
Wassenberg, Seth ES0353 6 7
Beck, Marian ES1626 0
Friz, Daniel ES0314 0
McBride, Patrick ES0117 0
Spagnolo, Christopher ES0346 0
Stamper, Carmela ES0156 0
O'Donnell, Anne ES0251F Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
2/4 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Agnew, Colin ES1248 1 8
Twigg, David M ES0473 2 7
Reidy, Sean ES1590 3 6
Lopez, Matthew ES1147 4 5
Fraser, Gordon M. ES0400 5 4
Freed, Janna ES1149 6 3
Fraser, Susan ES0401 0
Kennedy, Sarah Jane ES0139 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
2/4 March
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
DeBuchananne, Thomas ES1276 1 8
Twomey, Jr, Michael ES1305 2 7
McGregor, Logan Kaern ES0088 3 6
Reid, Leland ES0012 4 5
Jones, Talon ES925695 5 4
Campbell, Matthew ES0921F 6 3
Campbell, Andrew ES1623 0
Stith, Richard ES1234 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallion, Charles ES1681 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hoffert, Jason ES0118 1 2
McClamrock, Jack ES0675F 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hoffert, Jason ES0118 1 2
McClamrock, Jack ES0675F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fann, Matt ES0312 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McNamara, Andrew ES1649 1 2
Sutherland, Ruiraidh ES0103F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Linda M. Hall
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Morgan, Elizabeth J. ES1140 1 3
Meade, Dawn ES1254 2 2
Turner, Betsy ES1270 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Linda M. Hall
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hurt, Bethany ES1611 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Linda M. Hall
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Morgan, Brian S. ES0646 1 2
Morgan, Elizabeth J. ES1140 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Linda M. Hall
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sprague, Maddison ES1712 1 2
Turner, Betsy ES1270 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Charles ES1223 1 2
Litz, Jason ES1145 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Chadwick, Scott ES0812 1 1 1