EUSPBA Competition Results

Hudson Valley Celtic Festival 2016
Milton NY
6/25/2016

Judges: Duncan Bell, James M. Bell, Hugh Cameron, Daniel Cole, Bruce Gandy, June P. Hanley, James E. Stack, John Wassman
Soloists: 63
Groups: 11

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
James M. Bell Piping 1
James E. Stack Piping 2
Duncan Bell Ensemble
Hugh Cameron Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Manchester PB Gr 3 EB1095 1 6 1 3 1 1 3
St Columcille United Gaelic PB EB0687 2 8 2 2 2 2 2
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 3 10 3 1 3 3 0
Medley
Judges
James M. Bell Piping 1
James E. Stack Piping 2
Duncan Bell Ensemble
Hugh Cameron Drumming
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Worcester Kiltie PB EB0373 1 5 2 1 1 1 6
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 2 9 1 2 3 3 5
Manchester PB Gr 3 EB1095 3 14 5 5 2 2 4
Roisin Dubh Irish PB EB1189 4 15 3 3 5 4 3
St Columcille United Gaelic PB EB0687 5 19 4 6 4 5 2
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 6 22 6 4 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
James M. Bell Piping 1
James E. Stack Piping 2
Duncan Bell Ensemble
Hugh Cameron Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Firefighter McPadden P & D EB1210 1 6 1 2 1 2 2
Empire Pipe Band EB0375 2 6 2 1 2 1 0
Medley
Judges
James M. Bell Piping 1
James E. Stack Piping 2
Duncan Bell Ensemble
Hugh Cameron Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Empire Pipe Band EB0375 1 5 1 1 1 2 2
Firefighter McPadden P & D EB1210 2 7 2 2 2 1 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set A
Judges
James M. Bell Piping 1
James E. Stack Piping 2
Duncan Bell Ensemble
Hugh Cameron Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Rory O'Moore School of P & D V EB0779 1 5 1 2 1 1 3
Thomas I Hall Memorial PB EB0896 2 9 3 1 2 3 2
Columcille School of P & D EB0686 3 10 2 3 3 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Bruce Gandy
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
B. Gandy J. Hanley
Hudson, Nick ES0454 1 2 1 1 12
Midgley, Derek R. ES0008 2 4 2 2 10
Lyden, Dan ES0640 3 6 3 3 8
Donlon, Andrew ES0662 4 8 4 4 6
Durning, Robert ES1070 5 10 5 5 4
Skae, Peter ES0056 6 12 6 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack
John Wassman
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
J. Stack J. Wassman
Donlon, Andrew ES0662 1 2 1 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 4 2 2 10
Hudson, Nick ES0454 3 6 3 3 8
Durning, Robert ES1070 4 8 4 4 6
Midgley, Derek R. ES0008 5 10 5 5 4
Skae, Peter ES0056 6 12 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Duncan Bell
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 14
Montross, Ben ES0161 2 12
McConnell, Thompson ES0341F 3 10
Neville, Laura J. ES0595 4 8
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 6
McLendon, Harvey ES1084F 6 4
Loiacono, John ES1141 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 14
Montross, Ben ES0161 2 12
McConnell, Thompson ES0341F 3 10
Neville, Laura J. ES0595 4 8
Loiacono, John ES1141 5 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 6 4
Burnham, Thomas ES1219 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 8
Montross, Ben ES0161 2 7
Burnham, Thomas ES1219 3 6
Neville, Laura J. ES0595 4 5
Loiacono, John ES1141 5 4
McConnell, Thompson ES0341F 6 3
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
McLendon, Harvey ES1084F 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wallace, Bob ES1245 1 6
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 4
Hanaway, Dalton ES0318 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Duncan Bell
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Hanaway, Dalton ES0318 1 8
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 6
Wallace, Bob ES1245 3 4
Risola, Joseph ES0384 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Risola, Joseph ES0384 1 4
Wallace, Bob ES1245 2 3
DeRosa, Holly ES0954 3 2
O'Donnell, Brannagh ES0252F 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 32
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 2 30
Weasner, Matt ES1310 3 28
Pack, Stephen Ross ES0266 4 26
McBride, Patrick ES0117 5 24
Thomas, Alice ES0250 6 22
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Duke, James ES0508 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Luciano, Robert ES0224 0
McKenna, Sam ES0037 0
Stapleton, Thomas ES0350F 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Wood, Keith 61531F 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
2/4 March
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gould, Jean A. ES0576 1 16 1
Benedetto, Sebastian ES0265 2 15 1
Thomas, Alice ES0250 3 14
Dunn, Jr, Robert ES0310 4 13
McKenna, Sam ES0037 5 12
Eltringham, Scott ES0063 6 11
Duke, James ES0508 0
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 0
Luciano, Robert ES0224 0
McBride, Patrick ES0117 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Stapleton, Thomas ES0350F 0
Weasner, Matt ES1310 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Wood, Keith 61531F 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Strathpey & Reel
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 15
Eltringham, Scott ES0063 2 14
Benedetto, Sebastian ES0265 3 13
Hoffman-Lutz, Janet ES0321 4 12
Stapleton, Thomas ES0350F 5 11
Wood, Keith 61531F 6 10
Duke, James ES0508 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Luciano, Robert ES0224 0
McBride, Patrick ES0117 0
McKenna, Sam ES0037 0
Thomas, Alice ES0250 0
Weasner, Matt ES1310 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 12 1
Kennedy, Sarah Jane ES0139 2 10
Walker, Peter D. ES0366 3 8
Bathory-Peeler, Steven ES0482 4 6
Barry, Jeffrey 60203 5 4
Wilson, Elizabeth W. ES0173 6 0
2/4 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 11 1
Walker, Peter D. ES0366 2 10
Sutherland, Kenneth ES0102F 3 9
Kennedy, Sarah Jane ES0139 4 8
Mullins, James "Drew" ES0925 5 7
Higgins, Sean ES0435 6 6
Barry, Jeffrey 60203 0
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Fullam, David ES1274 0
Tague, Stephen ES0968 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Duncan Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Rory ES0339F 1 2
2/4 March
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Callum ES0100F 1 2 1
McConnell, Rory ES0339F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 3
Lundt, Colum M. ES0771 2 2
Cole, Wesley ES1269 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 3
Cole, Wesley ES1269 2 2
Lundt, Colum M. ES0771 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Sophia ES0340F 1 2
Bielski, Ian ES0291F 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Sophia ES0340F 1 2
Bielski, Ian ES0291F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stapleton, Shane ES0349F 1 3
Wood, Sean ES1408 2 2
Jones, Shawn ES0146 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Hugh Cameron
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lundt, Evan ES0772 1 6
Sutherland, Ciaran ES0101F 2 5
Knight, Chris 61128 3 4
McArthur, Ryan 60254 4 3
Neceda, Grace ES1345 5 2
Dalgauer, Rylie ES1015 6 0