EUSPBA Competition Results

Dunedin Highland Games 2017
Dunedin FL
4/1/2017

Judges: Daniel Cole, Jim Dillahey, Ken Eller, John Fisher, June P. Hanley, Andrew Lee, Terry Lee, Stuart Liddell, Eric MacNeill, Steve McClure, Albert G. McMullin, Gordon Parkes, Scot D. Walker
Soloists: 114
Groups: 18

Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Ken Eller Piping 1
Terry Lee Piping 2
Stuart Liddell Ensemble 3
John Fisher Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 5 1 1 1 2 3
St Thomas Alumni 192113 2 7 2 2 2 1 2
Atlanta Pipe Band EB0234 12 3 3 3 3 0
Medley
Judges
Stuart Liddell Piping 1
Andrew Lee Piping 2
Terry Lee Ensemble 3
John Fisher Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
St Thomas Alumni 192113 1 4 1 1 1 1 3
City of Dunedin Pipe Band EB0538 2 8 2 2 2 2 2
Atlanta Pipe Band EB0234 12 3 3 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
March, Strathspey, and Reel
Judges
Daniel Cole Piping 1
Andrew Lee Piping 2
Terry Lee Ensemble 3
John Fisher Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Terry Lee Piping 1
Ken Eller Piping 2
Andrew Lee Ensemble 3
John Fisher Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Mini-MSR
Judges
Daniel Cole Piping 1
Ken Eller Piping 2
Terry Lee Ensemble 3
John Fisher Drumming 4
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 1 5 1 1 1 2 4
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 2 9 3 3 2 1 3
Harp & Thistle PB of SW FL EB0536 3 11 2 2 4 3 2
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 15 4 4 3 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Jim Dillahey Piping 1
Ken Eller Piping 2
Albert G. McMullin Ensemble 3
John Fisher Drumming 4
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
North Texas Caledonian P&D-4 EB0718 1 5 1* 1* 1* 2 9 3
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 2 11 2 3 5 1 8
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 3 14 3 2 4 5 7
Saffron United Pipe Band EB0975 4 15 5 4 3 3 6
Dunedin HS Scottish Highlander PB V EB0890 5 23 4 5 6 8 5
Harp & Thistle PB V (NMM) EB0439 6 25 7 7 7 4 4
P&D Orange Co Sheriff's Office EB0555 7 28 6 6 9 7 0
Fort Lauderdale Highlanders EB0550 8 29 9 9 2 9 0
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 30 8 8 8 6 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Terry Lee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 6
Walker, Andrew R. ES0514F 2 4
Laverock, Robert ES0499 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Stuart Liddell
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 6
Walker, Andrew R. ES0514F 2 4
Laverock, Robert ES0499 0
Hornpipe & Jig
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 3
Walker, Andrew R. ES0514F 2 2
Laverock, Robert ES0499 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Stuart Liddell
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knife, Christopher ES0391 1 14
Martin, Alasdair ES1173 2 12
Buchta, Sean ES0431 3 10
Adkins, Tony ES0652 4 8
McGregor, Jonathan I ES0097 5 6
Deal, Kirsten ES0136 6 4
MacDonald, Steven ES0137 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knife, Christopher ES0391 1 16
peterson, Ben 92251 2 14
MacDonald, Steven ES0137 3 12
Buchta, Sean ES0431 4 10
Martin, Alasdair ES1173 5 8
McGregor, Jonathan I ES0097 6 6
Adkins, Tony ES0652 0
Deal, Kirsten ES0136 0
Hornpipe & Jig
Judges
Terry Lee
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
peterson, Ben 92251 1 8
Buchta, Sean ES0431 2 7
MacDonald, Steven ES0137 3 6
Martin, Alasdair ES1173 4 5
Deal, Kirsten ES0136 5 4
McGregor, Jonathan I ES0097 6 3
Adkins, Tony ES0652 0
Knife, Christopher ES0391 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tan, Filemon 92253 1 20 1
Brandmaier, Emma ES0833 2 18
