EUSPBA Competition Results

Ligonier Highland Games 2018
Ligonier PA
9/21/2018 - 9/23/2018

Judges: Clark Abercrombie, Donald K. Bell, William S. Caudill, Barry Conway, Nick Hudson, Peter O. Kent, Edwin M. Krintz Jr., Derek R. Midgley, Jonathan P. Quigg, David Ricklis, James C. Wilson
Soloists: 87
Groups: 14

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Derek R. Midgley Piping 1
James C. Wilson Piping 2
Peter O. Kent Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Coast PB T00003 1 6 2 2 1 1* 2 1
Carnegie Mellon Univ PB EB0184 2 6 1 1 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Barry Conway Piping 1
Peter O. Kent Piping 2
William S. Caudill Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 1 5 2 1 1 1 3
Seton Hill U Pipe Band EB0973 2 7 1 2 2 2 2
Finger Lakes Pipe & Drums IV EB0723 3 12 3 3 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Nick Hudson Piping 1
Clark Abercrombie Piping 2
Edwin M. Krintz Jr. Ensemble 3
Donald K. Bell Drumming 4
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Coast PB T00001 1 4 1 1 1 1* 8 1
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 2 14 2 2 4 6 7
Balmoral Pipes & Drums EB0942 3 17 5 8 2 2 6
Carnegie Mellon Univ PB V EB0185 4 19 7 5 3 4 5
MacDonald Pipe Band EB1000 5 21 3 3 7 8 4
87th Cleveland Pipe Band V EB1072 6 22 8 6 5 3 3
Capital City P&D EB50871 7 23 6 4 8 5 0
MacMillan-Dunn Pipe Band V EB0548 8 24 4 7 6 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 18
Hudson, Nick ES0454 2 16
Murray, Alastair ES1053 3 14
Midgley, Derek R. ES0008 4 12
Praskovich, Ryan ES0383 5 10
Regan, Sean Patrick ES1142 6 8
Lorince, Christopher R. ES1668 0
Shonk, Palmer ES0447 0
Whittemore, Dylan T00156 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 18
Carlisle, Andrew ES0005 2 16
Whittemore, Dylan T00156 3 14
Midgley, Derek R. ES0008 4 12
Murray, Alastair ES1053 5 10
Praskovich, Ryan ES0383 6 8
Lorince, Christopher R. ES1668 0
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Shonk, Palmer ES0447 0
Hornpipe & Jig
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlisle, Andrew ES0005 1 9
Hudson, Nick ES0454 2 8
Whittemore, Dylan T00156 3 7
Murray, Alastair ES1053 4 6
Regan, Sean Patrick ES1142 5 5
Praskovich, Ryan ES0383 6 4
Lorince, Christopher R. ES1668 0
Midgley, Derek R. ES0008 0
Shonk, Palmer ES0447 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 16
MacDonald, Steven ES0137 2 14
Kolya, Sier T00136 3 12
Kavanagh, Ryan 92242 4 10
Tait, Colin ES1439 5 8
Knox, Steven W. ES0327F 6 6
Dunn, Jr, Robert ES0310 0
Trenor, Michael ES1716 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 8
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 16 1
Destremps, Tyler ES0960 2 14
Tait, Colin ES1439 3 12
Dunn, Jr, Robert ES0310 4 10
Kavanagh, Ryan 92242 5 8
Trenor, Michael ES1716 6 6
Knox, Steven W. ES0327F Breakdown 0
Kolya, Sier T00136 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 8
Kolya, Sier T00136 2 7
Tait, Colin ES1439 3 6
Destremps, Tyler ES0960 4 5
Trenor, Michael ES1716 5 4
Dunn, Jr, Robert ES0310 6 3
Kavanagh, Ryan 92242 0
Knox, Steven W. ES0327F 0
6/8 March
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Kolya, Sier T00136 1 8
Trenor, Michael ES1716 2 7
Kavanagh, Ryan 92242 3 6
Destremps, Tyler ES0960 4 5
Tait, Colin ES1439 5 4
MacDonald, Steven ES0137 6 3
Knox, Steven W. ES0327F 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Elizabeth ES0326F 1 16
Burlew, Evan ES1164 2 14
Knox, Alexandra ES0325F 3 12
Burlew, Alex ES1134 4 10
Trimpey, Emily ES21607 5 8
Eltringham, Scott ES0063 6 6
Gallo, Anne ES0620F 0
Jones, Andrea ES0223 0
2/4 March
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 8
Knox, Elizabeth ES0326F 2 7
Burlew, Alex ES1134 3 6
Gallo, Anne ES0620F 4 5
Burlew, Evan ES1164 5 4
Jones, Andrea ES0223 6 3
Trimpey, Emily ES21607 0
Eltringham, Scott ES0063 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 8
Knox, Alexandra ES0325F 2 7
