EUSPBA Competition Results

Ligonier Highland Games 2016
Ligonier PA
9/24/2016

Judges: Clark Abercrombie, Duncan Bell, Ed Best, John L Bottomley, Barry Conway, Marc E. DuBois, Lisa A. Frazier, Dan Lyden, Derek R. Midgley, Robert Minnear, Jonathan P. Quigg, David Ricklis, James C. Wilson
Soloists: 65
Groups: 9

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
Barry Conway Piping 1
Robert Minnear Piping 2
James C. Wilson Ensemble
Jonathan P. Quigg Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Seton Hill U Pipe Band EB0973 1 6 2 2 1 1* 2 1
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 2 6 1 1 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Clark Abercrombie Piping 1
Derek R. Midgley Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble
Ed Best Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Irish Am Club Eastside P&D EB0684 1 8 2 1 2 3 7
Veterans Memorial Pipe Band EB0895 2 13 1 3 4 5 6
MacMillan-Dunn Pipe Band V EB0548 3 15 6 6 1 2 5
MacDonald Pipe Band EB1000 4 15 4 2 3 6 4
Red Hackle Pipes & Drums EB1005 5 16 5 5 5 1 3
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 6 17 3 4 6 4 2
Balmoral Pipes & Drums EB0942 28 7 7 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 18
Midgley, Derek R. ES0008 2 16
Murray, Alastair ES1053 3 14
Shonk, Palmer T0017 4 12
Scott, Liz 61493 5 10
Regan, Sean Patrick ES1142 6 8
Winslow, Richard ES0242 0
Lorince, Christopher R. ES1668 Breakdown 0
Wallace, Mary ES0201 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Regan, Sean Patrick ES1142 1 18
Lyden, Dan ES0640 2 16
Murray, Alastair ES1053 3 14
Midgley, Derek R. ES0008 4 12
Scott, Liz 61493 5 10
Lorince, Christopher R. ES1668 6 8
Shonk, Palmer T0017 0
Wallace, Mary ES0201 0
Winslow, Richard ES0242 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 9
Midgley, Derek R. ES0008 2 8
Lorince, Christopher R. ES1668 3 7
Shonk, Palmer T0017 4 6
Murray, Alastair ES1053 5 5
Regan, Sean Patrick ES1142 6 4
Scott, Liz 61493 0
Wallace, Mary ES0201 0
Winslow, Richard ES0242 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 6 1
Hutton, Andrew ES1057 2 4
Loughlin, Jacob 60325 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 6
Loughlin, Jacob 60325 2 4
Hutton, Andrew ES1057 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 3
Loughlin, Jacob 60325 2 2
Hutton, Andrew ES1057 3 0
6/8 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Loughlin, Jacob 60325 1 3
Hutton, Andrew ES1057 2 2
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Horwarth, Joseph T0069 1 12
Whitson, Josh ES0210 2 10
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 3 8
Urdiales, John ES1612 4 6
Samson, David ES0198 5 4
Elliot, Benjamin T0070 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwarth, Joseph T0069 1 6 1
Elliot, Benjamin T0070 2 5
Samson, David ES0198 3 4
Whitson, Josh ES0210 4 3
Urdiales, John ES1612 5 2
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwarth, Joseph T0069 1 6
Samson, David ES0198 2 5
Urdiales, John ES1612 3 4
Whitson, Josh ES0210 4 3
Elliot, Benjamin T0070 5 2
Bethel-McFarland, Betsy ES0004 6 0
6/8 March
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwarth, Joseph T0069 1 5
Whitson, Josh ES0210 2 4
Urdiales, John ES1612 3 3
Samson, David ES0198 4 2
Elliot, Benjamin T0070 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Tussing, Amber ES0165 1 20
Knox, Alexandra ES0325F 2 18
Knox, Elizabeth ES0326F 3 16
Eltringham, Scott ES0063 4 14
LaSota, Dr., William ES0209 5 12
Morrison, Robert B. ES0205F 6 10
Duke, James ES0508 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Imlay, Christopher ES1106 0
Stamper, Carmela ES0156 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ashton, Luke T0106 1 11
Knox, Alexandra ES0325F 2 10
Knox, Elizabeth ES0326F 3 9
Tussing, Amber ES0165 4 8
Morrison, Robert B. ES0205F 5 7
Eltringham, Scott ES0063 6 6
Duke, James ES0508 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Imlay, Christopher ES1106 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Strathpey & Reel
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 10
Ashton, Luke T0106 2 9
Knox, Elizabeth ES0326F 3 8
Knox, Alexandra ES0325F 4 7
Tussing, Amber ES0165 5 6
Horne, Sr, Richard ES0483 6 5
Duke, James ES0508 0
Imlay, Christopher ES1106 0
LaSota, Dr., William ES0209 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Robert Minnear
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 20 1
Saur, Geoffrey ES0347 2 18
Richter, Sophia ES0560 3 16
Givens, Raymond ES0043 4 14
Spit, Dirk ES0365 5 12
Brown, Donald W 61566 6 10
Daucher, Christopher 61609 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
Noss, Terri Lynn ES0661 0
Tucker, Jesse ES1194 0
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 15 1
Tucker, Jesse ES1194 2 14
Daucher, Christopher 61609 3 13
Gallo, Audrey ES0621F 4 12
Ross, Katy ES1336 5 11
Richter, Sophia ES0560 6 10
Brown, Donald W 61566 0
Conner, Bruce ES0701 0
Freeman, Jared T0038 0
Givens, Raymond ES0043 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
McNamara, Daniel ES0093 0
Noss, Terri Lynn ES0661 0
Saur, Geoffrey ES0347 0
Spit, Dirk ES0365 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Parks, Paul-Luc ES1177 1 12
Gormley, Brendan ES0316 2 10
McCallum, Patrick 61352 3 8
Keppel, Max ES0649 4 6
Campbell, James ES0919F 5 4
Ciesinski, Elly ES0298 6 0
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Parks, Paul-Luc ES1177 1 9 1
Gormley, Brendan ES0316 2 8 1
Ciesinski, Elly ES0298 3 7 1
Bulger, Charlie 61510 4 6
Campbell, James ES0919F 5 5
Ehrenfried, Raiden T0086 6 4
Keppel, Max ES0649 0
McBride, Evan T0087 0
McCallum, Patrick 61352 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bennington, Miles ES0282 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Ed Best
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bennington, Miles ES0282 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jackson, Isabella ES0324 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Ed Best
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
AlZubaidy, Husam 61277 1 3
Decker, Kenneth ES0121 2 2
Moore, Nicholas ES1117 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Ed Best
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Maria ES0623F 1 3
Cochran, Zachary 61242 2 2
Habenicht, Tara ES0505 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Jonathan P. Quigg
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Helen ES0622F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
2/4 March
Judges
Lisa A. Frazier
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reddecliff, Brina ES0345 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
David Ricklis
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Alec J ES1440 1 1