EUSPBA Competition Results

Dunedin Highland Games 2018
Dunedin FL
4/7/2018

Judges: Andrew Berthoff, Michael Cusack, Jim Dillahey, Ken Eller, Jack Lee, Terry Lee, Stuart Liddell, Eric MacNeill, Robert Mathieson, Steve McClure, Steven McWhiter, Gordon Parkes, Lyric Todkill, Andrew R. Walker, Scot D. Walker
Soloists: 127
Groups: 17

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jack Lee Piping 1
Andrew Berthoff Piping 2
Ken Eller Ensemble 3
Gordon Parkes Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Thomas' Alumni Pipe Band EB1211 1 6 2 1 1 2 4
City of Dunedin Pipe Band EB0538 2 6 1 2 2 1 3
MacMillan Pipe Band EB0546 3 14 3 4 3 4 2
Atlanta Pipe Band EB0234 4 14 4 3 4 3 0
Medley
Judges
Terry Lee Piping 1
Stuart Liddell Piping 2
Robert Mathieson Ensemble 3
Steven McWhiter Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 6 2 2 1 1 4
St Thomas' Alumni Pipe Band EB1211 2 6 1 1 2 2 3
MacMillan Pipe Band EB0546 3 13 3 3 4 3 2
Atlanta Pipe Band EB0234 4 15 4 4 3 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Terry Lee Piping 1
Stuart Liddell Piping 2
Robert Mathieson Ensemble 3
Steven McWhiter Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Jack Lee Piping 1
Andrew Berthoff Piping 2
Ken Eller Ensemble 3
Gordon Parkes Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Jack Lee Piping 1
Andrew Berthoff Piping 2
Ken Eller Ensemble 3
Gordon Parkes Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 1 4 1* 1 1 1 3 1
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 2 9 2 3 2 2 2
Harp & Thistle PB of SW FL EB0536 3 11 3 2 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Terry Lee Piping 1
Stuart Liddell Piping 2
Robert Mathieson Ensemble 3
Steven McWhiter Drumming 4
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 1 5 1 1 1 2 9
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 2 16 2 3 5 6 8
Harp & Thistle PB V (NMM) EB0439 3 16 5 4 6 1 7
Dunedin HS Scottish Highlander PB V EB0890 4 17 7 5 2 3 6
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 5 22 9 6 3 4 5
Fort Lauderdale Highlanders EB0550 6 23 3 2 9 9 4
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 7 24 6 9 4 5 0
Riverview High School PB EB1675 8 27 4 8 7 8 0
P&D Orange Co Sheriff's Office EB0555 9 30 8 7 8 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Berthoff
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 8
McDonald, Ian 925645 2 6
Donlon, Andrew ES0662 3 4
Gonzalez, Justin M. ES1624 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jack Lee
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McDonald, Ian 925645 1 8
Donlon, Andrew ES0662 2 6
Hudson, Nick ES0454 3 4
Gonzalez, Justin M. ES1624 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Stuart Liddell
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McDonald, Ian 925645 1 4
Hudson, Nick ES0454 2 3
Donlon, Andrew ES0662 3 2
Gonzalez, Justin M. ES1624 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Jack Lee
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Yehnert, Nels ES0357 1 18
Darmadi, Kevin ES0300 2 16
Hagen, Andrew ES1464 3 14
Elliott, Mark A. ES1497 4 12
Tan, Filemon ES1528 5 10
McGregor, Jonathan I ES0097 6 8
Adkins, Tony ES0652 0
Albert, Eric T0115 0
Martin, Alasdair ES1173 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Terry Lee
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Peterson, Ben 925646 1 20
Tan, Filemon ES1528 2 18
Darmadi, Kevin ES0300 3 16
Yehnert, Nels ES0357 4 14
Albert, Eric T0115 5 12
Martin, Alasdair ES1173 6 10
Adkins, Tony ES0652 0
Elliott, Mark A. ES1497 0
Hagen, Andrew ES1464 Breakdown 0
McGregor, Jonathan I ES0097 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Peterson, Ben 925646 1 9 1
Tan, Filemon ES1528 2 8
Yehnert, Nels ES0357 3 7
Adkins, Tony ES0652 4 6
Martin, Alasdair ES1173 5 5
McGregor, Jonathan I ES0097 6 4
Darmadi, Kevin ES0300 0
Elliott, Mark A. ES1497 0
Hagen, Andrew ES1464 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Michael Cusack
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jones, Andrea ES0223 1 18
