EUSPBA Competition Results

Ohio Scottish Games 2018
Wellington OH
6/23/2018

Judges: Clark Abercrombie, David M. Bailiff, John L Bottomley, Graham Brown, Mike Cole, Kevin Conquest, Barry Conway, David J. Hall, Calum MacDonald, Scott MacLeod, Steve MacNeil, Peter Sinclair
Soloists: 102
Groups: 18

Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Calum MacDonald Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 2
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
David M. Bailiff Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 2
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Medley
Judges
David M. Bailiff Piping 1
John L Bottomley Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Coast PB T00003 1 4 1 1 1 1 4
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 2 8 2 2 2 2 3
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 3 13 3 4 3 3 2
Louisville Pipe Band Gr IV EB0719 4 15 4 3 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Mini-MSR
Judges
Barry Conway Piping 1
Clark Abercrombie Piping 2
David J. Hall Ensemble 3
Graham Brown Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 1 5 1 2 1 1 3
Seton Hill U Pipe Band EB0973 2 8 2 1 2 3 2
Louisville Pipe Band Gr IV EB0719 3 11 3 3 3 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Calum MacDonald Piping 1
David M. Bailiff Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Mike Cole Drumming 4
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Irish Am Club Eastside P&D EB0684 1 7 1 1 2 3 12
Cincinnati Caledonian P & D V EB0894 2 18 8 5 1 4 11
Balmoral Pipes & Drums EB0942 3 21 2 2 10 7 10
MacDonald Pipe Band EB1000 4 23 5 3 9 6 9
Miami Valley Pipes & Drums EB1037 5 24 3 7 5 9 8
Michigan Scottish P & D T00002 6 24 4 6 6 8 7
North Coast PB T00001 7 25 7 9 7 2 0
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 8 28 6 8 4 10 0
87th Cleveland Pipe Band V EB1072 9 28 9 10 8 1 0
Veterans Memorial Pipe Band EB0895 10 30 11 11 3 5 0
Capital City P&D EB50871 11 36 10 4 11 11 0
Shamrock Club P&D of Columbus OH EB1597 12 48 12 12 12 12 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murray, Alastair ES1053 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 10
Regan, Sean Patrick ES1142 3 8
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 4 6
Shonk, Palmer ES0447 5 4
Lorince, Christopher R. ES1668 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig T00142 1 14
Lyden, Dan ES0640 2 12
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 10
Regan, Sean Patrick ES1142 4 8
Murray, Alastair ES1053 5 6
Shonk, Palmer ES0447 6 4
Lorince, Christopher R. ES1668 0
Hornpipe & Jig
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig T00142 1 7
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 2 6
Lyden, Dan ES0640 3 5
Murray, Alastair ES1053 4 4
Lorince, Christopher R. ES1668 5 3
Regan, Sean Patrick ES1142 6 2
Shonk, Palmer ES0447 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Liam T00135 1 12
Darmadi, Kevin ES0300 2 10
Marshall, Stuart ES0706 3 8
Destremps, Tyler ES0960 4 6
Horwath, Joseph ES1604 5 4
Smith, Graeme ES0273 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Liam T00135 1 14
Darmadi, Kevin ES0300 2 12
Destremps, Tyler ES0960 3 10
Marshall, Stuart ES0706 4 8
Horwath, Joseph ES1604 5 6
Smith, Graeme ES0273 6 4
Trenor, Michael ES1716 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 7
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joseph ES1604 1 7 1
Trenor, Michael ES1716 2 6
MacDonald, Liam T00135 3 5
Darmadi, Kevin ES0300 4 4
Marshall, Stuart ES0706 5 3
Destremps, Tyler ES0960 Breakdown 0
Smith, Graeme ES0273 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Stuart ES0706 1 7
Horwath, Joseph ES1604 2 6
MacDonald, Liam T00135 3 5
Darmadi, Kevin ES0300 4 4
Destremps, Tyler ES0960 5 3
Trenor, Michael ES1716 6 2
Smith, Graeme ES0273 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Burlew, Evan ES1164 1 18
Burlew, Alex ES1134 2 16
Gallo, Anne ES0620F 3 14
Elliot, Benjamin T0070 4 12
Tussing, Amber ES0165 5 10
Jones, Andrea ES0223 6 8
MacLeod, Steven ES0634 0
MacNeil, Calum ES0332 0
Trimpey, Emily ES21607 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 9
Elliot, Benjamin T0070 2 8
Burlew, Alex ES1134 3 7
Burlew, Evan ES1164 4 6
MacLeod, Steven ES0634 5 5
Gallo, Anne ES0620F 6 4
Jones, Andrea ES0223 0
