EUSPBA Competition Results

RI Scottish Highland Festival 2016
Richmond RI
6/11/2016

Judges: Ed Best, John L Bottomley, Maureen E. Connor, Dan Lyden, Norman J. McLeod, Charles C. Murdoch, Patricia A. Nisco, Gordon A. Peters, James E. Stack, Nancy C. Tunnicliffe, John Wassman, Lezlie Webster
Soloists: 80
Groups: 18

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Gordon A. Peters Piping 1
Dan Lyden Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Ed Best Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Worcester Kiltie PB EB0373 1 4 1 1* 1 1* 2 2
Scotia Glenville PB II EB0825 2 8 2 2* 2 2 0 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Gordon A. Peters Piping 1
Dan Lyden Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Ed Best Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Stuart Highland PB V EB1064 1 9 1 3 4 1* 7 1
RI Highlanders Pipe Band EB0720 2 10 4 2 1 3 6
Catamount Pipe Band EB1051 3 10 2 1 2 5 5
Capital District Youth Pipe Band EB0826 4 12 3 4 3 2 4
Colum Cille Pipes & Drums EB0900 5 20 5 6 5 4 3
North Shore Pipe Band EB1001 6 23 6 5 6 6 2
Stone of Destiny Pipe Band EB0543 28 7 7 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Gordon A. Peters Piping 1
Dan Lyden Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Ed Best Drumming
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Stuart Highland PB V 61283 1 11 6 3 1 1 9
Kevin Barry Pipes & Drums EB1027 2 11 1 1 3 6 8
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 3 14 2 5 2 5 7
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 4 17 3 2 4 8 6
Newport AOH Pipes & Drums EB1393 5 22 4 9 7 2 5
Catamount Pipe Band V EB1026 6 24 7 4 6 7 4
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 25 5 8 8 4 0
Mystic Highland Pipe Band EB1332 29 8 7 5 9 0
New Hampshire Pipes & Drums V EB0893 27 9 6 9 3 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 6
Skae, Peter ES0056 2 4
Pisowloski, Daniel ES1123 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 6
Pisowloski, Daniel ES1123 2 4
Skae, Peter ES0056 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Charles C. Murdoch
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 3
Pisowloski, Daniel ES1123 2 2
Skae, Peter ES0056 3 0
6/8 March
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 3
Pisowloski, Daniel ES1123 2 2
Skae, Peter ES0056 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 8
Bielski, Maeghan ES0293F 2 6
Murdoch, Misha ES0167 3 4
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 0
March, Strathspey, and Reel A
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 8
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 2 6
Murdoch, Misha ES0167 3 4
Bielski, Maeghan ES0293F Disqualified 0
Hornpipe & Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 4
Montross, Ben ES0161 2 3
Murdoch, Misha ES0167 3 2
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 0
6/8 March
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 4
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 2 3
Bielski, Maeghan ES0293F 3 2
Murdoch, Misha ES0167 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Hanaway, Dalton ES0318 1 22
Metro, Hazen 61495 2 20
Faulkner, Kelly M. ES1102 3 18
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 16
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 14
O'Donnell, Brannagh ES0252F 6 12
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cawley, Scott ES0465 0
MacLeod, Steven ES0634 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Munks, Thomas F. ES0464 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Munks, Thomas F. ES0464 1 24
Metro, Hazen 61495 2 22
Faulkner, Kelly M. ES1102 3 20
Hanaway, Dalton ES0318 4 18
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 16
O'Donnell, Brannagh ES0252F 6 14
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cawley, Scott ES0465 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
MacLeod, Steven ES0634 0
Quinn, Liam ES0060F Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Munks, Thomas F. ES0464 1 9
Metro, Hazen 61495 2 8
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 7
Faulkner, Kelly M. ES1102 4 6
MacLeod, Steven ES0634 5 5
Hamblin, Sheldon ES0002 6 4
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Cawley, Scott ES0465 Breakdown 0
6/8 March
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Hanaway, Dalton ES0318 1 11
Munks, Thomas F. ES0464 2 10
Faulkner, Kelly M. ES1102 3 9
Dickel, Jerry-Anne ES0131 4 8
Metro, Hazen 61495 5 7
Hamblin, Sheldon ES0002 6 6
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 0
Cawley, Scott ES0465 Breakdown 0
MacLeod, Steven ES0634 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 19
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Manning, Terrence J. ES0044 1 38
Stapleton, Thomas ES0350F 2 36
Armstrong, Coreyanne ES0194F 3 34
Bowie, Allan ES0082 4 32
Benedetto, Sebastian ES0265 5 30
Duke, James ES0508 6 28
Beverage, Benjamin ES0989 0
Fennelly, Autumn ES0578 0
Landay, Bruce ES0104 0
Mauritz, John ES0878 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Noga, Michael ES0230 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Porteous, Benjamin ES0344 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wells, Matt ES0811 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
2/4 March
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Thomas ES0350F 1 18
Manning, Terrence J. ES0044 2 17
Benedetto, Sebastian ES0265 3 16
Porteous, Benjamin ES0344 4 15
Fennelly, Autumn ES0578 5 14
Mauritz, John ES0878 6 13
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Beverage, Benjamin ES0989 0
Duke, James ES0508 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Landay, Bruce ES0104 0
Noga, Michael ES0230 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wells, Matt ES0811 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Strathpey & Reel
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Thomas ES0350F 1 16
Beverage, Benjamin ES0989 2 15
Manning, Terrence J. ES0044 3 14
Porteous, Benjamin ES0344 4 13
O'Donnell, Anne ES0251F 5 12
Wilson, Matthew ES0372 6 11
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Bowie, Allan ES0082 0
Duke, James ES0508 0
Fennelly, Autumn ES0578 0
Landay, Bruce ES0104 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wells, Matt ES0811 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
6/8 March
Judges
Charles C. Murdoch
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Thomas ES0350F 1 18 1
Porteous, Benjamin ES0344 2 17
Benedetto, Sebastian ES0265 3 16
Manning, Terrence J. ES0044 4 15
Armstrong, Coreyanne ES0194F 5 14
Beverage, Benjamin ES0989 6 13
Bowie, Allan ES0082 0
Duke, James ES0508 0
Fennelly, Autumn ES0578 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Landay, Bruce ES0104 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wells, Matt ES0811 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Manley, Jr, Allen ES1338 1 32
Walker, Peter D. ES0366 2 30
Bertino, John ES0181 3 28
Barnie, Walter ES0286 4 26
Shattuck, John ES0049 5 24
Gordon, Peter ES0315 6 22
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Bullard, Jr, William ES0489 0
Elliott, Tom ES0673 0
Ernstberger, Helmut 61199 0
Fay, Karen ES0145 0
Schanche, Nicole 60824 0
Tierney, Mary ES1392 0
Walsh, Colin ES0072 0
Whitley, Christopher ES0220F 0
Wright, Thomas ES0259 0
2/4 March
Judges
Charles C. Murdoch
 