Marchand, Jason ES0607 2 16
Minnear, Ian ES0591F 3 14
Henningsen, Lou ES0133 4 12
Cullen, Rory ES0421 5 10
Lynch, Joseph ES0433 6 8
Kahan, Mike 925647 0
Risola, Joseph ES0384 0
Yates, Doug ES1485 0
2/4 March
Judges
Terry Lee
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Minnear, Ian ES0591F 1 10
Marchand, Jason ES0607 2 9
Jones, Andrea ES0223 3 8
Kahan, Mike 925647 4 7
Henningsen, Lou ES0133 5 6
Elftman, Elizabeth ES0518 6 5
Cullen, Rory ES0421 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Risola, Joseph ES0384 0
Yates, Doug ES1485 0
Strathpey & Reel
Judges
Andrew Berthoff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Minnear, Ian ES0591F 1 9
Elftman, Elizabeth ES0518 2 8
Jones, Andrea ES0223 3 7
Risola, Joseph ES0384 4 6
Cullen, Rory ES0421 5 5
Kahan, Mike 925647 6 4
Henningsen, Lou ES0133 0
Marchand, Jason ES0607 0
Yates, Doug ES1485 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Robert Mathieson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Jason ES0607 1 9
Elftman, Elizabeth ES0518 2 8
Risola, Joseph ES0384 3 7
Henningsen, Lou ES0133 4 6
Jones, Andrea ES0223 5 5
Minnear, Ian ES0591F 6 4
Cullen, Rory ES0421 0
Kahan, Mike 925647 0
Lynch, Joseph ES0433 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 1 26
Burns, Tommy ES0814 2 24
Lopez, Todd ES1524 3 22
Beck, Marian ES1626 4 20
Zon, Owen ES0503 5 18
Markov, Andrey ES0243 6 16
Breaux, Kate ES0729 0
Czar, Patricia ES0570 0
Fagan, Shawn ES0855 0
Ferrier, Anna ES0780F 0
MacRae, Nadine ES0246 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Simmons, Scott ES0529 0
2/4 March A
Judges
Terry Lee
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Breaux, Kate ES0729 1 11
Taylor, Brady A. ES0270 2 10
Schrader, Jacob ES1351 3 9
Simmons, Scott ES0529 4 8
MacRae, Nadine ES0246 5 7
Zon, Owen ES0503 6 6
Burns, Tommy ES0814 0
Currie, Jaice ES0837 0
Czar, Patricia ES0570 0
Fagan, Shawn ES0855 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
2/4 March B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Madison ES0471 1 7
Ferrier, Anna ES0780F 2 6
Thomas, Wm Todd ES0449 3 5
Markov, Andrey ES0243 4 4
Elftman, Susan ES0614 5 3
Lopez, Todd ES1524 6 2
Beck, Marian ES1626 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Madison ES0471 1 18
Currie, Jaice ES0837 2 17
Markov, Andrey ES0243 3 16
Taylor, Brady A. ES0270 4 15
Ferrier, Anna ES0780F 5 14
Simmons, Scott ES0529 6 13
Beck, Marian ES1626 0
Breaux, Kate ES0729 0
Burns, Tommy ES0814 0
Czar, Patricia ES0570 0
Elftman, Susan ES0614 0
Fagan, Shawn ES0855 0
Lairson, David ES0486 0
Lopez, Todd ES1524 0
MacRae, Nadine ES0246 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
Zon, Owen ES0503 0
Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Madison ES0471 1 15
Breaux, Kate ES0729 2 14
MacRae, Nadine ES0246 3 13
Ferrier, Anna ES0780F 4 12
Taylor, Brady A. ES0270 5 11
Currie, Jaice ES0837 6 10
Beck, Marian ES1626 0
Burns, Tommy ES0814 0
Czar, Patricia ES0570 0
Elftman, Susan ES0614 0
Fagan, Shawn ES0855 0
Markov, Andrey ES0243 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Simmons, Scott ES0529 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ivey, Walter ES0452 1 18 1
Madock, David ES1050 2 16
Hutchinson, Matthew ES0450 3 14
Quanstrom, Linda ES0917 4 12
McKenzie, Garrett ES1400 5 10
Burke, Joshua ES0531 6 8
Dillon, Garry Jon ES1679 0
Grest, Michael ES1080 0
Watson, Marguerite ES0076 0
2/4 March
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nelsen, Brian ES0904 1 9
Madock, David ES1050 2 8
Watson, Marguerite ES0076 3 7
Ivey, Walter ES0452 4 6
Hutchinson, Matthew ES0450 5 5
Grest, Michael ES1080 6 4
Burke, Joshua ES0531 0
McKenzie, Garrett ES1400 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Stuart Liddell
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Setzer, Laci ES0738 1 10
Miller, Alexandra ES1151 2 8
Miller, Katherine ES1550 3 6
Li, Angie ES0736 4 4
Ferrier, Clare ES1435F Breakdown 0
2/4 March
Judges
Robert Mathieson
