EUSPBA Competition Results

Loch Norman Highland Games 2016
Huntersville, NC
4/16/2016

Judges: David M. Bailiff, Martin Beaton, Marc E. DuBois, Sandy Jones, Peter O. Kent, Edwin M. Krintz Jr., James H. McIntosh MBE, Norman J. McLeod, John R. Recknagel, Patrick W. Regan, James C. Wilson
Soloists: 73
Groups: 17

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sandy Jones Piping 1
Peter O. Kent Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Atlanta Pipe Band EB0234 1 7 2 2 1 2 4
St Andrew's University PB EB0941 2 8 1 1 2 4 3
Macalester College PB TB003 3 12 4 3 4 1 2
Greater Richmond P & D EB0688 4 13 3 4 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Edwin M. Krintz Jr. Piping 1
Peter O. Kent Piping 2
James C. Wilson Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Charleston Police P & D III EB0726 1 6 2 1 2 1 6
Loch Norman Pipe Band EB0440 2 10 3 3 1 3 5
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 3 13 1 5 5 2 4
City of Greenville P & D EB1209 4 14 4 2 3 5 3
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 5 20 6 4 6 4 2
NCSU Pipes & Drums 4 EB0691 6 21 5 6 4 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Patrick W. Regan Piping 1
John R. Recknagel Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble
Martin Beaton Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 1 5 1 1 1* 2 7 1
Greater Richmond P & D V EB0689 2 9 2 4 2 1 6
St John's NW Military Academy PB TB004 3 13 3 2 5 3 5
Palmetto Pipes & Drums V EB0976 4 18 6 3 4 5 4
Charleston Police P & D V EB0727 5 21 4 7 6 4 3
NCSU Pipes & Drums V EB0692 6 22 7 6 3 6 2
VMI Pipe Band 61302 24 5 5 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lewis, Andrew T0045 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 10
Hudson, Nick ES0454 3 8
Abernethy, Grace N. ES1285 4 6
Wallace, Mary ES0201 5 4
Bell, Chance ES1244 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 16
Hudson, Nick ES0454 2 14
Lewis, Andrew T0045 3 12
Abernethy, Grace N. ES1285 4 10
Nierman, Gabriel 60361 5 8
Laverock, Robert ES0499 6 6
Bell, Chance ES1244 0
Wallace, Mary ES0201 0
Hornpipe & Jig
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 8
Hudson, Nick ES0454 2 7
Lewis, Andrew T0045 3 6
Laverock, Robert ES0499 4 5
Wallace, Mary ES0201 5 4
Bell, Chance ES1244 6 3
Abernethy, Grace N. ES1285 0
Nierman, Gabriel 60361 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
James H. McIntosh MBE
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLeod, Michael ES0442 1 10 1
Lindler, Jacob 61126 2 8 1
Stinson, Robert ES0466 3 6
Loughlin, Jacob 60325 4 4
Adkins, Tony ES0652 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLeod, Michael ES0442 1 12
Adkins, Tony ES0652 2 10
Lindler, Jacob 61126 3 8
Loughlin, Jacob 60325 4 6
Stinson, Robert ES0466 5 4
Breidenbach, Mike T0046 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindler, Jacob 61126 1 6 1
McLeod, Michael ES0442 2 5
Loughlin, Jacob 60325 3 4
Breidenbach, Mike T0046 4 3
Adkins, Tony ES0652 5 2
Stinson, Robert ES0466 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
James H. McIntosh MBE
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Minnear, Ian ES0591F 1 14
Abernethy, Brendan ES0278 2 12
Wilson, Kyle Tracy ES0155 3 10
Vogan, Chris ES0799 4 8
Hinson, Timothy C. ES0320 5 6
Boland, Patrick ES1041 6 4
Lies, Robert T0047 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hinson, Timothy C. ES0320 1 14
Minnear, Ian ES0591F 2 12
Vogan, Chris ES0799 3 10
Boland, Patrick ES1041 4 8
Abernethy, Brendan ES0278 5 6
Wilson, Kyle Tracy ES0155 6 4
Lies, Robert T0047 0
Hornpipe & Jig
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Abernethy, Brendan ES0278 1 6
Hinson, Timothy C. ES0320 2 5
Wilson, Kyle Tracy ES0155 3 4
Boland, Patrick ES1041 4 3
Lies, Robert T0047 5 2
Vogan, Chris ES0799 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Johnson, Daniel C. ES0633 1 32
Fraser, Duncan ES0467 2 30
Burns, Tommy ES0814 3 28
