EUSPBA Competition Results

New Hampshire Highland Games 2019
Loon Mtn NH
9/20/2019 - 9/21/2019

Judges: Martin Beaton, John L Bottomley, Maureen E. Connor, Jim Dillahey, Marc E. DuBois, Sandy Jones, Dan Lyden, Derek R. Midgley, Adrian John Mordaunt, Patricia A. Nisco, Andrew R. Walker, Scot D. Walker
Soloists: 155
Groups: 21

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Sandy Jones Piping A
Dan Lyden Piping B
John L Bottomley Ensemble
Martin Beaton Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Worcester Kiltie PB EB0373 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Sandy Jones Piping A
Dan Lyden Piping B
John L Bottomley Ensemble
Martin Beaton Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Kevin Barry Pipes and Drums Band, Inc EB922247 1 5 1 1 1 2 7
RI Highlanders Pipe Band EB0720 2 11 2 2 3 4 6
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 3 12 3 4 4 1 5
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 4 14 4 5 2 3 4
Worcester Kiltie PB Grade 4 EB922255 5 19 5 3 6 5 3
Catamount Pipe Band EB1051 6 24 7 6 5 6 2
Colum Cille Pipes & Drums EB0900 7 27 6 7 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Andrew R. Walker Piping A
Jim Dillahey Piping B
Scot D. Walker Ensemble
Adrian John Mordaunt Drumming
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 1 8 2 2 1 3 13
Pipes & Drums of NHSCOT EB922254 2 9 1 1 2 5 12
Old Colony Highlanders PB ES1536 3 16 3 3 3 7 11
Stuart Highland PB V EB1064 4 21 8 6 5 2 10
Manchester PB Gr 5 EB1720 5 21 7 7 6 1 9
Mohawk Valley Frasers V EB0190 6 24 6 8 4 6 8
Sutherland Pipe Band EB0974 7 24 4 4 7 9 0
Catamount Pipe Band V EB1026 8 30 5 5 8 12 0
Talcott Mountain Highlanders EB922249 9 31 9 9 9 4 0
New Hampshire Pipes & Drums V EB0893 10 41 10 10 10 11 0
Dunlap Highland Band EB922246 11 43 11 11 11 10 0
US Corps of Cadets P & D EB0573 12 47 13 13 13 8 0
P&D St. Andrews of Vermont EB922242 13 49 12 12 12 13 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Durning, Bobby ES1070 1 22
Midgley, Derek R. ES0008 2 20
Beckford, Ursa ES1673 3 18
Bottomley, John L ES0654 4 16
Feeney, James ES1186 5 14
Lyden, Dan ES0640 6 12
Abernethy, Grace ES926004 0
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Dillahey, Jim ES0001 0
Montross, Ben ES0161 0
Skae, Peter ES0056 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Durning, Bobby ES1070 1 20
Lyden, Dan ES0640 2 18
Beckford, Ursa ES1673 3 16
Midgley, Derek R. ES0008 4 14
Pisowloski, Daniel ES1123 5 12
Montross, Ben ES0161 6 10
Abernethy, Grace ES926004 0
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Feeney, James ES1186 0
Skae, Peter ES0056 0
Dillahey, Jim ES0001 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 1
Pisowloski, Daniel ES1123 1 10
Midgley, Derek R. ES0008 2 9
Beckford, Ursa ES1673 3 8
Lyden, Dan ES0640 4 7
Durning, Bobby ES1070 5 6
Montross, Ben ES0161 6 5
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Feeney, James ES1186 0
Abernethy, Grace ES926004 Breakdown 0
Skae, Peter ES0056 Breakdown 0
Dillahey, Jim ES0001 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Durning, Bobby ES1070 1 10
Lyden, Dan ES0640 2 9
Midgley, Derek R. ES0008 3 8
Pisowloski, Daniel ES1123 4 7
Skae, Peter ES0056 5 6
Feeney, James ES1186 6 5
Beckford, Ursa ES1673 0
Bielski, Maeghan ES0293F 0
Montross, Ben ES0161 0
Abernethy, Grace ES926004 Breakdown 0
Dillahey, Jim ES0001 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Melville, Liam T00218 1 10
Blaine, Adam 51146 2 8
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 3 6
Abernethy, Brendan ES0278 4 4
Davison, Ross T00219 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Blaine, Adam 51146 1 12
