EUSPBA Competition Results

Capital District Scottish Games 2019
Altamont NY
8/31/2019

Judges: Joe Brady Jr., Maureen E. Connor, Marc E. DuBois, Scott R. Fletcher, Thomas C. Foote, June P. Hanley, Gordon A. Peters, Mr Peter S Sinclair, James E. Stack, John Wassman, Lezlie Webster
Soloists: 120
Groups: 22

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
James E. Stack Piping A
Mr Peter S Sinclair Piping B
John Wassman Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 4 1 1 1 1 4
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 2 8 2 2 2 2 3
St Columcille United Gaelic PB EB0687 3 13 3 3 3 4 2
Manchester PB Gr 3 EB1095 4 15 4 4 4 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
James E. Stack Piping A
Mr Peter S Sinclair Piping B
John Wassman Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Capital District Youth Pipe Band EB0826 1 5 1 1 1 2 7
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 2 9 4 2 2 1 6
Sean McGonigal Memorial PB 71446 3 14 2 5 3 4 5
Ceol Neamh Pipe Band IV EB1073 4 16 3 6 4 3 4
RI Highlanders Pipe Band EB0720 5 19 5 3 6 5 3
Finger Lakes Pipe & Drums IV EB0723 6 24 7 4 7 6 2
Catamount Pipe Band EB1051 7 25 6 7 5 7 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Lezlie Webster Piping A
Joe Brady Jr. Piping B
Marc E. DuBois Ensemble
Scott R. Fletcher Drumming
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Stuart Highland PB V EB1064 1 15 1 1 10 3 11
Mohawk Valley Frasers V EB0190 2 16 2 2 5 7 10
Old Colony Highlanders PB ES1536 3 18 8 7 1 2 9
Galloway Gaelic P&D EB0236 4 19 3 3 2 11 8
Columcille School of P & D EB0686 5 20 4 6 4 6 7
Rory O'Moore School of P & D V EB0779 6 21 9 8 3 1 6
City of Albany Pipe Band EB1598 7 27 10 5 7 5 0
Inis Fada Gaelic PB-5 EB1307 8 30 5 4 11 10 0
Manchester PB Gr 5 EB1720 9 31 7 11 9 4 0
Talcott Mountain Highlanders EB922249 10 33 6 10 8 9 0
Catamount Pipe Band V EB1026 11 34 11 9 6 8 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Durning, Bobby ES1070 1 8
Feeney, James ES1186 2 6
Ouellette, Eric 51516 3 4
Montross, Ben ES0161 4 2
Bielski, Maeghan ES0293F No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
Mr Peter S Sinclair
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ouellette, Eric 51516 1 10
Durning, Bobby ES1070 2 8
Feeney, James ES1186 3 6
Bielski, Maeghan ES0293F 4 4
Montross, Ben ES0161 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, James ES1186 1 5
Durning, Bobby ES1070 2 4
Ouellette, Eric 51516 3 3
Montross, Ben ES0161 4 2
Bielski, Maeghan ES0293F 5 0
6/8 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ouellette, Eric 51516 1 5
Durning, Bobby ES1070 2 4
Feeney, James ES1186 3 3
Montross, Ben ES0161 4 2
Bielski, Maeghan ES0293F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Rosan, Seth ES0083 1 10
Destremps, Tyler ES0960 2 8
Neville, Laura J. ES0595 3 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 4 4
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 5 2
Green, Nathanael ES1384 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
Mr Peter S Sinclair
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 10
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 2 8
Neville, Laura J. ES0595 3 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 4 4
Rosan, Seth ES0083 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 5
Neville, Laura J. ES0595 2 4
Rosan, Seth ES0083 3 3
Crowley-Duncan, Allyson ES0869 4 2
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 22
Burlew, Evan ES1164 2 20
Benedetto, Sebastian ES0265 3 18
Feeney, Emily ES1185 4 16
Silva, Nate ES1545 5 14
Burlew, Alex ES1134 6 12
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cullen, Rory ES0421 0
