EUSPBA Competition Results

Glasgow Lands Scottish Festival 2019
Florence MA
7/20/2019

Judges: James M. Bell, John L Bottomley, Joe Brady Jr., Andrew Douglas, Marc E. DuBois, June P. Hanley, Norman J. McLeod, Derek R. Midgley, Jonathan P. Quigg, James E. Stack, John Wassman, Lezlie Webster
Soloists: 119
Groups: 29

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
March, Strathspey, and Reel
Judges
Joe Brady Jr. Piping A
John L Bottomley Piping B
John Wassman Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 6 1* 2 1 2 6 1
St Columcille United Gaelic PB EB0687 2 10 2* 3 2 3 5 1
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 3 12 3* 1 3 5 4 1
MacMillan-Birtles Memorial PB EB0547 4 16 6 4 5 1 3
Empire Pipe Band EB0375 5 18 4 6 4 4 2
Bergen Irish Pipe Band EB1220 6 22 5 5 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Medley
Judges
James E. Stack Piping A
John L Bottomley Piping B
John Wassman Ensemble
Norman J. McLeod Drumming
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 1 7 4 1 1 1 9
Capital District Youth Pipe Band EB0826 2 8 2 2 2 2 8
Catamount Pipe Band EB1051 3 17 5 4 3 5 7
Kevin Barry Pipes and Drums Band, Inc EB922247 4 20 3 5 5 7 6
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 5 21 1 3 8 9 5
Ceol Neamh Pipe Band IV EB1073 6 23 7 6 4 6 4
RI Highlanders Pipe Band EB0720 7 23 6 8 6 3 0
Claddagh Pipe Band EB1168 8 30 8 7 7 8 0
Talcott Mountain Highlanders Faculty EB1212 9 31 9 9 9 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Lezlie Webster Piping A
James M. Bell Piping B
Marc E. DuBois Ensemble
Jonathan P. Quigg Drumming
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 1 8 1 3 3 1* 14 1
Pipes & Drums of NHSCOT EB922254 2 11 5 2 1 3 13
Manchester PB Gr 5 EB1720 3 12 2 6 2 2 12
Mohawk Valley Frasers V EB0190 4 19 3 1 5 10 11
Stuart Highland PB V EB1064 5 26 4 10 6 6 10
City of Albany Pipe Band EB1598 6 31 6 5 11 9 9
Old Colony Highlanders PB ES1536 7 32 8 12 4 8 0
Galloway Gaelic P&D EB0236 8 32 11 7 10 4 0
Sutherland Pipe Band EB0974 9 33 9 8 9 7 0
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 10 38 12 13 8 5 0
Syracuse Scottish PB V EB0544 11 39 7 9 12 11 0
Talcott Mountain Highlanders EB922249 12 39 10 4 13 12 0
Catamount Pipe Band V EB1026 13 44 13 11 7 13 0
P&D St. Andrews of Vermont EB922242 14 56 14 14 14 14 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Rosan, Seth ES0083 1 8 1
Destremps, Tyler ES0960 2 6 1
Hester, J David ES925953 3 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 4 2
Green, Nathanael ES1384 No Show N/A N/A
Trenor, Michael ES1716 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Destremps, Tyler ES0960 1 8
Rosan, Seth ES0083 2 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 3 4
Green, Nathanael ES1384 4 2
Trenor, Michael ES1716 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 3
Destremps, Tyler ES0960 1 3
Rosan, Seth ES0083 2 2
Mason, Gillecriosd M. ES0744F Breakdown 0
Green, Nathanael ES1384 No Show N/A N/A
Trenor, Michael ES1716 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 30 1
Burlew, Evan ES1164 2 28
Burlew, Alex ES1134 3 26
Cullen, Rory ES0421 4 24
Silva, Nate ES1545 5 22
Marchand, Jason ES0607 6 20
Alvarez, David ES0261 0
Ballard, John ES0247 0
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Feeney, Emily ES1185 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Lemieux, Steve ES1589 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Risola, Joseph ES0384 0
2/4 March
Judges
Andrew Douglas
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Lemieux, Steve ES1589 1 16
Burlew, Alex ES1134 2 15
Bertino, John ES0181 3 14
Alvarez, David ES0261 4 13
Burlew, Evan ES1164 5 12
Hamblin, Sheldon ES0002 6 11
Ballard, John ES0247 0
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cullen, Rory ES0421 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Feeney, Emily ES1185 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Marchand, Jason ES0607 0