Davison, Ross T00219 2 10
Loiacono, John ES1141 3 8
Abernethy, Brendan ES0278 4 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 4
Melville, Liam T00218 Breakdown 0
Rosan, Seth ES0083 No Show N/A N/A
Ryan, Thomas ES0991 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Abernethy, Brendan ES0278 1 6
Blaine, Adam 51146 2 5
Davison, Ross T00219 3 4
Loiacono, John ES1141 4 3
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 2
Melville, Liam T00218 Breakdown 0
Rosan, Seth ES0083 No Show N/A N/A
Ryan, Thomas ES0991 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Melville, Liam T00218 1 6
Blaine, Adam 51146 2 5
Abernethy, Brendan ES0278 3 4
Davison, Ross T00219 4 3
Loiacono, John ES1141 5 2
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 6 1
Rosan, Seth ES0083 No Show N/A N/A
Ryan, Thomas ES0991 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 26
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 24
Benedetto, Sebastian ES0265 3 22
McGrath, Erin ES0982F 4 20
Campbell, David 92324 5 18
Hamblin, Sheldon ES0002 6 16
Alvarez, David ES0261 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Daly, John W. ES0299 0
Feeney, Emily ES1185 0
Lemieux, Steve ES1589 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Marchand, Jason Sam ES0607 0
2/4 March
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
McGrath, Erin ES0982F 1 11 1
Feeney, Emily ES1185 2 10 1
Benedetto, Sebastian ES0265 3 9
Marchand, Jason Sam ES0607 4 8
Hamblin, Sheldon ES0002 5 7
Silva, Nate ES1545 6 6
Alvarez, David ES0261 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
Lemieux, Steve ES1589 Breakdown 0
Strathpey & Reel
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 11
Benedetto, Sebastian ES0265 2 10
McGrath, Erin ES0982F 3 9
Silva, Nate ES1545 4 8
Marchand, Jason Sam ES0607 5 7
Alvarez, David ES0261 6 6
Campbell, Martha L. ES0262 0
Feeney, Emily ES1185 0
Lemieux, Steve ES1589 0
Hamblin, Sheldon ES0002 Breakdown 0
Manning, Terrence J. ES0044 Breakdown 0
6/8 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Benedetto, Sebastian ES0265 1 10 1
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 9
Alvarez, David ES0261 3 8
Feeney, Emily ES1185 4 7
McGrath, Erin ES0982F 5 6
Silva, Nate ES1545 6 5
Campbell, Martha L. ES0262 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Marchand, Jason Sam ES0607 0
Lemieux, Steve ES1589 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 1 20
Freed, Janna ES1149 2 18
Shattuck, John ES0049 3 16
Andrick, Logan Connor ES0426 4 14
Wells, Matt ES0811 5 12
Igoe, Frank ES1024 6 10
Campbell, Judy T00196 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 Breakdown 0
Piobaireachd B
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bowie, Allan ES0082 1 20
Maheu, Vera ES0120 2 18
Bourne, Brenton ES1570 3 16
O'Donnell, Anne ES0251F 4 14
Campbell, Paula T00220 5 12
Archambault, Kassie ES1320 6 10
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Moran, Kevin Andrew ES925677 0
Stevens, Ellen ES0115 0
2/4 March A
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Freed, Janna ES1149 1 12
Campbell, Judy T00196 2 11
Wells, Matt ES0811 3 10
Shattuck, John ES0049 4 9
Andrick, Logan Connor ES0426 5 8
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 6 7
Horan, Timothy ES1610 0
Igoe, Frank ES1024 0
McIntosh, Megan T00221 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Lamerson, Carole ES0429 Breakdown 0
Quirk, Brian T. ES0914 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Campbell, Paula T00220 1 11
Bourne, Brenton ES1570 2 10
Moran, Kevin Andrew ES925677 3 9
