EUSPBA Competition Results

Stone Mountain Highland Games 2018
Stone Mtn GA
10/21/2018

Judges: Lisa A. Frazier, June P. Hanley, Sandy Jones, Norman J. McLeod, Jonathan P. Quigg, John R. Recknagel, Patrick W. Regan, Andrew R. Walker, Scot D. Walker
Soloists: 91
Groups: 20

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Andrew R. Walker Piping 1
Sandy Jones Piping 2
John R. Recknagel Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 1 8 2 2 1 3 7
North Texas Caledonian P&D-4 EB0718 2 11 1 1 2 7 6
Jamestown Pipes & Drums IV EB0777 3 11 3 3 4 1 5
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 4 15 4 4 3 4 4
Loch Norman Pipe Band EB0440 5 18 6 5 5 2 3
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 6 22 5 6 6 5 2
Charleston Police P & D EB1487 7 27 7 7 7 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Scot D. Walker Piping 1
Patrick W. Regan Piping 2
June P. Hanley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Texas Caledonian P&D-5 EB1539 1 5 1 1* 1 2 13 1
Chattanooga Pipe Band EB1599 2 8 2 3 2 1 12
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 3 14 3 2* 4 5 11 1
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 4 15 5 4 3 3 10
John Mohr MacKintosh P&D V EB0685 5 24 8 5 5 6 9
City of Greenville P & D V EB1263 6 31 11 9 7 4 8
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 7 31 4 10 8 9 0
Charleston Police P & D V EB0727 8 32 7 8 6 11 0
Hub City Highlanders EB922236 9 32 6 7 9 10 0
Baton Rouge Caledonian P & D EB1128 10 32 9 6 10 7 0
Atholl Highlanders P&D EB0717 11 40 10 11 11 8 0
Mercer University Pipes & Drums ED1367 12 48 12 12 12 12 0
Alabama Pipes & Drums EB0899 13 52 13 13 13 13 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Todkill, Lyric ES0024 1 4
Walker, Andrew R. ES0514F 2 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Walker, Andrew R. ES0514F 1 4
Todkill, Lyric ES0024 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Adkins, Tony ES0652 1 12
Knox, Steven W. ES0327F 2 10
Darmadi, Kevin ES0300 3 8
Elliott, Mark A. ES1497 4 6
Albert, Eric T0115 5 4
Nixon, Cameron ES1429 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adkins, Tony ES0652 1 12
Nixon, Cameron ES1429 2 10
Darmadi, Kevin ES0300 3 8
Elliott, Mark A. ES1497 4 6
Knox, Steven W. ES0327F 5 4
Albert, Eric T0115 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Jason ES0607 1 14
Arnold, Thomas MacKenzie ES0759 2 12
Henningsen, Lou ES0133 3 10
Knox, Alexandra ES0325F 4 8
Rogers, Robbie ES0769 5 6
Knox, Elizabeth ES0326F 6 4
Pastva, Heather N. ES0588 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Giles, Steven H ES925778 1 8 1
Knox, Alexandra ES0325F 2 7
Pastva, Heather N. ES0588 3 6
Knox, Elizabeth ES0326F 4 5
Marchand, Jason ES0607 5 4
Arnold, Thomas MacKenzie ES0759 6 3
Henningsen, Lou ES0133 0
Rogers, Robbie ES0769 0
Strathpey & Reel
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Arnold, Thomas MacKenzie ES0759 1 8
Pastva, Heather N. ES0588 2 7
Knox, Alexandra ES0325F 3 6
Henningsen, Lou ES0133 4 5
Marchand, Jason ES0607 5 4
Knox, Elizabeth ES0326F 6 3
Giles, Steven H ES925778 0
Rogers, Robbie ES0769 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fraser, Duncan ES0467 1 20
Conger, John Mark ES0764 2 18
McKinnon, Corbin ES1241 3 16
Schrader, Jacob ES1351 4 14
Pack, Stephen Ross ES0266 5 12
Burns, Tommy ES0814 6 10
Kaus, Bob ES0786 0
MacPhee, Mark T0006 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Wilkerson, William ES0422 0
Piobaireachd B
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schnee, Noah ES0378 1 20 1
Lindsey, Kathleen ES1689 2 18
Anderson, Stephen ES0090 3 16
Thompson, C. Darrell ES0702 4 14
Lopez, Todd ES1524 5 12
McElhinney, Brian ES0126 6 10
Fergus, Brendan 92237 0
Markov, Andrey ES0243 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Sullivan, Christine ES0352 0
2/4 March A
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Pack, Stephen Ross ES0266 1 10 1
MacPhee, Mark T0006 2 9
McKinnon, Corbin ES1241 3 8
Burns, Tommy ES0814 4 7
