EUSPBA Competition Results

Dunedin Highland Games 2019
Dunedin FL
4/6/2019

Judges: Andrea Boyd, Jim Dillahey, Ken Eller, Tyler D Fry, June P. Hanley, Nick Hudson, Bill Livingstone, Reid Maxwell, Steve McClure, Gordon Parkes, Peter Sinclair, Andrew R. Walker, Scot D. Walker
Soloists: 126
Groups: 18

Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Peter Sinclair Piping A
Andrea Boyd Piping B
Ken Eller Ensemble
Gordon Parkes Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 4 1 1 1 1 1
Medley
Judges
Bill Livingstone Piping A
Andrew R. Walker Piping B
Nick Hudson Ensemble
Reid Maxwell Drumming
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
City of Dunedin Pipe Band EB0538 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
March, Strathspey, and Reel
Judges
Peter Sinclair Piping A
Andrea Boyd Piping B
Ken Eller Ensemble
Gordon Parkes Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 4 1 1 1 1 2
City of Dunedin Pipe Band - Grade 3 EB922241 2 8 2 2 2 2 0
Medley
Judges
Bill Livingstone Piping A
Andrew R. Walker Piping B
Nick Hudson Ensemble
Reid Maxwell Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 5 1 1 1 2 2
City of Dunedin Pipe Band - Grade 3 EB922241 2 7 2 2 2 1 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
Peter Sinclair Piping A
Andrea Boyd Piping B
Ken Eller Ensemble
Gordon Parkes Drumming
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
North Texas Caledonian P&D-4 EB0718 1 4 1 1 1 1 6
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 2 11 2 2 3 4 5
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 3 15 4 4 2 5 4
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 4 17 6 5 4 2 3
Harp & Thistle PB of SW FL EB0536 5 17 5 3 6 3 2
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 6 20 3 6 5 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Bill Livingstone Piping A
Andrew R. Walker Piping B
Nick Hudson Ensemble
Reid Maxwell Drumming
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
North Texas Caledonian P&D-5 EB1539 1 6 2 2 1 1 9
Saffron United Pipe Band EB0975 2 13 1 1 4 7 8
Rosie O'Grady's Highlanders EB31957 3 15 3 3 5 4 7
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 4 18 5 5 3 5 6
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 5 19 8 7 2 2 5
P&D Orange Co Sheriff's Office EB0555 6 23 4 4 7 8 4
Fort Lauderdale Highlanders EB0550 7 24 6 6 6 6 0
Harp & Thistle PB V (NMM) EB0439 8 26 7 8 8 3 0
Berkley Prep School Pipe Band EB0551 9 36 9 9 9 9 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Bill Livingstone
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 8
Ouellette, Eric 51516 2 6
Diepenhorst, Austin T00180 3 4
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 4
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Ouellette, Eric 51516 1 8
Hudson, Nick ES0454 2 6
Pisowloski, Daniel ES1123 3 4
Diepenhorst, Austin T00180 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Bill Livingstone
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ouellette, Eric 51516 1 4
Hudson, Nick ES0454 2 3
Diepenhorst, Austin T00180 3 2
Pisowloski, Daniel ES1123 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Bill Livingstone
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Destremps, Tyler ES0960 1 10
McGregor, Jonathan I ES0097 2 8
Nixon, Cameron ES1429 3 6
Martin, Alasdair ES1173 4 4
Adkins, Tony ES0652 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Martin, Alasdair ES1173 1 10
McGregor, Jonathan I ES0097 2 8
Adkins, Tony ES0652 3 6
Nixon, Cameron ES1429 4 4
Destremps, Tyler ES0960 Breakdown 0
MacKay, Gavin T00186 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Destremps, Tyler ES0960 1 5
Martin, Alasdair ES1173 2 4
Adkins, Tony ES0652 3 3
McGregor, Jonathan I ES0097 4 2
Nixon, Cameron ES1429 5 1
Buchta, Sean ES0431 No Show N/A N/A
MacKay, Gavin T00186 No Show N/A N/A
Westphal, Jen ES0500 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Andrea Boyd
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Waters, Lori T. ES1567 1 24
Pastva, Heather N. ES0588 2 22
Lynch, Joseph ES0433 3 20
Ingraham, James "JD" ES0055 4 18
Marchand, Jason ES0607 5 16
Ferrier, Anna ES0780F 6 14
Burlew, Alex ES1134 0
Burlew, Evan ES1164 0
Burns, Tommy ES0814 0
Cullen, Rory ES0421 0
McLarty, Claire ES925935 0
Risola, Joseph ES0384 0
2/4 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Pastva, Heather N. ES0588 1 13
