EUSPBA Competition Results

NE FL Scottish Games 2016
Jacksonville FL
2/27/2016

Judges: John L Bottomley, William S. Caudill, Jim Dillahey, Sandy Jones, Thomas C. Kee, Steve McClure, Albert G. McMullin
Soloists: 72
Groups: 10

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Sandy Jones Piping 1
William S. Caudill Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 7 2 1 3 1 3
The Citadel Pipe Band EB1065 2 8 1 2 2 3 2
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 3 9 3 3 1 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Albert G. McMullin Piping 1
John L Bottomley Piping 2
William S. Caudill Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
The Citadel Pipe Band V EB1066 1 6 1 1 1 3 7
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 2 12 5 4 2 1 6
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 3 13 3 2 4 4 5
Dunedin HS Scottish Highlander PB V EB0890 4 18 4 5 3 6 4
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 5 18 2 6 5 5 3
The Pipes & Drums of Orange CO TB001 6 18 7 3 6 2 2
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 27 6 7 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knife, Christopher ES0391 1 4
Stinson, Robert ES0466 2 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knife, Christopher ES0391 1 3
Everett, James ES0456F 2 2
Stinson, Robert ES0466 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Everett, James ES0456F 1 3
Knife, Christopher ES0391 2 2
Stinson, Robert ES0466 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Everett, James ES0456F 1 3
Knife, Christopher ES0391 2 2
Stinson, Robert ES0466 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Henningsen, Lou ES0133 1 6
Jones, Andrea ES0223 2 4
Barber, Luke McCallum ES0484 3 0
2/4 March
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jones, Andrea ES0223 1 3
Henningsen, Lou ES0133 2 2
Barber, Luke McCallum ES0484 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Henningsen, Lou ES0133 1 3
Jones, Andrea ES0223 2 2
Barber, Luke McCallum ES0484 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Johnson, Daniel C. ES0633 1 22
Graham, Chad 60307 2 20
Lynch, Joseph ES0433 3 18
Scott, Katie ES0272 4 16
Brandmaier, Emma ES0833 5 14
Santiago, Carlos 60455 6 12
Czar, Patricia ES0570 0
Elftman, Elizabeth ES0518 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
McCraney, Truth 60968 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brandmaier, Emma ES0833 1 11
Santiago, Carlos 60455 2 10
Elftman, Elizabeth ES0518 3 9
Graham, Chad 60307 4 8
Johnson, Daniel C. ES0633 5 7
Scott, Katie ES0272 6 6
Czar, Patricia ES0570 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Lynch, Joseph ES0433 0
McCraney, Truth 60968 0
Strathpey & Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elftman, Elizabeth ES0518 1 11
Santiago, Carlos 60455 2 10
Brandmaier, Emma ES0833 3 9
McCraney, Truth 60968 4 8
Scott, Katie ES0272 5 7
Ferrier, Lewis ES0263F 6 6
Czar, Patricia ES0570 0
Graham, Chad 60307 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
LaBranche, Brogen ES0410F 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas, Wm Todd ES0449 1 16
Lairson, David ES0486 2 14
Hutchinson, Matthew ES0450 3 12
Ivey, Walter ES0452 4 10
Nelsen, Brian ES0904 5 8
Watson, Marguerite ES0076 6 6
Anderson, Jack ES0613 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hutchinson, Matthew ES0450 1 12
Williams, MSG Jeffrey ES0175 2 11
Watson, Marguerite ES0076 3 10
Reeder, Megan ES0567 4 9
Pennington, John ES0132 5 8
Lairson, David ES0486 6 7
Anderson, Jack ES0613 0
Burke, Joshua ES0531 0
Ivey, Walter ES0452 0
Mullins, Ernie ES1369 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Thomas, Wm Todd ES0449 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 1 8
Lairson, David ES0486 2 7
Thomas, Wm Todd ES0449 3 6
Burke, Joshua ES0531 4 5
Ivey, Walter ES0452 5 4
Hutchinson, Matthew ES0450 6 3
Watson, Marguerite ES0076 0
Nelsen, Brian ES0904 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Broughton, Liam ES0985 1 4
Hughes, John ES0846 2 0
2/4 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hodge, Julia ES0844 1 14
Hughes, John ES0846 2 13
Sprague, Jacob ES0852 3 12
Setzer, Laci ES0738 4 11
Poth, Madison ES0471 5 10
Giannini, Alessandro ES0041 6 9
Breaux, Kate ES0729 0
Broughton, Liam ES0985 0
Ferrier, Anna ES0780F 0
Howsare, Nicholas ES0845 0
Marshall, Henry ES0737 0
McInnes, Tristin ES0848 0
McIntosh, Nicholas ES0849 0
Rogers, James 60552 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hughes, John ES0846 1 4
Broughton, Liam ES0985 2 3
Hodge, Julia ES0844 3 2
Sprague, Jacob ES0852 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Street, Donald ES0853 1 3
Amram, Antonio ES0615 2 2
Wallace, Joey ES0944 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amram, Antonio ES0615 1 2
Street, Donald ES0853 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 3
Kiah, Ronald ES0861 2 2
McGill, Michael ES0666 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 3
McGill, Michael ES0666 2 2
Kiah, Ronald ES0861 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Underwood, Vin ES1094 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 6
LaBranche, Nathan ES0412F 2 5
Wellman, Nathan ES0854 3 4
Hall, Justin ES1560 4 3
Mattson, Jarrett ES0488 5 2
Dunhan, Ben 60545 6 0
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mattson, Jarrett ES0488 1 4
Welch, Ashlyn ES0354 2 3
LaBranche, Nathan ES0412F 3 2
Wellman, Nathan ES0854 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1
March Set
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 3
Hutchinson, Mary 60681 2 2
Houston, Deborah 60560 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Graham, Beth 61285 1 2
Johnson, Kaleb 60547 2 0
March Set
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Graham, Beth 61285 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brooks, Breyanna 60962 1 5
Keller, Lukas ES0831 2 4
Massotto, Cade 60540 3 3
LaBranche, Darryl ES0411F 4 2
McCraney, Truth 60968 5 0
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
LaBranche, Darryl ES0411F 1 5
Brooks, Breyanna 60962 2 4
Keller, Lukas ES0831 3 3
Massotto, Cade 60540 4 2
McCraney, Truth 60968 5 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hutchinson, Matthew ES0450 1 4
Ottens, Caeden 60548 2 3
Craven, Michael ES0730 3 2
Cook, Carleton ES0212 4 0