EUSPBA Competition Results

Greater Greenville Scottish Games 2018
Greenville SC
5/26/2018

Judges: James M. Bell, William S. Caudill, Jim Dillahey, Marc E. DuBois, Sandy Jones, Edwin M. Krintz Jr., Joyce E. McIntosh, Jonathan P. Quigg
Soloists: 77
Groups: 11

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Marc E. DuBois Piping 1
Jim Dillahey Piping 2
William S. Caudill Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 1 7 1 1 2 3 5
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 2 10 2 2 1 5 4
Jamestown Pipes & Drums IV EB0777 3 11 3 4 3 1* 3 1
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 4 15 4 5 4 2 2
Loch Norman Pipe Band EB0440 5 17 5 3 5 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Jim Dillahey Piping 1
William S. Caudill Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Palmetto Pipes & Drums V EB0976 1 4 1 1 1 1 6
City of Greenville P & D V EB1263 2 8 2 2 2 2 5
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 3 12 3 3 3 3 4
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 4 19 5 6 4 4 3
John Mohr MacKintosh P&D V EB0685 5 20 6 4 5 5 2
Queen City Juv Pipes & Drums EB0549 6 21 4 5 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Goodman, David ES1155 1 16
Johnson, Patrick ES0886 2 14
Nixon, Cathleen ES1321 3 12
Elliott, Mark A. ES1497 4 10
Marshall, Stuart ES0706 5 8
Nixon, Cameron ES1429 6 6
Adkins, Tony ES0652 0
Smith, Graeme ES0273 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Goodman, David ES1155 1 16
Adkins, Tony ES0652 2 14
Nixon, Cameron ES1429 3 12
Elliott, Mark A. ES1497 4 10
Marshall, Stuart ES0706 5 8
Johnson, Patrick ES0886 6 6
Nixon, Cathleen ES1321 0
Smith, Graeme ES0273 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Goodman, David ES1155 1 8
Johnson, Patrick ES0886 2 7
Nixon, Cameron ES1429 3 6
Adkins, Tony ES0652 4 5
Smith, Graeme ES0273 5 4
Elliott, Mark A. ES1497 6 3
Nixon, Cathleen ES1321 0
Marshall, Stuart ES0706 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Yates, Doug ES1485 1 12
Wilson, Kyle Tracy ES0155 2 10
Rogers, Robbie ES0769 3 8
Gardner, Eric ES0364 4 6
Jones, Andrea ES0223 5 4
Vogan, Chris ES0799 6 0
2/4 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jones, Andrea ES0223 1 6
Gardner, Eric ES0364 2 5
Wilson, Kyle Tracy ES0155 3 4
Rogers, Robbie ES0769 4 3
Yates, Doug ES1485 5 2
Vogan, Chris ES0799 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Gardner, Eric ES0364 1 5
Wilson, Kyle Tracy ES0155 2 4
Vogan, Chris ES0799 3 3
Rogers, Robbie ES0769 4 2
Jones, Andrea ES0223 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jones, Andrea ES0223 1 5
Gardner, Eric ES0364 2 4
Wilson, Kyle Tracy ES0155 3 3
Rogers, Robbie ES0769 4 2
Vogan, Chris ES0799 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 16
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Olsen, Kari ES0269 1 32
Schnee, Noah ES0378 2 30
Spit, Dirk ES0365 3 28
Burns, Tommy ES0814 4 26
Marshall, Dalton ES0334 5 24
McKinnon, Corbin ES1241 6 22
Breaux, Kate ES0729 0
Broughton, Liam ES0985 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Kaus, Bob ES0786 0
Lopez, Todd ES1524 0
MacLellan, Taylor ES1593 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 17 1
Burns, Tommy ES0814 2 16
Kaus, Bob ES0786 3 15
Sparklin, Eric ES1025 4 14
Taylor, Brady A. ES0270 5 13
Broughton, Liam ES0985 6 12
Breaux, Kate ES0729 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Lopez, Todd ES1524 0
MacLellan, Taylor ES1593 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Olsen, Kari ES0269 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Schnee, Noah ES0378 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Spit, Dirk ES0365 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Strathpey & Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 14
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 14
Johnson, Daniel C. ES0633 2 13
Breaux, Kate ES0729 3 12
Burns, Tommy ES0814 4 11
Sparklin, Eric ES1025 5 10
MacLellan, Taylor ES1593 6 9
Broughton, Liam ES0985 0
Kaus, Bob ES0786 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Olsen, Kari ES0269 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
Schnee, Noah ES0378 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 14
Sparklin, Eric ES1025 2 13
Burns, Tommy ES0814 3 12
Schnee, Noah ES0378 4 11
Kaus, Bob ES0786 5 10
Schrader, Jacob ES1351 6 9
Breaux, Kate ES0729 0