Risola, Joseph ES0384 0
Silva, Nate ES1545 0
Piccione, Jimmy ES1259 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 15
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Burlew, Alex ES1134 1 15
Silva, Nate ES1545 2 14
Benedetto, Sebastian ES0265 3 13
Lemieux, Steve ES1589 4 12
Dickel, Jerry-Anne ES0131 5 11
Burlew, Evan ES1164 6 10
Alvarez, David ES0261 0
Bertino, John ES0181 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cullen, Rory ES0421 0
Feeney, Emily ES1185 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Marchand, Jason ES0607 0
Risola, Joseph ES0384 0
Ballard, John ES0247 Breakdown 0
Piccione, Jimmy ES1259 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fulton, Jesse ES1122 1 20
Reidy, Sean ES1590 2 18
Gordon, Peter ES0315 3 16
Saxer, Michael ES1698 4 14
Rodriguez, Cristopher ES925779 5 12
Glynn, Kevin ES1131 6 10
Blakeslee, Brigid ES0295 0
Carlson, Delaney Montana ES925681 0
Flansburg, Zoey ES925815 0
Wells, Matt ES0811 0
Piobaireachd B
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Archambault, Kassie ES1320 1 26
McBride, Patrick ES0117 2 24
O'Donnell, Anne ES0251F 3 22
Bowie, Allan ES0082 4 20
Pack, Stephen Ross ES0266 5 18
Moran, Kevin Andrew ES925677 6 16
Lamerson, Carole ES0429 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Reid, Leland ES0012 0
Shattuck, John ES0049 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
2/4 March A
Judges
Andrew Douglas
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Blakeslee, Brigid ES0295 1 12
Saxer, Michael ES1698 2 11
Grenier, John-Paul ES1665 3 10
Flansburg, Zoey ES925815 4 9
McConnell, Rory ES0339F 5 8
Fulton, Jesse ES1122 6 7
Carlson, Delaney Montana ES925681 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Gordon, Peter ES0315 0
Reidy, Sean ES1590 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Wells, Matt ES0811 0
Duke, James ES0508 No Show N/A N/A
2/4 March B
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Reid, Leland ES0012 1 12 1
Pack, Stephen Ross ES0266 2 11
Moran, Kevin Andrew ES925677 3 10
Wilson, Matthew ES0372 4 9
Bowie, Allan ES0082 5 8
McBride, Patrick ES0117 6 7
Archambault, Kassie ES1320 0
Lamerson, Carole ES0429 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Shattuck, John ES0049 0
Thomas, Alice ES0250 0
Quirk, Brian T. ES0914 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel A
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Saxer, Michael ES1698 1 10
Grenier, John-Paul ES1665 2 9
Reidy, Sean ES1590 3 8
Blakeslee, Brigid ES0295 4 7
Wells, Matt ES0811 5 6
Flansburg, Zoey ES925815 6 5
Carlson, Delaney Montana ES925681 0
Fulton, Jesse ES1122 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Rodriguez, Cristopher ES925779 0
Duke, James ES0508 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel B
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Bowie, Allan ES0082 1 11
Archambault, Kassie ES1320 2 10
Thomas, Alice ES0250 3 9
Moran, Kevin Andrew ES925677 4 8
Reid, Leland ES0012 5 7
Pack, Stephen Ross ES0266 6 6
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
McBride, Patrick ES0117 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Shattuck, John ES0049 0
Wilson, Matthew ES0372 0
O'Donnell, Anne ES0251F No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Bateman, Oliver X0240 1 24
Battenfeld, Michael ES0089 2 22
Murphy, Daniel P. ES925670 3 20
Sise, Adam ES925862 4 18
Shepherd, Christopher ES1093 5 16
Barnie, Walter ES0286 6 14
Bullard, Jr, William ES0489 0
CLEMMER, SCOTT C ES925744 0
Cutler, Kerry ES1286 0
Fay, Karen ES0145 0
Shaw, David ES0160 0
Leahy, Jim ES1146 Breakdown 0
Castilla, Patrick ES925697 No Show N/A N/A
Howe, Susan ES925693 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 19
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Bateman, Oliver X0240 1 19 1