Wilkerson, William ES0422 5 6
Schrader, Jacob ES1351 6 5
Fraser, Duncan ES0467 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Conger, John Mark ES0764 Breakdown 0
Kaus, Bob ES0786 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schnee, Noah ES0378 1 9
Lindsey, Kathleen ES1689 2 8
McElhinney, Brian ES0126 3 7
Fergus, Brendan 92237 4 6
Markov, Andrey ES0243 5 5
Thompson, C. Darrell ES0702 6 4
Anderson, Stephen ES0090 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Strathpey & Reel A
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T0006 1 9
Conger, John Mark ES0764 2 8
McKinnon, Corbin ES1241 3 7
Burns, Tommy ES0814 4 6
Sparklin, Eric ES1025 5 5
Pack, Stephen Ross ES0266 6 4
Fraser, Duncan ES0467 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindsey, Kathleen ES1689 1 9
Schnee, Noah ES0378 2 8
Anderson, Stephen ES0090 3 7
McElhinney, Brian ES0126 4 6
Fergus, Brendan 92237 5 5
Thompson, C. Darrell ES0702 6 4
Markov, Andrey ES0243 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Armstrong, Peter ES0333 1 30
Bailey, Gerald ES0963 2 28
Schnee, Courtney ES0377 3 26
Foster, Kelly ES1204 4 24
Quanstrom, Linda ES0917 5 22
Rose, Terry Lee ES1512 6 20
Andrews, Robert ES0283 0
Cannon, Karen M. ES925752 0
Cundiff, Diron ES0912 0
Englebretson, Bridget ES1322 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lovins, Darrell E. ES0580 0
Marek, Kenneth ES925733 0
Poliak, Bruce ES1444 0
Quinn, John L ES0957 0
2/4 March A
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 11
Ivey, Walter ES0452 2 10
Brennan, Melanye ES0490 3 9
Andrews, Robert ES0283 4 8
Quanstrom, Linda ES0917 5 7
Delaney, Bryce ES925783 6 6
Beeson, Ben ES0264 0
Foster, Kelly ES1204 0
Lovins, Darrell E. ES0580 0
Mack, Anthony ES1273 0
Quinn, John L ES0957 0
2/4 March B
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Armstrong, Peter ES0333 1 9
Schnee, Courtney ES0377 2 8
Cannon, Karen M. ES925752 3 7
Bailey, Gerald ES0963 4 6
Clatterbuck, Sara C ES925740 5 5
Rose, Terry Lee ES1512 6 4
Cundiff, Diron ES0912 0
Marek, Kenneth ES925733 0
Poliak, Bruce ES1444 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cannon, David ES1150 1 6
Dudley, Stone ES0951 2 4
Metcalfe, Edward ES1275 3 0
2/4 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cannon, David ES1150 1 3
Metcalfe, Edward ES1275 2 2
Dudley, Stone ES0951 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Charlotte ES1657 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dishman, Raegan ES0307 1 2
Martin, Vincent ES0050 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dishman, Raegan ES0307 1 2
Martin, Vincent ES0050 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Boyles, Woodrow David ES925762 1 5
MacLellan, Kyle ES1592 2 4
Pierce, Chris ES0436 3 3
Fann, Matt ES0312 4 2
LaBranche, Nathan ES0412F 5 0
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 5 1
Boyles, Woodrow David ES925762 2 4 1
Fann, Matt ES0312 3 3
Pierce, Chris ES0436 4 2
LaBranche, Nathan ES0412F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Haywood, Bradley ES1101 1 7
Pastva, Heather N. ES0588 2 6
Allen, Fletcher ES0933 3 5
Ingraham, Will ES0651 4 4
Taylor, Will ES0271 5 3
Downs, Jeremy Wayne ES925817 6 2
Duncan, Denise ES0414 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Oakes, Willis Isaiah ES925696 1 2
Schnee, Gustav ES1437 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kaminski, Wade R ES925824 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Lisa A. Frazier
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiser, Emily ES1143 1 5 1
Schnee, Anina ES1450 2 4 1
Heidrich, Karen ES1496 3 3 1
Brownlee, Morgan ES1265F 4 2
Miller, Sherri ES1557 5 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Lisa A. Frazier
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 3 1
Kelly, Tempe ES0770 2 2
Miller, Roger ES0031 3 0
Medley
Judges
Lisa A. Frazier
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 3 1
Kelly, Tempe ES0770 2 2
Miller, Roger ES0031 3 0