EUSPBA Competition Results

Stone Mountain Highland Games 2016
Stone Mtn GA
10/15/2016

Judges: David M. Bailiff, Maureen E. Connor, June P. Hanley, Sandy Jones, Norman J. McLeod, Jonathan P. Quigg, Patrick W. Regan, Scot D. Walker, Sally G. Warburton
Soloists: 86
Groups: 18

Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Medley
Judges
David M. Bailiff Piping 1
Patrick W. Regan Piping 2
June P. Hanley Ensemble
Jonathan P. Quigg Drumming
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Atlanta Pipe Band EB0234 1 4 1* 1* 1* 1* 6 4
Pasadena Scottish P & D TB015 2 14 6 4 2 2 5
Silver Thistle P&D III EB0237 3 14 2 2 4 6 4
Grandfather Mtn Highlanders III EB1104 4 16 5 5 3 3 3
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 5 18 3 6 5 4 2
St Andrew's University PB EB0941 6 18 4 3 6 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Mini-MSR
Judges
David M. Bailiff Piping 1
Patrick W. Regan Piping 2
June P. Hanley Ensemble
Jonathan P. Quigg Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Knoxville Pipes & Drums IV EB0599 1 5 1 1 1 2 4
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 2 8 3 2 2 1 3
Loch Norman Pipe Band EB0440 3 11 2 3 3 3 2
17th Lancers Pipes & Drums EB0233 4 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Maureen E. Connor Piping 1
Sandy Jones Piping 2
Scot D. Walker Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 1 7 1 4 1 1 8
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 2 8 3 1 2 2 7
Baton Rouge Caledonian P & D EB1128 3 14 4 3 4 3 6
North Texas Caledonian P&D-4 EB0718 4 17 2 2 7 6 5
John Mohr MacKintosh P&D V EB0685 5 18 5 6 3 4 4
Knoxville Pipes & Drums V EB0600 6 24 6 5 8 5 3
Atholl Highlanders P&D EB0717 28 8 8 5 7 0
Jacksonville Pipes & Drums EB0187 28 7 7 6 8 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Minnear, Robert ES0592F 1 14
Mason, David ES0177 2 12
Abernethy, Grace N. ES1285 3 10
Walker, Andrew R. ES0514F 4 8
Wallace, Mary ES0201 5 6
Finegan, Jerry ES0626F 6 4
Liechti, Kenneth M. ES0999 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nierman, Gabriel 60361 1 16
Walker, Andrew R. ES0514F 2 14
Minnear, Robert ES0592F 3 12
Mason, David ES0177 4 10
Wallace, Mary ES0201 5 8
Abernethy, Grace N. ES1285 6 6
Finegan, Jerry ES0626F 0
Liechti, Kenneth M. ES0999 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Johnson, Patrick ES0886 1 16
McLeod, Michael ES0442 2 14
MacDonald, Steven ES0137 3 12
Albert, Eric T0115 4 10
Lindler, Jacob 61126 5 8
Adkins, Tony ES0652 6 6
Martin, Alasdair T0114 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 14
MacDonald, Steven ES0137 2 12
McLeod, Michael ES0442 3 10
Johnson, Patrick ES0886 4 8
Lindler, Jacob 61126 5 6
Adkins, Tony ES0652 6 4
Martin, Alasdair T0114 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Boland, Patrick ES1041 1 16 1
Abernethy, Brendan ES0278 2 14 1
Henningsen, Lou ES0133 3 12
Waters, Lori T0116 4 10
Vogan, Chris ES0799 5 8
Wilson, Kyle Tracy ES0155 6 6
Briggs, Gemma ES0916 0
Rogers, Robbie ES0769 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Abernethy, Brendan ES0278 1 18
Briggs, Gemma ES0916 2 16
Waters, Lori T0116 3 14
Rogers, Robbie ES0769 4 12
Vogan, Chris ES0799 5 10
Henningsen, Lou ES0133 6 8
Franklin, David T0117 0
Wilson, Kyle Tracy ES0155 0
Boland, Patrick ES1041 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd A
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Armstrong, Coreyanne ES0194 1 20 1
Brownlee, Steven George ES1267F 2 18 1
Darmadi, Kevin ES0300 3 16 1
Martin, Thomas ES1483 4 14 1
Burky, Drew ES1288 5 12
Brown, Cameron ES0296 6 10
Barrow, Alfred ES0020 0
Blam, Matthew ES0123 0
Conger, John Mark ES0764 0
Warburton, Andrew 61262 0
Piobaireachd B
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Ferrier, Lewis ES0263F 1 24
Burns, Tommy ES0814 2 22
Storms-Frazier, Sarah Jane ES1156 3 20
Benedetto, Sebastian ES0265 4 18
Wilkerson, William ES0422 5 16
Kaus, Bob ES0786 6 14