Broughton, Liam ES0985 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Lopez, Todd ES1524 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Olsen, Kari ES0269 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 28 1
Ivey, Walter ES0452 2 26 1
Cundiff, Diron ES0912 3 24 1
Bailey, Gerald ES0963 4 22 1
Grest, Michael ES1080 5 20
Foster, Kelly ES1204 6 18
Andrews, Robert ES0283 0
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Kave, Jacob ES0758 0
McKenzie, Garrett J ES1400 0
Rose, Terry Lee ES1512 0
Schnee, Courtney ES0377 0
Smith, Timothy ES0656 0
Watson, Marguerite ES0076 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 18
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 18
Woodward, Michael ES1301 2 17
Ivey, Walter ES0452 3 16
Foster, Kelly ES1204 4 15
Cundiff, Diron ES0912 5 14
Andrews, Robert ES0283 6 13
Ayub, Vincent ES0800 0
Bailey, Gerald ES0963 0
Beeson, Ben ES0264 0
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Grest, Michael ES1080 0
Kave, Jacob ES0758 0
Rose, Terry Lee ES1512 0
Schnee, Courtney ES0377 0
Smith, Timothy ES0656 0
Watson, Marguerite ES0076 0
Brennan, Melanye J ES0490 Breakdown 0
McKenzie, Garrett J ES1400 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 13 1
Cundiff, Diron ES0912 2 12
Bailey, Gerald ES0963 3 11
Foster, Kelly ES1204 4 10
Schnee, Courtney ES0377 5 9
Ivey, Walter ES0452 6 8
Ayub, Vincent ES0800 0
Beeson, Ben ES0264 0
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Grest, Michael ES1080 0
McKenzie, Garrett J ES1400 0
Rose, Terry Lee ES1512 0
Watson, Marguerite ES0076 0
6/8 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ivey, Walter ES0452 1 15
Englebretson, Bridget ES1322 2 14
Beeson, Ben ES0264 3 13
Foster, Kelly ES1204 4 12
Cundiff, Diron ES0912 5 11
Watson, Marguerite ES0076 6 10
Andrews, Robert ES0283 0
Bailey, Gerald ES0963 0
Brennan, Melanye J ES0490 0
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Grest, Michael ES1080 0
McKenzie, Garrett J ES1400 0
Rose, Terry Lee ES1512 0
Schnee, Courtney ES0377 0
Smith, Timothy ES0656 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dudley, Stone ES0951 1 12
South, Austin ES1201 2 10
Miller, Katherine ES1550 3 8
Miller, Alexandra ES1151 4 6
Lawing, Joel ES1202 5 4
Greer, Andrew ES0813 6 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Greer, Andrew ES0813 1 6
Miller, Katherine ES1550 2 5
Miller, Alexandra ES1151 3 4
Lawing, Joel ES1202 4 3
South, Austin ES1201 5 2
Dudley, Stone ES0951 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES1550 1 3
Miller, Alexandra ES1151 2 2
Greer, Andrew ES0813 3 0
Slow March
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Alexandra ES1151 1 3
Greer, Andrew ES0813 2 2
Miller, Katherine ES1550 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Charlotte ES1657 1 3
Pitney, Lloyd ES0152 2 2
Breaux, Sydney ES1603 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Vincent ES0050 1 2
Minnis, Chris ES0119 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Vincent ES0050 1 2
Minnis, Chris ES0119 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 1
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Will ES0271 1 2
Haywood, Bradley ES1101 2 0
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Will ES0271 1 2
Haywood, Bradley ES1101 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitfield, Lexie ES1532 1 4
Bingham, Patrick Verily ES1700 2 3
Woodward, Andrew ES1302 3 2
Schnee, Gustav ES1437 4 0
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bingham, Patrick Verily ES1700 1 4
Whitfield, Lexie ES1532 2 3
Woodward, Andrew ES1302 3 2
Schnee, Gustav ES1437 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES1551 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fantastic, Emily ES925678 1 5
Kiser, Emily ES1143 2 4
Heidrich, Karen ES1496 3 3
Barbour, Nicole ES1476 4 2
Schnee, Anina ES1450 5 0
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fantastic, Emily ES925678 1 5
Kiser, Emily ES1143 2 4
Heidrich, Karen ES1496 3 3
Barbour, Nicole ES1476 4 2
Schnee, Anina ES1450 5 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 5
Haywood, Bradley ES1101 2 4
Hewitt, Whitney ES0943 3 3
Wallace, William Maxwell ES1713 4 2
Kelly, Tempe ES0770 5 0
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 4
Haywood, Bradley ES1101 2 3
Wallace, William Maxwell ES1713 3 2
Kelly, Tempe ES0770 4 0