EUSPBA Competition Results

Loch Norman Highland Games 2018
Huntersville, NC
4/21/2018

Judges: James M. Bell, William S. Caudill, Marc E. DuBois, ian Duncan, Amy Garson, June P. Hanley, Sandy Jones, Thomas C. Kee, Peter O. Kent, Edwin M. Krintz Jr., Donald MacPhee, Joyce E. McIntosh, James H. McIntosh MBE, Norman J. McLeod, Jonathan P. Quigg, Sally G. Warburton, James C. Wilson
Soloists: 102
Groups: 19

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Donald MacPhee Piping 1
Peter O. Kent Piping 2
Edwin M. Krintz Jr. Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Wake and District G3 EB0552 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Donald MacPhee Piping 1
Peter O. Kent Piping 2
Edwin M. Krintz Jr. Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Nashville Pipes & Drums IV EB1188 1 7 1 2 1 3 8
Loch Norman Pipe Band EB0440 2 11 3 4 2 2 7
St Andrew's University PB EB0941 3 12 2 1 4 5 6
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 4 20 4 3 7 6 5
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 5 21 6 5 3 7 4
Jamestown Pipes & Drums IV EB0777 6 21 7 8 5 1 3
The Citadel Pipe Band EB1065 7 24 8 6 6 4 0
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 8 28 5 7 8 8 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Joyce E. McIntosh Piping 1
June P. Hanley Piping 2
James C. Wilson Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Cross Creek Pipes & Drums EB0722 1 8 2 2 1 3 10
NCSU Pipes & Drums V EB0692 2 9 1 1 5 2 9
City of Greenville P & D V EB1263 3 11 3 3 4 1 8
Chattanooga Pipe Band EB1599 4 17 5 5 3 4 7
Queen City Juv Pipes & Drums EB0549 5 23 4 4 6 9 6
Nashville Pipes and Drums V EB1373 6 25 8 8 2 7 5
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 7 25 7 6 7 5 0
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 8 27 6 7 8 6 0
Charleston Police P & D V EB0727 9 37 9 9 9 10 0
The Citadel Pipe Band V EB1066 10 38 10 10 10 8 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 14
Donlon, Andrew ES0662 2 12
McLeod, Michael ES0442 3 10
Garson, Amy ES0647 4 8
McKeveny, Kenneth J. ES0868 5 6
Murray, Alastair ES1053 6 4
Regan, Sean Patrick ES1142 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Donald MacPhee
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Donlon, Andrew ES0662 1 14
McKeveny, Kenneth J. ES0868 2 12
Lyden, Dan ES0640 3 10
McLeod, Michael ES0442 4 8
Murray, Alastair ES1053 5 6
Regan, Sean Patrick ES1142 6 4
Garson, Amy ES0647 0
Hornpipe & Jig
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 7
McKeveny, Kenneth J. ES0868 2 6
Donlon, Andrew ES0662 3 5
McLeod, Michael ES0442 4 4
Regan, Sean Patrick ES1142 5 3
Murray, Alastair ES1053 6 2
Garson, Amy ES0647 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Mark A. ES1497 1 14
Darmadi, Kevin ES0300 2 12
Goodman, David ES1155 3 10
Knox, Steven W. ES0327F 4 8
Marshall, Stuart ES0706 5 6
Adkins, Tony ES0652 Breakdown 0
Garson, Ken 92284 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 14
Goodman, David ES1155 2 12
Adkins, Tony ES0652 3 10
Knox, Steven W. ES0327F 4 8
Elliott, Mark A. ES1497 5 6
Marshall, Stuart ES0706 6 4
Garson, Ken 92284 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Donald MacPhee
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Stuart ES0706 1 7 1
Elliott, Mark A. ES1497 2 6 1
Adkins, Tony ES0652 3 5 1
Darmadi, Kevin ES0300 4 4
Garson, Ken 92284 5 3
Knox, Steven W. ES0327F 6 2
Goodman, David ES1155 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 22
Rogers, Robbie ES0769 2 20
Minnear, Ian ES0591F 3 18
Wilson, Kyle Tracy ES0155 4 16
