EUSPBA Competition Results

Capital District Outdoor 2017
Colonie NY
5/6/2017

Judges: Daniel Cole, Maureen E. Connor, Marc E. DuBois, Scott R. Fletcher, Donald F. Lindsay, Nancy C. Tunnicliffe, Andrew R. Walker
Soloists: 54
Groups: 7

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Donald F. Lindsay Piping 1
Nancy C. Tunnicliffe Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Scott R. Fletcher Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Donald F. Lindsay Piping 1
Nancy C. Tunnicliffe Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Scott R. Fletcher Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Capital District Youth Pipe Band EB0826 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Donald F. Lindsay Piping 1
Daniel Cole Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Scott R. Fletcher Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
79th NY Highlanders Pipes & Drums EB0972 1 6 2 2 1 1 5
Talcott Mountain Highlanders Faculty EB1212 2 8 1 1 3 3 4
Feadan Or Pipe Band EB0891 3 13 4 3 2 4 3
Galloway Gaelic P&D EB0236 4 13 3 4 4 2 2
US Corps of Cadets P & D EB0573 5 20 5 5 5 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Douglas, Andrew ES0754 1 4
Feeney, James ES1186 2 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Douglas, Andrew ES0754 1 6
Feeney, James ES1186 2 4
Thompson, Graham 92280 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Douglas, Andrew ES0754 1 3
Thompson, Graham 92280 2 2
Feeney, James ES1186 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 8
Neville, Laura J. ES0595 2 6
Rosan, Seth ES0083 3 4
McLendon, Harvey ES1084F 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Montross, Ben ES0161 1 10
Neville, Laura J. ES0595 2 8
Rosan, Seth ES0083 3 6
Hanaway, Dalton ES0318 4 4
McLendon, Harvey ES1084F 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McLendon, Harvey ES1084F 1 4
Montross, Ben ES0161 2 3
Neville, Laura J. ES0595 3 2
Rosan, Seth ES0083 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 2
2/4 March
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cullen, Rory ES0421 1 3
Dunn, Jr, Robert ES0310 2 2
Risola, Joseph ES0384 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cullen, Rory ES0421 1 3
Dunn, Jr, Robert ES0310 2 2
Risola, Joseph ES0384 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cullen, Rory ES0421 1 2 1
Risola, Joseph ES0384 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mayo, Richard ES0256 1 24
Lynch, Margaret ES0477 2 22
Bertino, John ES0181 3 20
Campbell, Judy 92281 4 18
Mauritz, John ES0878 5 16
Wilson, Matthew ES0372 6 14
Fennelly, Autumn ES0578 0
Gould, Jean A. ES0576 0
McBride, Patrick ES0117 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Roden, Nathan ES0245 0
Thomas, Alice ES0250 0
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 14 1
Lynch, Margaret ES0477 2 13
Duncan, Andrew ES0311 3 12
Fennelly, Autumn ES0578 4 11
Brown, Liz ES1243 5 10
McBride, Patrick ES0117 6 9
Campbell, Judy 92281 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Mauritz, John ES0878 0
Mayo, Richard ES0256 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Roden, Nathan ES0245 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Strathpey & Reel
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 14
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 14
Brown, Liz ES1243 2 13
Duncan, Andrew ES0311 3 12
Gould, Jean A. ES0576 4 11
Fennelly, Autumn ES0578 5 10
Mauritz, John ES0878 6 9
Campbell, Judy 92281 0
Lynch, Margaret ES0477 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Roden, Nathan ES0245 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Mayo, Richard ES0256 Breakdown 0
McBride, Patrick ES0117 Breakdown 0
Jig
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bertino, John ES0181 1 9
Duncan, Andrew ES0311 2 8
Lynch, Margaret ES0477 3 7
Fennelly, Autumn ES0578 4 6
Campbell, Judy 92281 5 5
McElhinney, Brian ES0126 6 4
McBride, Patrick ES0117 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Battenfeld, Michael ES0089 1 16
Fanning, Joe ES0077 2 14
Stevens, Ellen ES0115 3 12
Sinton, Chris ES0816 4 10
Barnie, Walter ES0286 5 8
Dean, Ephraim ES0249 6 6
Elliott, Tom ES0673 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
2/4 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Battenfeld, Michael ES0089 1 13
Fanning, Joe ES0077 2 12
Higgins, Sean ES0435 3 11
Creamer, William ES0950 4 10
McAteer, Edward ES1217 5 9
Evenson, Sara ES1240 6 8
Barnie, Walter ES0286 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Duggan, Tom ES1124 0
Elliott, Tom ES0673 0
Mayhew, Jr., Everett ES0113 0
Sinton, Chris ES0816 0
Stevens, Ellen ES0115 0
Strathpey & Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Battenfeld, Michael ES0089 1 5
Higgins, Sean ES0435 2 4
Sinton, Chris ES0816 3 3
Stevens, Ellen ES0115 4 2
Barnie, Walter ES0286 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 6
Cooper, David ES1159 2 4
Domashinski, Grace ES1214 3 0
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Domashinski, Grace ES1214 1 11
Feeney, Emily ES1185 2 10
Cassidy, Seamus ES1268 3 9
Flansburg, Zoey ES0528 4 8
Cooper, David ES1159 5 7
Weistein, Delia ES0562 6 6
Breslin, Cameron ES0027 0
Burke, Owen ES1251 0
Cross, Evan ES1230 0
Ihrman, Stephen ES0906 0
McLendon, Cole ES1083F 0
Strathpey & Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 7
Cooper, David ES1159 2 6
Flansburg, Zoey ES0528 3 5
Cross, Evan ES1230 4 4
Breslin, Cameron ES0027 5 3
Weistein, Delia ES0562 6 2
Cassidy, Seamus ES1268 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cole, Wesley ES1269 1 2
Schoppe, Michael ES1092 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schoppe, Michael ES1092 1 2
Cole, Wesley ES1269 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 2
Flansburg, Alec ES0527 2 0
March Set
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 2
Flansburg, Alec ES0527 2 0