EUSPBA Competition Results

Stone Mountain Highland Games 2019
Stone Mtn GA
10/19/2019

Judges: William S. Caudill, Maureen E. Connor, June P. Hanley, Sandy Jones, Thomas C. Kee, Norman J. McLeod, John R. Recknagel, Andrew R. Walker, Scot D. Walker, Sally G. Warburton
Soloists: 115
Groups: 26

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
William S. Caudill Piping A
Andrew R. Walker Piping B
June P. Hanley Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Wake and District G3 EB0552 1 4 1 1 1 1 3
Grandfather Mtn Highlanders III EB1104 2 9 2 2 2 3 2
Atlanta Pipe Band EB0234 3 11 3 3 3 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Maureen E. Connor Piping A
Sandy Jones Piping B
Scot D. Walker Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
North Texas Caledonian P&D-4 EB0718 1 4 1* 1* 1 1 12 2
Nashville Pipes & Drums IV EB1188 2 13 2 2 3 6 11
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 3 19 6 3 2 8 10
Loch Norman Pipe Band EB0440 4 23 8 8 4 3 9
The Citadel Pipe Band EB1065 5 23 4 6 6 7 8
Jamestown Pipes & Drums IV EB0777 6 28 3 4 10 11 7
Clan Lindsay Pipe Band 20752 7 29 5 5 7 12 0
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 8 30 9 7 9 5 0
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 9 31 7 9 5 10 0
Houston Highlanders 0162006 10 33 10 10 11 2 0
St. Louis Caledonian Pipes & Drums T00008 11 38 11 11 12 4 0
Wake and District G4 EB922261 12 41 12 12 8 9 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
June P. Hanley Piping A
Sandy Jones Piping B
William S. Caudill Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
PA PB E D
Chattanooga Pipe Band EB1599 1 7 1 1 1 4 10
North Texas Caledonian P&D-5 EB1539 2 7 2 2 2 1 9
Baton Rouge Caledonian P & D EB1128 3 13 4 4 3 2 8
Harvey E. Ritch Memorial Pipe Band EB922260 4 13 3 3 4 3 7
Hub City Highlanders EB922236 5 24 5 5 6 8 6
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 6 26 8 6 5 7 5
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 7 26 6 7 7 6 0
John Mohr MacKintosh P&D V EB0685 8 31 9 9 8 5 0
Atholl Highlanders P&D EB0717 9 33 7 8 9 9 0
Metroplex United PB EB0376 Disqualified 0 Q Q Q Q 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Walker, Andrew R. ES0514F 1 10
McLeod, Michael ES0442 2 8
Abernethy, Grace ES926004 3 6
Dillahey, Jim ES0001 4 4
Liechti, Kenneth M. ES0999 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Walker, Andrew R. ES0514F 1 10
McLeod, Michael ES0442 2 8
Dillahey, Jim ES0001 3 6
Abernethy, Grace ES926004 4 4
Liechti, Kenneth M. ES0999 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Burke, Angus T00225 1 8
Martin, Alasdair ES1173 2 6
Abernethy, Brendan ES0278 3 4
Stinson, Robert ES0466 4 2
Albert, Eric T0115 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Burke, Angus T00225 1 8
Martin, Alasdair ES1173 2 6
Abernethy, Brendan ES0278 3 4
Minnear, Sarah ES0593F 4 2
Albert, Eric T0115 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Starrett, Stephen Michael William 92318 1 16
Martin, Thomas ES1483 2 14
Marchand, Jason Sam ES0607 3 12
Anderson, Stephen ES0090 4 10
Wilson, Kyle Tracy ES0155 5 8
Rogers, Robbie ES0769 6 6
Burns, Tommy ES0814 0
Marshall, Dalton ES0334 0
2/4 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Starrett, Stephen Michael William 92318 1 6
Marshall, Dalton ES0334 2 5
Burns, Tommy ES0814 3 4
Marchand, Jason Sam ES0607 4 3
Rogers, Robbie ES0769 5 2
Martin, Thomas ES1483 6 1