Heizer, Christopher ES0319 5 14
Gardner, Eric ES0364 6 12
Jones, Andrea ES0223 0
Knox, Elizabeth ES0326F 0
Pastva, Heather N. ES0588 0
Vogan, Chris ES0799 0
Yates, Doug ES1485 0
2/4 March
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Elizabeth ES0326F 1 11
Knox, Alexandra ES0325F 2 10
Gardner, Eric ES0364 3 9
Pastva, Heather N. ES0588 4 8
Jones, Andrea ES0223 5 7
Minnear, Ian ES0591F 6 6
Heizer, Christopher ES0319 0
Rogers, Robbie ES0769 0
Vogan, Chris ES0799 0
Wilson, Kyle Tracy ES0155 0
Yates, Doug ES1485 0
Strathpey & Reel
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
Minnear, Ian ES0591F 1 10
Knox, Alexandra ES0325F 2 9
Knox, Elizabeth ES0326F 3 8
Rogers, Robbie ES0769 4 7
Gardner, Eric ES0364 5 6
Wilson, Kyle Tracy ES0155 6 5
Heizer, Christopher ES0319 0
Jones, Andrea ES0223 0
Vogan, Chris ES0799 0
Pastva, Heather N. ES0588 Disqualified 0
Hornpipe & Jig
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 9
Pastva, Heather N. ES0588 2 8
Gardner, Eric ES0364 3 7
Rogers, Robbie ES0769 4 6
Heizer, Christopher ES0319 5 5
Wilson, Kyle Tracy ES0155 6 4
Jones, Andrea ES0223 0
Knox, Elizabeth ES0326F 0
Vogan, Chris ES0799 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harper, Kayla ES0199 1 34
Pack, Stephen Ross ES0266 2 32
Fraser, Duncan ES0467 3 30
Schnee, Noah ES0378 4 28
McElhinney, Brian ES0126 5 26
Olsen, Kari ES0269 6 24
Broughton, Liam ES0985 0
Burns, Tommy ES0814 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Marshall, Dalton ES0334 0
McLeod, Lee ES1478 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
2/4 March
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harper, Kayla ES0199 1 17 1
Marshall, Dalton ES0334 2 16 1
Schrader, Jacob ES1351 3 15
Pack, Stephen Ross ES0266 4 14
McLeod, Lee ES1478 5 13
Olsen, Kari ES0269 6 12
Broughton, Liam ES0985 0
Burns, Tommy ES0814 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Schnee, Noah ES0378 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schnee, Noah ES0378 1 16
McLeod, Lee ES1478 2 15
Broughton, Liam ES0985 3 14
Pack, Stephen Ross ES0266 4 13
Harper, Kayla ES0199 5 12
Marshall, Dalton ES0334 6 11
Burns, Tommy ES0814 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Olsen, Kari ES0269 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 17
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lumsden, Alex ES1561 1 34
Rose, Terry Lee ES1512 2 32
Young, Rick ES0110 3 30
Englebretson, Bridget ES1322 4 28
Schnee, Courtney ES0377 5 26
Bailey, Gerald ES0963 6 24
Andrews, Robert ES0283 0
Armstrong, Peter ES0333 0
Brinson, David ES1105 0
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Cundiff, Diron ES0912 0
Foster, Kelly ES1204 0
Grest, Michael ES1080 0
Judson, Evelyn ES0135 0
Lawrence, Andrew ES0630 0
Mullen, Michael ES1071 0
Currie, Peter ES0138 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 9
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Lumsden, Alex ES1561 1 9 1
Bledsoe, Greyson ES1311 2 8
Judson, Evelyn ES0135 3 7
Workman, Allen ES0254 4 6
Lovins, Darrell E. ES0580 5 5
Rose, Terry Lee ES1512 6 4
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Grest, Michael ES1080 Breakdown 0
Lawrence, Andrew ES0630 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
Donald MacPhee
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 12
Foster, Kelly ES1204 2 11
Cundiff, Diron ES0912 3 10
Bailey, Gerald ES0963 4 9
Young, Rick ES0110 5 8
Andrews, Robert ES0283 6 7
Armstrong, Peter ES0333 0
Ayub, Vincent ES0800 0
Currie, Peter ES0138 0
Mullen, Michael ES1071 0
Schnee, Courtney ES0377 0
