EUSPBA Competition Results

Ohio Scottish Games 2017
Wellington OH
6/24/2017

Judges: Clark Abercrombie, David M. Bailiff, John L Bottomley, Graham Brown, Barry Conway, David J. Hall, Neil Lester, Steve MacNeil, Peter Sinclair, Tom Weithers, Tristan Wilson
Soloists: 91
Groups: 23

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tristan Wilson Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 2
Buffalo Bagpipe Band Club 192114 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
Tristan Wilson Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 2
Buffalo Bagpipe Band Club 192114 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tom Weithers Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Coast Pipe Band III EB1237 1 5 1 1 1 2 4
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 2 7 2 2 2 1 3
87 Cleveland Pipe Band 192115 3 12 3 3 3 3 2
Fountain Trust Pipe Band 192116 4 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Tristan Wilson Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 1 7 2 3 1 1 6
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 2 8 1 1 3 3 5
Seton Hill U Pipe Band EB0973 3 10 4 2 2 2 4
Louisville Pipe Band Gr IV EB0719 4 16 3 5 4 4 3
Michigan Scottish Pipes & Drums 192117 5 20 6 4 5 5 2
Cyril Scott Pipe Band EB1239 6 23 5 6 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
David M. Bailiff Piping 1
Tom Weithers Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Cincinnati Caledonian P & D V EB0894 1 8 3 3 1 1 11
Miami Valley Pipes & Drums EB1037 2 13 4 4 2 3 10
Michigan Scottish Pipes & Drums 5 192118 3 18 5 2 6 5 9
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 4 21 2 9 3 7 8
Feadan Or Pipe Band EB0891 5 21 1 1 9 10 7
Veterans Memorial Pipe Band EB0895 6 25 7 5 5 8 6
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 7 27 8 8 7 4 0
MacDonald Pipe Band EB1000 8 29 10 6 4 9 0
87th Cleveland Pipe Band V EB1072 9 31 11 10 8 2 0
Irish Am Club Eastside P&D EB0684 10 35 6 7 11 11 0
Red Hackle Pipes & Drums EB1005 11 36 9 11 10 6 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Shonk, Palmer ES0447 1 10
Murray, Alastair ES1053 2 8
Mason, David ES0177 3 6
Donlon, Andrew ES0662 4 4
Winslow, Richard ES0242 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig 92293 1 12
Donlon, Andrew ES0662 2 10
Murray, Alastair ES1053 3 8
Shonk, Palmer ES0447 4 6
Mason, David ES0177 5 4
Winslow, Richard ES0242 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig 92293 1 6
Shonk, Palmer ES0447 2 5
Mason, David ES0177 3 4
Murray, Alastair ES1053 4 3
Winslow, Richard ES0242 5 2
Donlon, Andrew ES0662 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Donlon, Andrew ES0662 1 6
Murray, Alastair ES1053 2 5
Shonk, Palmer ES0447 3 4
Munro, Craig 92293 4 3
Mason, David ES0177 5 2
Winslow, Richard ES0242 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Alasdair ES1173 1 10 1
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 2 8
Droppleman, Robert 92294 3 6
Knox, Steven W. ES0327F 4 4
Horwath, Joey 92259 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 12 1
Horwath, Joey 92259 2 10
Tagliaferro, Tyler ES1352 3 8
Martin, Alasdair ES1173 4 6
Droppleman, Robert 92294 5 4
Knox, Steven W. ES0327F 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 5
Horwath, Joey 92259 2 4
Martin, Alasdair ES1173 3 3
Droppleman, Robert 92294 4 2
Knox, Steven W. ES0327F 5 0
6/8 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joey 92259 1 5
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 2 4
Martin, Alasdair ES1173 3 3
Knox, Steven W. ES0327F 4 2
Droppleman, Robert 92294 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 12
MacNeil, Calum ES0332 2 10
Knox, Elizabeth ES0326F 3 8
Darmadi, Kevin ES0300 4 6
Whitson, Josh ES0210 5 4
Elliot, Ben 92241 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 6 1
Darmadi, Kevin ES0300 2 5
Whitson, Josh ES0210 3 4
