EUSPBA Competition Results

Scotland Co Highland Games 2018
Laurinburg NC
10/6/2018

Judges: Glenn Brown, Ken Eller, Nick Hudson, Sandy Jones, Peter O. Kent, Edwin M. Krintz Jr., Jim Sim, James C. Wilson
Soloists: 71
Groups: 12

Expand Tree Collapse Tree Grade 4
Medley
Judges
Peter O. Kent Piping 1
Glenn Brown Piping 2
James C. Wilson Ensemble 3
Jim Sim Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Jamestown Pipes & Drums IV EB0777 1 7 1 3 1 2 5
Greater Richmond P & D EB0688 2 11 2 4 2 3 4
Atlanta Pipe Band Gr 4 EB0235 3 11 4 2 4 1 3
Loch Norman Pipe Band EB0440 4 13 3 1 5 4 2
North Georgia Pipes & Drums IV EB0188 5 18 5 5 3 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
March Set
Judges
Edwin M. Krintz Jr. Piping 1
Nick Hudson Piping 2
Ken Eller Ensemble 3
Jim Sim Drumming 4
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Cross Creek Pipes & Drums EB0722 1 6 2 1 1 2 7
City of Greenville P & D V EB1263 2 12 6 2 3 1 6
Wake and District 5 EB922237 3 16 4 7 2 3 5
Jamestown Pipes & Drums V EB0778 4 17 3 3 5 6 4
NCSU Pipes & Drums V EB0692 5 17 1 4 7 5 3
Greater Richmond P & D V EB0689 6 19 5 6 4 4 2
Queen City Juv Pipes & Drums EB0549 7 25 7 5 6 7 0
Expand Tree Collapse Tree Open
Piobaireachd
Judges
Glenn Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 10
Murray, Alastair ES1053 2 8
McLeod, Michael ES0442 3 6
Wallace, Mary ES0201 4 4
Lyden, Dan ES0640 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Hudson, Nick ES0454 1 10
Lyden, Dan ES0640 2 8
Murray, Alastair ES1053 3 6
McLeod, Michael ES0442 4 4
Wallace, Mary ES0201 5 0
Hornpipe & Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 5
Hudson, Nick ES0454 2 4
McLeod, Michael ES0442 3 3
Murray, Alastair ES1053 4 2
Wallace, Mary ES0201 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
Piobaireachd
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Nixon, Cathleen ES1321 1 10
Elliott, Mark A. ES1497 2 8
Adkins, Tony ES0652 3 6
Marshall, Stuart ES0706 4 4
Stinson, Robert ES0466 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Glenn Brown
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Elliott, Mark A. ES1497 1 8
Marshall, Stuart ES0706 2 6
Adkins, Tony ES0652 3 4
Nixon, Cathleen ES1321 4 0
Hornpipe & Jig
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Adkins, Tony ES0652 1 4
Elliott, Mark A. ES1497 2 3
Marshall, Stuart ES0706 3 2
Nixon, Cathleen ES1321 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2
Piobaireachd
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rogers, Robbie ES0769 1 10
Gardner, Eric ES0364 2 8
Pastva, Heather N. ES0588 3 6
Vogan, Chris ES0799 4 4
Yates, Doug ES1485 5 0
2/4 March
Judges
Edwin M. Krintz Jr.
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pastva, Heather N. ES0588 1 5
Rogers, Robbie ES0769 2 4
Vogan, Chris ES0799 3 3
Yates, Doug ES1485 4 2
Gardner, Eric ES0364 5 0
Strathpey & Reel
Judges
Glenn Brown
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gardner, Eric ES0364 1 4
Vogan, Chris ES0799 2 3
Pastva, Heather N. ES0588 3 2
Rogers, Robbie ES0769 4 0
6/8 March
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Gardner, Eric ES0364 1 5 1
Pastva, Heather N. ES0588 2 4
Rogers, Robbie ES0769 3 3
Vogan, Chris ES0799 4 2
Yates, Doug ES1485 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
Piobaireachd
Judges
Peter O. Kent
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schnee, Noah ES0378 1 26
McElhinney, Brian ES0126 2 24
Burns, Tommy ES0814 3 22
Ballard, John ES0247 4 20
Johnson, Daniel C. ES0633 5 18
Schrader, Jacob ES1351 6 16
Fraser, Duncan ES0467 0
Kaus, Bob ES0786 0
Lopez, Todd ES1524 0
Sparklin, Eric ES1025 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
2/4 March
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schrader, Jacob ES1351 1 12
Schnee, Noah ES0378 2 11
Ballard, John ES0247 3 10
Burns, Tommy ES0814 4 9
McElhinney, Brian ES0126 5 8
Sparklin, Eric ES1025 6 7
Fraser, Duncan ES0467 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Kaus, Bob ES0786 0
Sullivan, Christine ES0352 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Wilkerson, William ES0422 0
Strathpey & Reel
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Schnee, Noah ES0378 1 12
Sullivan, Christine ES0352 2 11
Ballard, John ES0247 3 10
Sparklin, Eric ES1025 4 9
Burns, Tommy ES0814 5 8
Wilkerson, William ES0422 6 7
Fraser, Duncan ES0467 0
Johnson, Daniel C. ES0633 0
Kaus, Bob ES0786 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Schrader, Jacob ES1351 0
Thompson, C. Darrell ES0702 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior
Piobaireachd
Judges
Sandy Jones
 
