EUSPBA Competition Results

RI Scottish Highland Festival 2018
Richmond RI
6/9/2018

Judges: John L Bottomley, Daniel Cole, Maureen E. Connor, Donald F. Lindsay, Dan Lyden, Norman J. McLeod, Derek R. Midgley, Patricia A. Nisco, Gordon A. Peters, James E. Stack, Lezlie Webster
Soloists: 95
Groups: 13

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Daniel Cole Piping 1
Gordon A. Peters Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Catamount Pipe Band EB1051 1 5 1 2 1 1 5
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 2 9 2 1 4 2 4
Capital District Youth Pipe Band EB0826 3 13 3 4 2 4 3
RI Highlanders Pipe Band EB0720 4 13 4 3 3 3 2
North Shore Pipe Band EB1001 5 20 5 5 5 5 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Daniel Cole Piping 1
Gordon A. Peters Piping 2
John L Bottomley Ensemble 3
Norman J. McLeod Drumming 4
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Old Colony Highlanders PB ES1536 1 7 1 2 1 3 8
RI Highlanders Pipe Band V EB0721 2 11 2 6 2 1 7
Talcott Mountain Highlanders Faculty EB1212 3 15 3 1 4 7 6
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 4 17 4 4 3 6 5
Stuart Highland PB V EB1064 5 20 6 7 5 2 4
Catamount Pipe Band V EB1026 6 23 7 5 7 4 3
Sutherland Pipe Band EB0974 7 24 5 3 8 8 0
Mystic Highland Pipe Band EB1332 8 27 8 8 6 5 0
Expand Tree Collapse Tree Open Piping
Piobaireachd
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 5
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 10
Durning, Robert ES1070 2 8
Midgley, Derek R. ES0008 3 6
Feeney, James ES1186 4 4
Montross, Ben ES0161 5 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 12
Lyden, Dan ES0640 2 10
Durning, Robert ES1070 3 8
Feeney, James ES1186 4 6
Montross, Ben ES0161 5 4
Pisowloski, Daniel ES1123 6 0
Hornpipe & Jig
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Midgley, Derek R. ES0008 1 6
Durning, Robert ES1070 2 5
Feeney, James ES1186 3 4
Lyden, Dan ES0640 4 3
Montross, Ben ES0161 5 2
Pisowloski, Daniel ES1123 6 0
6/8 March
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 6
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lyden, Dan ES0640 1 6
Midgley, Derek R. ES0008 2 5
Feeney, James ES1186 3 4
Durning, Robert ES1070 4 3
Pisowloski, Daniel ES1123 5 2
Montross, Ben ES0161 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 6 1
Dunn, Jr, Robert ES0310 2 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 3 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 6
Dunn, Jr, Robert ES0310 2 4
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 3 0
Hornpipe & Jig
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 2 1
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 2 0
6/8 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 2
Mason, Gillecriosd M. ES0744F 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 16
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Dickel, Jerry-Anne ES0131 1 32
Westphal, Jen ES0500 2 30
Cullen, Rory ES0421 3 28
McGrath, Erin ES0982F 4 26
Hamblin, Sheldon ES0002 5 24
Benedetto, Sebastian ES0265 6 22
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Cawley, Scott ES0465 0
Daly, John W. ES0299 0
Eltringham, Scott ES0063 0
Faulkner, Kelly M. ES1102 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
Risola, Joseph ES0384 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cullen, Rory ES0421 1 16
Westphal, Jen ES0500 2 15
Dickel, Jerry-Anne ES0131 3 14
Manning, Terrence J. ES0044 4 13
Eltringham, Scott ES0063 5 12
Quinn, Liam ES0060F 6 11
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Benedetto, Sebastian ES0265 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cawley, Scott ES0465 0
Faulkner, Kelly M. ES1102 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
McGrath, Erin ES0982F 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
Risola, Joseph ES0384 0
Strathpey & Reel
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 16
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Faulkner, Kelly M. ES1102 1 16 1
Dickel, Jerry-Anne ES0131 2 15
Benedetto, Sebastian ES0265 3 14
Quinn, Liam ES0060F 4 13
Westphal, Jen ES0500 5 12
Eltringham, Scott ES0063 6 11
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Cawley, Scott ES0465 0
Cullen, Rory ES0421 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Manning, Terrence J. ES0044 0
McGrath, Erin ES0982F 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
Risola, Joseph ES0384 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 Breakdown 0
Campbell, Martha L. ES0262 Breakdown 0
6/8 March
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 15
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 15 1
Eltringham, Scott ES0063 2 14
Manning, Terrence J. ES0044 3 13
Cullen, Rory ES0421 4 12
McGrath, Erin ES0982F 5 11
Dickel, Jerry-Anne ES0131 6 10
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 0
Campbell, Martha L. ES0262 0
Cawley, Scott ES0465 0
Faulkner, Kelly M. ES1102 0
Hamblin, Sheldon ES0002 0
Pluhowski, Genevieve ES1006 0
Risola, Joseph ES0384 0
Westphal, Jen ES0500 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd A
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 24 1
Maheu, Vera ES0120 2 22
Glynn, Kevin ES1131 3 20
Wilson, Matthew ES0372 4 18
Yatsuhashi, Douglas ES0108 5 16
Blomer, Joe ES0413 6 14
Campbell, Judy T00137 0
Piccione, Jimmy ES1259 0
Ranney, Terry ES0140 0
Shattuck, John ES0049 0
Stone, Michael ES1662 0
Sutherland, Callum ES0100F 0
Piobaireachd B
Judges
Donald F. Lindsay
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Gordon, Peter ES0315 1 20 1
Ballard, John ES0247 2 18
Fisher, Angus ES0313 3 16
Fulton, Jesse ES1122 4 14
Feeney, Emily ES1185 5 12
Duke, James ES0508 6 10
Igoe, Frank ES1024 0
Noga, Michael ES0230 0
Thomas, Alice ES0250 0
Lynch, Margaret ES0477 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 12 1
Piccione, Jimmy ES1259 2 11
Wilson, Matthew ES0372 3 10
Maheu, Vera ES0120 4 9
Sutherland, Callum ES0100F 5 8
Campbell, Judy T00137 6 7
Blomer, Joe ES0413 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Ranney, Terry ES0140 0
Shattuck, John ES0049 0
Stone, Michael ES1662 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
2/4 March B
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 10
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Feeney, Emily ES1185 1 10
Thomas, Alice ES0250 2 9
Fisher, Angus ES0313 3 8
Ballard, John ES0247 4 7
Gordon, Peter ES0315 5 6
Lynch, Margaret ES0477 6 5
Duke, James ES0508 0
Fulton, Jesse ES1122 0
Igoe, Frank ES1024 0
Noga, Michael ES0230 Breakdown 0
Strathpey & Reel A
Judges
Gordon A. Peters
 