Knox, Alexandra ES0325F 4 3
Elliot, Ben 92241 5 2
Knox, Elizabeth ES0326F 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 6
Darmadi, Kevin ES0300 2 5
Elliot, Ben 92241 3 4
Whitson, Josh ES0210 4 3
Knox, Alexandra ES0325F 5 2
Knox, Elizabeth ES0326F 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 6 1
MacNeil, Calum ES0332 2 5
Elliot, Ben 92241 3 4
Whitson, Josh ES0210 4 3
Knox, Alexandra ES0325F 5 2
Knox, Elizabeth ES0326F 6 0
6/8 March
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 6
MacNeil, Calum ES0332 2 5
Knox, Alexandra ES0325F 3 4
Knox, Elizabeth ES0326F 4 3
Elliot, Ben 92241 5 2
Whitson, Josh ES0210 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Tom Weithers
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Coyne, Stephen ES0506 1 32
Howard, Devin ES0322 2 30
McElhinney, Brian ES0126 3 28
Nicholson, Mary Beth ES1208 4 26
Wilkerson, William ES0422 5 24
LaSota, Dr., William ES0209 6 22
Ciesinski, Elly ES0298 0
Dauson, Erin ES1067 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Gallo, Anne ES0620F 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Howe, Eileen 92295 0
Morton, Mark ES0956 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Weasner, Matt ES1310 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Duncan, Andrew ES0311 1 17 1
Gallo, Anne ES0620F 2 16
Ciesinski, Elly ES0298 3 15
Weasner, Matt ES1310 4 14
Stamper, Carmela ES0156 5 13
Horne, Sr, Richard ES0483 6 12
Coyne, Stephen ES0506 0
Dauson, Erin ES1067 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Howard, Devin ES0322 0
Howe, Eileen 92295 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Morton, Mark ES0956 0
Nicholson, Mary Beth ES1208 0
Spears, Eric 92296 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 18 1
Duncan, Andrew ES0311 2 17
Ciesinski, Elly ES0298 3 16
Stamper, Carmela ES0156 4 15
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 5 14
Howard, Devin ES0322 6 13
Coyne, Stephen ES0506 0
Dauson, Erin ES1067 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Howe, Eileen 92295 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Morton, Mark ES0956 0
Nicholson, Mary Beth ES1208 0
Shaw, Bruce ES0749 0
Spears, Eric 92296 0
Weasner, Matt ES1310 0
Wilkerson, William ES0422 0
Jig
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 18
Nicholson, Mary Beth ES1208 2 17
Morton, Mark ES0956 3 16
Duncan, Andrew ES0311 4 15
Weasner, Matt ES1310 5 14
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 6 13
Ciesinski, Elly ES0298 0
Coyne, Stephen ES0506 0
Dauson, Erin ES1067 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Howard, Devin ES0322 0
Howe, Eileen 92295 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Spears, Eric 92296 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Wilkerson, William ES0422 0
6/8 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 16
Duncan, Andrew ES0311 2 15
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 3 14
Dauson, Erin ES1067 4 13
Nicholson, Mary Beth ES1208 5 12
Ciesinski, Elly ES0298 6 11
Coyne, Stephen ES0506 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Howard, Devin ES0322 0
Howe, Eileen 92295 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Morton, Mark ES0956 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Weasner, Matt ES1310 0
Wilkerson, William ES0422 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Robinson, Lucas ES0462 1 20
Neal, Brian 92264 2 18
De Roche, John ES1330 3 16
Wright, Charles 92262 4 14
Bailie, Marleen ES0229F 5 12
Guyton, Libby ES0616 6 10
Frank, David ES0105 0
Madden, Kathleen 92301 0
Crawford, Douglas 92297 Breakdown 0
McCollum, Michael 92298 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Faulkner, Gary D. ES1232 1 8
Robinson, Lucas ES0462 2 7
Guyton, Libby ES0616 3 6
Jackson, Isabella ES0324 4 5
Bailie, Marleen ES0229F 5 4
McCollum, Michael 92298 6 3
