EUSPBA Competition Results

Ligonier Highland Games 2019
Ligonier PA
9/14/2019

Judges: Clark Abercrombie, John L Bottomley, William S. Caudill, Barry Conway, June P. Hanley, Thomas C. Kee, Edwin M. Krintz Jr., Dan Lyden, Jonathan P. Quigg, David Ricklis, James C. Wilson
Soloists: 84
Groups: 14

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill Piping A
James C. Wilson Piping B
John L Bottomley Ensemble
Jonathan P. Quigg Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
North Coast PB T00003 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
John L Bottomley Piping A
June P. Hanley Piping B
Barry Conway Ensemble
Jonathan P. Quigg Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 1 4 1 1 1 1 4
Finger Lakes Pipe & Drums IV EB0723 2 10 2 2 4 2 3
North Coast PB T00001 3 12 4 3 2 3 2
Cyril Scott Pipe Band EB1239 4 14 3 4 3 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Dan Lyden Piping A
Clark Abercrombie Piping B
Edwin M. Krintz Jr. Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
North Coast Pipe Band V 21542 1 9 2 1 1 5 9
MacMillan-Dunn Pipe Band V EB0548 2 16 4 4 5 3 8
MacDonald Pipe Band EB1000 3 17 1* 2 7 7 7 1
Balmoral Pipes & Drums EB0942 4 18 6 7 4 1 6
Capital City P&D EB50871 5 18 3 5 6 4 5
87th Cleveland Pipe Band V EB1072 6 20 8 3 3 6 4
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 7 23 7 6 2 8 0
Pittsburgh Firefighters Memorial Pipe Band EB922257 8 24 5 9 8 2 0
Rail City T00007 9 35 9 8 9 9 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murray, Alastair ES1053 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 10
Regan, Sean Patrick ES1142 3 8
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 4 6
MacKay, Gavin T00186 5 4
Lorince, Christopher R. ES1668 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 12
Regan, Sean Patrick ES1142 2 10
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 8
Murray, Alastair ES1053 4 6
Lorince, Christopher R. ES1668 5 4
MacKay, Gavin T00186 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 6
Regan, Sean Patrick ES1142 2 5
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 4
Murray, Alastair ES1053 4 3
Lorince, Christopher R. ES1668 5 2
MacKay, Gavin T00186 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 10
Kavanaugh, Ryan T00177 2 8
Knox, Steven W. ES0327F 3 6
Flynt, Kenneth ES1032 4 4
Horwath, Joey 92259 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joey 92259 1 10
Destremps, Tyler ES0960 2 8
Flynt, Kenneth ES1032 3 6
Knox, Steven W. ES0327F 4 4
Kavanaugh, Ryan T00177 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joey 92259 1 5
Destremps, Tyler ES0960 2 4
Kavanaugh, Ryan T00177 3 3
Flynt, Kenneth ES1032 4 2
Knox, Steven W. ES0327F 5 0
6/8 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwath, Joey 92259 1 5 1
Destremps, Tyler ES0960 2 4
Knox, Steven W. ES0327F 3 3
Flynt, Kenneth ES1032 4 2
Kavanaugh, Ryan T00177 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Knox, Alexandra ES0325F 1 14
Gallo, Anne ES0620F 2 12
Knox, Elizabeth ES0326F 3 10
Tussing, Amber ES0165 4 8
Flaherty, David J. ES0045 5 6
Ballard, John ES0247 6 4
O'Brien, Kevin ES0958 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Stamper, Carmela ES0156 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Knox, Elizabeth ES0326F 1 7
Gallo, Anne ES0620F 2 6
Knox, Alexandra ES0325F 3 5
Tussing, Amber ES0165 4 4
Stamper, Carmela ES0156 5 3
Flaherty, David J. ES0045 6 2
Ballard, John ES0247 0
O'Brien, Kevin ES0958 No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Knox, Elizabeth ES0326F 1 7
Knox, Alexandra ES0325F 2 6
Gallo, Anne ES0620F 3 5
Ballard, John ES0247 4 4
Flaherty, David J. ES0045 5 3
Stamper, Carmela ES0156 6 2
Tussing, Amber ES0165 0
O'Brien, Kevin ES0958 No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Knox, Alexandra ES0325F 1 8
Flaherty, David J. ES0045 2 7
Knox, Elizabeth ES0326F 3 6
Gallo, Anne ES0620F 4 5
Ballard, John ES0247 5 4
Tussing, Amber ES0165 6 3
O'Brien, Kevin ES0958 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