Trimpey, Emily ES21607 0
Tussing, Amber ES0165 0
Strathpey & Reel
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 9
Gallo, Anne ES0620F 2 8
MacLeod, Steven ES0634 3 7
Burlew, Evan ES1164 4 6
Jones, Andrea ES0223 5 5
Trimpey, Emily ES21607 6 4
Burlew, Alex ES1134 0
Elliot, Benjamin T0070 0
Tussing, Amber ES0165 0
Hornpipe & Jig
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 7
Burlew, Evan ES1164 2 6
Gallo, Anne ES0620F 3 5
Burlew, Alex ES1134 4 4
Jones, Andrea ES0223 5 3
Elliot, Benjamin T0070 6 2
MacLeod, Steven ES0634 0
6/8 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Trimpey, Emily ES21607 1 9
MacNeil, Calum ES0332 2 8
Jones, Andrea ES0223 3 7
Elliot, Benjamin T0070 4 6
Gallo, Anne ES0620F 5 5
Burlew, Alex ES1134 6 4
Burlew, Evan ES1164 0
MacLeod, Steven ES0634 0
Tussing, Amber ES0165 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 19
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindsey, Kathleen ES1689 1 38
Giel, Andrew ES925711 2 36
McElhinney, Brian ES0126 3 34
Stamper, Carmela ES0156 4 32
Dauson, Erin ES1067 5 30
Marshall, Dalton ES0334 6 28
Ciesinski, Elly ES0298 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 0
Howard, Devin ES0322 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Leonard, Chris T0005 0
McCollum, Thomas 92305 0
Neal, Brian T0040 0
Neal, Gabrielle 92268 0
Nicholson, Mary Beth T0007 0
Stugis, Alex T00143 0
Wilkerson, William ES0422 0
2/4 March A
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 11
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 2 10
Giel, Andrew ES925711 3 9
Stugis, Alex T00143 4 8
McCollum, Thomas 92305 5 7
McElhinney, Brian ES0126 6 6
Ciesinski, Elly ES0298 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Neal, Gabrielle 92268 0
Spears, Eric T00144 0
2/4 March B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leonard, Chris T0005 1 10 1
Dauson, Erin ES1067 2 9
Nicholson, Mary Beth T0007 3 8
Lindsey, Kathleen ES1689 4 7
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 5 6
Howard, Devin ES0322 6 5
Martin, Gregory A. ES1655 0
Neal, Brian T0040 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 19
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 19
Giel, Andrew ES925711 2 18
Leonard, Chris T0005 3 17
Neal, Gabrielle 92268 4 16
Lindsey, Kathleen ES1689 5 15
McElhinney, Brian ES0126 6 14
Ciesinski, Elly ES0298 0
Dauson, Erin ES1067 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 0
Howard, Devin ES0322 0
McCollum, Thomas 92305 0
Neal, Brian T0040 0
Nicholson, Mary Beth T0007 0
Spears, Eric T00144 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Stugis, Alex T00143 0
Wilkerson, William ES0422 0
Jig
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Brian T0040 1 17
McElhinney, Brian ES0126 2 16
Neal, Gabrielle 92268 3 15
Nicholson, Mary Beth T0007 4 14
McCollum, Thomas 92305 5 13
Stamper, Carmela ES0156 6 12
Ciesinski, Elly ES0298 0
Dauson, Erin ES1067 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 0
Howard, Devin ES0322 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Leonard, Chris T0005 0
Lindsey, Kathleen ES1689 0
Marshall, Dalton ES0334 0
Stugis, Alex T00143 0
6/8 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 15
Ciesinski, Elly ES0298 2 14
Howard, Devin ES0322 3 13
Neal, Brian T0040 4 12
McCollum, Thomas 92305 5 11
Neal, Gabrielle 92268 6 10
Dauson, Erin ES1067 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 0
Leonard, Chris T0005 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Nicholson, Mary Beth T0007 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Stugis, Alex T00143 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kuniansky, Max ES0111 1 14
Buckey, Amanda ES0507 2 12
Jones, Gwen ES0070 3 10
Urbieta, Stuart ES925664 4 8
Andrews, Robert ES0283 5 6
Slabaugh, Cathie ES1525 6 4
Guyton, Libby ES0616 0
Piobaireachd B
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
De Roche, John ES1330 1 18
Tucker, Jesse ES1194 2 16
Van Buskirk, David ES1196 3 14
Madden, Kathleen T00145 4 12
Robinson, Lucas ES0462 5 10
Eaton, Gary ES1578 6 8
Frank, David ES0105 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
McCollum, Michael T00146 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 13
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Buckey, Amanda ES0507 1 13 1
