EUSPBA Competition Results

Ohio Scottish Games 2019
Wellington OH
6/22/2019

Judges: Clark Abercrombie, John L Bottomley, Graham Brown, Barry Conway, Jim Dillahey, Andrew Elliott, Thomas C. Foote, David J. Hall, Nick Hudson, Dan Lyden, Calum MacDonald, Steve MacNeil, Mr Peter S Sinclair
Soloists: 96
Groups: 14

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Calum MacDonald Piping A
Nick Hudson Piping B
David J. Hall Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Dan Lyden Piping A
Nick Hudson Piping B
David J. Hall Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jim Dillahey Piping A
Nick Hudson Piping B
David J. Hall Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
North Coast PB T00003 1 5 1 1 1 2 2
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 2 7 2 2 2 1 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Barry Conway Piping A
Jim Dillahey Piping B
David J. Hall Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 1 5 1 2 1 1 4
North Coast PB T00001 2 9 2 1 2 4 3
Louisville Pipe Band Gr IV EB0719 3 12 4 3 3 2 2
Michigan Scottish P & D T00002 4 14 3 4 4 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Dan Lyden Piping A
Calum MacDonald Piping B
John L Bottomley Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Michigan Scottish P & D T00002 1 12 1 2 2 7 9
Cincinnati Caledonian P & D V EB0894 2 13 3 4 4 2* 8 1
Balmoral Pipes & Drums EB0942 3 15 7 3 1 4 7
87th Cleveland Pipe Band V EB1072 4 15 6 5 3 1* 6 1
Miami Valley Pipes & Drums EB1037 5 15 4 1 5 5 5
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 6 26 2 6 9 9 4
Capital City P&D EB50871 7 27 8 7 6 6 0
North Coast PB T00001 8 28 9 8 8 3 0
MacDonald Pipe Band EB1000 9 29 5 9 7 8 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 16
Murray, Alastair ES1053 2 14
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 12
Regan, Sean Patrick ES1142 4 10
Lyden, Dan ES0640 5 8
Praskovich, Ryan ES0383 6 6
Bottomley, John L ES0654 0
Lorince, Christopher R. ES1668 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig T0066 1 18
Hudson, Nick ES0454 2 16
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 14
Lyden, Dan ES0640 4 12
Murray, Alastair ES1053 5 10
Lorince, Christopher R. ES1668 6 8
Bottomley, John L ES0654 0
Praskovich, Ryan ES0383 0
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Hornpipe & Jig
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 8
Hudson, Nick ES0454 2 7
Lyden, Dan ES0640 3 6
Munro, Craig T0066 4 5
Murray, Alastair ES1053 5 4
Lorince, Christopher R. ES1668 6 3
Regan, Sean Patrick ES1142 0
Praskovich, Ryan ES0383 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Darmadi, Kevin ES0300 1 6
Trenor, Michael ES1716 2 4
Horwath, Joey 92259 3 2
MacDonald, Liam T00197 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Horwath, Joey 92259 1 8 1
Darmadi, Kevin ES0300 2 6
Trenor, Michael ES1716 3 4
MacNeil, Calum ES0332 4 2
MacDonald, Liam T00197 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Horwath, Joey 92259 1 4 1
Trenor, Michael ES1716 2 3
MacNeil, Calum ES0332 3 2
Darmadi, Kevin ES0300 4 1
MacDonald, Liam T00197 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Horwath, Joey 92259 1 4
Trenor, Michael ES1716 2 3
Darmadi, Kevin ES0300 3 2
MacNeil, Calum ES0332 4 1
MacDonald, Liam T00197 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
MacNeil, Calum ES0332 1 6
Henningsen, Lou ES0133 2 4
Gallo, Anne ES0620F 3 2
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
McCollum, Thomas 92305 1 3
Gallo, Anne ES0620F 2 2
Henningsen, Lou ES0133 Breakdown 0
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Mr Peter S Sinclair
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
McCollum, Thomas 92305 1 3
Gallo, Anne ES0620F 2 2
Henningsen, Lou ES0133 Disqualified 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Gallo, Anne ES0620F 1 3 1
Henningsen, Lou ES0133 2 2
McCollum, Thomas 92305 3 1
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Gallo, Anne ES0620F 1 3
McCollum, Thomas 92305 2 2
Henningsen, Lou ES0133 3 1
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Curran, Alan 51804 1 26
McCollum, Thomas 92305 2 24
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 3 22
Neal, Gabrielle 92268 4 20
Englebretson, Bridget ES1322 5 18
Horne, Sr, Richard ES0483 6 16
Ciesinski, Elly ES0298 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Neal, Brian T0040 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Spears, Eric T00144 0
Valenti, Adam 50673 0
2/4 March
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ciesinski, Elly ES0298 1 15
LaSota, Dr., William ES0209 2 14
Englebretson, Bridget ES1322 3 13
Myers, Steven T00202 4 12
Curran, Alan 51804 5 11
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 6 10
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Neal, Brian T0040 0
Neal, Gabrielle 92268 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Spears, Eric T00144 0
Tucker, Jesse ES1194 0
Valenti, Adam 50673 0
Strathpey & Reel
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Curran, Alan 51804 1 14 1
Ciesinski, Elly ES0298 2 13
Spears, Eric T00144 3 12
Myers, Steven T00202 4 11
Neal, Gabrielle 92268 5 10
Neal, Brian T0040 6 9
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Englebretson, Bridget ES1322 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Valenti, Adam 50673 0
Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Curran, Alan 51804 1 15
Myers, Steven T00202 2 14
Neal, Gabrielle 92268 3 13
Englebretson, Bridget ES1322 4 12
Horne, Sr, Richard ES0483 5 11
Neal, Brian T0040 6 10
Ciesinski, Elly ES0298 0
