EUSPBA Competition Results

Glasgow Lands Scottish Festival 2018
Florence MA
7/21/2018

Judges: James M. Bell, John L Bottomley, Joe Brady Jr., Marc E. DuBois, June P. Hanley, Colum M. Lundt, Norman J. McLeod, Derek R. Midgley, James E. Stack, Nancy C. Tunnicliffe, Andrew R. Walker, John Wassman
Soloists: 121
Groups: 23

Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Pipe Bands
Medley
Judges
Joe Brady Jr. Piping 1
Nancy C. Tunnicliffe Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Ulster Scottish Pipe Band EB0897 1 5 1* 1 1 2 3 1
MacMillan-Birtles Memorial PB EB0547 2 7 2* 2 2 1 2 1
Capital Region Celtic PB 3 EB0601 3 12 3 3 3 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Joe Brady Jr. Piping 1
Andrew R. Walker Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Bergen Irish Pipe Band EB1220 1 8 1* 1 1 5 6 1
Catamount Pipe Band EB1051 2 10 2* 2 2 4 5 1
RI Highlanders Pipe Band EB0720 3 12 3 5 3 1 4
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 4 15 5 4 4 2 3
Mohawk Valley Frasers 4 EB0189 5 15 4 3 5 3 2
Claddagh Pipe Band EB1168 6 24 6 6 6 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
John Wassman Piping 1
James E. Stack Piping 2
Marc E. DuBois Ensemble 3
Colum M. Lundt Drumming 4
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Galloway Gaelic P&D EB0236 1 8 2 4 1 1 14
Manchester PB Gr 5 EB1720 2 12 3 3 2 4 13
City of Albany Pipe Band EB1598 3 19 5 2 3 9 12
Stuart Highland PB V EB1064 4 20 1 1 4 14 11
Old Colony Highlanders PB ES1536 5 27 9 11 5 2 10
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 6 27 6 6 7 8 9
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 7 30 4 7 8 11 0
Mystic Highland Pipe Band EB1332 8 35 11 9 9 6 0
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 9 37 14 14 6 3 0
MacMillan-Dunn Pipe Band V EB0548 10 37 8 10 12 7 0
Catamount Pipe Band V EB1026 11 40 13 12 10 5 0
Syracuse Scottish PB V EB0544 12 41 10 8 13 10 0
Sutherland Pipe Band EB0974 13 43 7 13 11 12 0
Mohawk Valley Frasers V EB0190 14 44 12 5 14 13 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Rosan, Seth ES0083 1 16
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 14
Destremps, Tyler ES0960 3 12
Dunn, Jr, Robert ES0310 4 10
McLendon, Harvey ES1084F 5 8
Knox, Steven W. ES0327F 6 6
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
McConnell, Thompson ES0341F 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dunn, Jr, Robert ES0310 1 14
O'Donnell, Brannagh ES0252F 2 12
Destremps, Tyler ES0960 3 10
Knox, Steven W. ES0327F 4 8
McConnell, Thompson ES0341F 5 6
Rosan, Seth ES0083 6 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 0
Hornpipe & Jig
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 7
Destremps, Tyler ES0960 2 6
Rosan, Seth ES0083 3 5
Dunn, Jr, Robert ES0310 4 4
McConnell, Thompson ES0341F 5 3
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 6 2
Knox, Steven W. ES0327F 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 26 1
Hamblin, Sheldon ES0002 2 24
Hester, David T00150 3 22
Irwin, Whit ES925691 4 20
Burlew, Alex ES1134 5 18
Knox, Elizabeth ES0326F 6 16
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cullen, Rory ES0421 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Knox, Alexandra ES0325F 0
Sokolowski, Colleen Cournoyer ES0698 0
2/4 March
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 14 1
Bertino, John ES0181 2 13 1
Knox, Alexandra ES0325F 3 12
Burlew, Alex ES1134 4 11
Benedetto, Sebastian ES0265 5 10
Knox, Elizabeth ES0326F 6 9
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cullen, Rory ES0421 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Irwin, Whit ES925691 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Sokolowski, Colleen Cournoyer ES0698 0
Strathpey & Reel
Judges
James M. Bell
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Eltringham, Scott ES0063 1 14 1
