EUSPBA Competition Results

New Hampshire Highland Games 2017
Loon Mtn NH
9/15/2017 - 9/17/2017

Judges: David M. Bailiff, John L Bottomley, Andrew Carlisle, Alan Craig, Marc E. DuBois, Amy Garson, Dan Lyden, Derek R. Midgley, Patricia A. Nisco, Andrew R. Walker, Scot D. Walker, Lezlie Webster, Mark Wilson
Soloists: 111
Groups: 22

Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Medley
Judges
Andrew R. Walker Piping 1
Andrew Carlisle Piping 2
Scot D. Walker Ensemble 3
Alan Craig Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Worcester Kiltie PB EB0373 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
Andrew R. Walker Piping 1
Andrew Carlisle Piping 2
Scot D. Walker Ensemble 3
Alan Craig Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Catamount Pipe Band EB1051 1 8 1 1 2 4 6
RI Highlanders Pipe Band EB0720 2 10 2 2 3 3 5
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 3 11 4 5 1 1 4
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 4 15 3 3 4 5 3
Colum Cille Pipes & Drums EB0900 5 16 5 4 5 2 2
North Shore Pipe Band EB1001 6 24 6 6 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Dan Lyden Piping 1
Derek R. Midgley Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Mark Wilson Drumming 4
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Kevin Barry Pipes & Drums EB1027 1 8 2* 2 1 3 15 1
Brian Boru Pipe Band EB0776 2 11 4 1 2 4 14
Stuart Highland PB V EB1064 3 15 1* 5 7 2 13 1
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 4 19 6 9 3 1 12
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 5 23 7 4 6 6 11
Maine St Andrews P&D EB1279 6 26 8 3 4 11 10
Talcott Mountain Highlanders EB1212 7 32 3 8 8 13 0
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 8 34 9 6 9 10 0
NH Pol Assoc Pipes & Drums EB1405 9 37 10 10 5 12 0
New Hampshire Pipes & Drums V EB0893 10 38 12 11 10 5 0
Mohawk Valley Frasers V EB0190 11 41 14 7 12 8 0
US Corps of Cadets P & D EB0573 12 45 5 12 13 15 0
Catamount Pipe Band V EB1026 13 48 15 13 11 9 0
Newport AOH Pipes & Drums EB1393 14 50 13 15 15 7 0
Mystic Highland Pipe Band EB1332 15 53 11 14 14 14 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
John L Bottomley
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
D. Bailiff J. Bottomley L. Webster
Carlisle, Andrew ES0005 1 3 1 1 1 22
Midgley, Derek R. ES0008 2 6 2 2 2 20
Hudson, Nick ES0454 3 9 3 3 3 18
Murray, Alastair ES1053 4 12 4 4 4 16
Shonk, Palmer ES0447 5 15 5 5 5 14
Durning, Robert ES1070 6 18 6 6 6 12
Feeney, James ES1186 21 D D D 0
Garson, Amy ES0647 21 D D D 0
Kimove, Kaitlin T0053 21 D D D 0
Pisowloski, Daniel ES1123 21 D D D 0
Walker, Andrew R. ES0514F 21 D D D 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
John L Bottomley
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
D. Bailiff J. Bottomley M. DuBois
Hudson, Nick ES0454 1 3 1 1 1 22
Carlisle, Andrew ES0005 2 6 2 2 2 20
Pisowloski, Daniel ES1123 3 9 3 3 3 18
Durning, Robert ES1070 4 12 4 4 4 16
Midgley, Derek R. ES0008 5 15 5 5 5 14
Walker, Andrew R. ES0514F 6 18 6 6 6 12
Feeney, James ES1186 21 D D D 0
Garson, Amy ES0647 21 D D D 0
Kimove, Kaitlin T0053 21 D D D 0
Murray, Alastair ES1053 21 D D D 0
Shonk, Palmer ES0447 21 D D D 0
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 10
Hudson, Nick ES0454 2 9
Durning, Robert ES1070 3 8
Walker, Andrew R. ES0514F 4 7
Pisowloski, Daniel ES1123 5 6
Kimove, Kaitlin T0053 6 5
Feeney, James ES1186 0
Midgley, Derek R. ES0008 0
Murray, Alastair ES1053 0
Shonk, Palmer ES0447 0
6/8 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 10
Walker, Andrew R. ES0514F 2 9
Carlisle, Andrew ES0005 3 8
Durning, Robert ES1070 4 7
Pisowloski, Daniel ES1123 5 6
Murray, Alastair ES1053 6 5
Feeney, James ES1186 0
Kimove, Kaitlin T0053 0
Midgley, Derek R. ES0008 0
Shonk, Palmer ES0447 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 16 1
Montross, Ben ES0161 2 14
McGrath, John J. ES1425 3 12
Garson, Ken 92284 4 10
O'Donnell, Brannagh ES0252F 5 8
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 6 6
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 0
McLendon, Harvey ES1084F 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 16 1
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 2 14
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 12
Montross, Ben ES0161 4 10
McGrath, John J. ES1425 5 8
McLendon, Harvey ES1084F 6 6
Garson, Ken 92284 0
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
Hornpipe & Jig
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 8 1
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 7
Montross, Ben ES0161 3 6
McGrath, John J. ES1425 4 5