Results
Competitors: 12
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 12 1
Piccione, Jimmy ES1259 2 11
Sutherland, Callum ES0100F 3 10
Maheu, Vera ES0120 4 9
Wilson, Matthew ES0372 5 8
Campbell, Judy T00137 6 7
Blomer, Joe ES0413 0
Glynn, Kevin ES1131 0
Ranney, Terry ES0140 0
Shattuck, John ES0049 0
Stone, Michael ES1662 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Strathpey & Reel B
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Fulton, Jesse ES1122 1 9
Feeney, Emily ES1185 2 8
Fisher, Angus ES0313 3 7
Ballard, John ES0247 4 6
Lynch, Margaret ES0477 5 5
Gordon, Peter ES0315 6 4
Duke, James ES0508 0
Igoe, Frank ES1024 0
Thomas, Alice ES0250 0
6/8 March A
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 12 1
Piccione, Jimmy ES1259 2 11
Sutherland, Callum ES0100F 3 10
Glynn, Kevin ES1131 4 9
Wilson, Matthew ES0372 5 8
Campbell, Judy T00137 6 7
Blomer, Joe ES0413 0
Ranney, Terry ES0140 0
Shattuck, John ES0049 0
Stone, Michael ES1662 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Maheu, Vera ES0120 Breakdown 0
6/8 March B
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Margaret ES0477 1 10 1
Fisher, Angus ES0313 2 9
Ballard, John ES0247 3 8
Fulton, Jesse ES1122 4 7
Thomas, Alice ES0250 5 6
Noga, Michael ES0230 6 5
Duke, James ES0508 0
Feeney, Emily ES1185 0
Gordon, Peter ES0315 0
Igoe, Frank ES1024 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd A
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Toolan, Timothy ES0142 1 8
Bathory-Peeler, Steven ES0482 2 6
Barnie, Walter ES0286 3 4
Smith, Warren ES1605 4 0
Piobaireachd B
Judges
James E. Stack
 
