EUSPBA Competition Results

Ohio Scottish Games 2016
Wellington OH
6/25/2016

Judges: Clark Abercrombie, David M. Bailiff, John L Bottomley, Graham Brown, Barry Conway, Christopher Hamilton, Neil Lester, Steve MacNeil, Patrick W. Regan, Peter Sinclair, Tristan Wilson
Soloists: 90
Groups: 15

Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Great Lakes Pipe Band EB1003 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 1 4 1 1 1 1 2
North Coast PB TB006 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Buffalo Bagpipe Band Club EB0602 1 4 1 1 1 1 2
North Coast PB TB006 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Mini-MSR
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Seton Hill U Pipe Band EB0973 1 5 1 1 1 2 3
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 2 7 2 2 2 1 2
Flint Scottish TB007 3 12 3 3 3 3 0
Medley
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
David M. Bailiff Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
87th Cleveland Pipe Band IV EB0183 1 4 1 1 1 1 3
Seton Hill U Pipe Band EB0973 2 8 2 2 2 2 2
Flint Scottish TB007 3 12 3 3 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Tristan Wilson Piping 1
Christopher Hamilton Piping 2
John L Bottomley Ensemble
Graham Brown Drumming
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Louisville Pipe Band TB005 1 11 4 2 2 3 9
Irish Am Club Eastside P&D EB0684 2 13 1 1 6 5 8
Veterans Memorial Pipe Band EB0895 3 14 6 5 1 2 7
Cincinnati Caledonian P & D V EB0894 4 14 5 4 4 1 6
Grand Tranverse PB TB008 5 15 3 3 3 6 5
Celtic Eagle Pipe Band EB0902 6 24 2 6 7 9 4
Cabar Feidh PB TB009 33 8 8 9 8 0
Miami Valley Pipes & Drums EB1037 30 9 9 5 7 0
Red Hackle Pipes & Drums EB1005 26 7 7 8 4 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murray, Alastair ES1053 1 8
Mason, David ES0177 2 6
Lorince, Christopher R. ES1668 3 4
Scott, Liz 61493 4 0
2/4 March
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mason, David ES0177 1 5
Munro, Craig T0066 2 4
Murray, Alastair ES1053 3 3
Scott, Liz 61493 4 2
Lorince, Christopher R. ES1668 5 0
Strathpey & Reel
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig T0066 1 5
Murray, Alastair ES1053 2 4
Mason, David ES0177 3 3
Lorince, Christopher R. ES1668 4 2
Scott, Liz 61493 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Munro, Craig T0066 1 5
Mason, David ES0177 2 4
Murray, Alastair ES1053 3 3
Scott, Liz 61493 4 2
Lorince, Christopher R. ES1668 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 8
McLeod, Michael ES0442 2 6
Murphy, Keith T0054 3 4
Hamilton, Bonnie T0067 4 0
2/4 March
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 1 5
Biggs, Joseph T0068 2 4
McLeod, Michael ES0442 3 3
Hamilton, Bonnie T0067 4 2
Murphy, Keith T0054 5 0
Strathpey & Reel
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Biggs, Joseph T0068 1 5
Hamilton, Bonnie T0067 2 4
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 3
McLeod, Michael ES0442 4 2
Murphy, Keith T0054 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Biggs, Joseph T0068 1 4 1
McLeod, Michael ES0442 2 3
Thomas-Sanchez, Laureano ES0248 3 2
Hamilton, Bonnie T0067 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Douglas, Andrew J ES0309 1 14
Horwarth, Joseph T0069 2 12
Monin, Nicholas 60332 3 10
Wilson, R Scott T0071 4 8
Hill, Rolano T0072 5 6
Whitson, Josh ES0210 6 4
Elliot, Benjamin T0070 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Christopher Hamilton