Brown, Nancy ES0297 4 26
Lopez, Todd ES1524 5 24
Booze, Andrew ES1077 6 22
Altman, Jake ES1119 0
Conger, John Mark ES0764 0
Doggett, Delany ES0258 0
Gardner, Eric ES0364 0
Graham, Chad 60307 0
Kaus, Bob ES0786 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Warburton, Andrew 61262 0
Wilkerson, William ES0422 0
2/4 March
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Warburton, Andrew 61262 1 17 1
Brown, Nancy ES0297 2 16 1
Doggett, Delany ES0258 3 15 1
Lopez, Todd ES1524 4 14
Graham, Chad 60307 5 13
Booze, Andrew ES1077 6 12
Altman, Jake ES1119 0
Burns, Tommy ES0814 0
Conger, John Mark ES0764 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Gardner, Eric ES0364 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Kaus, Bob ES0786 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
McClure, Michael P. ES1544 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Warburton, Andrew 61262 1 15
Brown, Nancy ES0297 2 14
Graham, Chad 60307 3 13
Altman, Jake ES1119 4 12
Booze, Andrew ES1077 5 11
Gardner, Eric ES0364 6 10
Burns, Tommy ES0814 0
Doggett, Delany ES0258 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Kaus, Bob ES0786 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Lopez, Todd ES1524 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 1 18
Sullivan, Christine ES0352 2 16
Olsen, Kari ES0269 3 14
Nelson, Joe ES0700 4 12
Judson, Evelyn ES0135 5 10
Galbraith, Jennifer ES1058 6 8
Spratley, Ashby ES0112 0
Thompson, Jannie ES1257 0
Bailey, Gerald ES0963 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 14
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Olsen, Kari ES0269 1 14 1
Brinson, David ES1105 2 13
Sullivan, Christine ES0352 3 12
Nielsen, Matthew 61364 4 11
Scholtens, Mary Crum ES0909 5 10
Ayub, Vincent ES0800 6 9
Bailey, Gerald ES0963 0
Galbraith, Jennifer ES1058 0
Nelson, Joe ES0700 0
Robinson, Zachary 61409 0
Spratley, Ashby ES0112 0
Thompson, Jannie ES1257 0
Workman, Sara 61410 0
Judson, Evelyn ES0135 Breakdown 0
6/8 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sullivan, Christine ES0352 1 8
Galbraith, Jennifer ES1058 2 7
Judson, Evelyn ES0135 3 6
Scholtens, Mary Crum ES0909 4 5
Nielsen, Matthew 61364 5 4
Bailey, Gerald ES0963 6 3
Ayub, Vincent ES0800 0
Thompson, Jannie ES1257 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wakefield, Brady ES0913 1 8
Wassenberg, Seth ES0353 2 6
Salisbury, Angus 61123 3 4
Broughton, Liam ES0985 4 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Salisbury, Angus 61123 1 5 1
Wakefield, Brady ES0913 2 4 1
Broughton, Liam ES0985 3 3
Wassenberg, Seth ES0353 4 2
Dudley, Stone ES0951 Breakdown 0
6/8 March
Judges
John R. Recknagel
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Salisbury, Angus 61123 1 2
Broughton, Liam ES0985 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Chandler ES0977 1 1
Strathpey & Reel
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Chandler ES0977 1 1
6/8 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Chandler ES0977 1 1
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Anderson, Chandler ES0977 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Chetelat, Noah ES1133 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 3
LaBranche, Nathan ES0412F 2 2
Altman, Vince ES1121 3 0
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Nathan ES0412F 1 2
MacLellan, Kyle ES1592 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bellefleur, Emily ES0289 1 2
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 2 0
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlson, Lindsay 61337 1 3 1
Graham, Beth 61285 2 2
Hilten, Jeanie ES1049 3 0
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlson, Lindsay 61337 1 3 1
Graham, Beth 61285 2 2
Hilten, Jeanie ES1049 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Darryl ES0411F 1 1
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Darryl ES0411F 1 1