Bowie, Allan ES0082 4 8
Archambault, Kassie ES1320 5 7
Glynn, Kevin ES1131 6 6
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Grenier, John-Paul ES1665 0
Maheu, Vera ES0120 0
Samson, Charles ES926143 0
Stevens, Ellen ES0115 0
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel A
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Rodriguez, Cristopher ES925779 1 12 1
Wells, Matt ES0811 2 11 1
Freed, Janna ES1149 3 10
Horan, Timothy ES1610 4 9
Campbell, Judy T00196 5 8
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 6 7
Andrick, Logan Connor ES0426 0
Carlson, Delaney Montana ES925681 0
Igoe, Frank ES1024 0
Lamerson, Carole ES0429 0
McIntosh, Megan T00221 0
Shattuck, John ES0049 0
Quirk, Brian T. ES0914 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Grenier, John-Paul ES1665 1 10
Moran, Kevin Andrew ES925677 2 9
Bourne, Brenton ES1570 3 8
Bowie, Allan ES0082 4 7
Glynn, Kevin ES1131 5 6
Archambault, Kassie ES1320 6 5
Maheu, Vera ES0120 0
Samson, Charles ES926143 0
Stevens, Ellen ES0115 0
Campbell, Paula T00220 Breakdown 0
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
6/8 March A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Campbell, Judy T00196 1 11
Igoe, Frank ES1024 2 10
Freed, Janna ES1149 3 9
Wells, Matt ES0811 4 8
McIntosh, Megan T00221 5 7
Rodriguez, Cristopher ES925779 6 6
Andrick, Logan Connor ES0426 0
Horan, Timothy ES1610 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Shattuck, John ES0049 0
Quirk, Brian T. ES0914 No Show N/A N/A
6/8 March B
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Bourne, Brenton ES1570 1 10
Archambault, Kassie ES1320 2 9
Moran, Kevin Andrew ES925677 3 8
Glynn, Kevin ES1131 4 7
Campbell, Paula T00220 5 6
Stevens, Ellen ES0115 6 5
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Bowie, Allan ES0082 0
Maheu, Vera ES0120 0
Samson, Charles ES926143 0
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
CLEMMER, SCOTT C ES925744 1 8
Paul, Beth ES0075 2 7
Corazzini, Rubina ES1337 3 6
Creamer, William ES0950 4 5
Stout, Robert ES926046 5 4
Penney, M.D., Curtis W. ES1335 6 3
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Dunn, Heather Elizabeth ES926015 0
Kirkpatrick, Brian 61140 No Show N/A N/A
Piobaireachd A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Sise, Adam ES925862 1 16 1
Cutler, Kerry ES1286 2 14
Jambard Jr, Kenneth ES1431 3 12
Barnie, Walter ES0286 4 10
Brown, Joanne L ES0390 5 8
Leahy, Jim ES1146 6 6
Decareau, Rachel ES925915 0
Jones, Gwen ES0070 0
Cochrane, John L. ES1394 No Show N/A N/A
Piobaireachd B
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murphy, Daniel P. ES925670 1 16
Castilla, Patrick ES925697 2 14
Smith, Warren ES1605 3 12
Tierney, Mary ES1392 4 10
Howe, Susan ES925693 5 8
Bateman, Oliver X0240 6 6
Lee, Bruce T. ES1361 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
2/4 March A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 3
Sise, Adam ES925862 1 11
Leahy, Jim ES1146 2 10
Decareau, Rachel ES925915 3 9
Cutler, Kerry ES1286 4 8
Stout, Robert ES926046 5 7
Jambard Jr, Kenneth ES1431 6 6
Barnie, Walter ES0286 0
CLEMMER, SCOTT C ES925744 0
Creamer, William ES0950 0
Jones, Gwen ES0070 0
Dunn, Heather Elizabeth ES926015 Breakdown 0
Cochrane, John L. ES1394 No Show N/A N/A
Kirkpatrick, Brian 61140 No Show N/A N/A
Pickering, Lewis B ES925981 No Show N/A N/A
2/4 March B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Murphy, Daniel P. ES925670 1 14
Shepherd, Christopher ES1093 2 13
Corazzini, Rubina ES1337 3 12
Lee, Bruce T. ES1361 4 11
Bateman, Oliver X0240 5 10
Malone , Elizabeth ES925920 6 9
