EUSPBA Competition Results

Ohio Valley Indoor Competition 2017
Edinboro Univ
3/25/2017

Judges: Clark Abercrombie, John L Bottomley, Jonathan P. Quigg, Patrick W. Regan, Peter Sinclair
Soloists: 40
Groups: 5

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Patrick W. Regan Piping 1
Clark Abercrombie Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Carnegie Mellon Univ PB EB0184 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Patrick W. Regan Piping 1
Clark Abercrombie Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Jonathan P. Quigg Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 1 5 1* 1 1 2 4 1
Carnegie Mellon Univ PB V EB0185 2 8 2 2 3 1 3
Balmoral Pipes & Drums EB0942 3 11 3 3 2 3 2
Red Hackle Pipes & Drums EB1005 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 8
MacDonald, Steven ES0137 2 6
Poe, Colleen ES0463 3 4
Sier, kalya 92239 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 8
MacDonald, Steven ES0137 2 6
Sier, kalya 92239 3 4
Poe, Colleen ES0463 0
Hornpipe & Jig
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacDonald, Steven ES0137 1 4 1
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 2 3 1
Sier, kalya 92239 3 2
Poe, Colleen ES0463 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 4
MacDonald, Steven ES0137 2 3
Sier, kalya 92239 3 2
Poe, Colleen ES0463 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Kavanagh, Ryan 92242 1 16 1
Destremps, Tyler ES0960 2 14
Burlew, Evan ES1164 3 12
Dunn, Michael 92240 4 10
Burlew, Alex ES1134 5 8
Briggs, Gemma ES0916 6 6
Whitson, Josh ES0210 0
Elliot, Ben 92241 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whalen, Jack 92243 1 9
Elliot, Ben 92241 2 8
Whitson, Josh ES0210 3 7
Burlew, Alex ES1134 4 6
Dunn, Michael 92240 5 5
Kavanagh, Ryan 92242 6 4
Briggs, Gemma ES0916 0
Burlew, Evan ES1164 0
Destremps, Tyler ES0960 0
Strathpey & Reel
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Kavanagh, Ryan 92242 1 9 1
Dunn, Michael 92240 2 8
Whitson, Josh ES0210 3 7
Destremps, Tyler ES0960 4 6
Elliot, Ben 92241 5 5
Burlew, Alex ES1134 6 4
Briggs, Gemma ES0916 0
Burlew, Evan ES1164 0
Whalen, Jack 92243 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 8
Elliot, Ben 92241 2 7
Kavanagh, Ryan 92242 3 6
Whitson, Josh ES0210 4 5
Burlew, Alex ES1134 5 4
Briggs, Gemma ES0916 6 3
Burlew, Evan ES1164 0
Dunn, Michael 92240 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliot, Ben 92241 1 8
Destremps, Tyler ES0960 2 7
Dunn, Michael 92240 3 6
Whitson, Josh ES0210 4 5
Kavanagh, Ryan 92242 5 4
Burlew, Evan ES1164 6 3
Briggs, Gemma ES0916 0
Burlew, Alex ES1134 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ashton, Luke 92245 1 20
LaSota, Dr., William ES0209 2 18
McElhinney, Brian ES0126 3 16
Henderson, Kelly ES1035 4 14
Gallo, Anne ES0620F 5 12
Dauson, Erin ES1067 6 10
Dillon, Thomas ES1132 0
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 0
Jacobs, Luke ES1162 0
Monnuse, Ana 92244 0
2/4 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 1 10
Gallo, Anne ES0620F 2 9
Ashton, Luke 92245 3 8
Henderson, Kelly ES1035 4 7
Dillon, Thomas ES1132 5 6
Monnuse, Ana 92244 6 5
Dauson, Erin ES1067 0
Jacobs, Luke ES1162 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Strathpey & Reel
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Ashton, Luke 92245 1 9
Jacobs, Luke ES1162 2 8
Gallo, Anne ES0620F 3 7
Henderson, Kelly ES1035 4 6
Dillon, Thomas ES1132 5 5
Dauson, Erin ES1067 6 4
Harvey, Mia Adrianna ES0992F 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Monnuse, Ana 92244 Breakdown 0
Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Henderson, Kelly ES1035 1 5
Gallo, Anne ES0620F 2 4
McElhinney, Brian ES0126 3 3
Dauson, Erin ES1067 4 2
LaSota, Dr., William ES0209 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 5
McElhinney, Brian ES0126 2 4
Henderson, Kelly ES1035 3 3
Dauson, Erin ES1067 4 2
LaSota, Dr., William ES0209 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Guyton, Libby ES0616 1 8
Mankins, Lydia ES1108 2 6
Jones, Gwen ES0070 3 4
Noss, Terri Lynn ES0661 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 8
Mankins, Lydia ES1108 2 7
Guyton, Libby ES0616 3 6
Guyton, Jack ES0803 4 5
Jones, Gwen ES0070 5 4
Moore, Maureen ES0444 6 3
Noss, Terri Lynn ES0661 0
Forshew, David ES0911 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Guyton, Jack ES0803 1 3
Guyton, Libby ES0616 2 2
Mankins, Lydia ES1108 0
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Guyton, Libby ES0616 1 4
Mankins, Lydia ES1108 2 3
Jones, Gwen ES0070 3 2
Guyton, Jack ES0803 0
Slow March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Guyton, Jack ES0803 1 6
Guyton, Libby ES0616 2 5
Mankins, Lydia ES1108 3 4
Forshew, David ES0911 4 3
Jones, Gwen ES0070 5 2
Noss, Terri Lynn ES0661 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Keppel, Max ES0649 1 2
Piobaireachd Ground Only
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 3
Parks, Paul-Luc ES1177 2 2
Seaman, Rebecca ES1178 0
2/4 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 3
Keppel, Max ES0649 2 2
Parks, Paul-Luc ES1177 0
Strathpey & Reel
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Keppel, Max ES0649 1 4
Seaman, Rebecca ES1178 2 3
Parks, Paul-Luc ES1177 3 2
Van Dyke, Glenna ES0032 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 3
Parks, Paul-Luc ES1177 2 2
Keppel, Max ES0649 0
Slow March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Parks, Paul-Luc ES1177 1 3
Van Dyke, Glenna ES0032 2 2
Keppel, Max ES0649 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 1
6/8 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Decker, Kenneth ES0121 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Maria ES0623F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Helen ES0622F 1 1