Poth, Madison ES0471 2 12
Burlew, Alex ES1134 3 11
Burlew, Evan ES1164 4 10
Cullen, Rory ES0421 5 9
Risola, Joseph ES0384 6 8
Burns, Tommy ES0814 0
Ferrier, Anna ES0780F 0
Ingraham, James "JD" ES0055 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Marchand, Jason ES0607 0
McLarty, Claire ES925935 0
Waters, Lori T. ES1567 0
Piccione, Jimmy ES1259 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Ingraham, James "JD" ES0055 1 13
Pastva, Heather N. ES0588 2 12
Burlew, Evan ES1164 3 11
Ferrier, Anna ES0780F 4 10
Burlew, Alex ES1134 5 9
Waters, Lori T. ES1567 6 8
Burns, Tommy ES0814 0
Cullen, Rory ES0421 0
Lynch, Joseph ES0433 0
Marchand, Jason ES0607 0
McLarty, Claire ES925935 0
Poth, Madison ES0471 0
Risola, Joseph ES0384 0
Piccione, Jimmy ES1259 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Pastva, Heather N. ES0588 1 13
Marchand, Jason ES0607 2 12
Burlew, Alex ES1134 3 11
Ferrier, Anna ES0780F 4 10
Burlew, Evan ES1164 5 9
Waters, Lori T. ES1567 6 8
Burns, Tommy ES0814 0
Cullen, Rory ES0421 0
Ingraham, James "JD" ES0055 0
Lynch, Joseph ES0433 0
McLarty, Claire ES925935 0
Poth, Madison ES0471 0
Risola, Joseph ES0384 0
Piccione, Jimmy ES1259 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Miller, Alexandra ES925811 1 22
Breaux, Kate ES925810 2 20
Williams, MSG Jeffrey ES0175 3 18
Pack, Stephen Ross ES0266 4 16
Miller, Katherine ES925812 5 14
Hussey, Edward ES925882 6 12
Broughton, Liam ES0985 0
Czar, Patricia ES925914 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
McBride, Patrick ES0117 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Fagan, Shawn ES0855 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Peter Sinclair
 
Results
Competitors: 18
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Breaux, Kate ES925810 1 18
Setzer, Laci ES0738 2 17
Miller, Katherine ES925812 3 16
Miller, Alexandra ES925811 4 15
Williams, MSG Jeffrey ES0175 5 14
Schrader, Jacob ES1351 6 13
Broughton, Liam ES0985 0
Czar, Patricia ES925914 0
Elftman, Susan ES0614 0
Fagan, Shawn ES0855 0
Fergus, Brendan T00172 0
Hussey, Edward ES925882 0
Letourneau, Jamie T00184 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
McBride, Patrick ES0117 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Pickles, Patrick R ES925872 0
Wyllie, Ian T00185 0
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fergus, Brendan T00172 1 15
Setzer, Laci ES0738 2 14
Miller, Alexandra ES925811 3 13
Breaux, Kate ES925810 4 12
Hussey, Edward ES925882 5 11
Pickles, Patrick R ES925872 6 10
Broughton, Liam ES0985 0
Czar, Patricia ES925914 0
Elftman, Susan ES0614 0
Fagan, Shawn ES0855 0
McBride, Patrick ES0117 0
Miller, Katherine ES925812 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
Jig
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 15
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Hussey, Edward ES925882 1 15
Breaux, Kate ES925810 2 14
Miller, Alexandra ES925811 3 13
Miller, Katherine ES925812 4 12
Setzer, Laci ES0738 5 11
Wyllie, Ian T00185 6 10
Broughton, Liam ES0985 0
Czar, Patricia ES925914 0
Elftman, Susan ES0614 0
Fagan, Shawn ES0855 0
Fergus, Brendan T00172 0
Letourneau, Jamie T00184 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Schrader, Jacob ES1351 Breakdown 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
Densmore, Gabriel ES925905 1 24
Burke, Joshua ES0531 2 22
Fraser, Gordon M. ES0400 3 20
Nichols, Hunter ES1608 4 18
Quanstrom, Linda ES0917 5 16
Hawk, John ES925800 6 14
Andrews, Robert ES0283 0
charlton, linda ES925942 0
Grest, Michael Todd ES925998 0
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Nelsen, Brian ES0904 0
McKenzie, Garrett ES1400 Breakdown 0
Decareau, Rachel ES925915 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 18
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 1
Terlisner, Robert 81363 1 18
Nichols, Hunter ES1608 2 17
Burke, Joshua ES0531 3 16
Fraser, Gordon M. ES0400 4 15
Densmore, Gabriel ES925905 5 14
Frey, Michael ES1563 6 13
Andrews, Robert ES0283 0
Brewer, Kristen ES0835 0
charlton, linda ES925942 0
Hawk, John ES925800 0
Hutchinson, Matthew ES0450 0
MacDonald, John ES1696 0
McKenzie, Garrett ES1400 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Rhoad, Duncan ES1534 0
Austin, William Delos ES925944 Breakdown 0
Grest, Michael Todd ES925998 Breakdown 0
Decareau, Rachel ES925915 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Breaux, Sydney ES925814 1 12