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Monin, Nicholas 60332 1 6
Whitson, Josh ES0210 2 5
Douglas, Andrew J ES0309 3 4
Horwarth, Joseph T0069 4 3
Hill, Rolano T0072 5 2
Elliot, Benjamin T0070 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Douglas, Andrew J ES0309 1 6
Whitson, Josh ES0210 2 5
Horwarth, Joseph T0069 3 4
Monin, Nicholas 60332 4 3
Elliot, Benjamin T0070 5 2
Hill, Rolano T0072 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Clark Abercrombie
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Horwarth, Joseph T0069 1 6
Douglas, Andrew J ES0309 2 5
Monin, Nicholas 60332 3 4
Elliot, Benjamin T0070 4 3
Whitson, Josh ES0210 5 2
Hill, Rolano T0072 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knox, Alexandra ES0325F 1 30 1
Burtch, Sarah ES0495 2 28 1
Knox, Elizabeth ES0326F 3 26
Nicholson, Mary Beth ES1208 4 24
Tussing, Amber ES0165 5 22
Schrader, Jacob T0073 6 20
Dauson, Erin ES1067 0
Greer, Douglas P. 60114 0
Henderson, Kelly ES1035 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Kahan, Mike T0009 0
MacNeil, Calum ES0332 0
Morrison, Robert B. ES0205F 0
Morton, Mark ES0956 0
Stamper, Carmela ES0156 0
2/4 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 15
Knox, Alexandra ES0325F 2 14
Knox, Elizabeth ES0326F 3 13
Morrison, Robert B. ES0205F 4 12
Henderson, Kelly ES1035 5 11
Tussing, Amber ES0165 6 10
Burtch, Sarah ES0495 0
Dauson, Erin ES1067 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Kahan, Mike T0009 0
Morton, Mark ES0956 0
Nicholson, Mary Beth ES1208 0
Schrader, Jacob T0073 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Wilson, R Scott T0074 0
Strathpey & Reel
Judges
Christopher Hamilton
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Morrison, Robert B. ES0205F 1 15
MacNeil, Calum ES0332 2 14
Knox, Elizabeth ES0326F 3 13
Knox, Alexandra ES0325F 4 12
Kahan, Mike T0009 5 11
Schrader, Jacob T0073 6 10
Burtch, Sarah ES0495 0
Dauson, Erin ES1067 0
Greer, Douglas P. 60114 0
Henderson, Kelly ES1035 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Nicholson, Mary Beth ES1208 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Tussing, Amber ES0165 0
Wilson, R Scott T0074 0
Jig
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeil, Calum ES0332 1 16
Knox, Alexandra ES0325F 2 15
Burtch, Sarah ES0495 3 14
Knox, Elizabeth ES0326F 4 13
Morrison, Robert B. ES0205F 5 12
Schrader, Jacob T0073 6 11
Dauson, Erin ES1067 0
Greer, Douglas P. 60114 0
Henderson, Kelly ES1035 0
Horne, Sr, Richard ES0483 0
Kahan, Mike T0009 0
Morton, Mark ES0956 0
Nicholson, Mary Beth ES1208 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Tussing, Amber ES0165 0
Wilson, R Scott T0074 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 34 1
McElhinney, Brian ES0126 2 32
Howard, Devin ES0322 3 30
Howe, Eileen T0078 4 28
Jones, Duncan T0076 5 26
Eaton, Gary ES1578 6 24
Bailie, Marleen ES0229F 0
Crawford, Douglas T0075 0
De Roche, John ES1330 0
Givens, Raymond ES0043 0
Hagen, Terri Lynn ES0661 0
Jones, Gwen ES0070 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
McCollum, Mike T0079 0
Neal, Brian T0040 0
Tucker, Jesse ES1194 0
Wright, Charles 61355 0
2/4 March A
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dearth, Christopher ES0306 1 12
Wright, Charles 61355 2 11
Neal, Brian T0040 3 10
Howe, Eileen T0078 4 9
Givens, Raymond ES0043 5 8
Gallo, Audrey ES0621F 6 7
Bailie, Marleen ES0229F 0
Eaton, Gary ES1578 0
