EUSPBA Competition Results

Scottish Arts Indoor Festival 2016
Merrimack NH
4/9/2016

Judges: Andrew Carlisle, William S. Caudill, Maureen E. Connor, Jim Dillahey, Scott R. Fletcher, Brian S. Morgan, Nancy C. Tunnicliffe, Ian Whitelaw
Soloists: 68
Groups: 12

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Andrew Carlisle Piping 1
Jim Dillahey Piping 2
Brian S. Morgan Ensemble
Scott R. Fletcher Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Stuart Highland PB V EB1064 1 5 2 1 1 1 4
Catamount Pipe Band EB1051 2 8 1 2 2 3 3
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 3 11 3 3 3 2 2
North Shore Pipe Band EB1001 4 16 4 4 4 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
William S. Caudill Piping 1
Ian Whitelaw Piping 2
Brian S. Morgan Ensemble
Scott R. Fletcher Drumming
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E D
Stuart Highland PB V 61283 1 9 1 2 2 4 8
Clan MacPherson P&D 60590 2 13 3 4 3 3 7
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 3 14 7 5 1 1 6
Catamount Pipe Band V EB1026 4 15 4 1 5 5 5
New Hampshire Pipes & Drums V EB0893 5 17 6 3 6 2 4
Scots Highland Pipes & Drums 60729 6 20 2 6 4 8 3
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 30 8 8 8 6 0
Mystic Highland Pipe Band EB1332 26 5 7 7 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Webster, Campbell ES0781 1 6
Brunson, Kirk ES0597 2 4
Ridgeway, Avens E. ES1014 Breakdown 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ridgeway, Avens E. ES1014 1 6
Webster, Campbell ES0781 2 4
Brunson, Kirk ES0597 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brunson, Kirk ES0597 1 3
Webster, Campbell ES0781 2 2
Ridgeway, Avens E. ES1014 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Ian Whitelaw
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 10
McGregor, Jonathan I ES0097 2 8
Montross, Ben ES0161 3 6
Bean, Eryk ES1284 4 4
Ryan, Thomas ES0991 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Maeghan ES0293F 1 12
Murdoch, Misha ES0167 2 10
Montross, Ben ES0161 3 8
McGregor, Jonathan I ES0097 4 6
Bean, Eryk ES1284 5 4
Ryan, Thomas ES0991 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGregor, Jonathan I ES0097 1 6
Bielski, Maeghan ES0293F 2 5
Bean, Eryk ES1284 3 4
Montross, Ben ES0161 4 3
Murdoch, Misha ES0167 5 2
Ryan, Thomas ES0991 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cawley, Scott ES0465 1 12
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 10
Faulkner, Kelly M. ES1102 3 8
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 6
Pluhowski, Genevieve ES1006 5 4
Lett, Hans ES0328 6 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Ian Whitelaw
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 14
Lett, Hans ES0328 2 12
Hamblin, Sheldon ES0002 3 10
Pluhowski, Genevieve ES1006 4 8
Blackman, Hamish F.H. ES1280 5 6
Faulkner, Kelly M. ES1102 6 4
Cawley, Scott ES0465 0
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 6
B/D: 3
D/Q: 0
N/S: 0
Lett, Hans ES0328 1 6
Pluhowski, Genevieve ES1006 2 5
Faulkner, Kelly M. ES1102 3 4
Blackman, Hamish F.H. ES1280 Breakdown 0
Cawley, Scott ES0465 Breakdown 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Manning, Terrence J. ES0044 1 18 1
Leigh, Thomas 60449 2 16
Noga, Michael ES0230 3 14
Benedetto, Sebastian ES0265 4 12
Wood-Bielski, Diane ES0294F 5 10
Yatsuhashi, Douglas ES0108 6 8
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Mauritz, John ES0878 Breakdown 0
Piobaireachd B
Judges
Ian Whitelaw
 