Felder, James ES0434 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Risola, Joseph ES0384 0
2/4 March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Burlew, Evan ES1164 1 11 1
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 10
Feeney, Emily ES1185 3 9
Felder, James ES0434 4 8
Campbell, Martha L. ES0262 5 7
Burlew, Alex ES1134 6 6
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Cullen, Rory ES0421 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Risola, Joseph ES0384 0
Silva, Nate ES1545 0
Molloy, Michael ES1258 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 1
Benedetto, Sebastian ES0265 1 11
Burlew, Alex ES1134 2 10
Feeney, Emily ES1185 3 9
Burlew, Evan ES1164 4 8
Silva, Nate ES1545 5 7
Felder, James ES0434 6 6
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Risola, Joseph ES0384 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
Cullen, Rory ES0421 Breakdown 0
Molloy, Michael ES1258 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Thomas, Alice ES0250 1 20
Fraser, Duncan ES0467 2 18
Moran, Kevin Andrew ES925677 3 16
McBride, Patrick ES0117 4 14
Spit, Dirk ES0365 5 12
Wells, Matt ES0811 6 10
Allan, Ken T00211 0
Campbell, Judy T00196 0
Flansburg, Zoey ES925815 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
McConnell, Rory ES0339F No Show N/A N/A
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
Piobaireachd B
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Wilson, Matthew ES0372 1 22 1
Saxer, Michael ES1698 2 20 1
Glynn, Kevin ES1131 3 18
Freed, Janna ES1149 4 16
Pfaff, Hugh ES1293 5 14
Duke, James ES0508 6 12
Fulton, Jesse ES1122 0
Gilhuley, Catie ES1577 0
Igoe, Frank ES1024 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Gould, Jean A. ES0576 Breakdown 0
Fanning, Joe ES0077 No Show N/A N/A
2/4 March A
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Flansburg, Zoey ES925815 1 10
Moran, Kevin Andrew ES925677 2 9
Thomas, Alice ES0250 3 8
Campbell, Judy T00196 4 7
Wells, Matt ES0811 5 6
Spit, Dirk ES0365 6 5
Allan, Ken T00211 0
Fraser, Duncan ES0467 0
McBride, Patrick ES0117 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
McConnell, Rory ES0339F No Show N/A N/A
Pack, Stephen Ross ES0266 No Show N/A N/A
2/4 March B
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Grenier, John-Paul ES1665 1 12
Saxer, Michael ES1698 2 11
Pfaff, Hugh ES1293 3 10
Gould, Jean A. ES0576 4 9
Gilhuley, Catie ES1577 5 8
Fulton, Jesse ES1122 6 7
Duke, James ES0508 0
Freed, Janna ES1149 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Igoe, Frank ES1024 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Fanning, Joe ES0077 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel A
Judges
Mr Peter S Sinclair
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Flansburg, Zoey ES925815 1 9
Moran, Kevin Andrew ES925677 2 8
Thomas, Alice ES0250 3 7
Campbell, Judy T00196 4 6
Wells, Matt ES0811 5 5
Fraser, Duncan ES0467 6 4
Allan, Ken T00211 0
McBride, Patrick ES0117 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
McConnell, Rory ES0339F No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Grenier, John-Paul ES1665 1 11 1
Saxer, Michael ES1698 2 10
Pfaff, Hugh ES1293 3 9
Rodriguez, Cristopher ES925779 4 8
Wilson, Matthew ES0372 5 7
Glynn, Kevin ES1131 6 6
Duke, James ES0508 0
Freed, Janna ES1149 0
Gilhuley, Catie ES1577 0
Gould, Jean A. ES0576 0
Igoe, Frank ES1024 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Battenfeld, Michael ES0089 1 22
Sinton, Chris ES0816 2 20
Tierney, Mary ES1392 3 18
Fay, Karen ES0145 4 16
Murphy, Daniel P. ES925670 5 14
Creamer, William ES0950 6 12
Bullard, Jr, William ES0489 0
Jambard Jr, Kenneth ES1431 0
Jones, Gwen ES0070 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Smith, Warren ES1605 0