Wilson, Kyle Tracy ES0155 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Jason Sam ES0607 1 7 1
Marshall, Dalton ES0334 2 6
Starrett, Stephen Michael William 92318 3 5
Martin, Thomas ES1483 4 4
Wilson, Kyle Tracy ES0155 5 3
Rogers, Robbie ES0769 6 2
Burns, Tommy ES0814 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Sullivan, Christine ES0352 1 20
Englebretson, Bridget ES1322 2 18
Fraser, Duncan ES0467 3 16
Schnee, Noah ES0378 4 14
Brownlee, Gillian Alice ES1264F 5 12
Olsen, Kari ES0269 6 10
Cannon, David ES1150 0
Kaus, Bob ES0786 0
MacPhee, Mark T00175 0
Nugent, Joseph ES1158 0
McLeod, Lee ES1478 No Show N/A N/A
Piobaireachd B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Brownlee, Steven George ES1267F 1 18
Buckey, Amanda ES0507 2 16
Thompson, C. Darrell ES0702 3 14
Launer, Matthew T00226 4 12
Schrader, Jacob ES1351 5 10
Sparklin, Eric ES1025 6 8
Armstrong, Peter ES0333 0
Ivey, Walter ES0452 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
2/4 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T00175 1 9
Brownlee, Gillian Alice ES1264F 2 8
Cannon, David ES1150 3 7
Englebretson, Bridget ES1322 4 6
Schnee, Noah ES0378 5 5
Olsen, Kari ES0269 6 4
Fraser, Duncan ES0467 0
Nugent, Joseph ES1158 0
Sullivan, Christine ES0352 0
2/4 March B
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Sparklin, Eric ES1025 1 9
Launer, Matthew T00226 2 8
Buckey, Amanda ES0507 3 7
Thompson, C. Darrell ES0702 4 6
Schrader, Jacob ES1351 5 5
Armstrong, Peter ES0333 6 4
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Ivey, Walter ES0452 0
Wilkerson, William ES0422 Breakdown 0
McKinnon, Corbin ES1241 No Show N/A N/A
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel A
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
MacPhee, Mark T00175 1 10 1
Cannon, David ES1150 2 9 1
Schnee, Noah ES0378 3 8
Brownlee, Gillian Alice ES1264F 4 7
Englebretson, Bridget ES1322 5 6
Kaus, Bob ES0786 6 5
Fraser, Duncan ES0467 0
Nugent, Joseph ES1158 0
Olsen, Kari ES0269 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Anderson, Stephen ES0090 No Show N/A N/A
McLeod, Lee ES1478 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Launer, Matthew T00226 1 9
Sparklin, Eric ES1025 2 8
Buckey, Amanda ES0507 3 7
Schrader, Jacob ES1351 4 6
Thompson, C. Darrell ES0702 5 5
Ivey, Walter ES0452 6 4
Armstrong, Peter ES0333 0
Brownlee, Steven George ES1267F 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
Wilkerson, William ES0422 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Schnee, Courtney ES0377 1 16
Currie, Peter ES0138 2 14
Dillon, Garry Jon ES1679 3 12
Quanstrom, Linda ES0917 4 10
Quinn, John L ES0957 5 8
Brennan, Melanye J ES0490 6 6
Galloway, Hilliard Drew ES925976 0
Nering, Jason R ES925807 0
Beeson, Ben ES0264 No Show N/A N/A
Ronis, Lisa ES0068 No Show N/A N/A
Piobaireachd B
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Alcorn, Noelan ES925674 1 20 1
Bailey, Peter ES926016 2 18
Foster, Kelly ES1204 3 16
Bailey, Gerald ES0963 4 14
Marek, Kenneth ES925733 5 12
Andrews, Robert ES0283 6 10
Baldwin, Rich ES925923 0
Cannon, Karen M. ES925752 0
Lovins, Darrell E. ES0580 0
McCarthy, Mark Kevin ES926055 0
Poliak, Bruce ES1444 No Show N/A N/A
2/4 March A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Bowman, Brian ES1312 1 11
Nering, Jason R ES925807 2 10
Currie, Peter ES0138 3 9
Ritchey, William James ES925858 4 8
Galloway, Hilliard Drew ES925976 5 7