Results
Competitors: 20
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blakeslee, Brigid ES0295 1 20 1
Gordon, Peter ES0315 2 19
Bertino, John ES0181 3 18
Barnie, Walter ES0286 4 17
Blomer, Joe ES0413 5 16
Higgins, Sean ES0435 6 15
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Bullard, Jr, William ES0489 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Elliott, Tom ES0673 0
Ernstberger, Helmut 61199 0
Fay, Karen ES0145 0
Roberts, James D. ES0525 0
Schanche, Nicole 60824 0
Shattuck, John ES0049 0
Tierney, Mary ES1392 0
Walker, Peter D. ES0366 0
Walsh, Colin ES0072 0
Whitley, Christopher ES0220F 0
Wright, Thomas ES0259 0
6/8 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Walsh, Colin ES0072 1 10
Blakeslee, Brigid ES0295 2 9
Schanche, Nicole 60824 3 8
Blomer, Joe ES0413 4 7
Tierney, Mary ES1392 5 6
Ernstberger, Helmut 61199 6 5
Barnie, Walter ES0286 0
Elliott, Tom ES0673 0
Fay, Karen ES0145 0
Shattuck, John ES0049 0
6/8 March B
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 8
Walker, Peter D. ES0366 2 7
Gordon, Peter ES0315 3 6
Higgins, Sean ES0435 4 5
Dean, Ephraim ES0249 5 4
Roberts, James D. ES0525 6 3
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Wright, Thomas ES0259 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 4
Spear, Jeremy ES1333 2 0
2/4 March
Judges
Charles C. Murdoch
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Callum ES0100F 1 3 1
Fisher, Angus ES0313 2 2
Spear, Jeremy ES1333 3 0
6/8 March
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Callum ES0100F 1 2 1
Fisher, Angus ES0313 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
MacGregor, Joseph 61535 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
MacGregor, Joseph 61535 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Livingston, Brad ES0330 1 4
Whitley, Connor ES0221F 2 3
Perry, Robert ES0474 3 2
Beverage, Roger ES0532 4 0
6/8 March
Judges
Ed Best
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Livingston, Brad ES0330 1 3
Perry, Robert ES0474 2 2
Beverage, Roger ES0532 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Ed Best
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Purdy, Matthew ES1541 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Ed Best
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Ciaran ES0101F 1 5
Whitley, Ryan ES0222F 2 4
Quinn, Troy ES0061F 3 3
Bielski, Drew ES0290F 4 2
Dickerson, Liam ES1388F 5 0
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitley, Ryan ES0222F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harkness, Bruce ES1221 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ritchie, Paul ES1087 1 5
Dowd, Patrick ES0305F 2 4
Bullard, Jr, William ES0489 3 3
Benda, Jr, Frederick ES0084 4 2
Purdy, Matthew ES1541 5 0