Barnie, Walter ES0286 2 18 1
Butts, Elizabeth Moore ES925892 3 17
Cutler, Kerry ES1286 4 16
Battenfeld, Michael ES0089 5 15
Shaw, David ES0160 6 14
Bullard, Jr, William ES0489 0
CLEMMER, SCOTT C ES925744 0
Creamer, William ES0950 0
Dunn, Heather Elizabeth ES926015 0
Fay, Karen ES0145 0
Leahy, Jim ES1146 0
Malone , Elizabeth ES925920 0
Paul, Beth ES0075 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Sise, Adam ES925862 0
Vandenburgh, Anne ES0763 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Murphy, Daniel P. ES925670 Breakdown 0
Decareau, Rachel ES925915 No Show N/A N/A
Howe, Susan ES925693 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Bateman, Oliver X0240 1 9 1
Battenfeld, Michael ES0089 2 8
Cutler, Kerry ES1286 3 7
Vandenburgh, Anne ES0763 4 6
Murphy, Daniel P. ES925670 5 5
Creamer, William ES0950 6 4
Barnie, Walter ES0286 0
Fay, Karen ES0145 0
Shaw, David ES0160 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 1 12
Padgett, Owen David ES925732 2 10
Baum, Christopher Andrew ES925703 3 8
Breslin, Cameron ES0027 4 6
Fisher, Isaac Christopher ES925745 5 4
Derway, Charlotte ES0874 6 2
Lobel, Zachary ES925707 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lobel, Zachary ES925707 1 12
Fisher, Isaac Christopher ES925745 2 11
Breslin, Cameron ES0027 3 10
Baum, Christopher Andrew ES925703 4 9
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 5 8
Norman, Tyler Alan ES925721 6 7
Derway, Charlotte ES0874 0
Emerich, Owen Scott ES925687 0
Fitzsimmons, Gwyneth ES0934 0
McPhillips, Aidan Thomas ES925974 0
O'Donnell, Hugh ES0253F 0
Padgett, Owen David ES925732 0
Strathpey & Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Breslin, Cameron ES0027 1 9 1
Hogan, Isabelle Kathryn ES925962 2 8
Fisher, Isaac Christopher ES925745 3 7
Fitzsimmons, Gwyneth ES0934 4 6
Derway, Charlotte ES0874 5 5
McPhillips, Aidan Thomas ES925974 6 4
Baum, Christopher Andrew ES925703 0
Emerich, Owen Scott ES925687 0
Padgett, Owen David ES925732 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Abigail ES926079 1 2
Feeney, Anna ES926086 2 0
Two Parted March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Stone, Flora ES926078 1 4
Stone, Magnus ES926077 2 3
Nohr, Orion ES925864 3 2
Cerjanec, Derek M ES925867 4 1
Feeney, Abigail ES926079 No Show N/A N/A
Feeney, Anna ES926086 No Show N/A N/A
Nohr, Eirik ES925865 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
McConnell, Sophia ES0340F 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
McConnell, Sophia ES0340F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES925816 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Alec ES925816 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 3
McNamara, Andrew ES1649 2 2
Oyler, Anna ES1533 3 0
Strathpey & Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 3
McNamara, Andrew ES1649 2 2
Oyler, Anna ES1533 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Barr, Iain ES925722 1 5
Andrews, Douglas ES1522 2 4
Harrington, Joshua Michael ES925991 3 3
Ferguson, William ES925790 4 2
Powers, Peg ES1495 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Ruddock, Caleb ES925813 1 4
Bielski, Drew ES0290F 2 3
Tibma, Daniel ES925820 3 2
Pepper, Niall ES1411 4 1
Howell, Cameron Matthew ES925736 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
DeLuca, Ryan ES926061 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
Four Parted March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Linda ES1160 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Lindsay ES1477 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Matteson, Jason ES1343 1 6
Sheedy, Andrew ES1171 2 5
Ritchie, Paul ES1087 3 4
Litz, Jason ES1145 4 3
Brown, Charles ES1223 5 2
Dowd, Patrick ES0305F 6 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bullard, Jr, William ES0489 1 2
Geer, Liam Michael ES925726 2 0