EUSPBA Competition Results

RI Scottish Highland Festival 2017
Richmond RI
6/10/2017

Judges: Maureen E. Connor, Marc E. DuBois, Amy Garson, Paula Glendinning, Norman J. McLeod, Derek R. Midgley, Patricia A. Nisco, Gordon A. Peters, Andrew R. Walker, Lezlie Webster
Soloists: 79
Groups: 11

Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Amy Garson Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
Paula Glendinning Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Stuart Highland PB EB1063 1 4 1 1 1 1 2
Scotia Glenville PB II EB0825 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
Amy Garson Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
Paula Glendinning Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Stuart Highland PB EB1063 1 4 1 1 1 1 2
Scotia Glenville PB II EB0825 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
Amy Garson Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
Paula Glendinning Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 1 6 1 1 1 3 3
RI Highlanders Pipe Band EB0720 2 7 2 2 2 1 2
Colum Cille Pipes & Drums EB0900 3 11 3 3 3 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Amy Garson Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
Paula Glendinning Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 1 10 2 3 4 1 6
Stuart Highland PB V EB1064 2 12 1 1 6 4 5
Kevin Barry Pipes & Drums EB1027 3 13 3 2 2 6 4
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 4 16 6 6 1 3 3
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 5 16 5 4 5 2 2
Brian Boru Pipe Band EB0776 6 17 4 5 3 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 8
Lyden, Dan ES0640 2 6
Durning, Robert ES1070 3 4
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 8
Lyden, Dan ES0640 2 6
Durning, Robert ES1070 3 4
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 4
Midgley, Derek R. ES0008 2 3
Durning, Robert ES1070 3 2
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
6/8 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 4
Lyden, Dan ES0640 2 3
Durning, Robert ES1070 3 2
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Paula Glendinning
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Garson, Ken 92284 1 10
Montross, Ben ES0161 2 8
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 6
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 4
McLendon, Harvey ES1084F 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 12
Garson, Ken 92284 2 10
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 3 8
Montross, Ben ES0161 4 6
Murdoch, Misha ES0167 5 4
McLendon, Harvey ES1084F 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 6 1
Murdoch, Misha ES0167 2 5
O'Donnell, Brannagh ES0252F 3 4
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 3
McLendon, Harvey ES1084F 5 2
Garson, Ken 92284 6 0
6/8 March
Judges
Paula Glendinning
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 6
Murdoch, Misha ES0167 2 5
Montross, Ben ES0161 3 4
Garson, Ken 92284 4 3
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 5 2
McLendon, Harvey ES1084F 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 1 18
Campbell, Martha L. ES0262 2 16
Benedetto, Sebastian ES0265 3 14
Eltringham, Scott ES0063 4 12
Hamblin, Sheldon ES0002 5 10
Pluhowski, Genevieve ES1006 6 8
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 0
2/4 March
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 9
Eltringham, Scott ES0063 2 8
Blackman, Hamish F.H. ES1280 3 7
Benedetto, Sebastian ES0265 4 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 5
Pluhowski, Genevieve ES1006 6 4
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Strathpey & Reel
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 8
Dunn, Jr, Robert ES0310 2 7
Benedetto, Sebastian ES0265 3 6
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 5
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 4
Pluhowski, Genevieve ES1006 6 3
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Hamblin, Sheldon ES0002 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Paula Glendinning
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 9
Benedetto, Sebastian ES0265 2 8
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 7
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 6
Eltringham, Scott ES0063 5 5
Campbell, Martha L. ES0262 6 4
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd A
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Daly, John W. ES0299 1 24
Bowie, Allan ES0082 2 22
Duke, James ES0508 3 20
Glynn, Kevin ES1131 4 18
Yatsuhashi, Douglas ES0108 5 16
Beverage, Benjamin ES0989 6 14
Blakeslee, Brigid ES0295 0
Fisher, Angus ES0313 0
Mauritz, John ES0878 0
Richter, Sophia ES0560 0
Shattuck, John ES0049 0
Wells, Matt ES0811 0
Piobaireachd B
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McGrath, Erin ES0982F 1 24
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 2 22
Thomas, Alice ES0250 3 20
Landay, Bruce ES0104 4 18
Maheu, Vera ES0120 5 16
Porteous, Benjamin ES0344 6 14
Fulton, Jesse ES1122 0
