EUSPBA Competition Results

Central Florida Highland Games 2020
Winter Springs, FL
1/18/2020

Judges: James M. Bell, John L Bottomley, Jim Dillahey, Thomas C. Foote, Sandy Jones, Calum MacDonald, Steve McClure, Patrick W. Regan, Lyric Todkill, Scot D. Walker
Soloists: 79
Groups: 12

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
John L Bottomley Piping A
Calum MacDonald Piping B
James M. Bell Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Dunedin High School Pipe Band EB0889 1 5 1 1 1 2 4
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 2 9 2 2 2 3 3
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 3 10 3 3 3 1 2
Harp & Thistle PB of SW FL EB0536 4 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Jim Dillahey Piping A
Sandy Jones Piping B
Scot D. Walker Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Rosie O'Grady's Highlanders EB31957 1 7 3 2 1 1 7
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 2 10 1 1 4 4 6
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 3 14 4 6 2 2 5
City of Mount Dora Pipe Band EB922262 4 16 2 3 6 5 4
Harp & Thistle PB V (NMM) EB0439 5 18 5 4 3 6 3
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 6 19 6 5 5 3 2
Berkeley Prep School Pipe Band EB0551 7 28 7 7 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Scott, Liz 61493 1 6
Regan, Patrick W. ES0793F 2 4
Bottomley, John L ES0654 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Scott, Liz 61493 1 4
Bottomley, John L ES0654 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bottomley, John L ES0654 1 2
Scott, Liz 61493 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
MacDonald, Steven ES0137 1 2
McGregor, Jonathan I ES0097 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 2 1
Hornpipe & Jig
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
MacDonald, Steven ES0137 1 1
McGregor, Jonathan I ES0097 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Stephen ES0090 1 16
Breaux, Kate ES925810 2 14
Miller, Katherine ES925812 3 12
MacPhee, Mark T00175 4 10
Miller, Alexandra ES925811 5 8
Pastva, Heather N. ES0588 6 6
Henningsen, Lou ES0133 0
Lynch, Joseph ES0433 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T00175 1 8
Pastva, Heather N. ES0588 2 7
Breaux, Kate ES925810 3 6
Miller, Katherine ES925812 4 5
Miller, Alexandra ES925811 5 4
Setzer, Laci ES0738 6 3
Henningsen, Lou ES0133 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Strathpey & Reel
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T00175 1 7
Miller, Alexandra ES925811 2 6
Setzer, Laci ES0738 3 5
Breaux, Kate ES925810 4 4
Henningsen, Lou ES0133 5 3
Pastva, Heather N. ES0588 6 2
Miller, Katherine ES925812 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark T00175 1 7
Setzer, Laci ES0738 2 6
Breaux, Kate ES925810 3 5
Miller, Alexandra ES925811 4 4
Miller, Katherine ES925812 5 3
Pastva, Heather N. ES0588 6 2
Henningsen, Lou ES0133 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Hussey, Edward ES925882 1 20 1
Brownlee, Steven George ES1267F 2 18
Lairson, David ES0486 3 16
Brownlee, Gillian Alice ES1264F 4 14
Ivey, Walter ES0452 5 12
Thompson, C. Darrell ES0702 6 10
Breaux, Sydney ES925814 0
Czar, Patricia A ES926170 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Sanford, John ES0461 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hussey, Edward ES925882 1 14
Brownlee, Gillian Alice ES1264F 2 13
Lairson, David ES0486 3 12
Thompson, C. Darrell ES0702 4 11
Anderson, Stephen ES0090 5 10
McBride, Patrick ES0117 6 9
Breaux, Sydney ES925814 0
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Czar, Patricia A ES926170 0
Devlin, Lily P ES925877 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Ivey, Walter ES0452 0
Pickles, Patrick R ES925872 0
Sanford, John ES0461 0
Strathpey & Reel
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hussey, Edward ES925882 1 14 1
Brownlee, Gillian Alice ES1264F 2 13 1
Anderson, Stephen ES0090 3 12
