EUSPBA Competition Results

NE FL Scottish Games 2020
Jacksonville FL
2/29/2020

Judges: John L Bottomley, William S. Caudill, Jim Dillahey, Thomas C. Kee, Steve McClure, Albert G. McMullin, John R. Recknagel
Soloists: 56
Groups: 8

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Jim Dillahey Piping A
William S. Caudill Piping B
John L Bottomley Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Alma College Pipe Band EB21536 1 4 1 1 1 1 4
City of Greenville P & D EB1209 2 8 2 2 2 2 3
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 3 12 3 3 3 3 2
Charleston Police P & D IV EB0726 4 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Albert G. McMullin Piping A
John R. Recknagel Piping B
William S. Caudill Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
PA PB E D
City of Mount Dora Pipe Band EB922262 1 7 1 2 1 3 3
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 2 8 2 3 2 1 2
Rosie O'Grady's Highlanders EB31957 3 9 3 1 3 2 1
Charleston Police P & D V EB0727 No Show 0 N N N N N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 2
2/4 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 1 1
Strathpey & Reel
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 1
Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Breaux, Kate ES925810 1 12
Henningsen, Lou ES0133 2 10
MacPhee, Mark T00175 3 8
Miller, Katherine ES925812 4 6
Miller, Alexandra ES925811 5 4
Pastva, Heather N. ES0588 6 0
2/4 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T00175 1 6
Miller, Alexandra ES925811 2 5
Setzer, Laci ES0738 3 4
Breaux, Kate ES925810 4 3
Pastva, Heather N. ES0588 5 2
Miller, Katherine ES925812 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T00175 1 7
Miller, Katherine ES925812 2 6
Breaux, Kate ES925810 3 5
Setzer, Laci ES0738 4 4
Miller, Alexandra ES925811 5 3
McCollum, Thomas Michael ES926163 6 2
Pastva, Heather N. ES0588 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Gabrielle 92268 1 16
Czar, Patricia A ES926170 2 14
Ivey, Walter ES0452 3 12
Schrader, Jacob ES1351 4 10
Lairson, David ES0486 5 8
McBride, Patrick ES0117 6 6
Broughton, Liam ES0985 0
McCollum, Thomas Michael ES926163 Breakdown 0
2/4 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Schrader, Jacob ES1351 1 9
McBride, Patrick ES0117 2 8
Neal, Gabrielle 92268 3 7
Broughton, Liam ES0985 4 6
Czar, Patricia A ES926170 5 5
Scholtens, Mary Crum ES0909 6 4
Ivey, Walter ES0452 0
Lairson, David ES0486 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Gabrielle 92268 1 9
McBride, Patrick ES0117 2 8
Schrader, Jacob ES1351 3 7
Lairson, David ES0486 4 6
Williams, MSG Jeffrey ES0175 5 5
Broughton, Liam ES0985 6 4
Czar, Patricia A ES926170 0
Ivey, Walter ES0452 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Romine, Laura ES0966 1 12
Mashburn, William ES0335 2 10
charlton, linda ES925942 3 8
Hutchinson, Matthew ES0450 4 6
Andrews, Robert ES0283 5 4
Nelsen, Brian ES0904 6 0
Piobaireachd Ground Only
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Tough-Noga, Jane ES0284 1 4
Legge, Paul Louis ES926182 2 3
Flannery, Brigid D. ES925917 3 2
Ronis, Lisa ES0068 Breakdown 0
2/4 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Andrews, Robert ES0283 1 13
Nelsen, Brian ES0904 2 12
Flannery, Brigid D. ES925917 3 11
Ronis, Lisa ES0068 4 10
Legge, Paul Louis ES926182 5 9
Romine, Laura ES0966 6 8
charlton, linda ES925942 0
Farrell, John W ES926217 0
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Mashburn, William ES0335 0
Reisdorf, Dave ES1538 0
Rhoad, Duncan ES1534 0
Tough-Noga, Jane ES0284 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Legge, Paul Louis ES926182 1 8
Rhoad, Duncan ES1534 2 7
Hutchinson, Matthew ES0450 3 6
Mashburn, William ES0335 4 5
Tough-Noga, Jane ES0284 5 4
Andrews, Robert ES0283 6 3
Nelsen, Brian ES0904 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schoenfeld, William ES925827 1 2
Piobaireachd Ground Only
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gul, Ibrahim ES925939 1 1
2/4 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Angelou, Lina ES0969 1 3 1
Schoenfeld, William ES925827 2 2
Twigg, Craig William ES926038 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Angelou, Lina ES0969 1 4
Schoenfeld, William ES925827 2 3
Gul, Ibrahim ES925939 3 2
Twigg, Craig William ES926038 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Snyder, Zach Harrison ES926060 1 5
Hopkins, Glenn Allen ES925943 2 4
Andrews, Liam Michael ES925977 3 3
Smith, Paula ES925665 4 2
Laing, Duncan Paul ES925990 5 0
Two Parted March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Snyder, Zach Harrison ES926060 1 8
Andrews, Liam Michael ES925977 2 7
Gibson, Michael ES926179 3 6
Laing, Duncan Paul ES925990 4 5
Hopkins, Glenn Allen ES925943 5 4
Smith, Paula ES925665 6 3
Settle, Daniel Sam ES926192 0
Booras, Christine Marie ES926265 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 1
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 1
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Oakes, Willis Isaiah ES925696 1 4
Thomsen, Ryan ES925854 2 3
Hummel, Will ES925888 3 2
Pastva, Heather N. ES0588 4 0
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomsen, Ryan ES925854 1 2
Pastva, Heather N. ES0588 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ely, Johnathon David ES925934 1 1
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ely, Johnathon David ES925934 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Twigg, Margaret Ruth ES926258 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 1
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 2
Hutchinson, Matthew ES0450 2 0