Duke, James ES0508 0
Lopez, Todd ES1524 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Forsmo, James T0119 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Kevin ES0300 1 14 1
Barrow, Alfred ES0020 2 13
Burky, Drew ES1288 3 12
Blam, Matthew ES0123 4 11
Bicknell, Steven 60017 5 10
Brown, Cameron ES0296 6 9
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Brownlee, Steven George ES1267F 0
Conger, John Mark ES0764 0
Doggett, Delany ES0258 0
Fowler, Zach T0118 0
Lewis, Raymond 61556 0
Martin, Thomas ES1483 0
Warburton, Andrew 61262 0
2/4 March B
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 14 1
Ferrier, Lewis ES0263F 2 13 1
Ashton, Luke T0106 3 12
Wiers, Patrick ES0970 4 11
Storms-Frazier, Sarah Jane ES1156 5 10
Poth, Madison ES0471 6 9
Burns, Tommy ES0814 0
Duke, James ES0508 0
Forsmo, James T0119 0
Kaus, Bob ES0786 0
Lopez, Todd ES1524 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel A
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Blam, Matthew ES0123 1 13
Darmadi, Kevin ES0300 2 12
Barrow, Alfred ES0020 3 11
Lewis, Raymond 61556 4 10
Burky, Drew ES1288 5 9
Warburton, Andrew 61262 6 8
Armstrong, Coreyanne ES0194 0
Bicknell, Steven 60017 0
Brown, Cameron ES0296 0
Conger, John Mark ES0764 0
Doggett, Delany ES0258 0
Fowler, Zach T0118 0
Martin, Thomas ES1483 0
Strathpey & Reel B
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ashton, Luke T0106 1 13
Ferrier, Lewis ES0263F 2 12
Forsmo, James T0119 3 11
Benedetto, Sebastian ES0265 4 10
Storms-Frazier, Sarah Jane ES1156 5 9
Lopez, Todd ES1524 6 8
Burns, Tommy ES0814 0
Duke, James ES0508 0
Kaus, Bob ES0786 0
McKinnon, Corbin ES1241 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Wiers, Patrick ES0970 0
Wilkerson, William ES0422 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ivey, Walter ES0452 1 14 1
McCollum, Ty ES0169 2 12
Olsen, Kari ES0269 3 10
Wiley, Sam ES0356 4 8
Bailey, Gerald ES0963 5 6
Bailie, Marleen ES0229F 6 4
MacKenzie, Victoria T0120 0
2/4 March
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Olsen, Kari ES0269 1 9
McCollum, Ty ES0169 2 8
Bailie, Marleen ES0229F 3 7
Ivey, Walter ES0452 4 6
Bailey, Gerald ES0963 5 5
Andrews, Robert ES0283 6 4
Houston, Brad ES0023 0
MacKenzie, Victoria T0120 0
Wiley, Sam ES0356 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Brady A. ES0270 1 4
Wakefield, Brady ES0913 2 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Wakefield, Brady ES0913 1 4 1
Taylor, Brady A. ES0270 2 3
Dudley, Stone ES0951 3 2
Herrick, Forrest 61642 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Higgins, Jason ES1420 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Higgins, Jason ES1420 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schuetz, Shaun ES0207 1 5
Darmadi, Matthew ES0438 2 4
Pierce, Chris ES0436 3 3
Martin, Vincent ES0050 4 2
Burky, Bill ES1287 5 0
March Set
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Darmadi, Matthew ES0438 1 6 1
Sowinski, Aidan ES0850 2 5
Martin, Vincent ES0050 3 4
Schuetz, Shaun ES0207 4 3
Pierce, Chris ES0436 5 2
Burky, Bill ES1287 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Will ES0271 1 2
Duncan, Denise ES0414 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hewitt, Whitney Glenn ES0943 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bellefleur, Emily ES0289 1 5
Bailie, Ian ES0228F 2 4
McGarvey, Cathleen ES0712 3 3
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 4 2
Craven, Taylor ES0838 5 0
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiser, Emily ES1143 1 3
Bailie, Marleen ES0229F 2 2
Brownlee, Morgan ES1265F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
Medley
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 2
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 2 0
Medley
Judges
Sally G. Warburton
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Taylor, Kurt ES0619 1 2
Doggett, Ceilidh Scout ES0257 2 0