Ferrier, Lewis ES0263F 3 16
Darmadi, Kevin ES0300 4 14
Destremps, Tyler ES0960 5 12
Elftman, Elizabeth ES0518 6 10
Campbell, Sean 92252 0
Crawford, Tom ES0039 0
Henningsen, Lou ES0133 0
Rogers, Robbie ES0769 0
2/4 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 13 1
Tan, Filemon 92253 2 12
Destremps, Tyler ES0960 3 11
Cullen, Rory ES0421 4 10
Dalgauer, Sean ES1016 5 9
Elftman, Elizabeth ES0518 6 8
Brandmaier, Emma ES0833 0
Campbell, Sean 92252 0
Crawford, Tom ES0039 0
Ferrier, Lewis ES0263F 0
Henningsen, Lou ES0133 0
Risola, Joseph ES0384 0
Rogers, Robbie ES0769 0
Strathpey & Reel
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brandmaier, Emma ES0833 1 13
Ferrier, Lewis ES0263F 2 12
Tan, Filemon 92253 3 11
Destremps, Tyler ES0960 4 10
Cullen, Rory ES0421 5 9
Darmadi, Kevin ES0300 6 8
Campbell, Sean 92252 0
Crawford, Tom ES0039 0
Dalgauer, Sean ES1016 0
Elftman, Elizabeth ES0518 0
Henningsen, Lou ES0133 0
Risola, Joseph ES0384 0
Rogers, Robbie ES0769 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 11 1
Brandmaier, Emma ES0833 2 10
Ferrier, Lewis ES0263F 3 9
Tan, Filemon 92253 4 8
Risola, Joseph ES0384 5 7
Elftman, Elizabeth ES0518 6 6
Campbell, Sean 92252 0
Crawford, Tom ES0039 0
Destremps, Tyler ES0960 0
Henningsen, Lou ES0133 0
Rogers, Robbie ES0769 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Jason ES0607 1 22
Scott, Katie ES0272 2 20
Lynch, Joseph ES0433 3 18
Taylor, Brady A. ES0270 4 16
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 5 14
Burns, Tommy ES0814 6 12
Czar, Patricia ES0570 0
Kaus, Bob ES0786 0
Olsen, Kari ES0269 0
Wiley, Sam ES0356 0
Bollinger, Daniel ES0650 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Peliska, Edmund ES1046 1 9 1
Smith, Emily 61107 2 8 1
Poth, Madison ES0471 3 7
Marchand, Jason ES0607 4 6
Elftman, Susan ES0614 5 5
Taylor, Brady A. ES0270 6 4
Burns, Tommy ES0814 0
Czar, Patricia ES0570 0
Lynch, Joseph ES0433 0
2/4 March B
Judges
Terry Lee
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Cameron ES0851 1 7 1
Bollinger, Daniel ES0650 2 6
Olsen, Kari ES0269 3 5
Currie, Jaice ES0837 4 4
Hughes, John ES0846 5 3
Conger, John Mark ES0764 6 2
Kaus, Bob ES0786 0
Strathpey & Reel
Judges
Andrew Lee
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Smith, Emily 61107 1 16 1
Peliska, Edmund ES1046 2 15
Poth, Madison ES0471 3 14
Bollinger, Daniel ES0650 4 13
Taylor, Brady A. ES0270 5 12
Marchand, Jason ES0607 6 11
Burns, Tommy ES0814 0
Currie, Jaice ES0837 0
Czar, Patricia ES0570 0
Elftman, Susan ES0614 0
Hughes, John ES0846 0
Kaus, Bob ES0786 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Scott, Katie ES0272 0
Sowinski, Cameron ES0851 0
Wiley, Sam ES0356 0
Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Brady A. ES0270 1 14
Hughes, John ES0846 2 13
Marchand, Jason ES0607 3 12
Smith, Emily 61107 4 11
Sowinski, Cameron ES0851 5 10
Burns, Tommy ES0814 6 9
Bollinger, Daniel ES0650 0
Conger, John Mark ES0764 0
Czar, Patricia ES0570 0
Kaus, Bob ES0786 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Peliska, Edmund ES1046 0
Poth, Madison ES0471 0
Wiley, Sam ES0356 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacRae, Nadine ES0246 1 16
Ivey, Walter ES0452 2 14
Watson, Marguerite ES0076 3 12
Galbraith, Jennifer ES1058 4 10
Quanstrom, Linda ES0917 5 8
Tough-Noga, Jane ES0284 6 6
Lindner, William ES0752 0
Madock, David ES1050 0
2/4 March
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacRae, Nadine ES0246 1 12
Galbraith, Jennifer ES1058 2 11
Burke, Joshua ES0531 3 10
Madock, David ES1050 4 9
Ivey, Walter ES0452 5 8
Crosswell, Randy ES0596 6 7
Falls, Tony ES0381 0
Lindner, William ES0752 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Romine, Laura ES0966 0