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Setzer, Laci ES0738 1 13
Miller, Katherine ES1550 2 12
Li, Angie ES0736 3 11
Giannini, Massimo ES1683 4 10
Flansburg, Zoey ES0528 5 9
Ferrier, Clare ES1435F 6 8
Brewer, Kristen ES0835 0
Craven, Michael ES0730 0
Gambrell, Rachel ES1547 0
MacDonald, Stephen James ES1481 0
McInnes, Tristin ES0848 0
Miller, Alexandra ES1151 0
NonMember, Player1 T00131 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Andrew Berthoff
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Herkowitz, Bethany ES1548 1 11
Pless, Jordan ES1658 2 10
Luescher, Gabriella ES1558 3 9
Frey, Michael ES1563 4 8
Breaux, Sydney ES1603 5 7
McGalliard, Albert ES1499 6 6
Li, Lydia ES1549 0
Martin, Jonas 925648 0
Pitney, Lloyd ES0152 0
Schoenfeld, William ES1552 0
Velasco, Catalina ES1555 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Blair 925651 1 5
MacNeill, Eric E09020 2 4
Parker, Bryce 925652 3 3
Goodrick, Zach 925649 4 2
Gardner, Christopher 925650 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Blair 925651 1 6
MacNeill, Eric E09020 2 5
Schoppe, Michael ES1092 3 4
Parker, Bryce 925652 4 3
Gardner, Christopher 925650 5 2
Goodrick, Zach 925649 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amram, Antonio ES0615 1 3
Darmadi, Matthew ES0438 2 2
Street, Donald ES0853 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 3
Amram, Antonio ES0615 2 2
Street, Donald ES0853 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 2
Wallace, Joey ES0944 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wallace, Joey ES0944 1 2
Sowinski, Aidan ES0850 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Zon, Dillon ES0502 1 4
Welch, Hunter ES0355 2 3
Flansburg, Alec ES0527 3 2
Welch, Ashlyn ES0354 4 0
Strathpey & Reel
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES0527 1 4
Zon, Dillon ES0502 2 3
Welch, Hunter ES0355 3 2
Welch, Ashlyn ES0354 4 0
6/8 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES0527 1 4
Welch, Hunter ES0355 2 3
Zon, Dillon ES0502 3 2
Welch, Ashlyn ES0354 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Allen, Fletcher ES0933 1 3
McAlister, Elizabeth ES0931 2 2
Ferrier, Paul ES1506F 3 0
March Set
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Allen, Fletcher ES0933 1 2
McAlister, Elizabeth ES0931 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hall, Justin ES1560 1 4
Mattson, Jarrett ES0488 2 3
Harper, Melanie ES0734 3 2
NonMember, Player2 T00132 4 0
March Set
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mattson, Jarrett ES0488 1 2
Hall, Justin ES1560 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Steven McWhiter
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tibma, Daniel ES1553 1 5
Ruddock, Caleb ES1551 2 4
Vyas, Mithil ES1554 3 3
Hollis, Jacob ES1682 4 2
Rinberger, Issac ES1692 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heaney, Kyle 925654 1 5
McMillan, Rachel T0122 2 4
Jones, Jeremy ES1193 3 3
Bellefleur, Emily ES0289 4 2
Wilson, Catherine T0123 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heaney, Kyle 925654 1 5
Jones, Jeremy ES1193 2 4
Bellefleur, Emily ES0289 3 3
McMillan, Rachel T0122 4 2
Wilson, Catherine T0123 5 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McCall, Fiona 925653 1 3 1
Craven, Taylor ES0838 2 2 1
Meade, Dawn ES1254 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Du Buque, Kellan ES0731 1 3
Poth, Kennedy ES0470 2 2
Gogola, Lizzie ES0733 3 0
Expand Tree Collapse Tree Open Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Timothy ES1153 1 4
Heaney, Kyle 92256 2 3
Morgan, Brian S. ES0646 3 2
Elkins, Benjamin ES1250 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Timothy ES1153 1 4
Elkins, Benjamin ES1250 2 3
Morgan, Brian S. ES0646 3 2
Heaney, Kyle 92256 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 3
Keller, Lukas ES0831 2 2
Kemerer, Kurt ES0735 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 4
Hutchinson, Matthew ES0450 2 3
Pitney, Lloyd ES0152 3 2
Du Buque, Kellan ES0731 4 0