Sanford, John ES0461 4 11
Lairson, David ES0486 5 10
Thompson, C. Darrell ES0702 6 9
Breaux, Sydney ES925814 0
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Czar, Patricia A ES926170 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Ivey, Walter ES0452 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
McBride, Patrick ES0117 0
Pickles, Patrick R ES925872 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
charlton, linda ES925942 1 20
Andrews, Robert ES0283 2 18
Mashburn, William ES0335 3 16
Densmore, Gabriel ES925905 4 14
Hutchinson, Matthew ES0450 5 12
Nelsen, Brian ES0904 6 10
Anderson, Jack ES0613 0
Hawk, John ES925800 0
Larcom, Robert Patrick ES926155 0
Quanstrom, Linda ES0917 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Lyric Todkill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 3
D/Q: 0
N/S: 0
Nelsen, Brian ES0904 1 10 1
Legge, Paul Louis ES926182 2 9
Andrews, Robert ES0283 3 8
Densmore, Gabriel ES925905 4 7
Mashburn, William ES0335 5 6
Larcom, Robert Patrick ES926155 6 5
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Anderson, Jack ES0613 Breakdown 0
Hawk, John ES925800 Breakdown 0
Mahaney, Jack ES0195 Breakdown 0
Slow March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Densmore, Gabriel ES925905 1 10
Andrews, Robert ES0283 2 9
Nelsen, Brian ES0904 3 8
Legge, Paul Louis ES926182 4 7
Hawk, John ES925800 5 6
Larcom, Robert Patrick ES926155 6 5
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Mahaney, Jack ES0195 0
Mashburn, William ES0335 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schoenfeld, William ES925827 1 4
Hoover, Isabella ES925853 2 0
2/4 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stone, Magnus ES926077 1 8 1
Stone, Flora ES926078 2 7
Angelou, Lina ES0969 3 6
Hoover, Isabella ES925853 4 5
Luescher, Gabriella ES1558 5 4
Gul, Ibrahim ES925939 6 3
Herkowitz, Bethany ES925819 0
Schoenfeld, William ES925827 0
Slow March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stone, Flora ES926078 1 7
Luescher, Gabriella ES1558 2 6
Stone, Magnus ES926077 3 5
Schoenfeld, William ES925827 4 4
Angelou, Lina ES0969 5 3
Herkowitz, Bethany ES925819 6 2
Hoover, Isabella ES925853 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Prothero, Alexander Dalziel ES925878 1 6
Smith, Paula ES925665 2 5
Guss, Nancy Nason ES925899 3 4
Hopkins, Glenn Allen ES925943 4 3
Laing, Duncan Paul ES925990 5 2
Andrews, Liam Michael ES925977 6 0
Two Parted March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Prothero, Alexander Dalziel ES925878 1 13
Guss, Nancy Nason ES925899 2 12
Laing, Duncan Paul ES925990 3 11
Folkman, Ethan Craig ES925869 4 10
Schneider, Mary Ann ES925870 5 9
Andrews, Liam Michael ES925977 6 8
Bruner, Joseph Paul ES926094 0
Dyer, Dee T00233 0
Gibson, Michael ES926179 0
Hopkins, Glenn Allen ES925943 0
McGrath, Daniel Thomas ES926156 0
Smith, Paula ES925665 0
Trentler, Madison Rose ES926181 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Garcia, Hiram Abi ES925884 1 3
Ruddock, Caleb ES925813 2 2
Mattson, Jarrett ES0488 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mattson, Jarrett ES0488 1 2
Ruddock, Caleb ES925813 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Hummel, Will ES925888 1 5
Thomsen, Ryan ES925854 2 4
McAlister, Elizabeth ES0931 3 3
Underwood, Vin ES1094 4 2
Brownlee, Pamela ES1266F 5 1
mcclease, george ES925946 No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Angelou, Konstantine ES926008 1 1
Latza, Thomas ES925802 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 2
Gogola, Lizzie ES0733 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
Four Parted March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brownlee, Morgan ES1265F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 3
Kemerer, Kurt ES0735 2 2
Brownlee, Pamela ES1266F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 3
Hutchinson, Matthew ES0450 2 2
Burroughs, Xavier Achilles ES926223 3 0