EUSPBA Competition Results

Sarasota Highland Games Celtic Festival 2017
Sarasota FL
2/4/2017

Judges: Clark Abercrombie, David M. Bailiff, Andrew Carlisle, William S. Caudill, Nick Hudson, Thomas C. Kee, Peter O. Kent, Steve McClure
Soloists: 74
Groups: 8

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Andrew Carlisle Piping 1
Nick Hudson Piping 2
Peter O. Kent Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Clark Abercrombie Piping 1
William S. Caudill Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Andrew Carlisle Piping 1
Nick Hudson Piping 2
Peter O. Kent Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Clark Abercrombie Piping 1
Nick Hudson Piping 2
William S. Caudill Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Andrew Carlisle Piping 1
Nick Hudson Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Thomas C. Kee Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Dunedin HS Scottish Highlander PB V EB0890 1 11 3 3 1 4 5
Fort Lauderdale Highlanders EB0550 2 12 2 4 3 3 4
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 3 12 4 2 4 2 3
Riverview High School PB EB1675 4 12 1 1 5 5 2
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 13 5 5 2 1 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 4
Carlisle, Andrew ES0005 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 4
Hudson, Nick ES0454 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 14
McGregor, Jonathan I ES0097 2 12
Buchta, Sean ES0431 3 10
Neville, Laura J. ES0595 4 8
Wurts, Janny ES0241 5 6
Stinson, Robert ES0466 6 4
Deal, Kirsten ES0136 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchta, Sean ES0431 1 14
McGregor, Jonathan I ES0097 2 12
Deal, Kirsten ES0136 3 10
MacDonald, Steven ES0137 4 8
Stinson, Robert ES0466 5 6
Wurts, Janny ES0241 6 4
Neville, Laura J. ES0595 0
Hornpipe & Jig
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGregor, Jonathan I ES0097 1 6
Deal, Kirsten ES0136 2 5
Buchta, Sean ES0431 3 4
Neville, Laura J. ES0595 4 3
Wurts, Janny ES0241 5 2
MacDonald, Steven ES0137 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Lewis ES0263F 1 6
Elftman, Elizabeth ES0518 2 4
Brandmaier, Emma ES0833 0
2/4 March
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Lewis ES0263F 1 3
Brandmaier, Emma ES0833 2 2
Elftman, Elizabeth ES0518 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elftman, Elizabeth ES0518 1 3 1
Brandmaier, Emma ES0833 2 2
Ferrier, Lewis ES0263F 0
6/8 March
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brandmaier, Emma ES0833 1 3
Ferrier, Lewis ES0263F 2 2
Elftman, Elizabeth ES0518 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Joseph ES0433 1 14
Gould, Jean A. ES0576 2 12
Lairson, David ES0486 3 10
Czar, Patricia ES0570 4 8
Wilkerson, William ES0422 5 6
Marchand, Jason ES0607 6 4
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
2/4 March
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Currie, Jaice ES0837 1 10
Poth, Madison ES0471 2 9
Sowinski, Cameron ES0851 3 8
Marchand, Jason ES0607 4 7
Gould, Jean A. ES0576 5 6
Lynch, Joseph ES0433 6 5
Czar, Patricia ES0570 0
Lairson, David ES0486 0
Sprague, Jacob ES0852 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Jason ES0607 1 10 1
Currie, Jaice ES0837 2 9
Poth, Madison ES0471 3 8
Sprague, Jacob ES0852 4 7
Sowinski, Cameron ES0851 5 6
Lynch, Joseph ES0433 6 5
Czar, Patricia ES0570 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Lairson, David ES0486 0
Wilkerson, William ES0422 0
6/8 March
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Madison ES0471 1 8
Marchand, Jason ES0607 2 7
Currie, Jaice ES0837 3 6
Lynch, Joseph ES0433 4 5
Gould, Jean A. ES0576 5 4
Lairson, David ES0486 6 3
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Wilkerson, William ES0422 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
MacRae, Nadine ES0246 1 18 1
Mashburn, William ES0335 2 16
Giannini, Alessandro ES0041 3 14
Hutchinson, Matthew ES0450 4 12
Tough-Noga, Jane ES0284 5 10
Lindner, William ES0752 6 8
Nelsen, Brian ES0904 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Watson, Marguerite ES0076 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Giannini, Alessandro ES0041 1 13
Watson, Marguerite ES0076 2 12
Cameron, Jim 92236 3 11
Tough-Noga, Jane ES0284 4 10
Fyfe, Peter 92234 5 9
Falls, Tony ES0381 6 8
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Lindner, William ES0752 0
MacRae, Nadine ES0246 0
Mashburn, William ES0335 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Quinn, John L ES0957 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Giannini, Alessandro ES0041 1 9 1
Quinn, John L ES0957 2 8
Watson, Marguerite ES0076 3 7
MacRae, Nadine ES0246 4 6
Mashburn, William ES0335 5 5
Cameron, Jim 92236 6 4
Fyfe, Peter 92234 0
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Nelsen, Brian ES0904 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Anna ES0780F 1 12
Breaux, Kate ES0729 2 10
Mallow, Stephen ES0819 3 8
Markov, Andrey ES0243 4 6
McQueeney, Molly ES0277 5 4
Cox, Brandon ES0907 0
2/4 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cox, Brandon ES0907 1 17
Breaux, Kate ES0729 2 16
Setzer, Laci ES0738 3 15
Ferrier, Anna ES0780F 4 14
Angelou, Lina ES0969 5 13
Markov, Andrey ES0243 6 12
Adams, Kiernan ES0832 0
Brewer, Kristen ES0835 0
Craven, Michael ES0730 0
Hodge, Julia ES0844 0
Howsare, Nicholas ES0845 0
Li, Angie ES0736 0
Mallow, Stephen ES0819 0
Marshall, Henry ES0737 0
McInnes, Tristin ES0848 0
McIntosh, Nicholas ES0849 0
McQueeney, Molly ES0277 0
6/8 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Anna ES0780F 1 8
Setzer, Laci ES0738 2 7
McInnes, Tristin ES0848 3 6
McQueeney, Molly ES0277 4 5
Markov, Andrey ES0243 5 4
Mallow, Stephen ES0819 6 3
Breaux, Kate ES0729 0
Hodge, Julia ES0844 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Amram, Antonio ES0615 1 4
Street, Donald ES0853 2 3
Wallace, Joey ES0944 3 2
Sowinski, Aidan ES0850 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Street, Donald ES0853 1 3
Amram, Antonio ES0615 2 2
Wallace, Joey ES0944 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiah, Ronald ES0861 1 2
Welch, Hunter ES0355 0
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Clemmer, Bruce ES0757 1 3
Currie, John ES0696 2 2
Herrada, Lazaro ES0843 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Allen, Gardner ES1017 1 4
Welch, Ashlyn ES0354 2 3
Harris, Samuel ES0842 3 2
Harper, Melanie ES0734 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March Set
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Kennedy ES0470 1 2
Du Buque, Kellan ES0731 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 3
Kemerer, Kurt ES0735 2 2
Keller, Lukas ES0831 0
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Keller, Lukas ES0831 1 3
Dempsey, John ES0363 2 2
Kemerer, Kurt ES0735 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hutchinson, Matthew ES0450 1 2
Pitney, Lloyd ES0152 0