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Castilla, Patrick ES925697 0
Howe, Susan ES925693 0
Paul, Beth ES0075 0
Penney, M.D., Curtis W. ES1335 0
Smith, Warren ES1605 0
Stockley, Bernice G ES926080 0
Tierney, Mary ES1392 0
Strathpey & Reel A
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Creamer, William ES0950 1 4
Cutler, Kerry ES1286 2 3
Sise, Adam ES925862 3 2
Barnie, Walter ES0286 4 1
Kirkpatrick, Brian 61140 No Show N/A N/A
Pickering, Lewis B ES925981 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Bateman, Oliver X0240 1 6 1
Smith, Warren ES1605 2 5
Howe, Susan ES925693 3 4
Castilla, Patrick ES925697 4 3
Tierney, Mary ES1392 5 2
Murphy, Daniel P. ES925670 Breakdown 0
Corazzini, Rubina ES1337 No Show N/A N/A
6/8 March A
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 3
Sise, Adam ES925862 1 11
Decareau, Rachel ES925915 2 10
Dunn, Heather Elizabeth ES926015 3 9
Stout, Robert ES926046 4 8
Jambard Jr, Kenneth ES1431 5 7
Jones, Gwen ES0070 6 6
Barnie, Walter ES0286 0
CLEMMER, SCOTT C ES925744 0
Creamer, William ES0950 0
Leahy, Jim ES1146 0
Cutler, Kerry ES1286 Breakdown 0
Cochrane, John L. ES1394 No Show N/A N/A
Kirkpatrick, Brian 61140 No Show N/A N/A
Pickering, Lewis B ES925981 No Show N/A N/A
6/8 March B
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Bateman, Oliver X0240 1 10 1
Howe, Susan ES925693 2 9
Tierney, Mary ES1392 3 8
Smith, Warren ES1605 4 7
Corazzini, Rubina ES1337 5 6
Paul, Beth ES0075 6 5
Castilla, Patrick ES925697 0
Lee, Bruce T. ES1361 0
Penney, M.D., Curtis W. ES1335 0
Murphy, Daniel P. ES925670 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Campbell, Nathan ES0608 1 12
Baum, Christopher Andrew ES925703 2 10
Padgett, Owen David ES925732 3 8
Magoon, Rory ES1661 4 6
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 5 4
Schlottmann, Matthew ES1711 6 2
Derway, Charlotte ES0874 No Show N/A N/A
Piobaireachd Ground Only
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dickerson, Ciaran Andrew ES926123 1 3
Herrick, Camryn Julia ES925738 2 2
Fitzsimmons, Gwyneth ES0934 3 0
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Campbell, Nathan ES0608 1 11
Padgett, Owen David ES925732 2 10
Baum, Christopher Andrew ES925703 3 9
Fitzsimmons, Gwyneth ES0934 4 8
Schlottmann, Matthew ES1711 5 7
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 6 6
Dickerson, Ciaran Andrew ES926123 0
Giesow, Kevin P ES926113 0
Giesow, Niklas F ES926112 0
Magoon, Rory ES1661 0
Vanderlan, Luke J ES926092 0
Derway, Charlotte ES0874 No Show N/A N/A
O'Donnell, Hugh ES0253F No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Padgett, Owen David ES925732 1 7 1
Baum, Christopher Andrew ES925703 2 6
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 3 5
Campbell, Nathan ES0608 4 4
Schlottmann, Matthew ES1711 5 3
Herrick, Camryn Julia ES925738 6 2
Fitzsimmons, Gwyneth ES0934 0
Derway, Charlotte ES0874 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Giesow, Niklas F ES926112 1 9
Padgett, Owen David ES925732 2 8
Campbell, Nathan ES0608 3 7
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 4 6
Baum, Christopher Andrew ES925703 5 5
Schlottmann, Matthew ES1711 6 4
Fitzsimmons, Gwyneth ES0934 0
Giesow, Kevin P ES926113 0
Herrick, Camryn Julia ES925738 0
Magoon, Rory ES1661 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Leonard, Michael James ES926144 1 6
Capuano, Dale Wanda ES926148 2 5
Feeney, Anna ES926086 3 4
Fischer, Nathan Howard McCaleb ES926130 4 3
Feeney, Abigail ES926079 5 2
Waite, Vincent Macdonald ES926145 6 1
Nohr, Orion ES925864 No Show N/A N/A
Two Parted March
