EUSPBA Competition Results

Grandfather Mountain Highland Games 2019
Linville NC
7/13/2019

Judges: Greg Abbott, David M. Bailiff, William S. Caudill, Jim Dillahey, Edwin M. Krintz Jr., Joyce E. McIntosh, Albert G. McMullin, Robert M. Meade, Jonathan P. Quigg, Andrew R. Walker
Soloists: 107
Groups: 0

Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Lyden, Dan ES0640 1 10
Walker, Andrew R. ES0514F 2 8
Abernethy, Grace ES926004 3 6
Goodman, David ES1155 4 4
McLeod, Michael ES0442 5 2
Dillahey, Jim ES0001 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
McLeod, Michael ES0442 1 10
Lyden, Dan ES0640 2 8
Walker, Andrew R. ES0514F 3 6
Goodman, David ES1155 4 4
Abernethy, Grace ES926004 5 2
Dillahey, Jim ES0001 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 5
McLeod, Michael ES0442 2 4
Goodman, David ES1155 3 3
Walker, Andrew R. ES0514F 4 2
Abernethy, Grace ES926004 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Lyden, Dan ES0640 1 5
Walker, Andrew R. ES0514F 2 4
McLeod, Michael ES0442 3 3
Goodman, David ES1155 4 2
Abernethy, Grace ES926004 5 1
Dillahey, Jim ES0001 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Abernethy, Brendan ES0278 1 14
Adkins, Tony ES0652 2 12
Darmadi, Kevin ES0300 3 10
Marshall, Stuart ES0706 4 8
Elliott, Mark A. ES1497 5 6
Martin, Alasdair ES1173 6 4
Nixon, Cameron ES1429 Breakdown 0
Davidson, Stuart ES1523 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Martin, Alasdair ES1173 1 12
Darmadi, Kevin ES0300 2 10
Marshall, Stuart ES0706 3 8
Abernethy, Brendan ES0278 4 6
Nixon, Cameron ES1429 5 4
Adkins, Tony ES0652 6 2
Davidson, Stuart ES1523 No Show N/A N/A
Elliott, Mark A. ES1497 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Marshall, Stuart ES0706 1 7 1
Nixon, Cameron ES1429 2 6 1
Martin, Alasdair ES1173 3 5
Adkins, Tony ES0652 4 4
Darmadi, Kevin ES0300 5 3
Elliott, Mark A. ES1497 6 2
Abernethy, Brendan ES0278 0
Davidson, Stuart ES1523 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 8 1
Martin, Alasdair ES1173 2 7
Marshall, Stuart ES0706 3 6
Elliott, Mark A. ES1497 4 5
Adkins, Tony ES0652 5 4
Kerr, Andrew K. ES0961 6 3
Abernethy, Brendan ES0278 0
Nixon, Cameron ES1429 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 9
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Jason Sam ES0607 1 18
Lindsey, Kathleen ES1689 2 16
Ingraham, JD ES0055 3 14
Marshall, Dalton ES0334 4 12
Gardner, Eric ES0364 5 10
Ballard, John ES0247 6 8
Thompson, Connor ES0703 0
Lynch, Joseph ES0433 Breakdown 0
Pastva, Heather N. ES0588 Breakdown 0
2/4 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Marchand, Jason Sam ES0607 1 9
Gardner, Eric ES0364 2 8
Thompson, Connor ES0703 3 7
Pastva, Heather N. ES0588 4 6
Ingraham, JD ES0055 5 5
Poth, Madison ES0471 6 4
Ballard, John ES0247 0
Lindsey, Kathleen ES1689 0
Marshall, Dalton ES0334 0
Vogan, Chris ES0799 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Pastva, Heather N. ES0588 1 9
Lindsey, Kathleen ES1689 2 8
Marchand, Jason Sam ES0607 3 7
Gardner, Eric ES0364 4 6
Marshall, Dalton ES0334 5 5
Thompson, Connor ES0703 6 4
Ballard, John ES0247 0
Ingraham, JD ES0055 0
Poth, Madison ES0471 0
Vogan, Chris ES0799 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Marchand, Jason Sam ES0607 1 9 1
Thompson, Connor ES0703 2 8
Pastva, Heather N. ES0588 3 7
Ingraham, JD ES0055 4 6
Poth, Madison ES0471 5 5
Marshall, Dalton ES0334 6 4
Ballard, John ES0247 0
Gardner, Eric ES0364 0
Lindsey, Kathleen ES1689 0
Vogan, Chris ES0799 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Thompson, Connor ES0703 1 9
Poth, Madison ES0471 2 8
Ingraham, JD ES0055 3 7
Marchand, Jason Sam ES0607 4 6
Marshall, Dalton ES0334 5 5