Tyler, Barbara ES0572 0
6/8 March A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 8
B/D: 3
D/Q: 0
N/S: 0
Lumsden, Alex ES1561 1 8
Grest, Michael ES1080 2 7
Foster, Kelly ES1204 3 6
Rose, Terry Lee ES1512 4 5
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 5 4
Bledsoe, Greyson ES1311 Breakdown 0
Judson, Evelyn ES0135 Breakdown 0
Lawrence, Andrew ES0630 Breakdown 0
6/8 March B
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Cundiff, Diron ES0912 1 11
Englebretson, Bridget ES1322 2 10
Schnee, Courtney ES0377 3 9
Young, Rick ES0110 4 8
Andrews, Robert ES0283 5 7
Armstrong, Peter ES0333 6 6
Bailey, Gerald ES0963 0
Currie, Peter ES0138 0
Mullen, Michael ES1071 0
Tyler, Barbara ES0572 0
Ayub, Vincent ES0800 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nugent, Joseph ES1158 1 14
Cannon, David ES1150 2 12
South, Austin ES1201 3 10
Adams, John Paul ES0375 4 8
Dudley, Stone ES0951 5 6
Wilkins, Walker ES0013 6 4
Metcalfe, Edward ES1275 0
2/4 March
Judges
Donald MacPhee
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lawing, Joel ES1202 1 9
Cannon, David ES1150 2 8
South, Austin ES1201 3 7
Wilkins, Walker ES0013 4 6
Adams, Chase ES0610 5 5
Metcalfe, Edward ES1275 6 4
Adams, John Paul ES0375 0
Dudley, Stone ES0951 0
Nugent, Joseph ES1158 0
6/8 March
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dudley, Stone ES0951 1 3
Wilkins, Walker ES0013 2 2
Cannon, David ES1150 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mason, Jon ES1645 1 5
McMillan, Josh ES0519 2 4
Elliott, Charlotte ES1657 3 3
McGalliard, Albert ES1499 4 2
Pitney, Lloyd ES0152 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Osborne, Patrick ES1436 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 3
Iannuzzi, Michael ES0323 2 2
Green, Anthony ES1303 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 3
Iannuzzi, Michael ES0323 2 2
Green, Anthony ES1303 3 0
Drum Solo
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Green, Anthony ES1303 1 2
Darmadi, Matthew ES0438 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Vincent ES0050 1 2
Minnis, Chris ES0119 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Minnis, Chris ES0119 1 2
Martin, Vincent ES0050 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Haywood, Bradley ES1101 1 4
Pastva, Heather N. ES0588 2 3
Taylor, Will ES0271 3 2
Ingraham, Will ES0651 4 0
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Haywood, Bradley ES1101 1 4
Ingraham, Will ES0651 2 3
Pastva, Heather N. ES0588 3 2
Taylor, Will ES0271 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 5
Whitfield, Lexie ES1532 2 4
Bingham, Patrick Verily ES1700 3 3
Woodward, Andrew ES1302 4 2
Schnee, Gustav ES1437 5 0
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 5 1
Whitfield, Lexie ES1532 2 4
Schnee, Gustav ES1437 3 3
Bingham, Patrick Verily ES1700 4 2
Woodward, Andrew ES1302 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGarvey, Cathleen ES0712 1 1
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGarvey, Cathleen ES0712 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heidrich, Karen ES1496 1 3 1
Kiser, Emily ES1143 2 2 1
Schnee, Anina ES1450 3 0
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heidrich, Karen ES1496 1 2 1
Kiser, Emily ES1143 2 0 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 4 1
Kelly, Tempe ES0770 2 3
Taylor, Kurt ES0619 3 2
Wallace, William Maxwell ES1713 4 0
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 4 1
Taylor, Kurt ES0619 2 3
Wallace, William Maxwell ES1713 3 2
Kelly, Tempe ES0770 4 0