Westphal, Jen ES0500 2 13 1
Bertino, John ES0181 3 12
Dickel, Jerry-Anne ES0131 4 11
Cullen, Rory ES0421 5 10
Irwin, Whit ES925691 6 9
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Burlew, Alex ES1134 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Knox, Alexandra ES0325F 0
Knox, Elizabeth ES0326F 0
Quinn, Liam ES0060F 0
Sokolowski, Colleen Cournoyer ES0698 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lindsey, Kathleen ES1689 1 28 1
Gordon, Peter ES0315 2 26
Feeney, Emily ES1185 3 24
Silva, Nate ES1545 4 22
McConnell, Rory ES0339F 5 20
Yatsuhashi, Douglas ES0108 6 18
Glynn, Kevin ES1131 0
Lamerson, Carole ES0429 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Ranney, Terry ES0140 0
Shattuck, John ES0049 0
Stamper, Carmela ES0156 0
Wells, Matt ES0811 0
Piobaireachd B
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 13
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 26 1
Ballard, John ES0247 2 24 1
Fanning, Joe ES0077 3 22 1
McElhinney, Brian ES0126 4 20
Fisher, Angus ES0313 5 18
Thomas, Alice ES0250 6 16
Breaux, Kate ES0729 0
Landay, Bruce ES0104 0
Lynch, Margaret ES0477 0
Muller, Phelan 61514 0
Wilson, Matthew ES0372 0
McBride, Patrick ES0117 Breakdown 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Grenier, John-Paul ES1665 1 14
Glynn, Kevin ES1131 2 13
Feeney, Emily ES1185 3 12
Lindsey, Kathleen ES1689 4 11
Stamper, Carmela ES0156 5 10
Gordon, Peter ES0315 6 9
Lamerson, Carole ES0429 0
McConnell, Rory ES0339F 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Shattuck, John ES0049 0
Silva, Nate ES1545 0
Wells, Matt ES0811 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
2/4 March B
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 13
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 13 1
Breaux, Kate ES0729 2 12 1
Muller, Phelan 61514 3 11
Fanning, Joe ES0077 4 10
Wilson, Matthew ES0372 5 9
Thomas, Alice ES0250 6 8
Ballard, John ES0247 0
Fisher, Angus ES0313 0
Landay, Bruce ES0104 0
Lynch, Margaret ES0477 0
McBride, Patrick ES0117 0
McElhinney, Brian ES0126 0
Pack, Stephen Ross ES0266 0
Strathpey & Reel A
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Stamper, Carmela ES0156 1 12
Silva, Nate ES1545 2 11
Feeney, Emily ES1185 3 10
Wells, Matt ES0811 4 9
Lindsey, Kathleen ES1689 5 8
Gordon, Peter ES0315 6 7
Glynn, Kevin ES1131 0
McConnell, Rory ES0339F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Ranney, Terry ES0140 0
Shattuck, John ES0049 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Strathpey & Reel B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 12
Fanning, Joe ES0077 2 11
Lemieux, Steve ES1589 3 10
Ballard, John ES0247 4 9
Breaux, Kate ES0729 5 8
McElhinney, Brian ES0126 6 7
Landay, Bruce ES0104 0
Lynch, Margaret ES0477 0
Muller, Phelan 61514 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Pack, Stephen Ross ES0266 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 11
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Agnew, Colin ES1248 1 22
Freed, Janna ES1149 2 20
Bourne, Brenton ES1570 3 18
Fay, Karen ES0145 4 16
Lopez, Matthew ES1147 5 14
Jones, Gwen ES0070 6 12
Duggan, Tom ES1124 0
Higgins, Sean ES0435 0
Smith, Warren ES1605 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Bullard, Jr, William ES0489 Breakdown 0
Piobaireachd B
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 11
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Bathory-Peeler, Steven ES0482 1 22
Archambault, Kassie ES1320 2 20
Battenfeld, Michael ES0089 3 18
Shepherd, Christopher ES1093 4 16
Reidy, Sean ES1590 5 14
Shaw, David ES0160 6 12
Barnie, Walter ES0286 0
Dean, Ephraim ES0249 0
O'Sullivan, Andrew ES1348 0
Cutler, Kerry ES1286 Breakdown 0
Leahy, Jim ES1146 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Saxer, Michael ES1698 1 14
Agnew, Colin ES1248 2 13