Pastva, Heather N. ES0588 6 4
Ballard, John ES0247 0
Lindsey, Kathleen ES1689 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Vogan, Chris ES0799 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Alexandra ES925811 1 16
Schnee, Noah ES0378 2 14
Setzer, Laci ES0738 3 12
Schrader, Jacob ES1351 4 10
Young, Rick ES0110 5 8
Thompson, C. Darrell ES0702 6 6
Belanger, Michelle ES1370 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Piobaireachd B
Judges
Joyce E. McIntosh
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 16
Miller, Katherine ES925812 2 14
Pack, Stephen Ross ES0266 3 12
Sullivan, Christine ES0352 4 10
Sparklin, Eric ES1025 5 8
McKinnon, Corbin ES1241 6 6
Broughton, Liam ES0985 0
Dudley, Stone ES0951 0
2/4 March A
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Schnee, Noah ES0378 1 10
Schrader, Jacob ES1351 2 9
Miller, Alexandra ES925811 3 8
Fraser, Duncan ES0467 4 7
Steblein, Colleen ES1290 5 6
Belanger, Michelle ES1370 6 5
McLeod, Lee ES1478 0
Setzer, Laci ES0738 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Young, Rick ES0110 0
Buda, Rosalind ES0522 No Show N/A N/A
2/4 March B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES925812 1 9
Sparklin, Eric ES1025 2 8
Englebretson, Bridget ES1322 3 7
Broughton, Liam ES0985 4 6
McKinnon, Corbin ES1241 5 5
Dudley, Stone ES0951 6 4
Sullivan, Christine ES0352 0
Devlin, Lily P ES925877 Breakdown 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
Strathpey & Reel A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Setzer, Laci ES0738 1 10
Miller, Alexandra ES925811 2 9
Schnee, Noah ES0378 3 8
Young, Rick ES0110 4 7
Schrader, Jacob ES1351 5 6
McLeod, Lee ES1478 6 5
Belanger, Michelle ES1370 0
Fraser, Duncan ES0467 0
Steblein, Colleen ES1290 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Buda, Rosalind ES0522 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES925812 1 8
Sparklin, Eric ES1025 2 7
Broughton, Liam ES0985 3 6
Englebretson, Bridget ES1322 4 5
Pack, Stephen Ross ES0266 5 4
Sullivan, Christine ES0352 6 3
Dudley, Stone ES0951 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
6/8 March A
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Setzer, Laci ES0738 1 9
McLeod, Lee ES1478 2 8
Miller, Alexandra ES925811 3 7
Belanger, Michelle ES1370 4 6
Steblein, Colleen ES1290 5 5
Young, Rick ES0110 6 4
Fraser, Duncan ES0467 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Buda, Rosalind ES0522 No Show N/A N/A
Schnee, Noah ES0378 No Show N/A N/A
6/8 March B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Miller, Katherine ES925812 1 7
Englebretson, Bridget ES1322 2 6
Sparklin, Eric ES1025 3 5
Sullivan, Christine ES0352 4 4
Broughton, Liam ES0985 5 3
Pack, Stephen Ross ES0266 6 2
McKinnon, Corbin ES1241 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schnee, Courtney ES0377 1 22
Currie, Peter ES0138 2 20
Costa, Curtis Lee ES925833 3 18
Adamson, Mark Thomas ES926042 4 16
Stewart, Jimmy Alexander ES925702 5 14
Russell, Seamus ES926027 6 12
Brennan, Melanye J ES0490 0
Dispenza, Jessica ES1372 0
Foster, Kelly ES1204 0
Judson, Evelyn ES0135 0
McKenzie, Garrett ES1400 0
2/4 March
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Stewart, Jimmy Alexander ES925702 1 14
Schnee, Courtney ES0377 2 13
Foster, Kelly ES1204 3 12
Currie, Peter ES0138 4 11
Adamson, Mark Thomas ES926042 5 10
Brennan, Melanye J ES0490 6 9
Costa, Curtis Lee ES925833 0
Dispenza, Jessica ES1372 0
Galloway, Hilliard Drew ES925976 0
Judson, Evelyn ES0135 0
Livingston, Millie ES1229 0
McKenzie, Garrett ES1400 0
Russell, Seamus ES926027 0
Williams, Joseph ES0988 0
Quanstrom, Linda ES0917 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Greg Abbott