Florindi, Corey 60696 0
Jones, Gwen ES0070 0
Madden, Kathleen T0080 0
Tucker, Jesse ES1194 0
2/4 March B
Judges
Christopher Hamilton
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Howard, Devin ES0322 1 13
Gallo, Anne ES0620F 2 12
McElhinney, Brian ES0126 3 11
Jones, Duncan T0076 4 10
Tennant, Colleen T0084 5 9
Conner, Bruce ES0701 6 8
Chapman, Kevin T0081 0
Freeman, Jared T0038 0
Hagen, Terri Lynn ES0661 0
Makin-Byrd, David ES0748 0
McCollum, Mike T0079 0
McLean, Luke T0083 0
Perkins, Paul T0039 0
Strathpey & Reel
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 11
Howe, Eileen T0078 2 10
Dearth, Christopher ES0306 3 9
Neal, Brian T0040 4 8
Howard, Devin ES0322 5 7
McElhinney, Brian ES0126 6 6
Bailie, Marleen ES0229F 0
Eaton, Gary ES1578 0
Givens, Raymond ES0043 0
Jones, Duncan T0076 0
Tucker, Jesse ES1194 0
6/8 March A
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jones, Duncan T0076 1 10
Howard, Devin ES0322 2 9
Givens, Raymond ES0043 3 8
Bailie, Marleen ES0229F 4 7
Howe, Eileen T0078 5 6
Jones, Gwen ES0070 6 5
Crawford, Douglas T0075 0
Eaton, Gary ES1578 0
Hagen, Terri Lynn ES0661 0
Tucker, Jesse ES1194 0
6/8 March B
Judges
Barry Conway
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gallo, Anne ES0620F 1 7 1
McElhinney, Brian ES0126 2 6 1
Neal, Brian T0040 3 5
Chapman, Kevin T0081 4 4
Perkins, Paul T0039 5 3
Freeman, Jared T0038 6 2
Madden, Kathleen T0080 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gormley, Brendan ES0316 1 12
Noble, Joisinga ES0179 2 10
Keppel, Max ES0649 3 8
Zelazny, Lucian ES1068 4 6
Ciesinski, Elly ES0298 5 4
McCollum, Thomas T0085 6 0
2/4 March
Judges
Tristan Wilson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gormley, Brendan ES0316 1 12
Ciesinski, Elly ES0298 2 11
Noble, Joisinga ES0179 3 10
Bulger, Charlie 61510 4 9
Ehrenfried, Raiden T0086 5 8
Zelazny, Lucian ES1068 6 7
Izatt, Olivia T0088 0
Keppel, Max ES0649 0
McBride, Evan T0087 0
McCollum, Thomas T0085 0
Morrison, Robert A. ES0204F 0
Neal, Gabrielle T0042 0
Strathpey & Reel
Judges
Steve MacNeil
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gormley, Brendan ES0316 1 5
Ciesinski, Elly ES0298 2 4
Noble, Joisinga ES0179 3 3
Zelazny, Lucian ES1068 4 2
Bulger, Charlie 61510 5 0
6/8 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gormley, Brendan ES0316 1 5
Zelazny, Lucian ES1068 2 4
Ciesinski, Elly ES0298 3 3
Noble, Joisinga ES0179 4 2
Bulger, Charlie 61510 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Evans, Daniel R. ES1097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 2
Decker, Kenneth ES0121 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moore, Nicholas ES1117 1 2
Decker, Kenneth ES0121 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harner, Clark T0090 1 7
Cochran, Zachary 61242 2 6
Gallo, Maria ES0623F 3 5
Babinec, Dan 61542 4 4
Lewis, Michelle ES0329 5 3
Habenicht, Tara ES0505 6 2
Marshall, Derek T0091 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Graham Brown
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Conway, Liam ES0481F 1 3
McLean, Mark ES0342 2 2
Gallo, Helen ES0622F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Neal, Sonya T0092 1 5
Reddecliff, Brina ES0345 2 4
Craig, Kaha T0094 3 3
Keathley-Stamey, Linda T0093 4 2
Bailie, Marleen ES0229F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Drum Major
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Alec J ES1440 1 1