Tough-Noga, Jane ES0284 0
Watson, Marguerite ES0076 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Andrew Lee
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Anna ES0780F 1 10
Markov, Andrey ES0243 2 8
Simmons, Scott ES0529 3 6
McInnes, Tristin ES0848 4 4
Breaux, Kate ES0729 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McInnes, Tristin ES0848 1 16
Simmons, Scott ES0529 2 15
Marshall, Henry ES0737 3 14
Hodge, Julia ES0844 4 13
Breaux, Kate ES0729 5 12
Miller, Alexandra ES1151 6 11
Adams, Kiernan ES0832 0
Angelou, Lina ES0969 0
Brewer, Kristen ES0835 0
Craven, Michael ES0730 0
Ferrier, Anna ES0780F 0
Howsare, Nicholas ES0845 0
Li, Angie ES0736 0
Markov, Andrey ES0243 0
McIntosh, Nicholas ES0849 0
Setzer, Laci ES0738 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Practice Chanter
Judges
Stuart Liddell
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Clare 92279 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Goodrick, Zach 92255 1 3
MacNeill, Eric E09020 2 2
Parker, Bryce 92254 0
Hornpipe & Jig
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeill, Eric E09020 1 3
Parker, Bryce 92254 2 2
Goodrick, Zach 92255 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Street, Donald ES0853 1 6 1
Amram, Antonio ES0615 2 5 1
Darmadi, Matthew ES0438 3 4
Sowinski, Aidan ES0850 4 3
Malley, Michael ES1019 5 2
Wallace, Joey ES0944 0
Hornpipe & Jig
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 5
Street, Donald ES0853 2 4
Amram, Antonio ES0615 3 3
Malley, Michael ES1019 4 2
Wallace, Joey ES0944 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiah, Ronald ES0861 1 2 1
Welch, Hunter ES0355 0
Strathpey & Reel
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiah, Ronald ES0861 1 2
Welch, Hunter ES0355 0
6/8 March
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 2
Kiah, Ronald ES0861 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Parsons, Jr, R. Warren ES1192 1 6 1
McAlister, Elizabeth ES0931 2 5
Ingraham, Will ES0651 3 4
Clemmer, Bruce ES0757 4 3
Allen, Fletcher ES0933 5 2
Underwood, Vin ES1094 0
March Set
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McAlister, Elizabeth ES0931 1 4
Underwood, Vin ES1094 2 3
Allen, Fletcher ES0933 3 2
Clemmer, Bruce ES0757 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
John Fisher
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harris, Jonicia 61315 1 5
Allen, Gardner ES1017 2 4
Mattson, Jarrett ES0488 3 3
Welch, Ashlyn ES0354 4 2
Harper, Melanie ES0734 0
March Set
Judges
Eric MacNeill
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Ashlyn ES0354 1 4 1
Allen, Gardner ES1017 2 3 1
Mattson, Jarrett ES0488 3 2
Harris, Jonicia 61315 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heaney, Kyle 92256 1 4
MacMillan, Rachel ES0331 2 3
Jones, Jeremy ES1193 3 2
Bellefleur, Emily ES0289 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heaney, Kyle 92256 1 4
Jones, Jeremy ES1193 2 3
MacMillan, Rachel ES0331 3 2
Bellefleur, Emily ES0289 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McCall, Fiona 92257 1 5 1
Poth, Kennedy ES0470 2 4 1
Gogola, Lizzie ES0733 3 3
Ehmig, Tami ES1190 4 2
Du Buque, Kellan ES0731 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Marchand, Timothy ES1153 1 2
Heaney, Kyle 92256 0
Hornpipe & Jig
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Heaney, Kyle 92256 1 2
Marchand, Timothy ES1153 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 5
Keller, Lukas ES0831 2 4
Kemerer, Kurt ES0735 3 3
Goldstein, Jason ES0841 4 2
Brandmaier, Mark ES0834 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 4
Harper, Melanie ES0734 2 3
McCall, William ES0998 3 2
Delamer, Michael ES1191 0