DeBuchananne, Thomas ES1276 1 24 1
Pfaff, Hugh ES1293 2 22 1
Blevins, Scott ES1096 3 20
Thompson, C. Darrell ES0702 4 18
Fraser, Duncan ES0467 5 16
Friz, Daniel ES0314 6 14
Giel, Andrew 21298 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Kuniansky, Max ES0111 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Swett, Colin 60368 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
DeBuchananne, Thomas ES1276 1 13
Blevins, Scott ES1096 2 12
Pfaff, Hugh ES1293 3 11
Tucker, Jesse ES1194 4 10
Giel, Andrew 21298 5 9
Swett, Colin 60368 6 8
Fraser, Duncan ES0467 0
Friz, Daniel ES0314 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Kuniansky, Max ES0111 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Strathpey & Reel
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
DeBuchananne, Thomas ES1276 1 12
Giel, Andrew 21298 2 11
Friz, Daniel ES0314 3 10
Horne, Sr, Richard ES0483 4 9
Blevins, Scott ES1096 5 8
Tucker, Jesse ES1194 6 7
Fraser, Duncan ES0467 0
Imlay, Christopher ES1106 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Pfaff, Hugh ES1293 0
Swett, Colin 60368 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Fraser, Gordon M. ES0400 1 14 1
De Roche, John ES1330 2 12
Logan, Bradley ES1588 3 10
Lopez, Matthew ES1147 4 8
Evans, Matt ES1613 5 6
Moore, Maureen ES0444 6 4
Makin-Byrd, David ES0748 Breakdown 0
Gatehouse, Timothy ES1654 No Show N/A N/A
McKenzie, Garrett ES1400 No Show N/A N/A
Piobaireachd B
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Reese, Daniel ES925995 1 18
Harriman, John ES1625 2 16
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 3 14
Evans, Peter ES1517 4 12
Howard, Amy Maria ES925992 5 10
Van Buskirk, David ES1196 6 8
Ashbaugh, Jason ES926114 0
Olisar, Jeremy 80347 0
Snevel, Stephanie T00212 0
Eddleman, Michael T ES925889 No Show N/A N/A
2/4 March A
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Logan, Bradley ES1588 1 11
Fraser, Gordon M. ES0400 2 10
De Roche, John ES1330 3 9
Moore, Maureen ES0444 4 8
Lopez, Matthew ES1147 5 7
Evans, Peter ES1517 6 6
Evans, Matt ES1613 0
Flaherty, Casey Thomas ES1573 0
Gatehouse, Timothy ES1654 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
Ashbaugh, Jason ES926114 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reese, Daniel ES925995 1 13
Harriman, John ES1625 2 12
Olisar, Jeremy 80347 3 11
Kibler, Alexandra Victoria ES925857 4 10
Kulhanek, Dan ES925660 5 9
Eddleman, Michael T ES925889 6 8
Conner, Bruce ES0701 0
Howard, Amy Maria ES925992 0
Krivich, Cameron Daniel ES926138 0
Meek, Kim 92302 0
ROSSETTO, BRAD ES926135 0
Snevel, Stephanie T00212 0
Van Buskirk, David ES1196 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 4
Calovini, Reece ES1318 2 2
Stroz, Hunter B ES926119 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 4 1
Terry, Liam PC ES926132 2 3
Calovini, Reece ES1318 3 2
Stroz, Hunter B ES926119 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McElhinney, Meghan ES925831 1 1
Expand Tree Collapse Tree Practice Chanter
Practice Chanter
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wagner, Jason T00209 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Humphrey, Colin 21706 1 2 1
Decker, Kenneth ES0121 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Humphrey, Colin 21706 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kilburg, Jim ES1272 1 8
Gallo, Maria ES0623F 2 7
Gallo, Helen ES0622F 3 6
Welch, Christopher ES1694 4 5
Judd, Jennifer ES925734 5 4
Cornwell, David T00207 6 3
Flaherty, Michael 50609F 0
Fraser, Arthur T00217 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Faith, Quinn Alexander ES925925 1 6
Conway, Liam ES0481F 2 5
Terry, Blake FC ES926133 3 4
Caronchi, Andrew ES925986 4 3
Campbell, Shawn T00208 5 2
Valley, Rylie ES925968 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caronchi, Owen ES925985 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Alec J ES1440 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heiss, Robert ES1664 1 1