Results
Competitors: 9
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Alvarez, David ES0261 1 18
Landay, Bruce ES0104 2 16
Daly, John W. ES0299 3 14
Glynn, Kevin ES1131 4 12
Duke, James ES0508 5 10
Maheu, Vera ES0120 6 8
Bowie, Allan ES0082 0
Ranney, Terry ES0140 0
O'Donnell, Anne ES0251F Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Armstrong, Coreyanne ES0194F 1 10
Leigh, Thomas 60449 2 9
Yatsuhashi, Douglas ES0108 3 8
Lyman, Robert 61029 4 7
Mauritz, John ES0878 5 6
Noga, Michael ES0230 6 5
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Wood-Bielski, Diane ES0294F 0
2/4 March B
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nunes, Liam 61077 1 11
Alvarez, David ES0261 2 10
O'Donnell, Anne ES0251F 3 9
Landay, Bruce ES0104 4 8
Maheu, Vera ES0120 5 7
Beverage, Benjamin ES0989 6 6
Bowie, Allan ES0082 0
Daly, John W. ES0299 0
Duke, James ES0508 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Ranney, Terry ES0140 0
Strathpey & Reel A
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Leigh, Thomas 60449 1 7
Manning, Terrence J. ES0044 2 6
Armstrong, Coreyanne ES0194F 3 5
Yatsuhashi, Douglas ES0108 4 4
Benedetto, Sebastian ES0265 5 3
Noga, Michael ES0230 6 2
Quirk, Brian T. ES0914 Breakdown 0
Strathpey & Reel B
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 1
N/S: 0
Nunes, Liam 61077 1 10
Alvarez, David ES0261 2 9
Daly, John W. ES0299 3 8
Duke, James ES0508 4 7
Landay, Bruce ES0104 4 7
Maheu, Vera ES0120 4 7
O'Donnell, Anne ES0251F 4 7
Ranney, Terry ES0140 4 7
Bowie, Allan ES0082 Disqualified 0
Glynn, Kevin ES1131 Breakdown 0
6/8 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leigh, Thomas 60449 1 9 1
Manning, Terrence J. ES0044 2 8 1
Noga, Michael ES0230 3 7
Armstrong, Coreyanne ES0194F 4 6
Benedetto, Sebastian ES0265 5 5
Wood-Bielski, Diane ES0294F 6 4
Lyman, Robert 61029 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
6/8 March B
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Alvarez, David ES0261 1 11 1
Beverage, Benjamin ES0989 2 10
Nunes, Liam 61077 3 9
Bowie, Allan ES0082 4 8
Maheu, Vera ES0120 5 7
Daly, John W. ES0299 6 6
Duke, James ES0508 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Landay, Bruce ES0104 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Ranney, Terry ES0140 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gordon, Peter ES0315 1 18 1
Schanche, Nicole 60824 2 16 1
Stevens, Ellen ES0115 3 14
Barnie, Walter ES0286 4 12
Shattuck, John ES0049 5 10
Walsh, Colin ES0072 6 8
Fay, Karen ES0145 0
Jamieson, William ES0042 0
Wright, Thomas ES0259 0
Piobaireachd Ground Only
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 1 4
Whitley, Christopher ES0220F 2 3
Dean, Ephraim ES0249 3 2
White, William 61232 4 0
2/4 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 1 8
Jamieson, William ES0042 2 7
Paul, Beth ES0075 3 6
Shattuck, John ES0049 4 5
Wright, Thomas ES0259 5 4
Dean, Ephraim ES0249 6 3
Fay, Karen ES0145 0
White, William 61232 Breakdown 0
2/4 March B
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gordon, Peter ES0315 1 8
Schanche, Nicole 60824 2 7
Stevens, Ellen ES0115 3 6
Barnie, Walter ES0286 4 5
Walsh, Michael ES0520 5 4
Blomer, Joe ES0413 6 3
Walsh, Colin ES0072 0
Whitley, Christopher ES0220F 0
6/8 March
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Walsh, Colin ES0072 1 10
Schanche, Nicole 60824 2 9
Blomer, Joe ES0413 3 8
Gordon, Peter ES0315 4 7
Stevens, Ellen ES0115 5 6
Jamieson, William ES0042 6 5
Barnie, Walter ES0286 0
Fay, Karen ES0145 0
Shattuck, John ES0049 0
Wright, Thomas ES0259 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 2
Piobaireachd Ground Only
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Labbe, Ethan ES0695 1 1
2/4 March
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Andrick, Logan Connor ES0426 1 3
Fisher, Angus ES0313 2 2
Labbe, Ethan ES0695 3 0
6/8 March
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 2
Andrick, Logan Connor ES0426 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Practice Chanter
No judges assigned to this competition.

 
No results have been entered for this competition.

Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Perry, Robert ES0474 1 4
Livingston, Brad ES0330 2 3
Whitley, Connor ES0221F 3 2
Beverage, Roger ES0532 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Purdy, Matthew ES1541 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Scott R. Fletcher
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitley, Ryan ES0222F 1 2
Bielski, Drew ES0290F 2 0