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 13
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Yateman, Noah T00222 1 13 1
Stone, Magnus ES926077 2 12 1
Stone, Flora ES926078 3 11 1
Cain, Jeff ES0801 4 10
Feeney, Abigail ES926079 5 9
Leonard, Michael James ES926144 6 8
Capuano, Dale Wanda ES926148 0
Catalani, Richard A ES926127 0
Cerjanec, Derek M ES925867 0
Dawson, Kyle W ES925737 0
Feeney, Anna ES926086 0
Fischer, Nathan Howard McCaleb ES926130 0
Waite, Vincent Macdonald ES926145 Breakdown 0
Nohr, Orion ES925864 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cole, Wesley ES1269 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cole, Wesley ES1269 1 1
Drum Solo
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cole, Wesley ES1269 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Drum Solo
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacGregor, Joseph 61535 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacGregor, Joseph 61535 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Lynch, Kenneth ES0476 1 2
Zon, Dillon ES0502 2 1
Richardson, Caleb ES1438 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Lynch, Kenneth ES0476 1 2
Zon, Dillon ES0502 2 1
Richardson, Caleb ES1438 No Show N/A N/A
6/8 March
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Lynch, Kenneth ES0476 1 2
Zon, Dillon ES0502 2 1
Richardson, Caleb ES1438 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barr, Iain ES925722 1 6
St James, Silas ES0922 2 5
Bernardini, Daniel ES925793 3 4
Andrews, Douglas ES1522 4 3
Landsman, Corey ES926131 5 2
Powers, Peg ES1495 6 0
March Set
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bernardini, Daniel ES925793 1 6 1
St James, Silas ES0922 2 5
Barr, Iain ES925722 3 4
Andrews, Douglas ES1522 4 3
Powers, Peg ES1495 5 2
Landsman, Corey ES926131 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Adrian John Mordaunt
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Pepper, Niall ES1411 1 7 1
Lennon, Erin ES0026 2 6
Bielski, Drew ES0290F 3 5
Howell, Cameron Matthew ES925736 4 4
Burke, Paul ES1504 5 3
Reid, Grace E ES926111 6 2
Blumenfeld, Logan David ES926128 0
Lennon, Alexis ES926107 No Show N/A N/A
March Set
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Drew ES0290F 1 4 1
Pepper, Niall ES1411 2 3 1
Reid, Grace E ES926111 3 2
Blumenfeld, Logan David ES926128 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Martin Beaton
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Yateman, Owen T00223 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Webster, Marielle ES1542 1 2
Dowd, Eamonn ES0303F 2 0
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Webster, Marielle ES1542 1 2
Dowd, Eamonn ES0303F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
March Set
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Buchanan, Ashley M ES926100 1 1 1
Jambard, Magnus ES1432 No Show N/A N/A
Four Parted March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Buchanan, Ashley M ES926100 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adams, Andrew ES0255 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Lindsay ES1477 1 1
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Lindsay ES1477 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 6
Harkness, Bruce ES1221 2 5
Dowd, Patrick ES0305F 3 4
Sheedy, Andrew ES1171 4 3
Ritchie, Paul ES1087 5 2
Ewen, Doug 92327 6 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Geer, Liam Michael ES925726 1 5
Bullard, Jr, William ES0489 2 4
Chadwick, Scott ES0812 3 3
Labreche, Bob T0104 4 2
Lloyd Jr, Donald ES925718 5 1
Horne, Gregory ES0821 No Show N/A N/A