Results
Competitors: 8
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Bourne, Brenton ES1570 1 16 1
Moran, Kevin Andrew ES925677 2 14 1
Shepherd, Christopher ES1093 3 12
Fay, Karen ES0145 4 10
Sullivan, Nancy ES0564 5 8
Higgins, Sean ES0435 6 6
Cutler, Kerry ES1286 Breakdown 0
Lundt, Lawrence ES1637 Breakdown 0
2/4 March A
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 8
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Soares, Manuel ES1383 1 8
Toolan, Timothy ES0142 2 7
Bathory-Peeler, Steven ES0482 3 6
Barnie, Walter ES0286 4 5
Vancans, Janis ES1126 5 4
Smith, Warren ES1605 6 3
Bullard, Jr, William ES0489 0
Shaw, David ES0160 0
2/4 March B
Judges
Dan Lyden
 
Results
Competitors: 10
B/D: 0
D/Q: 1
N/S: 0
Pilcher, James ES0783 1 10 1
Bourne, Brenton ES1570 2 9 1
Higgins, Sean ES0435 3 8 1
Wilson, Elizabeth W. ES0173 4 7
Lundt, Lawrence ES1637 5 6
Sullivan, Nancy ES0564 6 5
Cutler, Kerry ES1286 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Fay, Karen ES0145 0
Moran, Kevin Andrew ES925677 Disqualified 0
6/8 March A
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Smith, Warren ES1605 1 9
Bathory-Peeler, Steven ES0482 2 8
Soares, Manuel ES1383 3 7
Toolan, Timothy ES0142 4 6
Leahy, Jim ES1146 5 5
Barnie, Walter ES0286 6 4
Bullard, Jr, William ES0489 0
Shaw, David ES0160 0
Vancans, Janis ES1126 0
6/8 March B
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 9
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Moran, Kevin Andrew ES925677 1 9
Sullivan, Nancy ES0564 2 8
Wilson, Elizabeth W. ES0173 3 7
Higgins, Sean ES0435 4 6
Cutler, Kerry ES1286 5 5
Fay, Karen ES0145 6 4
Bourne, Brenton ES1570 0
Dean, Ephraim ES0249 0
Lundt, Lawrence ES1637 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
John L Bottomley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Domashinski, Grace ES1214 1 10
Sheedy, Andrew ES1171 2 8
Campbell, Nathan ES0608 3 6
Cartledge, Alasdair ES0908 4 4
Burke, Jonah ES1503 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Maureen E. Connor
 
Results
Competitors: 11
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Setzer, Laci ES0738 1 11 1
Domashinski, Grace ES1214 2 10
Sheedy, Andrew ES1171 3 9
Breslin, Cameron ES0027 4 8
Campbell, Nathan ES0608 5 7
Ihrman, Stephen ES0906 6 6
Baum, Christopher Andrew ES925703 0
Burke, Jonah ES1503 0
Cartledge, Alasdair ES0908 0
Magoon, Rory ES1661 0
Schlottmann, Matthew ES1711 0
6/8 March
Judges
Daniel Cole
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Burke, Jonah ES1503 1 7
Setzer, Laci ES0738 2 6
Campbell, Nathan ES0608 3 5
Breslin, Cameron ES0027 4 4
Ihrman, Stephen ES0906 5 3
Cartledge, Alasdair ES0908 6 2
Schlottmann, Matthew ES1711 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Drum Solo
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitley, Connor ES0221F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitley, Connor ES0221F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Quinn, Troy ES0061F 1 3
Sutherland, Ciaran ES0101F 2 2
Perry, Robert ES0474 3 0
6/8 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Perry, Robert ES0474 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Ruiraidh ES0103F 1 1
March Set
Judges
Norman J. McLeod
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sutherland, Ruiraidh ES0103F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Open Drum Major
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Harkness, Bruce ES1221 1 3
Ritchie, Paul ES1087 2 2
Blackmer, Jordan ES0288 3 0
Expand Tree Collapse Tree Amateur Drum Major (flourishing)
Drum Major
Judges
Patricia A. Nisco
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Sheedy, Andrew ES1171 1 4
Craven, Michael ES0730 2 3
Chadwick, Scott ES0812 3 2
Bullard, Jr, William ES0489 4 0