Brennan, Melanye J ES0490 6 6
Dillon, Garry Jon ES1679 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Quinn, John L ES0957 0
Schnee, Courtney ES0377 0
Clatterbuck, Sara C ES925740 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Akin, Daniel W ES926139 1 12 1
Alcorn, Noelan ES925674 2 11
Bailey, Peter ES926016 3 10
Foster, Kelly ES1204 4 9
Andrews, Robert ES0283 5 8
Marek, Kenneth ES925733 6 7
Bailey, Gerald ES0963 0
Baldwin, Rich ES925923 0
Cannon, Karen M. ES925752 0
Lovins, Darrell E. ES0580 0
McCarthy, Mark Kevin ES926055 0
poland, sandra ES926141 0
Poliak, Bruce ES1444 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 8
Elliott, Charlotte ES1657 2 6
Ferrier, Clare ES1435F 3 4
Ritchie, II, William ES1562 4 0
2/4 March
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 5 1
Elliott, Charlotte ES1657 2 4
Ritchie, II, William ES1562 3 3
Ferrier, Clare ES1435F 4 2
Twigg, Craig William ES926038 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Smith, Paula ES925665 1 6
Somerville, Bryan ES925989 2 5
Mackay, Scott Thomas ES925988 3 4
Snyder, Zach Harrison ES926060 4 3
LaBelle, Emmitt ES926110 5 2
Guss, Nancy Nason ES925899 6 1
Bramlage, David ES925966 No Show N/A N/A
Two Parted March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
LaBelle, Emmitt ES926110 1 9 1
Manville, Sara ES925961 2 8
Mackay, Scott Thomas ES925988 3 7
Sinclair, Keith A ES925673 4 6
Snyder, Zach Harrison ES926060 5 5
Somerville, Bryan ES925989 6 4
Guss, Nancy Nason ES925899 0
Hopkins, Glenn Allen ES925943 0
Smith, Paula ES925665 0
Bramlage, David ES925966 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Iannuzzi, Michael ES0323 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Iannuzzi, Michael ES0323 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dishman, Raegan ES0307 1 4
Maitlen, Justin 21348 2 3
Martin, Vincent ES0050 3 2
Minnis, Chris ES0119 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Maitlen, Justin 21348 1 4
Dishman, Raegan ES0307 2 3
Minnis, Chris ES0119 3 2
Martin, Vincent ES0050 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Boyles, Woodrow David ES925762 1 3
McLean, Mark ES0342 2 2
Pierce, Chris ES0436 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLean, Mark ES0342 1 3
Boyles, Woodrow David ES925762 2 2
Pierce, Chris ES0436 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Downs, Jeremy Wayne ES925817 1 5
Taylor, Will ES0271 2 4
Duncan, Denise ES0414 3 3
Ingraham, Will ES0651 4 2
Brownlee, Pamela ES1266F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bingham, Patrick Verily ES1700 1 3
Schnee, Gustav ES1437 2 2
Cruthers, Sara 41673F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Lindsey P ES926075 1 4 1
Schnee, Anina ES1450 2 3
McGarvey, Cathleen ES0712 3 2
Murphy, Martina ES0682 4 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
Four Parted March
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cruthers, Elizabeth 41671F 1 3 1
Ritchey, Julie Ann ES925859 2 2
Brownlee, Morgan ES1265F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 4
Bellefleur, Emily ES0289 2 3
Dempsey, John ES0363 3 2
Kelly, Tempe ES0770 4 0
Medley
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 4
Bellefleur, Emily ES0289 2 3
Dempsey, John ES0363 3 2
Kelly, Tempe ES0770 4 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Bass
Four Parted March
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
French, Christopher Harding ES0657 1 1 1