EUSPBA Competition Results

Grandfather Mountain Highland Games 2017
Linville NC
7/8/2017

Judges: David M. Bailiff, William S. Caudill, Jim Dillahey, Nick Hudson, Edwin M. Krintz Jr., Robert M. Meade, Jonathan P. Quigg, Andrew R. Walker, Scot D. Walker, James C. Wilson
Soloists: 100
Groups: 0

Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 4
Hudson, Nick ES0454 1 22
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 2 20
Lyden, Dan ES0640 3 18
Donlon, Andrew ES0662 4 16
Caudill, William S. ES0629 5 14
Wallace, Mary ES0201 6 12
Abernethy, Grace N. ES1285 0
Bell, Chance ES1244 0
Ridgeway, Avens E. ES1014 0
Todkill, Lyric ES0024 0
Hutton, Andrew ES1057 Breakdown 0
Mason, David ES0177 No Show N/A N/A
Smith, John Angus 92314 No Show N/A N/A
Walker, Andrew R. ES0514F No Show N/A N/A
Womelduff, Neil 92313 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Hudson, Nick ES0454 1 24
Donlon, Andrew ES0662 2 22
Lyden, Dan ES0640 3 20
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 4 18
Caudill, William S. ES0629 5 16
Hutton, Andrew ES1057 6 14
Abernethy, Grace N. ES1285 0
Bell, Chance ES1244 0
Ridgeway, Avens E. ES1014 0
Todkill, Lyric ES0024 0
Wallace, Mary ES0201 0
Womelduff, Neil 92313 Breakdown 0
Mason, David ES0177 No Show N/A N/A
Smith, John Angus 92314 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 11
Hudson, Nick ES0454 3 10
Donlon, Andrew ES0662 4 9
Todkill, Lyric ES0024 5 8
Bell, Chance ES1244 6 7
Abernethy, Grace N. ES1285 0
Caudill, William S. ES0629 0
Hutton, Andrew ES1057 0
Ridgeway, Avens E. ES1014 0
Wallace, Mary ES0201 0
Womelduff, Neil 92313 0
Mason, David ES0177 No Show N/A N/A
Smith, John Angus 92314 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Hutton, Andrew ES1057 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 11
Donlon, Andrew ES0662 3 10
Todkill, Lyric ES0024 4 9
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 5 8
Hudson, Nick ES0454 6 7
Bell, Chance ES1244 0
Caudill, William S. ES0629 0
Ridgeway, Avens E. ES1014 0
Wallace, Mary ES0201 0
Womelduff, Neil 92313 0
Abernethy, Grace N. ES1285 Breakdown 0
Mason, David ES0177 No Show N/A N/A
Smith, John Angus 92314 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Goodman, David ES1155 1 20
Montross, Ben ES0161 2 18
Deal, Kirsten ES0136 3 16
Marshall, Stuart ES0706 4 14
Johnson, Patrick ES0886 5 12
Adkins, Tony ES0652 6 10
Abernethy, Brendan ES0278 0
Martin, Alasdair ES1173 0
McGregor, Jonathan I ES0097 0
Stinson, Robert ES0466 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 20
Goodman, David ES1155 2 18
Adkins, Tony ES0652 3 16
Johnson, Patrick ES0886 4 14
Martin, Alasdair ES1173 5 12
Marshall, Stuart ES0706 6 10
Abernethy, Brendan ES0278 0
Deal, Kirsten ES0136 0
Stinson, Robert ES0466 0
McGregor, Jonathan I ES0097 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Alasdair ES1173 1 9
Johnson, Patrick ES0886 2 8
Marshall, Stuart ES0706 3 7
McGregor, Jonathan I ES0097 4 6
Montross, Ben ES0161 5 5
Adkins, Tony ES0652 6 4
Abernethy, Brendan ES0278 0
Deal, Kirsten ES0136 0
Goodman, David ES1155 0
6/8 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Alasdair ES1173 1 8
Marshall, Stuart ES0706 2 7
Montross, Ben ES0161 3 6
Johnson, Patrick ES0886 4 5
Abernethy, Brendan ES0278 5 4
