EUSPBA Competition Results

Central Florida Highland Games 2019
Winter Springs, FL
1/19/2019 - 1/20/2019

Judges: Jeff Anderson, David M. Bailiff, John L Bottomley, Thomas C. Foote, Sandy Jones, Neil Lester, James D. Nisbet, Patrick W. Regan, Andrew R. Walker, Scot D. Walker
Soloists: 84
Groups: 9

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Andrew R. Walker Piping A
Jeff Anderson Piping B
David M. Bailiff Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
PA PB E D
City of Dunedin Pipe Band IV EB0539 1 4 1 1 1 1 3
Dunedin HS Scottish Highlander PB EB0889 2 10 3 3 2 2 2
Rosie O'Grady's Highlanders IV-B EB0901 3 10 2 2 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Patrick W. Regan Piping A
James D. Nisbet No Judge Types assigned B
John L Bottomley Ensemble
Thomas C. Foote Drumming
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
PA PB E D
City of Dunedin Pipe Band V EB0540 1 4 1 1 1 1 5
Dunedin Highland Middle School PB EB0728 2 11 4 3 2 2 4
Harp & Thistle PB V (NMM) EB0439 3 11 2 2 4 3 3
P&D Orange Co Sheriff's Office EB0555 4 15 3 5 3 4 2
Berkley Prep School Pipe Band EB0551 5 19 5 4 5 5 1
Rosie O'Grady's Highlanders EB31957 No Show 0 N N N N N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McLeod, Michael ES0442 1 8
Scott, Liz 61493 2 6
Regan, Patrick W. ES0793F 3 4
Bottomley, John L ES0654 4 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 3
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
McLeod, Michael ES0442 1 6
Scott, Liz 61493 2 4
Bottomley, John L ES0654 Breakdown 0
Hornpipe & Jig
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Scott, Liz 61493 1 3
McLeod, Michael ES0442 2 2
Bottomley, John L ES0654 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Hagen, Andrew ES1464 1 2 1
McGregor, Jonathan I ES0097 No Show N/A N/A
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jeff Anderson
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Hagen, Andrew ES1464 1 2
McGregor, Jonathan I ES0097 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Hagen, Andrew ES1464 1 1
McGregor, Jonathan I ES0097 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 4
Marchand, Jason ES0607 1 12
Craig, Jacob ES1328 2 10
Lynch, Joseph ES0433 3 8
Henningsen, Lou ES0133 4 6
Ingraham, James "JD" ES0055 5 4
Anderson, Stephen ES0090 6 2
Barber, Luke McCallum ES925804 No Show N/A N/A
Ferrier, Anna ES0780F No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Yates, Doug ES1485 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 7
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 2
Poth, Madison ES0471 1 7
Marchand, Jason ES0607 2 6
Ingraham, James "JD" ES0055 3 5
Craig, Jacob ES1328 4 4
Henningsen, Lou ES0133 5 3
Yates, Doug ES1485 6 2
Lynch, Joseph ES0433 Breakdown 0
Barber, Luke McCallum ES925804 No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
Jeff Anderson
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 5
Marchand, Jason ES0607 1 6
Craig, Jacob ES1328 2 5
Ingraham, James "JD" ES0055 3 4
Lynch, Joseph ES0433 4 3
Henningsen, Lou ES0133 5 2
Poth, Madison ES0471 6 1
Barber, Luke McCallum ES925804 No Show N/A N/A
Briggs, Gemma ES0916 No Show N/A N/A
Ferrier, Anna ES0780F No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Yates, Doug ES1485 No Show N/A N/A
Hornpipe & Jig
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Poth, Madison ES0471 1 7
Marchand, Jason ES0607 2 6
Lynch, Joseph ES0433 3 5
Craig, Jacob ES1328 4 4
Henningsen, Lou ES0133 5 3
Ingraham, James "JD" ES0055 6 2
Yates, Doug ES1485 0
Briggs, Gemma ES0916 No Show N/A N/A
Ferrier, Anna ES0780F No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Scot D. Walker
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Breaux, Kate ES925810 1 22 1
Miller, Alexandra ES925811 2 20
Williams, MSG Jeffrey ES0175 3 18
Miller, Katherine ES925812 4 16
Ivey, Walter ES0452 5 14
Schrader, Jacob ES1351 6 12
Czar, Patricia ES925914 0
Lairson, David ES0486 0
MacPhee, Mark T00165 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Setzer, Laci ES0738 0
McBride, Patrick ES0117 No Show N/A N/A
2/4 March
Judges
Jeff Anderson
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
MacPhee, Mark T00165 1 14
Breaux, Kate ES925810 2 13
Setzer, Laci ES0738 3 12
Miller, Alexandra ES925811 4 11
Schrader, Jacob ES1351 5 10
Elftman, Susan ES0614 6 9
Anderson, Stephen ES0090 0
Czar, Patricia ES925914 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lairson, David ES0486 0
Maxwell-Lewis, Sue ES0715 0
Miller, Katherine ES925812 0
Pickles, Patrick R ES925872 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
McBride, Patrick ES0117 No Show N/A N/A