Results
Competitors: 17
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 34 1
Armstrong, Peter ES0333 2 32
Lumsden, Alex ES1561 3 30
Schnee, Courtney ES0377 4 28
Currie, Peter ES0138 5 26
Cundiff, Diron ES0912 6 24
Agnew, Colin ES1248 0
Andrews, Robert ES0283 0
Bailey, Gerald ES0963 0
Baldwin, Bryan ES1349 0
Foster, Kelly ES1204 0
Kave, Jacob ES0758 0
Lawrence, Andrew ES0630 0
Lovins, Darrell E. ES0580 0
McPhail, Samuel ES1382 0
Rose, Terry Lee ES1512 0
Young, Rick ES0110 0
2/4 March
Judges
Ken Eller
 
Results
Competitors: 20
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Englebretson, Bridget ES1322 1 20
Foster, Kelly ES1204 2 19
Lumsden, Alex ES1561 3 18
Schnee, Courtney ES0377 4 17
Young, Rick ES0110 5 16
Agnew, Colin ES1248 6 15
Andrews, Robert ES0283 0
Armstrong, Peter ES0333 0
Bailey, Gerald ES0963 0
Baldwin, Bryan ES1349 0
Boyd, Ian 60019 0
Brennan, Melanye ES0490 0
Cundiff, Diron ES0912 0
Currie, Peter ES0138 0
Kave, Jacob ES0758 0
Lawrence, Andrew ES0630 0
Lovins, Darrell E. ES0580 0
McPhail, Samuel ES1382 0
Rose, Terry Lee ES1512 0
Workman, Allen ES0254 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
Piobaireachd
Judges
Nick Hudson
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wilkins, Walker ES0013 1 8 1
Ault, Bowen ES0360 2 6
McGregor, Logan Kearn ES0088 3 4
Stith, Richard ES1234 4 0
2/4 March
Judges
Glenn Brown
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Wilkins, Walker ES0013 1 5
Ault, Bowen ES0360 2 4
Lawing, Joel ES1202 3 3
Stith, Richard ES1234 4 2
McGregor, Logan Kearn ES0088 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5
Two Parted March
Judges
James C. Wilson
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Caudill, Daniel MacQueen ES925715 1 4
Knapp, Daniel ES1651 2 3
Mason, Jon ES1645 3 2
Elliott, Charlotte ES1657 4 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Green, Anthony ES1303 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Green, Anthony ES1303 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3
2/4 March
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 2
Goves, Matt ES925775 2 0
March Set
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
MacLellan, Kyle ES1592 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr
2/4 March
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Haywood, Bradley ES1101 1 3
Pastva, Heather N. ES0588 2 2
Ingraham, Will ES0651 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr
2/4 March
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Altman, Vince ES1121 1 4
Goves, Evan ES925773 2 3
Bingham, Patrick Verily ES1700 3 2
Schnee, Gustav ES1437 4 0
Expand Tree Collapse Tree Novice
2/4 March
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiser, Emily ES1143 1 3
Heidrich, Karen ES1496 2 2
Schnee, Anina ES1450 3 0
March Set
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kiser, Emily ES1143 1 3
Heidrich, Karen ES1496 2 2
Schnee, Anina ES1450 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur
March, Strathspey, and Reel
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 1
Medley
Judges
Jim Sim
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Kosydar, Andrew ES1685 1 1