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 20
Perry, Charles ES0946 2 18
Elliott, Charlotte ES1657 3 16
Calovini, Reece ES1318 4 14
Donachie, David ES1638 5 12
Ritchie, II, William ES1562 6 10
Herkowitz, Bethany ES925819 0
Lawing, Joel ES1202 0
Schoenfeld, William ES925827 0
Twigg, Craig William ES926038 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 9
Lawing, Joel ES1202 2 8
Elliott, Charlotte ES1657 3 7
Calovini, Reece ES1318 4 6
Perry, Charles ES0946 5 5
Schoenfeld, William ES925827 6 4
Donachie, David ES1638 0
Herkowitz, Bethany ES925819 0
Twigg, Craig William ES926038 0
Ritchie, II, William ES1562 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 6
Calovini, Reece ES1318 2 5
Herkowitz, Bethany ES925819 3 4
Schoenfeld, William ES925827 4 3
Lawing, Joel ES1202 5 2
Donachie, David ES1638 6 1
Elliott, Charlotte ES1657 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Murphy, Miles F ES925931 1 7
McMillan, Josh ES0519 2 6
Somerville, Bryan ES925989 3 5
Konen, Joseph C. ES925994 4 4
Gul, Ibrahim ES925939 5 3
Bramlage, David ES925966 6 2
Smith, Paula ES925665 0
McCutcheon, Matt ES926081 No Show N/A N/A
Two Parted March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
McMillan, Josh ES0519 1 10
Gul, Ibrahim ES925939 2 9
Murphy, Miles F ES925931 3 8
Timms, Bryce William ES926082 4 7
Somerville, Bryan ES925989 5 6
Guss, Nancy Nason ES925899 6 5
Bramlage, David ES925966 0
Hopkins, Glenn Allen ES925943 0
Konen, Joseph C. ES925994 0
Smith, Paula ES925665 0
McCutcheon, Matt ES926081 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1 1
Drum Solo
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Vasudevan, Aditya ES1486 1 4
Martin, Vincent ES0050 2 3
Dean Pierce, Allison ES1205 3 2
Minnis, Chris ES0119 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Vasudevan, Aditya ES1486 1 2
Minnis, Chris ES0119 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Zappa, Joseph ES1172 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Underwood, Vin ES1094 1 2
Pastva, Heather N. ES0588 2 0
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Underwood, Vin ES1094 1 2
Pastva, Heather N. ES0588 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Ruddock, Caleb ES925813 1 6
Schnee, Gustav ES1437 2 5
Tibma, Daniel ES925820 3 4
Bingham, Patrick Verily ES1700 4 3
Whitfield, Lexie ES1532 5 2
Hinkson, Knox Donovan ES925849 6 1
Rinberger, Isaac ES925821 No Show N/A N/A
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tibma, Daniel ES925820 1 5
Ruddock, Caleb ES925813 2 4
Bingham, Patrick Verily ES1700 3 3
Hinkson, Knox Donovan ES925849 4 2
Schnee, Gustav ES1437 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ely, Johnathon David ES925934 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Medley
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney ES0943 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Lindsey P ES926075 1 4 1
McGarvey, Cathleen ES0712 2 3
Schnee, Anina ES1450 3 2
Murphy, Martina ES0682 4 0
March Set
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Lindsey P ES926075 1 4 1
McGarvey, Cathleen ES0712 2 3
Murphy, Martina ES0682 3 2
Schnee, Anina ES1450 4 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
Four Parted March
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Carlson, Lindsay 61337 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 4
Keller, Lukas ES0831 2 3
Kemerer, Kurt ES0735 3 2
Carlson, Lindsay 61337 4 0
Medley
Judges
Robert M. Meade
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Keller, Lukas ES0831 1 4
Kosydar, Andrew ES1685 2 3
Kemerer, Kurt ES0735 3 2
Carlson, Lindsay 61337 4 0