Goodman, David ES1155 6 3
Adkins, Tony ES0652 0
Deal, Kirsten ES0136 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Marchand, Jason ES0607 1 22
Thompson, Connor ES0703 2 20
Waters, Lori 92315 3 18
Darmadi, Kevin ES0300 4 16
Brown, Cameron ES0296 5 14
Heizer, Christopher ES0319 6 12
Destremps, Tyler ES0960 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
Jones, Andrea ES0223 0
Pastva, Heather N. ES0588 0
Vogan, Chris ES0799 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Pastva, Heather N. ES0588 1 11
Darmadi, Kevin ES0300 2 10
Waters, Lori 92315 3 9
Heizer, Christopher ES0319 4 8
Destremps, Tyler ES0960 5 7
Vogan, Chris ES0799 6 6
Brown, Cameron ES0296 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
Jones, Andrea ES0223 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 0
Thompson, Connor ES0703 0
Marchand, Jason ES0607 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 3
D/Q: 0
N/S: 1
Darmadi, Kevin ES0300 1 11
Thompson, Connor ES0703 2 10
Jones, Andrea ES0223 3 9
Waters, Lori 92315 4 8
Ferrier, Lewis ES0263F 5 7
Pastva, Heather N. ES0588 6 6
Brown, Cameron ES0296 0
Vogan, Chris ES0799 0
Destremps, Tyler ES0960 Breakdown 0
Heizer, Christopher ES0319 Breakdown 0
Marchand, Jason ES0607 Breakdown 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Thompson, Connor ES0703 1 11
Darmadi, Kevin ES0300 2 10
Ferrier, Lewis ES0263F 3 9
Marchand, Jason ES0607 4 8
Destremps, Tyler ES0960 5 7
Jones, Andrea ES0223 6 6
Brown, Cameron ES0296 0
Heizer, Christopher ES0319 0
Pastva, Heather N. ES0588 0
Vogan, Chris ES0799 0
Waters, Lori 92315 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Darmadi, Kevin ES0300 1 11 1
Jones, Andrea ES0223 2 10
Ferrier, Lewis ES0263F 3 9
Marchand, Jason ES0607 4 8
Brown, Cameron ES0296 5 7
Waters, Lori 92315 6 6
Destremps, Tyler ES0960 0
Heizer, Christopher ES0319 0
Pastva, Heather N. ES0588 0
Thompson, Connor ES0703 0
Vogan, Chris ES0799 0
Reber, Pascal MacLellan ES0388 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fulton, Jesse ES1122 1 18
Sparklin, Eric ES1025 2 16
Sullivan, Christine ES0352 3 14
Johnson, Daniel C. ES0633 4 12
McCrabb, David ES0568 5 10
Bell, Chelsea Thomas ES1362 6 8
Altman, Jake ES1119 0
MacPhee, Mark 92316 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Piobaireachd B
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Joseph ES0433 1 20 1
Fraser, Duncan ES0467 2 18
Pack, Stephen Ross ES0266 3 16
Marasso, Steve 92317 4 14
McElhinney, Brian ES0126 5 12
Brownlee, Steven George ES1267F 6 10
Burky, Drew ES1288 0
Scott, Katie ES0272 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wiley, Sam ES0356 0
2/4 March A
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Altman, Jake ES1119 1 9 1
Fulton, Jesse ES1122 2 8
McKinnon, Corbin ES1241 3 7
Sparklin, Eric ES1025 4 6
Marshall, Dalton ES0334 5 5
Sullivan, Christine ES0352 6 4
Bell, Chelsea Thomas ES1362 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
McCrabb, David ES0568 0
2/4 March B
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Burky, Drew ES1288 1 10
Scott, Katie ES0272 2 9
McElhinney, Brian ES0126 3 8
Thompson, C. Darrell ES0702 4 7
Pack, Stephen Ross ES0266 5 6
Wiley, Sam ES0356 6 5