Gordon, Peter ES0315 0
Igoe, Frank ES1024 0
Noga, Michael ES0230 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Laubscher, Pieter ES0487 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Richter, Sophia ES0560 1 12
Blakeslee, Brigid ES0295 2 11
Beverage, Benjamin ES0989 3 10
Bowie, Allan ES0082 4 9
Fisher, Angus ES0313 5 8
Sutherland, Callum ES0100F 6 7
Daly, John W. ES0299 0
Duke, James ES0508 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Mauritz, John ES0878 0
Wells, Matt ES0811 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
2/4 March B
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindo, Aaron ES1082 1 13
Gordon, Peter ES0315 2 12
Porteous, Benjamin ES0344 3 11
McGrath, Erin ES0982F 4 10
Fulton, Jesse ES1122 5 9
Wilson, Matthew ES0372 6 8
Igoe, Frank ES1024 0
Landay, Bruce ES0104 0
Laubscher, Pieter ES0487 0
Maheu, Vera ES0120 0
Noga, Michael ES0230 0
Ranney, Terry ES0140 0
Thomas, Alice ES0250 0
Strathpey & Reel A
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Glynn, Kevin ES1131 1 13
Blakeslee, Brigid ES0295 2 12
Beverage, Benjamin ES0989 3 11
Fisher, Angus ES0313 4 10
Mauritz, John ES0878 5 9
Sutherland, Callum ES0100F 6 8
Bowie, Allan ES0082 0
Daly, John W. ES0299 0
Duke, James ES0508 0
Richter, Sophia ES0560 0
Shattuck, John ES0049 0
Wells, Matt ES0811 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Strathpey & Reel B
Judges
Amy Garson
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGrath, Erin ES0982F 1 13
Fulton, Jesse ES1122 2 12
Gordon, Peter ES0315 3 11
Wilson, Matthew ES0372 4 10
Porteous, Benjamin ES0344 5 9
Igoe, Frank ES1024 6 8
Landay, Bruce ES0104 0
Laubscher, Pieter ES0487 0
Lindo, Aaron ES1082 0
Maheu, Vera ES0120 0
Noga, Michael ES0230 0
Ranney, Terry ES0140 0
Thomas, Alice ES0250 0
6/8 March A
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Callum ES0100F 1 13
Richter, Sophia ES0560 2 12
Blakeslee, Brigid ES0295 3 11
Bowie, Allan ES0082 4 10
Fisher, Angus ES0313 5 9
Wells, Matt ES0811 6 8
Beverage, Benjamin ES0989 0
Daly, John W. ES0299 0
Duke, James ES0508 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Mauritz, John ES0878 0
Shattuck, John ES0049 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
6/8 March B
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gordon, Peter ES0315 1 13
Noga, Michael ES0230 2 12
Igoe, Frank ES1024 3 11
Porteous, Benjamin ES0344 4 10
Wilson, Matthew ES0372 5 9
Fulton, Jesse ES1122 6 8
Landay, Bruce ES0104 0
Laubscher, Pieter ES0487 0
Lindo, Aaron ES1082 0
Maheu, Vera ES0120 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Ranney, Terry ES0140 0
Thomas, Alice ES0250 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Manley, Jr, Allen ES1338 1 24
Battenfeld, Michael ES0089 2 22
Bathory-Peeler, Steven ES0482 3 20
Blomer, Joe ES0413 4 18
Barnie, Walter ES0286 5 16
Rosbolt, Paul ES0166 6 14
Dean, Ephraim ES0249 0
Jamieson, William ES0042 0
Smyth, Bryan ES1157 0
Spear, Jeremy ES1333 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Vancans, Janis ES1126 0
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blomer, Joe ES0413 1 14 1
Battenfeld, Michael ES0089 2 13
Ferguson, Jared ES0743 3 12
Rosbolt, Paul ES0166 4 11
Higgins, Sean ES0435 5 10
Dean, Ephraim ES0249 6 9
Barnie, Walter ES0286 0
Jamieson, William ES0042 0
Manley, Jr, Allen ES1338 0
Shaw, David ES0160 0
Smyth, Bryan ES1157 0
Spear, Jeremy ES1333 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Vancans, Janis ES1126 0
6/8 March
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Smyth, Bryan ES1157 1 12
Barnie, Walter ES0286 2 11
Jamieson, William ES0042 3 10
Ferguson, Jared ES0743 4 9
Battenfeld, Michael ES0089 5 8
Blomer, Joe ES0413 6 7
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Higgins, Sean ES0435 0
Rosbolt, Paul ES0166 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Vancans, Janis ES1126 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cartledge, Alasdair ES0908 1 2
2/4 March
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cartledge, Alasdair ES0908 1 2
Campbell, Nathan ES0608 2 0
6/8 March
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cartledge, Alasdair ES0908 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Drum Solo
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Perry, Robert ES0474 1 1
6/8 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Perry, Robert ES0474 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Richter, Matthew R. ES0559 1 1
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Richter, Matthew R. ES0559 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Ciaran ES0101F 1 1
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Ciaran ES0101F 1 2
Bielski, Drew ES0290F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harkness, Bruce ES1221 1 3
Blackmer, Jordan ES0288 2 2
Litz, Jason ES1145 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dowd, Patrick ES0305F 1 5
Chadwick, Scott ES0812 2 4
Ritchie, Paul ES1087 3 3
Horne, Gregory ES0821 4 2
Benda, Jr, Frederick ES0084 5 0