Burlew, Alex ES1134 3 6
Burlew, Evan ES1164 4 5
Eltringham, Scott ES0063 5 4
Trimpey, Emily ES21607 6 3
Knox, Elizabeth ES0326F 0
Jones, Andrea ES0223 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Elizabeth ES0326F 1 8 1
Gallo, Anne ES0620F 2 7
Burlew, Alex ES1134 3 6
Jones, Andrea ES0223 4 5
Knox, Alexandra ES0325F 5 4
Burlew, Evan ES1164 6 3
Trimpey, Emily ES21607 0
Eltringham, Scott ES0063 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindsey, Kathleen ES1689 1 10
Stamper, Carmela ES0156 2 8
Giel, Andrew ES925711 3 6
Friz, Daniel ES0314 4 4
McElhinney, Brian ES0126 5 0
Piobaireachd B
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Rosbolt, Paul ES0166 1 10
Imlay, Christopher ES1106 2 8
Campbell, James ES0919F 3 6
Dauson, Erin ES1067 4 4
LaSota, Dr., William ES0209 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindsey, Kathleen ES1689 1 11 1
Campbell, James ES0919F 2 10
Giel, Andrew ES925711 3 9
McElhinney, Brian ES0126 4 8
Stamper, Carmela ES0156 5 7
Dauson, Erin ES1067 6 6
Baldwin, Debra ES0561 0
Campbell, Kenneth ES0920F 0
Friz, Daniel ES0314 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Rosbolt, Paul ES0166 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lindsey, Kathleen ES1689 1 11
McElhinney, Brian ES0126 2 10
Stamper, Carmela ES0156 3 9
Giel, Andrew ES925711 4 8
Dauson, Erin ES1067 5 7
Campbell, Kenneth ES0920F 6 6
Baldwin, Debra ES0561 0
Friz, Daniel ES0314 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Rosbolt, Paul ES0166 0
Campbell, James ES0919F Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Kuniansky, Max ES0111 1 12
Sinton, Chris ES0816 2 10
Tucker, Jesse ES1194 3 8
Van Buskirk, David ES1196 4 6
Makin-Byrd, David ES0748 5 4
Logan, Bradley ES1588 Breakdown 0
Piobaireachd B
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lopez, Matthew ES1147 1 8
Gatehouse, Timothy ES1654 2 6
Moore, Maureen ES0444 3 4
Noss, Terri Lynn ES0661 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tucker, Jesse ES1194 1 11 1
Wardle, James H ES925724 2 10 1
Kuniansky, Max ES0111 3 9
Sinton, Chris ES0816 4 8
Elliott, Evan D ES925751 5 7
Lopez, Matthew ES1147 6 6
Kulhanek, Dan ES925660 0
Logan, Bradley ES1588 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
Meek, Kim 92302 0
Van Buskirk, David ES1196 0
2/4 March B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Wilson, Brad ES0714 1 10
Evans, Matt ES1613 2 9
Gatehouse, Timothy ES1654 3 8
Curran, William 21174 4 7
Williams, Sean ES1412 5 6
THOMPSON, NATHALIE HUGHES ES925770 6 5
Conner, Bruce ES0701 0
Moore, Maureen ES0444 0
Noss, Terri Lynn ES0661 0
Flaherty, Casey Thomas ES1573 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pfaff, Hugh ES1293 1 6 1
DeBuchananne, Thomas ES1276 2 4 1
Morrison, Robert A. ES0204F 3 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pfaff, Hugh ES1293 1 8 1
DeBuchananne, Thomas ES1276 2 7 1
Calovini, Reece ES1318 3 6
Stickney, Beatrix ES0030 4 5
McBride, Evan T0087 5 4
Campbell, Matthew ES0921F 6 3
Morrison, Robert A. ES0204F 0
NonMember, Player1 T00131 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mayhew, Benjamin Robert ES925782 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Febre, Ben ES925788 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Donald K. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Febre, Ben ES925788 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Donald K. Bell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Williams, Connor 61470 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Donald K. Bell
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Emser, Arthur T00157 1 7
Gallo, Helen ES0622F 2 6
Gallo, Maria ES0623F 3 5
Kilburg, Jim ES1272 4 4
Welch, Christopher ES1694 5 3
Judd, Jennifer ES925734 6 2
Acres, David ES1676 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Alec J ES1440 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heiss, Robert ES1664 1 1