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Spears, Eric T00144 0
Tucker, Jesse ES1194 0
Valenti, Adam 50673 0
6/8 March
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Curran, Alan 51804 1 14 1
Neal, Gabrielle 92268 2 13
Englebretson, Bridget ES1322 3 12
Neal, Brian T0040 4 11
Ciesinski, Elly ES0298 5 10
Myers, Steven T00202 6 9
de Zeeuw, Anne Marie ES0399 0
Faulkner, Gary D. ES1232 0
Frederiksen, Larry W. ES0469 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Robinson, Lucas ES0462 0
Tucker, Jesse ES1194 0
Valenti, Adam 50673 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Calum MacDonald
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Van Dyke, Glenna ES0032 1 16
Elliott, Evan D ES925751 2 14
McCollum, Michael T00146 3 12
De Roche, John ES1330 4 10
Lamb, Brett M ES925841 5 8
Smith, George M ES1575 6 6
Makin-Byrd, David ES0748 0
Van Buskirk, David ES1196 0
2/4 March A
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Evan D ES925751 1 12
Meek, Kim 92302 2 11
McCollum, Michael T00146 3 10
Lamb, Brett M ES925841 4 9
Manley, Ethan Chet ES926076 5 8
Eddleman, Michael T ES925889 6 7
Conner, Bruce ES0701 0
De Roche, John ES1330 0
Habenicht, Patricia ES0494 0
Houston, Brad R ES925972 0
McGhee, Walter ES1636 0
Urbieta, Stuart ES925664 0
2/4 March B
Judges
David J. Hall
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Harriman, John ES1625 1 8
Smith, George M ES1575 2 7
Van Dyke, Glenna ES0032 3 6
Kulhanek, Dan ES925660 4 5
Sharp, Rodger ES926057 5 4
Bailie, Marleen ES0229F 6 3
Makin-Byrd, David ES0748 0
Van Buskirk, David ES1196 0
Noss, Terri Lynn ES0661 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Mr Peter S Sinclair
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harriman, John ES1625 1 8
Van Dyke, Glenna ES0032 2 7
Smith, George M ES1575 3 6
Lamb, Brett M ES925841 4 5
De Roche, John ES1330 5 4
Bailie, Marleen ES0229F 6 3
McCollum, Michael T00146 0
Van Buskirk, David ES1196 0
6/8 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Evan D ES925751 1 11 1
Smith, George M ES1575 2 10 1
Manley, Ethan Chet ES926076 3 9
Urbieta, Stuart ES925664 4 8
McCollum, Michael T00146 5 7
Bailie, Marleen ES0229F 6 6
De Roche, John ES1330 0
Harriman, John ES1625 0
Lamb, Brett M ES925841 0
Van Buskirk, David ES1196 0
Van Dyke, Glenna ES0032 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 2
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 4
Cai, Ray ES926037 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 4 1
Miracle, Riley T00204 2 3
Hyde, Stevie T00203 3 2
Cai, Ray ES926037 4 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 3
Miracle, Riley T00204 2 2
Cai, Ray ES926037 3 0
6/8 March
Judges
Mr Peter S Sinclair
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Calovini, Reece ES1318 1 3
Miracle, Riley T00204 2 2
Cai, Ray ES926037 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reese, Daniel ES925995 1 3 1
McElhinney, Meghan ES925831 2 2 1
Harrison, Paul Eddie ES925796 3 0
Two Parted March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McElhinney, Meghan ES925831 1 7 1
Reese, Daniel ES925995 2 6
Dawson, Kyle W ES925737 3 5
Cappiello, Samuel E ES926044 4 4
Harrison, Paul Eddie ES925796 5 3
Gilmore, Milan T00205 6 2
Murray, Jack P ES925851 0
Expand Tree Collapse Tree Practice Chanter
Practice Chanter
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tolliver, Aidan T00206 1 2
Ellsworth, Jacquelyn ES925957 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Evans, Daniel R. ES1097 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Evans, Daniel R. ES1097 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 4
Humphrey, Colin 21706 2 3
Williams, Connor 61470 3 2
Decker, Kenneth ES0121 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Humphrey, Colin 21706 1 3
Moore, Nicholas ES1117 2 2
Williams, Connor 61470 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLean, Mark ES0342 1 2
Cochran, Zachary 61242 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLean, Mark ES0342 1 2
Cochran, Zachary 61242 2 0
6/8 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLean, Mark ES0342 1 2
Cochran, Zachary 61242 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Maria ES0623F 1 9
Gallo, Helen ES0622F 2 8
Kilburg, Jim ES1272 3 7
Welch, Christopher ES1694 4 6
Cornwell, David T00207 5 5
Hinsman, Tom M ES925713 6 4
Flaherty, Michael 50609F 0
Habenicht, Tara ES925891 0
Robbins, Christopher R ES926049 0
March Set
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hinsman, Tom M ES925713 1 3
Kilburg, Jim ES1272 2 2
Welch, Christopher ES1694 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Faith, Quinn Alexander ES925925 1 5
Conway, Liam ES0481F 2 4
Valley, Rylie ES925968 3 3
Caronchi, Andrew ES925986 4 2
Campbell, Shawn T00208 5 0
March Set
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Drum Pad
Drum Pad
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caronchi, Owen ES925985 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Andrew Elliott
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Fiona ES0480F 1 2
Craig, Katherine 92282 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
Four Parted March
Judges
Andrew Elliott
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bailie, Marleen ES0229F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Andrew Elliott
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 2
Keathley-Stamey, Linda 21556 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Bass
March Set
Judges
Andrew Elliott
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bennington, James 60274 1 1 1