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 5 4
Garson, Ken 92284 6 3
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
McLendon, Harvey ES1084F 0
6/8 March
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 8
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 2 7
Montross, Ben ES0161 3 6
Garson, Ken 92284 4 5
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 4
O'Donnell, Brannagh ES0252F 6 3
McLendon, Harvey ES1084F 0
McGrath, John J. ES1425 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Campbell, David 92324 1 16
Benedetto, Sebastian ES0265 2 14
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 12
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 10
Hamblin, Sheldon ES0002 5 8
Armstrong, Coreyanne ES0194 6 6
Campbell, Martha L. ES0262 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
2/4 March
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 1
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 7
Hamblin, Sheldon ES0002 2 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 5
Campbell, Martha L. ES0262 4 4
Armstrong, Coreyanne ES0194 5 3
Pluhowski, Genevieve ES1006 Disqualified 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 7
Benedetto, Sebastian ES0265 2 6
Campbell, Martha L. ES0262 3 5
Armstrong, Coreyanne ES0194 4 4
Pluhowski, Genevieve ES1006 5 3
Blackman, Hamish F.H. ES1280 Breakdown 0
Hamblin, Sheldon ES0002 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 7
Hamblin, Sheldon ES0002 2 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 5
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 4
Armstrong, Coreyanne ES0194 5 3
Pluhowski, Genevieve ES1006 6 2
Campbell, Martha L. ES0262 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd A
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Margaret ES0477 1 20
Daly, John W. ES0299 2 18
Tussing, Amber ES0165 3 16
Blakeslee, Brigid ES0295 4 14
O'Donnell, Anne ES0251F 5 12
Wells, Matt ES0811 6 10
Lamerson, Carole ES0429 0
Lindo, Aaron ES1082 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Allan, Ken ES1374 Breakdown 0
Piobaireachd B
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Maheu, Vera ES0120 1 18
Bowie, Allan ES0082 2 16
Noga, Michael ES0230 3 14
Igoe, Frank ES1024 4 12
Glynn, Kevin ES1131 5 10
Mauritz, John ES0878 6 8
Fisher, Angus ES0313 0
Roden, Nathan ES0245 0
West, David ES0048 0
2/4 March A
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Blakeslee, Brigid ES0295 1 10
Tussing, Amber ES0165 2 9
Lynch, Margaret ES0477 3 8
Lindo, Aaron ES1082 4 7
Daly, John W. ES0299 5 6
Wells, Matt ES0811 6 5
Lamerson, Carole ES0429 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Allan, Ken ES1374 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Glynn, Kevin ES1131 1 11
Bowie, Allan ES0082 2 10
Fisher, Angus ES0313 3 9
Maheu, Vera ES0120 4 8
West, David ES0048 5 7
Igoe, Frank ES1024 6 6
Evvard, Beverly ES1359 0
Gordon, Peter ES0315 0
Mauritz, John ES0878 0
Noga, Michael ES0230 0
Roden, Nathan ES0245 0
Strathpey & Reel A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Blakeslee, Brigid ES0295 1 10
Wells, Matt ES0811 2 9
Lynch, Margaret ES0477 3 8
Tussing, Amber ES0165 4 7
Lindo, Aaron ES1082 5 6
Daly, John W. ES0299 6 5
Allan, Ken ES1374 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Lamerson, Carole ES0429 Breakdown 0
Strathpey & Reel B
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 11
Glynn, Kevin ES1131 2 10
Bowie, Allan ES0082 3 9
Noga, Michael ES0230 4 8
Igoe, Frank ES1024 5 7
Mauritz, John ES0878 6 6
Evvard, Beverly ES1359 0
Roden, Nathan ES0245 0
West, David ES0048 0
Gordon, Peter ES0315 Breakdown 0
Maheu, Vera ES0120 Breakdown 0
6/8 March A
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tussing, Amber ES0165 1 10
Lindo, Aaron ES1082 2 9
Lynch, Margaret ES0477 3 8
Blakeslee, Brigid ES0295 4 7
O'Donnell, Anne ES0251F 5 6
Daly, John W. ES0299 6 5
Allan, Ken ES1374 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wells, Matt ES0811 0
6/8 March B
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Maheu, Vera ES0120 1 10
Glynn, Kevin ES1131 2 9
Bowie, Allan ES0082 3 8
Gordon, Peter ES0315 4 7
West, David ES0048 5 6
Noga, Michael ES0230 6 5
Evvard, Beverly ES1359 0
Fisher, Angus ES0313 0
Igoe, Frank ES1024 0
Mauritz, John ES0878 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacRae, Nadine ES0246 1 30
Archambault, Kassie ES1320 2 28
Stevens, Ellen ES0115 3 26
Tierney, Mary ES1392 4 24
Bathory-Peeler, Steven ES0482 5 22
Lee, Bruce T. ES1361 6 20
Brown, Joanne L ES0390 0
Bullard, Jr, William ES0489 0
Cochrane, John L. ES1394 0
Fay, Karen ES0145 0
Jamieson, William ES0042 0