Ferrier, Clare ES1435F 2 10
Ritchie, II, William ES1562 3 8
Herkowitz, Bethany ES925819 4 6
Schoenfeld, William ES925827 5 4
Angelou, Lina ES0969 6 0
2/4 March
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Angelou, Lina ES0969 1 6
Herkowitz, Bethany ES925819 2 5
Breaux, Sydney ES925814 3 4
Ritchie, II, William ES1562 4 3
Schoenfeld, William ES925827 5 2
Ferrier, Clare ES1435F 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gul, Ibrahim ES925939 1 13
Hoover, Isabella ES925853 2 12
Prothero, Alexander Dalziel ES925878 3 11
Manville, Sara ES925961 4 10
Schneider, Mary Ann ES925870 5 9
Andrews, Liam Michael ES925977 6 8
Buchta, Colleen ES925792 0
Folkman, Ethan Craig ES925869 0
Guss, Nancy Nason ES925899 0
Laing, Duncan Paul ES925990 0
Luescher, Gabriella ES1558 0
Pless, Jordan ES1658 0
Smith, Paula ES925665 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacNeill, Eric E09020 1 3
Cooper, Derek ES0859 2 2
Schoppe, Michael ES1092 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Reid Maxwell
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cooper, Derek ES0859 1 3
MacNeill, Eric E09020 2 2
Schoppe, Michael ES1092 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Reid Maxwell
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Elkins, Benjamin ES1250 1 2
Amram, Antonio ES0615 2 1
McManus, Evan 60331 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Amram, Antonio ES0615 1 2
Elkins, Benjamin ES1250 2 1
McManus, Evan 60331 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
March, Strathspey, and Reel
Judges
Reid Maxwell
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wallace, Joey ES0944 1 2
Sowinski, Aidan ES0850 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 2
Wallace, Joey ES0944 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Reid Maxwell
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 2 1
Welch, Ashlyn ES0354 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 2
Welch, Ashlyn ES0354 2 0
6/8 March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Reid Maxwell
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Downs, Jeremy Wayne ES925817 1 6
Thomsen, Ryan ES925854 2 5
Pastva, Heather N. ES0588 3 4
Hummel, Will ES925888 4 3
McAlister, Elizabeth ES0931 5 2
Rhoad, Duncan ES1534 6 0
March Set
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Downs, Jeremy Wayne ES925817 1 5
McAlister, Elizabeth ES0931 2 4
Pastva, Heather N. ES0588 3 3
Thomsen, Ryan ES925854 4 2
Rhoad, Duncan ES1534 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Reid Maxwell
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Garcia, Hiram Abi ES925884 1 6 1
Mattson, Jarrett ES0488 2 5
Ruddock, Caleb ES925813 3 4
Tibma, Daniel ES925820 4 3
Vyas, Mithil ES1554 5 2
Rinberger, Isaac ES925821 6 0
March Set
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Mattson, Jarrett ES0488 1 3
Ruddock, Caleb ES925813 2 2
Tibma, Daniel ES925820 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
Gordon Parkes
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hollis, Jacob ES925879 1 4
Jirikowic, Cecelia ES925829 2 3
Kamps, Kurt C ES925894 3 2
Tromer, Ryder ES926009 4 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Boyles, Hannah 51735F 1 3
Bellefleur, Emily ES0289 2 2
Jones, Jeremy ES1193 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Boyles, Hannah 51735F 1 3
Jones, Jeremy ES1193 2 2
Bellefleur, Emily ES0289 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Novice
Four Parted March
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gogola, Lizzie ES0733 1 4
Du Buque, Kellan ES0731 2 3
Hinton, Abigail ES925828 3 2
Mattson, Kasandra Rose ES925967 4 0
Expand Tree Collapse Tree Open
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elkins, Benjamin ES1250 1 2
Marchand, Timothy ES1153 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elkins, Benjamin ES1250 1 2
Marchand, Timothy ES1153 2 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Tyler D Fry
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sprague, Maddison ES1712 1 6
Kemerer, Kurt ES0735 2 5
Ehmig, Tami ES1190 3 4
Dempsey, John ES0363 4 3
Keller, Lukas ES0831 5 2
Tibe, Taylor ES925826 6 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 4
Hutchinson, Matthew ES0450 2 3
Hinton, Abigail ES925828 3 2
Jirikowic, Cecelia ES925829 4 0