2/4 March A
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Stout, Robert ES926046 1 11
Battenfeld, Michael ES0089 2 10
Higgins, Sean ES0435 3 9
Tierney, Mary ES1392 4 8
Sinton, Chris ES0816 5 7
Vandenburgh, Anne ES0763 6 6
Butts, Elizabeth Moore ES925892 0
Creamer, William ES0950 0
Fay, Karen ES0145 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Murphy, Daniel P. ES925670 Breakdown 0
Saltis, Michael ES926101 No Show N/A N/A
2/4 March B
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Jones, Gwen ES0070 1 8
Smith, Warren ES1605 2 7
Fullam, David ES1274 3 6
Dunn, Heather Elizabeth ES926015 4 5
Jambard Jr, Kenneth ES1431 5 4
Malone , Elizabeth ES925920 6 3
CLEMMER, SCOTT C ES925744 0
Sullivan, Michael S. ES0694 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Breslin, Cameron ES0027 1 8
Fisher, Isaac Christopher ES925745 2 6
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 3 4
Lobel, Zachary ES925707 4 2
Killilea, Patrick Joseph ES925781 No Show N/A N/A
Sheedy, Andrew ES1171 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 1 12
McPhillips, Aidan Thomas ES925974 2 11
Doherty, John A.S. ES925983 3 10
Padgett, Owen David ES925732 4 9
Lobel, Zachary ES925707 5 8
Breslin, Cameron ES0027 6 7
Dickerson, Ciaran Andrew ES926123 0
Emerich, Owen Scott ES925687 0
Fisher, Isaac Christopher ES925745 0
Sheedy, Andrew ES1171 0
Vanderlan, Luke J ES926092 0
Frisbee, Michaela ES926129 Breakdown 0
Killilea, Patrick Joseph ES925781 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Coichetti, Gerard ES1227 1 5
MacPherson, Wyatt ES1653 2 4
Feeney, Abigail ES926079 3 3
Quinn, Laura ES0059F 4 2
Feeney, Anna ES926086 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 2
Cole, Wesley ES1269 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 2
Cole, Wesley ES1269 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Beaton, Blair ES0678F 1 2 1
Bielski, Ian ES0291F 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Beaton, Blair ES0678F 1 3 1
Bielski, Ian ES0291F 2 2
McConnell, Sophia ES0340F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES925816 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES925816 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wood, Sean ES1408 1 3
Lynch, Kenneth ES0476 2 2
Zon, Dillon ES0502 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Zon, Dillon ES0502 1 2
Lynch, Kenneth ES0476 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barr, Iain ES925722 1 4
Harrington, Joshua Michael ES925991 2 3
Wood, Patrick 21080 3 2
Lawson, Steven A ES926005 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pepper, Niall ES1411 1 5
Lennon, Erin ES0026 2 4
Lennon, Alexis ES926107 3 3
Bielski, Drew ES0290F 4 2
Baranyai, Alexandra James ES926108 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hamilton, Danielle T00153 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Tenor
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Knudsen, Emily ES926097 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
Four Parted March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Cooper, Linda ES1160 1 1
Rich, Samantha Anne ES925856 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Open Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hamilton, Danielle T00153 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Sprague, Maddison ES1712 1 1
McMonigle, William ES0605 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 4
Sheedy, Andrew ES1171 2 3
Dowd, Patrick ES0305F 3 2
Litz, Jason ES1145 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Chadwick, Scott ES0812 1 4
Labreche, Bob T0104 2 3
Geer, Liam Michael ES925726 3 2
Bullard, Jr, William ES0489 4 0