Johnson, Aric ES0606 0
Jones, Gwen ES0070 0
Myer, David ES0785 0
Ulm, Irene ES0276 0
Piobaireachd Ground Only
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Jambard Jr, Kenneth ES1431 1 5
Shepherd, Christopher ES1093 2 4
Shaw, David ES0160 3 3
Corazzini, Rubina ES1337 4 2
Wilson, Elizabeth W. ES0173 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Shorrock, Peter ES0526 1 14 1
Penney, M.D., Curtis W. ES1335 2 13
MacRae, Nadine ES0246 3 12
Geer, Liam ES0021 4 11
Tierney, Mary ES1392 5 10
Shaw, David ES0160 6 9
Archambault, Kassie ES1320 0
Bullard, Jr, William ES0489 0
Jambard Jr, Kenneth ES1431 0
Johnson, Aric ES0606 0
Paul, Beth ES0075 0
Peris, Max 92325 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
2/4 March B
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Soares, Manuel ES1383 1 11
Stevens, Ellen ES0115 2 10
Jones, Gwen ES0070 3 9
Jamieson, William ES0042 4 8
Ulm, Irene ES0276 5 7
Bathory-Peeler, Steven ES0482 6 6
Cochrane, John L. ES1394 0
Corazzini, Rubina ES1337 0
Fay, Karen ES0145 0
Lee, Bruce T. ES1361 0
Myer, David ES0785 0
6/8 March A
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Shorrock, Peter ES0526 1 12 1
Geer, Liam ES0021 2 11 1
Peris, Max 92325 3 10
Archambault, Kassie ES1320 4 9
MacRae, Nadine ES0246 5 8
Paul, Beth ES0075 6 7
Bullard, Jr, William ES0489 0
Johnson, Aric ES0606 0
Penney, M.D., Curtis W. ES1335 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Tierney, Mary ES1392 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
6/8 March B
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Soares, Manuel ES1383 1 11
Myer, David ES0785 2 10
Stevens, Ellen ES0115 3 9
Bathory-Peeler, Steven ES0482 4 8
Ulm, Irene ES0276 5 7
Jones, Gwen ES0070 6 6
Cochrane, John L. ES1394 0
Corazzini, Rubina ES1337 0
Fay, Karen ES0145 0
Jamieson, William ES0042 0
Lee, Bruce T. ES1361 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 8
Domashinski, Grace ES1214 2 6
Andrick, Logan Connor ES0426 3 4
Cartledge, Alasdair ES0908 4 0
2/4 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 5 1
Campbell, Nathan ES0608 2 4 1
Domashinski, Grace ES1214 3 3
Cartledge, Alasdair ES0908 4 2
Andrick, Logan Connor ES0426 5 0
6/8 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 4 1
Andrick, Logan Connor ES0426 2 3
Cartledge, Alasdair ES0908 3 2
Domashinski, Grace ES1214 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Practice Chanter
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dickerson, Ciaran ES1386F 1 5 1
Herrick, Camryn 92326 2 4
Schlottman, Matthew 92328 3 3
McGoon, Rory 92330 4 2
Baun, Christopher 92329 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Alan Craig
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Mark Wilson
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 2
Bielski, Ian ES0291F 2 0
Drum Solo
Judges
Alan Craig
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Mark Wilson
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lundt, Evan ES0772 1 1
6/8 March
Judges
Alan Craig
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lundt, Evan ES0772 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Alan Craig
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Goff, Stewart ES0054 1 1
March Set
Judges
Mark Wilson
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Goff, Stewart ES0054 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Alan Craig
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Richardson, Caleb ES1438 1 4
Lynch, Kenneth ES0476 2 3
Dickerson, Liam ES1388F 3 2
Bielski, Drew ES0290F 4 0
March Set
Judges
Mark Wilson
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 3
Richardson, Caleb ES1438 2 2
Dickerson, Liam ES1388F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dowd, Kieran ES0304F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dowd, Kieran ES0304F 1 1
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dowd, Kieran ES0304F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jambard, Magnus ES1432 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flavin, Brian ES0033 1 1
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flavin, Brian ES0033 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 8
Blackmer, Jordan ES0288 2 7
Harkness, Bruce ES1221 3 6
Ducsik, Dennis W. ES0402 4 5
Litz, Jason ES1145 5 4
Kaba, Charles ES1344 6 3
Ewen, Doug 92327 0
Paige, David J ES0815 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dowd, Patrick ES0305F 1 8
Sheedy, Andrew ES1171 2 7
Chadwick, Scott ES0812 3 6
Ritchie, Paul ES1087 4 5
LaBreche, Bob 92320 5 4
Horne, Gregory ES0821 6 3
Benda, Jr, Frederick ES0084 0
Bullard, Jr, William ES0489 0