Guyton, Libby ES0616 2 12 1
Slabaugh, Cathie ES1525 3 11
Andrews, Robert ES0283 4 10
Harriman, John ES1625 5 9
Frank, David ES0105 6 8
Freeman, Jared T0003 0
Hagen, Terri Lynn ES0661 0
Jones, Gwen ES0070 0
Logan, Bradley ES1588 0
Russell, John 92304 0
Tucker, Jesse ES1194 0
Eaton, Gary ES1578 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bradshaw, Jarrin ES1642 1 11
Kuniansky, Max ES0111 2 10
Robinson, Lucas ES0462 3 9
Madden, Kathleen T00145 4 8
McCollum, Michael T00146 5 7
Brown, Adam ES1646 6 6
Makin-Byrd, David ES0748 6 6
Meek, Kim 92302 6 6
Urbieta, Stuart ES925664 6 6
Van Buskirk, David ES1196 6 6
Williams, Sean ES1412 6 6
Strathpey & Reel
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 14
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Buckey, Amanda ES0507 1 14
Tucker, Jesse ES1194 2 13
Robinson, Lucas ES0462 3 12
Guyton, Libby ES0616 4 11
Eaton, Gary ES1578 5 10
Bradshaw, Jarrin ES1642 6 9
Andrews, Robert ES0283 0
De Roche, John ES1330 0
Frank, David ES0105 0
Freeman, Jared T0003 0
McCollum, Michael T00146 0
Slabaugh, Cathie ES1525 0
Urbieta, Stuart ES925664 0
Jones, Gwen ES0070 Breakdown 0
6/8 March A
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Robinson, Lucas ES0462 1 7 1
Urbieta, Stuart ES925664 2 6
Buckey, Amanda ES0507 3 5
Jones, Gwen ES0070 4 4
Madden, Kathleen T00145 5 3
Eaton, Gary ES1578 6 2
Williams, Sean ES1412 0
6/8 March B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tucker, Jesse ES1194 1 10 1
Guyton, Libby ES0616 2 9
Brown, Adam ES1646 3 8
McCollum, Michael T00146 4 7
Slabaugh, Cathie ES1525 5 6
De Roche, John ES1330 6 5
Andrews, Robert ES0283 0
Freeman, Jared T0003 0
Russell, John 92304 0
Van Buskirk, David ES1196 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 3
McBride, Evan T0087 2 2
Ehrenfried, Raiden T0086 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Scott MacLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 1 1
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McBride, Evan T0087 1 2
Calovini, Reece ES1318 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kulhanek, Dan ES925660 1 5 1
Harvey, MiSun ES0993F 2 4
Wagner, Richard T00147 3 3
Boman, Craig ES1677 4 2
McGhee, Walter ES1636 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wright, Alex ES1353 1 3
Bennington, Miles T00148 2 2
McCoy, Eric T00149 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wright, Alex ES1353 1 3
Bennington, Miles T00148 2 2
McCoy, Eric T00149 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Evans, Daniel R. ES1097 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Evans, Daniel R. ES1097 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 2
Williams, Connor 61470 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 2
Williams, Connor 61470 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLean, Mark ES0342 1 2
Decker, Kenneth ES0121 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 2
McLean, Mark ES0342 2 0
6/8 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 2
McLean, Mark ES0342 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Maria ES0623F 1 7
Gallo, Helen ES0622F 2 6
Hinsman, Tom M ES925713 3 5
Kilburg, Jim ES1272 4 4
Robbin, Christopher ES925690 5 3
Acres, David ES1676 6 2
Welch, Christopher ES1694 0
March Set
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hinsman, Tom M ES925713 1 3
Kilburg, Jim ES1272 2 2
Acres, David ES1676 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 1
March Set
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Duncan, Dalton Shane ES925717 1 2
Conway, Liam ES0481F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Mike Cole
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hall, Linda M. ES0080 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Mike Cole
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Fiona ES0480F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Mike Cole
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 2
Keathley-Stanley, Linda 92310 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Drum Major
Judges
Kevin Conquest
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Alec J ES1440 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Kevin Conquest
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heiss, Robert ES1664 1 1