EUSPBA Competition Results

NE FL Scottish Games 2019
Jacksonville FL
2/23/2019

Judges: James M. Bell, John L Bottomley, William S. Caudill, Jim Dillahey, Sandy Jones, Thomas C. Kee, Steve McClure, Albert G. McMullin, James D. Nisbet
Soloists: 54
Groups: 6

Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Mini-MSR
Judges
James D. Nisbet Piping A
Albert G. McMullin Piping B
James M. Bell Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
The Citadel Pipe Band EB1065 1 4 1 1 1 1 2
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 2 8 2 2 2 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Sandy Jones Piping A
John L Bottomley Piping B
William S. Caudill Ensemble
Thomas C. Kee Drumming
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
P&D Orange Co Sheriff's Office EB0555 1 6 1 1 1 3 4
The Citadel Pipe Band V EB1066 2 10 3 2 4 1 3
Rosie O'Grady's Highlanders EB31957 3 12 4 4 2 2 2
Charleston Police P & D V EB0727 4 12 2 3 3 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Ferrier, Anna ES0780F 1 8
Anderson, Stephen ES0090 2 6
Ingraham, James "JD" ES0055 3 4
Pastva, Heather N. ES0588 4 2
Marchand, Jason ES0607 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Ingraham, James "JD" ES0055 1 3
Ferrier, Anna ES0780F 2 2
Pastva, Heather N. ES0588 3 1
Marchand, Jason ES0607 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Pastva, Heather N. ES0588 1 3
Ingraham, James "JD" ES0055 2 2
Ferrier, Anna ES0780F 3 1
Marchand, Jason ES0607 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Miller, Alexandra ES925811 1 20
Miller, Katherine ES925812 2 18
Breaux, Kate ES925810 3 16
Williams, MSG Jeffrey ES0175 4 14
MacPhee, Marc T00171 5 12
Czar, Patricia ES925914 6 10
Broughton, Liam ES0985 0
Fergus, Brendan T00172 0
Ivey, Walter ES0452 0
Schrader, Jacob ES1351 0
LaBranche, Brogen ES0410F No Show N/A N/A
Pickles, Patrick R ES925872 No Show N/A N/A
Scholtens, Mary Crum ES0909 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
MacPhee, Marc T00171 1 12 1
Schrader, Jacob ES1351 2 11
Miller, Katherine ES925812 3 10
Breaux, Kate ES925810 4 9
Broughton, Liam ES0985 5 8
Anderson, Stephen ES0090 6 7
Czar, Patricia ES925914 0
Fergus, Brendan T00172 0
Ivey, Walter ES0452 0
Miller, Alexandra ES925811 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
LaBranche, Brogen ES0410F No Show N/A N/A
Pickles, Patrick R ES925872 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
MacPhee, Marc T00171 1 12 1
Miller, Katherine ES925812 2 11
Miller, Alexandra ES925811 3 10
Breaux, Kate ES925810 4 9
Broughton, Liam ES0985 5 8
Fergus, Brendan T00172 6 7
Anderson, Stephen ES0090 0
Czar, Patricia ES925914 0
Ivey, Walter ES0452 0
Scholtens, Mary Crum ES0909 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
LaBranche, Brogen ES0410F No Show N/A N/A
Pickles, Patrick R ES925872 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGregor, Jonathan I ES0097 1 2
Hornpipe & Jig
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGregor, Jonathan I ES0097 1 1
Piobaireachd
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McGregor, Jonathan I ES0097 1 2
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hoover, Isabella ES925853 1 2
Schoenfeld, William ES925827 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
William S. Caudill
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Hawk, John ES925800 1 22
Ronis, Lisa ES0068 2 20
Armstrong, Daniel ES1116 3 18
Burke, Joshua ES0531 4 16
Andrews, Robert ES0283 5 14
Rogers, Kristina T00173 6 12
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Kozmon, Alexander ES0379 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Watson, Marguerite ES0076 0
Alcorn, Noelan Robert ES925674 No Show N/A N/A
Anderson, Jack ES0613 No Show N/A N/A
McKerihan, Karen ES0491 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Albert G. McMullin
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Armstrong, Daniel ES1116 1 16
Rogers, Kristina T00173 2 15
Nelsen, Brian ES0904 3 14
Devlin, Lily P ES925877 4 13
Dunlap, Evalina T00174 5 12
Hutchinson, Matthew ES0450 6 11
Andrews, Robert ES0283 0
Burke, Joshua ES0531 0
Hawk, John ES925800 0
Kozmon, Alexander ES0379 0
Loughran, James ES1709 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Rhoad, Duncan ES1534 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Terlisner, Robert 81363 0
Watson, Marguerite ES0076 0
Alcorn, Noelan Robert ES925674 No Show N/A N/A
McKerihan, Karen ES0491 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Jim Dillahey
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 2
Armstrong, Daniel ES1116 1 13 1
Rogers, Kristina T00173 2 12
Devlin, Lily P ES925877 3 11
Nelsen, Brian ES0904 4 10
Watson, Marguerite ES0076 5 9
Kozmon, Alexander ES0379 6 8
Andrews, Robert ES0283 0
Burke, Joshua ES0531 0
Hawk, John ES925800 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Rhoad, Duncan ES1534 0
Ronis, Lisa ES0068 0
Terlisner, Robert 81363 0
Hutchinson, Matthew ES0450 No Show N/A N/A
McKerihan, Karen ES0491 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Breaux, Sydney ES925814 1 4
Ferrier, Clare ES1435F 2 0
2/4 March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Angelou, Lina ES0969 1 4
Breaux, Sydney ES925814 2 3
Herkowitz, Bethany ES925819 3 2
Ferrier, Clare ES1435F 4 0
Strathpey & Reel
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Angelou, Lina ES0969 1 3
Ferrier, Clare ES1435F 2 2
Breaux, Sydney ES925814 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pastva, Heather N. ES0588 1 3
Rhoad, Duncan ES1534 2 2
Underwood, Vin ES1094 3 0
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Underwood, Vin ES1094 1 3
Pastva, Heather N. ES0588 2 2
Rhoad, Duncan ES1534 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 1 1
March Set
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ruddock, Caleb ES925813 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
Thomas C. Kee
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Ely, Johnathon David ES925934 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Taylor ES0838 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Keller, Lukas ES0831 1 2
Dempsey, John ES0363 2 0
Medley
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dempsey, John ES0363 1 3
Keller, Lukas ES0831 2 2
Tibe, Taylor ES925826 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur (flourishing)
Drum Major
Judges
Steve McClure
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 2
Hutchinson, Matthew ES0450 2 0