Becker, Timothy ES1329 0
Moore, Maureen ES0444 0
2/4 March B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Audrey ES0621F 1 10
Wright, Charles 92262 2 9
Neal, Brian 92264 3 8
Russell, John 92304 4 7
Frank, David ES0105 5 6
Conner, Bruce ES0701 6 5
Crawford, Douglas 92297 0
Freeman, Jared 92266 0
Madden, Kathleen 92301 0
Meek, Kim 92302 0
Strathpey & Reel
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Brian 92264 1 7
Jackson, Isabella ES0324 2 6
Robinson, Lucas ES0462 3 5
McCollum, Michael 92298 4 4
Guyton, Libby ES0616 5 3
Faulkner, Gary D. ES1232 6 2
Bailie, Marleen ES0229F 0
6/8 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Brian 92264 1 10
Guyton, Libby ES0616 2 9
Jackson, Isabella ES0324 3 8
Bailie, Marleen ES0229F 4 7
Madden, Kathleen 92301 5 6
Faulkner, Gary D. ES1232 6 5
Freeman, Jared 92266 0
McCollum, Michael 92298 0
Crawford, Douglas 92297 Breakdown 0
Robinson, Lucas ES0462 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 10
Noble, Joisinga ES0179 2 8
Morrison, Robert A. ES0204F 3 6
Zelazny, Lucian ES1068 4 4
McCollum, Thomas 92305 5 0
2/4 March
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 9 1
Neal, Gabrielle 92268 2 8
Zelazny, Lucian ES1068 3 7
McBride, Evan 92306 4 6
Calovini, Reece ES1318 5 5
Noble, Joisinga ES0179 6 4
Ehrenfried, Raiden 92307 0
McCollum, Thomas 92305 0
Morrison, Robert A. ES0204F 0
Strathpey & Reel
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 6
Neal, Gabrielle 92268 2 5
Morrison, Robert A. ES0204F 3 4
Zelazny, Lucian ES1068 4 3
Noble, Joisinga ES0179 5 2
McCollum, Thomas 92305 6 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ehrenfried, Raiden 92307 1 6
McCollum, Thomas 92305 2 5
Neal, Gabrielle 92268 3 4
Noble, Joisinga ES0179 4 3
Van Dyke, Glenna ES0032 5 2
Zelazny, Lucian ES1068 6 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wright, Alex ES1353 1 3
Bennington, Miles ES0282 2 2
Lawry, Sean 92308 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lawry, Sean 92308 1 3
Wright, Alex ES1353 2 2
Bennington, Miles ES0282 3 0
Drum Solo
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lawry, Sean 92308 1 3
Wright, Alex ES1353 2 2
Bennington, Miles ES0282 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Evans, Daniel R. ES1097 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Evans, Daniel R. ES1097 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 5 1
Cochran, Zach 92309 2 4
McLean, Mark ES0342 3 3
Decker, Kenneth ES0121 4 2
Lewis, Michelle ES0329 5 0
Strathpey & Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 3
Decker, Kenneth ES0121 2 2
McLean, Mark ES0342 3 0
March Set
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 5
Cochran, Zach 92309 2 4
Lewis, Michelle ES0329 3 3
McLean, Mark ES0342 4 2
Decker, Kenneth ES0121 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rae, Euan ES1125 1 5
Gallo, Maria ES0623F 2 4
Kilburg, Jim ES1272 3 3
Habenicht, Tara ES0505 4 2
Hofbauer, Gail ES1045 5 0
March Set
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rae, Euan ES1125 1 3
Kilburg, Jim ES1272 2 2
Hofbauer, Gail ES1045 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Helen ES0622F 1 3
Duncan, Dalton ES1354 2 2
Conway, Liam ES0481F 3 0
March Set
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Fiona ES0480F 1 1
March Set
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Fiona ES0480F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Sonya 92311 1 4
Craig, Katherine 92282 2 3
Bailie, Marleen ES0229F 3 2
Keathley-Stanley, Linda 92310 4 0
March Set
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craig, Katherine 92282 1 4
Neal, Sonya 92311 2 3
Keathley-Stanley, Linda 92310 3 2
Bailie, Marleen ES0229F 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 2
Keathley-Stanley, Linda 92310 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pitney, Lloyd ES0152 1 2
Heiss, Robert ES1664 2 0