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Doggett, Delany ES0258 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Strathpey & Reel A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Altman, Jake ES1119 1 9 1
MacPhee, Mark 92316 2 8
Marshall, Dalton ES0334 3 7
Sparklin, Eric ES1025 4 6
Johnson, Daniel C. ES0633 5 5
McKinnon, Corbin ES1241 6 4
Bell, Chelsea Thomas ES1362 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Fulton, Jesse ES1122 Breakdown 0
Strathpey & Reel B
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Burky, Drew ES1288 1 9
Wiley, Sam ES0356 2 8
Scott, Katie ES0272 3 7
Doggett, Delany ES0258 4 6
McElhinney, Brian ES0126 5 5
Lynch, Joseph ES0433 6 4
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
6/8 March A
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacPhee, Mark 92316 1 9
Marshall, Dalton ES0334 2 8
Bell, Chelsea Thomas ES1362 3 7
Altman, Jake ES1119 4 6
Fulton, Jesse ES1122 5 5
McKinnon, Corbin ES1241 6 4
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Sullivan, Christine ES0352 0
6/8 March B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Burky, Drew ES1288 1 10
Lynch, Joseph ES0433 2 9
Wiley, Sam ES0356 3 8
Pack, Stephen Ross ES0266 4 7
Scott, Katie ES0272 5 6
McElhinney, Brian ES0126 6 5
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Doggett, Delany ES0258 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barton, Joshua ES0964 1 26
Young, Rick ES0110 2 24
Galbraith, Jennifer ES1058 3 22
Rogers, Bob ES0563 4 20
Foster, Kelly ES1204 5 18
Judson, Evelyn ES0135 6 16
Baldwin, Bryan ES1349 0
Kave, Jacob ES0758 0
McNeil, Adrian ES1176 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Rodgers, Kristina ES0420 0
Schnee, Courtney ES0377 0
Ulm, Irene ES0276 0
2/4 March
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barton, Joshua ES0964 1 16
McNeil, Adrian ES1176 2 15
Schnee, Courtney ES0377 3 14
Rogers, Bob ES0563 4 13
Ross, Katy ES1336 5 12
Judson, Evelyn ES0135 6 11
Baldwin, Bryan ES1349 0
Foster, Kelly ES1204 0
Galbraith, Jennifer ES1058 0
Kave, Jacob ES0758 0
Meeks, Andrew ES0995 0
Rodgers, Kristina ES0420 0
Ulm, Irene ES0276 0
Williams, Joseph ES0988 0
Workman, Allen ES0254 0
Young, Rick ES0110 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Broughton, Liam ES0985 1 18
Ferrier, Anna ES0780F 2 16
Wilson, Cal ES0876 3 14
Campbell, James ES0919F 4 12
Breaux, Kate ES0729 5 10
Schnee, Noah ES0378 6 8
Perry, Charles ES0946 0
Setzer, Laci ES0738 0
Cooper, David ES1159 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Broughton, Liam ES0985 1 14
Campbell, James ES0919F 2 13
Kemp, Patrick ES0829 3 12
Ferrier, Anna ES0780F 4 11
Schnee, Noah ES0378 5 10
Setzer, Laci ES0738 6 9
Breaux, Kate ES0729 0
Cooper, David ES1159 0
Forrest, Herrick ES0034 0
Lawing, Joel ES1202 0
Maralit, Isaac ES0939 0
Perry, Charles ES0946 0
Twigg, III, Craig Liam ES0823 0
Wilson, Cal ES0876 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Haywood, Bradley ES1101 1 2
Pastva, Heather N. ES0588 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Altman, Vince ES1121 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Glennon, Chella ES1154 1 2
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiser, Emily ES1143 1 3 1
Cooper, Linda ES1160 2 2
Kemp, Steven ES0926 3 0