EUSPBA Competition Results

Grandfather Mountain Highland Games 2016
Linville NC
7/9/2016

Judges: Greg Abbott, David M. Bailiff, William S. Caudill, Jim Dillahey, June P. Hanley, Sandy Jones, Edwin M. Krintz Jr., James H. McIntosh MBE, Robert M. Meade, Jonathan P. Quigg, John R. Recknagel, Scot D. Walker, James C. Wilson
Soloists: 92
Groups: 0

Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
James H. McIntosh MBE
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
E. Krintz Jr. J. McIntosh MBE
Hudson, Nick ES0454 1 2 1 1 18
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 2 4 2 2 16
Lyden, Dan ES0640 3 6 3 3 14
Smith, John Angus T0098 4 8 4 4 12
Donlon, Andrew ES0662 5 10 5 5 10
Durning, Robert ES1070 6 12 6 6 8
Abernethy, Grace N. ES1285 14 D D 0
Wallace, Mary ES0201 14 D D 0
Bell, Chance ES1244 Breakdown 0 B B 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
D. Bailiff J. Wilson
Lyden, Dan ES0640 1 2 1 1 20
Hudson, Nick ES0454 2 4 2 2 18
Donlon, Andrew ES0662 3 6 3 3 16
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 4 8 4 4 14
Caudill, William S. ES0629 5 10 5 5 12
Durning, Robert ES1070 6 12 6 6 10
Abernethy, Grace N. ES1285 14 D D 0
Bell, Chance ES1244 14 D D 0
Smith, John Angus T0098 14 D D 0
Wallace, Mary ES0201 14 D D 0
Hornpipe & Jig
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Smith, John Angus T0098 1 10
Lyden, Dan ES0640 2 9
Hudson, Nick ES0454 3 8
Caudill, William S. ES0629 4 7
Donlon, Andrew ES0662 5 6
Bell, Chance ES1244 6 5
Abernethy, Grace N. ES1285 0
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 0
Wallace, Mary ES0201 0
Durning, Robert ES1070 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Smith, John Angus T0098 1 10
McClamrock, E. Benjamin ES0674F 2 9
Hudson, Nick ES0454 3 8
Durning, Robert ES1070 4 7
Lyden, Dan ES0640 5 6
Bell, Chance ES1244 6 5
Abernethy, Grace N. ES1285 0
Caudill, William S. ES0629 0
Donlon, Andrew ES0662 0
Wallace, Mary ES0201 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hutton, Andrew ES1057 1 14 1
MacDonald, Steven ES0137 2 12
McLeod, Michael ES0442 3 10
Johnson, Patrick ES0886 4 8
Loughlin, Jacob 60325 5 6
Marshall, Stuart ES0706 6 4
Minnear, Sarah ES0593F 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Hutton, Andrew ES1057 1 14
Loughlin, Jacob 60325 2 12
McLeod, Michael ES0442 3 10
Minnear, Sarah ES0593F 4 8
MacDonald, Steven ES0137 5 6
Johnson, Patrick ES0886 6 4
Marshall, Stuart ES0706 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Loughlin, Jacob 60325 1 7
Hutton, Andrew ES1057 2 6
Johnson, Patrick ES0886 3 5
Marshall, Stuart ES0706 4 4
McLeod, Michael ES0442 5 3
MacDonald, Steven ES0137 6 2
Minnear, Sarah ES0593F 0
6/8 March
Judges
James H. McIntosh MBE
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLeod, Michael ES0442 1 8
Marshall, Stuart ES0706 2 7
MacDonald, Steven ES0137 3 6
Hutton, Andrew ES1057 4 5
Minnear, Sarah ES0593F 5 4
Kerr, Andrew K. ES0961 6 3
Johnson, Patrick ES0886 0
Loughlin, Jacob 60325 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heizer, Christopher ES0319 1 18
Hinson, Timothy C. ES0320 2 16
Abernethy, Brendan ES0278 3 14
Boland, Patrick ES1041 4 12
Pastva, Heather N. ES0588 5 10
Thompson, Connor ES0703 6 8
Johnson, Evan ES0885 0
Vogan, Chris ES0799 0
Wilson, Kyle Tracy ES0155 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Heizer, Christopher ES0319 1 18
Abernethy, Brendan ES0278 2 16
Hinson, Timothy C. ES0320 3 14
Jones, Andrea ES0223 4 12
Vogan, Chris ES0799 5 10
Johnson, Evan ES0885 6 8
Thompson, Connor ES0703 0
Wilson, Kyle Tracy ES0155 0
Boland, Patrick ES1041 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Abernethy, Brendan ES0278 1 8
Wilson, Kyle Tracy ES0155 2 7
Vogan, Chris ES0799 3 6
Thompson, Connor ES0703 4 5
Jones, Andrea ES0223 5 4
Hinson, Timothy C. ES0320 6 3
Johnson, Evan ES0885 0
Boland, Patrick ES1041 Breakdown 0
6/8 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hinson, Timothy C. ES0320 1 9
Vogan, Chris ES0799 2 8
Heizer, Christopher ES0319 3 7
Boland, Patrick ES1041 4 6
Johnson, Evan ES0885 5 5
Jones, Andrea ES0223 6 4
Abernethy, Brendan ES0278 0
Thompson, Connor ES0703 0
Wilson, Kyle Tracy ES0155 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd A
Judges
James H. McIntosh MBE
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Lewis ES0263F 1 20 1
Booze, Andrew ES1077 2 18
Lopez, Todd ES1524 3 16
Czar, Patricia ES0570 4 14
Scott, Katie ES0272 5 12
McKinnon, Corbin ES1241 6 10
Bell, Chelsea Thomas ES1362 0
Doggett, Delany ES0258 0
Marshall, Dalton ES0334 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Piobaireachd B
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Cameron ES0296 1 22 1