Strathpey & Reel
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 13
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 1
MacPhee, Mark T00165 1 13
Setzer, Laci ES0738 2 12
Breaux, Kate ES925810 3 11
Miller, Alexandra ES925811 4 10
Pickles, Patrick R ES925872 5 9
Miller, Katherine ES925812 6 8
Czar, Patricia ES925914 0
Elftman, Susan ES0614 0
Ivey, Walter ES0452 0
Lairson, David ES0486 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Williams, MSG Jeffrey ES0175 0
Anderson, Stephen ES0090 Breakdown 0
McBride, Patrick ES0117 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
Patrick W. Regan
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Watson, Marguerite ES0076 1 20
Hawk, John ES925800 2 18
Armstrong, Daniel ES1116 3 16
Mashburn, William ES0335 4 14
Sanford, John ES0461 5 12
Hutchinson, Matthew ES0450 6 10
Andrews, Robert ES0283 0
Burke, Joshua ES0531 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
2/4 March
Judges
James D. Nisbet
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Armstrong, Daniel ES1116 1 12 1
Devlin, Lily P ES925877 2 11 1
Hawk, John ES925800 3 10
Watson, Marguerite ES0076 4 9
Hutchinson, Matthew ES0450 5 8
Burke, Joshua ES0531 6 7
Andrews, Robert ES0283 0
Mashburn, William ES0335 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Pennington, John Robert ES925863 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Sanford, John ES0461 0
Slow March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Armstrong, Daniel ES1116 1 12
Sanford, John ES0461 2 11
Burke, Joshua ES0531 3 10
Hawk, John ES925800 4 9
Mashburn, William ES0335 5 8
Devlin, Lily P ES925877 6 7
Andrews, Robert ES0283 0
Hutchinson, Matthew ES0450 0
Nelsen, Brian ES0904 0
Pennington, John Robert ES925863 0
Quanstrom, Linda ES0917 0
Watson, Marguerite ES0076 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Donachie, David ES1638 1 6
Ritchie, II, William ES1562 2 4
Breaux, Sydney ES925814 3 0
2/4 March
Judges
Jeff Anderson
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Angelou, Lina ES0969 1 5
Herkowitz, Bethany ES925819 2 4
Donachie, David ES1638 3 3
Ritchie, II, William ES1562 4 2
Breaux, Sydney ES925814 5 1
Ferrier, Clare ES1435F No Show N/A N/A
Slow March
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Breaux, Sydney ES925814 1 2
Angelou, Lina ES0969 2 1
Ferrier, Clare ES1435F No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Piobaireachd Ground Only
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Frey, Michael ES1563 1 6
Hoover, Isabella ES925853 2 5
Schoenfeld, William ES925827 3 4
Smith, Danny ES925881 4 3
Luescher, Gabriella ES1558 5 2
Smith, Paula ES925665 6 1
Pless, Jordan ES1658 No Show N/A N/A
Two Parted March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 1
Frey, Michael ES1563 1 8 1
Schoenfeld, William ES925827 2 7 1
Prothero, Alexander Dalziel ES925878 3 6
Smith, Paula ES925665 4 5
Hoover, Isabella ES925853 5 4
Pless, Jordan ES1658 6 3
Luescher, Gabriella ES1558 0
Smith, Danny ES925881 0
charlton, linda ES925942 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sowinski, Aidan ES0850 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Hunter ES0355 1 2
Welch, Ashlyn ES0354 2 0
Strathpey & Reel
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Welch, Ashlyn ES0354 1 2
Welch, Hunter ES0355 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 3
Thomsen, Ryan ES925854 1 4
Hummel, Will ES925888 2 3
McAlister, Elizabeth ES0931 3 2
Devlin, Raymond ES925887 4 1
Currie, John ES0696 No Show N/A N/A
Pastva, Heather N. ES0588 No Show N/A N/A
Underwood, Vin ES1094 No Show N/A N/A
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Garcia, Hiram Abi ES925884 1 5
Ruddock, Caleb ES925813 2 4
Mattson, Jarrett ES0488 3 3
Tibma, Daniel ES925820 4 2
Vyas, Mithil ES1554 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Snare
Two Parted March
Judges
Thomas C. Foote
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rinberger, Isaac ES925821 1 3 1
Hollis, Jacob ES925879 2 2
Latza, Thomas ES925802 3 0
Expand Tree Collapse Tree Novice Tenor
March Set
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gogola, Lizzie ES0733 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
March, Strathspey, and Reel
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Keller, Lukas ES0831 1 4
Dempsey, John ES0363 2 3
Kemerer, Kurt ES0735 3 2
Tibe, Taylor ES925826 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Neil Lester
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Craven, Michael ES0730 1 4
Jirikowic, Cecelia ES925829 2 3
Hutchinson, Matthew ES0450 3 2
Hinton, Abigail ES925828 4 0