Higgins, Sean ES0435 3 12
Bourne, Brenton ES1570 4 11
Freed, Janna ES1149 5 10
Dreyer, Danielle ES0475 6 9
Bullard, Jr, William ES0489 0
Duggan, Tom ES1124 0
Fay, Karen ES0145 0
Jones, Gwen ES0070 0
Lopez, Matthew ES1147 0
Smith, Warren ES1605 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
2/4 March B
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reidy, Sean ES1590 1 14
Leahy, Jim ES1146 2 13
Creamer, William ES0950 3 12
Battenfeld, Michael ES0089 4 11
Barnie, Walter ES0286 5 10
Fraser, Gordon M. ES0400 6 9
Archambault, Kassie ES1320 0
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Cutler, Kerry ES1286 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Fullam, David ES1274 0
O'Sullivan, Andrew ES1348 0
Shaw, David ES0160 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Strathpey & Reel A
Judges
June P. Hanley
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Dreyer, Danielle ES0475 1 9
Bourne, Brenton ES1570 2 8
Agnew, Colin ES1248 3 7
Freed, Janna ES1149 4 6
Higgins, Sean ES0435 5 5
Smith, Warren ES1605 6 4
Fay, Karen ES0145 0
Jones, Gwen ES0070 0
Wilson, Elizabeth W. ES0173 0
Strathpey & Reel B
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reidy, Sean ES1590 1 10
Creamer, William ES0950 2 9
Battenfeld, Michael ES0089 3 8
Fraser, Gordon M. ES0400 4 7
Cutler, Kerry ES1286 5 6
Barnie, Walter ES0286 6 5
Archambault, Kassie ES1320 0
Bathory-Peeler, Steven ES0482 0
Dean, Ephraim ES0249 0
O'Sullivan, Andrew ES1348 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Nancy C. Tunnicliffe
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reid, Leland ES0012 1 14
Miller, Katherine ES1550 2 12
Miller, Alexandra ES1151 3 10
Cartledge, Alasdair ES0908 4 8
Flansburg, Zoey ES0528 5 6
Campbell, Nathan ES0608 6 4
Burke, Jonah ES1503 0
2/4 March
Judges
John Wassman
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Reid, Leland ES0012 1 10
Miller, Katherine ES1550 2 9
Flansburg, Zoey ES0528 3 8
Miller, Alexandra ES1151 4 7
Breslin, Cameron ES0027 5 6
Campbell, Nathan ES0608 6 5
Baum, Christopher Andrew ES925703 0
Burke, Jonah ES1503 0
Cartledge, Alasdair ES0908 0
Norman, Tyler Alan ES925721 0
Strathpey & Reel
Judges
Andrew R. Walker
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Flansburg, Zoey ES0528 1 7
Campbell, Nathan ES0608 2 6
Breslin, Cameron ES0027 3 5
Miller, Katherine ES1550 4 4
Miller, Alexandra ES1151 5 3
Reid, Leland ES0012 6 2
Burke, Jonah ES1503 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Piping
Two Parted March
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Derway, Charlotte ES0874 1 3 1
Breaux, Sydney ES1603 2 2
Harvey, MiSun ES0993F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Sophia ES0340F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
McConnell, Sophia ES0340F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Pisowloski, Daniel ES1123 1 2
Lundt, Evan ES0772 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lundt, Evan ES0772 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Perry, Robert ES0474 1 3
Flansburg, Alec ES0527 2 2
Quinn, Troy ES0061F 3 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Palmer, Kevin James ES925719 1 5
St James, Silas ES0922 2 4
Barr, Iain ES925722 3 3
Andrews, Douglas ES1522 4 2
Powers, Peg ES1495 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 1
Expand Tree Collapse Tree Amateur Bass
Medley
Judges
Marc E. DuBois
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sprague, Maddison ES1712 1 2
Cawley, Wyatt ES925735 2 0
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Brown, Charles ES1223 1 4
Harkness, Bruce ES1221 2 3
Ritchie, Paul ES1087 3 2
Dowd, Patrick ES0305F 4 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Joe Brady Jr.
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Geer, Liam Michael ES925726 1 2
Bullard, Jr, William ES0489 2 0