Altman, Jake ES1119 2 20
Darmadi, Kevin ES0300 3 18
Thompson, C. Darrell ES0702 4 16
Fraser, Duncan ES0467 5 14
Warburton, Andrew 61262 6 12
Johnson, Daniel C. ES0633 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Pappas, Shawn 60928 0
Ballard, John ES0247 Breakdown 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marshall, Dalton ES0334 1 10
Ferrier, Lewis ES0263F 2 9
Scott, Katie ES0272 3 8
Lopez, Todd ES1524 4 7
Bell, Chelsea Thomas ES1362 5 6
Doggett, Delany ES0258 6 5
Booze, Andrew ES1077 0
Czar, Patricia ES0570 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Sparklin, Eric ES1025 0
2/4 March B
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 11
Altman, Jake ES1119 2 10
Johnson, Daniel C. ES0633 3 9
Warburton, Andrew 61262 4 8
Pack, Stephen Ross ES0266 5 7
LaSota, Dr., William ES0209 6 6
Ballard, John ES0247 0
Brown, Cameron ES0296 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Strathpey & Reel A
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Booze, Andrew ES1077 1 10
Ferrier, Lewis ES0263F 2 9
Doggett, Delany ES0258 3 8
Bell, Chelsea Thomas ES1362 4 7
McKinnon, Corbin ES1241 5 6
Lopez, Todd ES1524 6 5
Czar, Patricia ES0570 0
Scott, Katie ES0272 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Marshall, Dalton ES0334 Breakdown 0
Strathpey & Reel B
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Cameron ES0296 1 10
Darmadi, Kevin ES0300 2 9
Warburton, Andrew 61262 3 8
Altman, Jake ES1119 4 7
Johnson, Daniel C. ES0633 5 6
Thompson, C. Darrell ES0702 6 5
Ballard, John ES0247 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Fraser, Duncan ES0467 Breakdown 0
6/8 March A
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Lewis ES0263F 1 6
Bell, Chelsea Thomas ES1362 2 5
Marshall, Dalton ES0334 3 4
Booze, Andrew ES1077 4 3
Czar, Patricia ES0570 5 2
McKinnon, Corbin ES1241 6 0
6/8 March B
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 10
Warburton, Andrew 61262 2 9
Altman, Jake ES1119 3 8
Brown, Cameron ES0296 4 7
Wiers, Patrick ES0970 5 6
Ballard, John ES0247 6 5
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Fraser, Duncan ES0467 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sullivan, Christine ES0352 1 22
Saur, Geoffrey ES0347 2 20
McElhinney, Brian ES0126 3 18
Young, Rick ES0110 4 16
Wiley, Sam ES0356 5 14
Watson, Marguerite ES0076 6 12
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Ivey, Walter ES0452 0
Judson, Evelyn ES0135 0
Olsen, Kari ES0269 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
2/4 March
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wiley, Sam ES0356 1 12 1
Saur, Geoffrey ES0347 2 11
Olsen, Kari ES0269 3 10
McElhinney, Brian ES0126 4 9
Watson, Marguerite ES0076 5 8
Williams, Joseph ES0988 6 7
Centeno-Pulido, Alberto ES1456 0
Ivey, Walter ES0452 0
Judson, Evelyn ES0135 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Young, Rick ES0110 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 7
B/D: 3
D/Q: 0
N/S: 0
Broughton, Liam ES0985 1 14
Campbell, James ES0919F 2 12
Setzer, Laci ES0738 3 10
Mallow, Stephen ES0819 4 8
McCallum, Patrick 61352 Breakdown 0
Poth, Madison ES0471 Breakdown 0
Salisbury, Angus 61123 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Campbell, James ES0919F 1 13
Salisbury, Angus 61123 2 12
Poth, Madison ES0471 3 11
Broughton, Liam ES0985 4 10
Setzer, Laci ES0738 5 9
Giannini, Alessandro ES0041 6 8
Breaux, Kate ES0729 0
Craven, Michael ES0730 0
Dudley, Stone ES0951 0
Kemp, Patrick ES0829 0
Mallow, Stephen ES0819 0
McCallum, Patrick 61352 0
Perry, Charles ES0946 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Vincent ES0050 1 2
Darmadi, Matthew ES0438 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 2
Martin, Vincent ES0050 2 0
6/8 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Martin, Vincent ES0050 1 2
Darmadi, Matthew ES0438 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fann, Matt ES0312 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 3 1
Vasudevan, Aditya ES1486 2 2 1
Altman, Vince ES1121 3 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 3 1
Bellefleur, Emily ES0289 2 2 1
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 3 0
March Set
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bellefleur, Emily ES0289 1 3 1
Craven, Taylor ES0838 2 2
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Poth, Kennedy ES0470 1 2
Kiser, Emily ES1143 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
Medley
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Robinson, Robert D. ES1253 1 2
Kemerer, Kurt ES0735 2 0
Medley
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Robinson, Robert D. ES1253 1 2
Kemerer, Kurt ES0735 2 0