EUSPBA Competition Results

Rockland County AOH Ceol Mor 2018
Rockland Co., NY
8/4/2018

Judges: David M. Bailiff, Donald K. Bell, Gordon M. Bell, John L Bottomley, David J. Hall, Linda M. Hall, June P. Hanley, Gordon A. Peters, Andrew R. Walker, John Wassman
Soloists: 50
Groups: 13

Expand Tree Collapse Tree Grade 3
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Gordon M. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 5 1 1 2 1 3
St Columcille United Gaelic PB EB0687 2 7 2 2 1 2 2
Roisin Dubh Irish PB EB1189 3 12 3 3 3 3 0
Medley
Judges
John L Bottomley Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Gordon M. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Columcille United Gaelic PB EB0687 1 6 2 1 1 2 3
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 2 6 1 2 2 1 2
Roisin Dubh Irish PB EB1189 3 12 3 3 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Mini-MSR
Judges
David J. Hall Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Gordon M. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Bergen Irish Pipe Band EB1220 1 4 1 1 1 1 2
Firefighter McPadden P & D EB1210 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
David M. Bailiff Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Gordon M. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Firefighter McPadden P & D EB1210 1 8 2 3 1 2 3
Bergen Irish Pipe Band EB1220 2 8 3 2 2 1 2
Claddagh Pipe Band EB1168 3 8 1 1 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Andrew R. Walker Piping 1
Gordon A. Peters Piping 2
Linda M. Hall Ensemble 3
Gordon M. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
NYPD Em. Soc. P&D Gr 5 EB1507 1 7 1 2 1 3 7
Washington Memorial PB V EB1600 2 10 2 1 3 4 6
Columcille School of P & D EB0686 3 13 5 5 2 1 5
Manchester PB Gr 5 EB1720 4 14 3 4 5 2 4
Inis Fada Gaelic PB-5 EB1307 5 20 4 3 7 6 3
South Park & District PB EB31784 6 22 7 6 4 5 2
Saffron United Pipe Band EB0975 7 26 6 7 6 7 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 4
McConnell, Thompson ES0341F 2 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 6
Trenor, Michael ES1716 2 4
McConnell, Thompson ES0341F Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 3
Trenor, Michael ES1716 2 2
McConnell, Thompson ES0341F 3 0
6/8 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Thompson ES0341F 1 3
Dunn, Jr, Robert ES0310 2 2
Trenor, Michael ES1716 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 20
McGrath, Erin ES0982F 2 18
Cullen, Rory ES0421 3 16
Irwin, Whit ES925691 4 14
Eltringham, Scott ES0063 5 12
Felder, James ES0434 6 10
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 0
Risola, Joseph ES0384 0
Wallace, Bob ES1245 0
2/4 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 10 1
Risola, Joseph ES0384 2 9
Irwin, Whit ES925691 3 8
Eltringham, Scott ES0063 4 7
Cullen, Rory ES0421 5 6
Wallace, Bob ES1245 6 5
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Felder, James ES0434 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 0
McGrath, Erin ES0982F 0
Strathpey & Reel
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 10
McGrath, Erin ES0982F 2 9
Westphal, Jen ES0500 3 8
Risola, Joseph ES0384 4 7
Cullen, Rory ES0421 5 6
Felder, James ES0434 6 5
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 0
Irwin, Whit ES925691 0
Wallace, Bob ES1245 0
6/8 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 1 10
McGrath, Erin ES0982F 2 9
Cullen, Rory ES0421 3 8
Westphal, Jen ES0500 4 7
Risola, Joseph ES0384 5 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 6 5
Eltringham, Scott ES0063 0
Felder, James ES0434 0
Irwin, Whit ES925691 0
Wallace, Bob ES1245 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 26
Lindsey, Kathleen ES1689 2 24
McGlone, Dennis ES0644 3 22
Piccione, Jimmy ES1259 4 20
Fulton, Jesse ES1122 5 18
McBride, Patrick ES0117 6 16
Domashinski, Grace ES1214 0
Duke, James ES0508 0
Fanning, Joe ES0077 0
Luciano, Robert ES0224 0
Lynch, Margaret ES0477 0
McConnell, Rory ES0339F 0
Sutherland, Callum ES0100F 0
2/4 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fanning, Joe ES0077 1 14 1
Lindsey, Kathleen ES1689 2 13 1
Piccione, Jimmy ES1259 3 12
McElhinney, Brian ES0126 4 11
Lynch, Margaret ES0477 5 10
Sutherland, Callum ES0100F 6 9
Domashinski, Grace ES1214 0
Duke, James ES0508 0
Fulton, Jesse ES1122 0
Luciano, Robert ES0224 0
McBride, Patrick ES0117 0
McConnell, Rory ES0339F 0
McGlone, Dennis ES0644 0
Silva, Nate ES1545 0
Strathpey & Reel
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Piccione, Jimmy ES1259 1 14
Fanning, Joe ES0077 2 13
McConnell, Rory ES0339F 3 12
Lindsey, Kathleen ES1689 4 11
Sutherland, Callum ES0100F 5 10
Silva, Nate ES1545 6 9
Domashinski, Grace ES1214 0
Duke, James ES0508 0
Fulton, Jesse ES1122 0
Luciano, Robert ES0224 0
Lynch, Margaret ES0477 0
McBride, Patrick ES0117 0
McElhinney, Brian ES0126 0
McGlone, Dennis ES0644 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Archambault, Kassie ES1320 1 16
Saxer, Michael ES1698 2 14
Freed, Janna ES1149 3 12
Smyth, Bryan ES1157 4 10
Lopez, Matthew ES1147 5 8
Barnie, Walter ES0286 6 6
Sanford, John ES0461 0
Fraser, Gordon M. ES0400 Breakdown 0
2/4 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dreyer, Danielle ES0475 1 13
English, John Thomas ES925723 2 12
Archambault, Kassie ES1320 3 11
Saxer, Michael ES1698 4 10
Sullivan, Michael S. ES0694 5 9
Fraser, Gordon M. ES0400 6 8
Barnie, Walter ES0286 0
Flanagan, Sean ES1515 0
Freed, Janna ES1149 0
Lopez, Matthew ES1147 0
McStubi, Gerrard ES0036 0
Sanford, John ES0461 0
Smyth, Bryan ES1157 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd Ground Only
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Padgett, Owen David ES925732 1 1
2/4 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Padgett, Owen David ES925732 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Frisbee, Michaela Rose ES925749 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Gordon M. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Shane ES0349F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon M. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Shane ES0349F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Donald K. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pisowloski, Daniel ES1123 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Donald K. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pisowloski, Daniel ES1123 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Gordon M. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Palmer, Kevin James ES925719 1 1
March Set
Judges
Gordon M. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Palmer, Kevin James ES925719 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
March Set
Judges
Donald K. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Linda M. Hall
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McMonigle, William ES0605 1 1