EUSPBA Competition Results

Scottish Arts Indoor Festival 2018
Merrimack NH
4/6/2018

Judges: David M. Bailiff, Andrew Carlisle, Bruce Gandy, Colum M. Lundt, Derek R. Midgley, Lezlie Webster
Soloists: 56
Groups: 7

Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Pipe Bands
Mini-MSR
Judges
Bruce Gandy Piping 1
Andrew Carlisle Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Colum M. Lundt Drumming 4
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
New Hampshire Pipes & Drums EB0892 1 4 1 1 1 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 5 Pipe Bands
March Set
Judges
Bruce Gandy Piping 1
Andrew Carlisle Piping 2
David M. Bailiff Ensemble 3
Colum M. Lundt Drumming 4
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
P1 P2 E3 D4
Highland Light Scottish Pipe Band EB0186 1 6 2 2 1 1 6
Claddagh Mhor Pipe Band EB1002 2 10 3 3 2 2 5
New Hampshire Pipes & Drums V EB0893 3 10 1 1 3 5 4
Stuart Highland PB V EB1064 4 16 4 4 4 4 3
Galloway Gaelic P&D EB0236 5 20 5 6 6 3 2
Sutherland Pipe Band EB0974 6 22 6 5 5 6 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Piping
Piobaireachd
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 4
Ross, Alex ES1635 2 0
March, Strathspey, and Reel
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 2
Hornpipe & Jig
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
O'Donnell, Brannagh ES0252F 1 2
Ross, Alex ES1635 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Piping
Piobaireachd
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 8
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 16
Armstrong, Coreyanne ES0194F 2 14
Benedetto, Sebastian ES0265 3 12
Hamblin, Sheldon ES0002 4 10
Manning, Terrence J. ES0044 5 8
Daly, John W. ES0299 6 6
Campbell, Martha L. ES0262 0
Blackman, Hamish F.H. ES1280 Breakdown 0
2/4 March
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 6
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 6
Westphal, Jen ES0500 2 5
Hamblin, Sheldon ES0002 3 4
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 3
Armstrong, Coreyanne ES0194F 5 2
Manning, Terrence J. ES0044 6 0
Strathpey & Reel
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 7
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Westphal, Jen ES0500 1 7 1
Benedetto, Sebastian ES0265 2 6
Blackman, Hamish F.H. ES1280 3 5
Hamblin, Sheldon ES0002 4 4
Manning, Terrence J. ES0044 5 3
Campbell, Martha L. ES0262 6 2
Armstrong, Coreyanne ES0194F 0
Hornpipe & Jig
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 5
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Benedetto, Sebastian ES0265 1 5
Manning, Terrence J. ES0044 2 4
Armstrong, Coreyanne ES0194F 3 3
Blackman, Hamish F.H. ES1280 4 2
Westphal, Jen ES0500 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Piping
Piobaireachd
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 14
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Landay, Bruce ES0104 1 28
Lynch, Margaret ES0477 2 26
Fisher, Angus ES0313 3 24
Wilson, Matthew ES0372 4 22
Gordon, Peter ES0315 5 20
Silva, Nate ES1545 6 18
Glynn, Kevin ES1131 0
Igoe, Frank ES1024 0
Maheu, Vera ES0120 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Shattuck, John ES0049 0
Thomas, Alice ES0250 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
2/4 March
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Silva, Nate ES1545 1 16 1
Carlson, Delaney Montana ES925681 2 15
Glynn, Kevin ES1131 3 14
Yatsuhashi, Douglas ES0108 4 13
Blomer, Joe ES0413 5 12
Maheu, Vera ES0120 6 11
Fisher, Angus ES0313 0
Gordon, Peter ES0315 0
Igoe, Frank ES1024 0
Landay, Bruce ES0104 0
Lynch, Margaret ES0477 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Shattuck, John ES0049 0
Stone, Michael ES1662 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Strathpey & Reel
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 16
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Glynn, Kevin ES1131 1 16
Gordon, Peter ES0315 2 15
Fisher, Angus ES0313 3 14
Blomer, Joe ES0413 4 13
Silva, Nate ES1545 5 12
Stone, Michael ES1662 6 11
Igoe, Frank ES1024 0
Landay, Bruce ES0104 0
Lynch, Margaret ES0477 0
Maheu, Vera ES0120 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Shattuck, John ES0049 0
Thomas, Alice ES0250 0
Wilson, Matthew ES0372 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Quirk, Brian T. ES0914 Breakdown 0
6/8 March
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 16
B/D: 2
D/Q: 0
N/S: 0
Fisher, Angus ES0313 1 16
Lynch, Margaret ES0477 2 15
Gordon, Peter ES0315 3 14
Silva, Nate ES1545 4 13
Blomer, Joe ES0413 5 12
Glynn, Kevin ES1131 6 11
Igoe, Frank ES1024 0
Landay, Bruce ES0104 0
O'Donnell, Anne ES0251F 0
Quirk, Brian T. ES0914 0
Shattuck, John ES0049 0
Stone, Michael ES1662 0
Thomas, Alice ES0250 0
Yatsuhashi, Douglas ES0108 0
Maheu, Vera ES0120 Breakdown 0
Wilson, Matthew ES0372 Breakdown 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Senior Piping
Piobaireachd
Judges
David M. Bailiff
 
Results
Competitors: 12
B/D: 1
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 24
Archambault, Kassie ES1320 2 22
Higgins, Sean ES0435 3 20
Stevens, Ellen ES0115 4 18
Johnson, Aric ES0606 5 16
Manley, Jr, Allen ES1338 6 14
Barnie, Walter ES0286 0
Bourne, Brenton ES1570 0
Jamieson, William ES0042 0
Smith, Warren ES1605 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Shaw, David ES0160 Breakdown 0
Piobaireachd Ground Only
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 4
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Leahy, Jim ES1146 1 4
Walles, Shawn ES0445 2 3
Shepherd, Christopher ES1093 3 2
Lundt, Lawrence ES1637 4 0
2/4 March
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lemieux, Steve ES1589 1 16 1
Bourne, Brenton ES1570 2 15 1
Manley, Jr, Allen ES1338 3 14
Lundt, Lawrence ES1637 4 13
Archambault, Kassie ES1320 5 12
Leahy, Jim ES1146 6 11
Barnie, Walter ES0286 0
Higgins, Sean ES0435 0
Jamieson, William ES0042 0
Johnson, Aric ES0606 0
Shaw, David ES0160 0
Shepherd, Christopher ES1093 0
Smith, Warren ES1605 0
Stevens, Ellen ES0115 0
Sullivan, Nancy ES0564 0
Walles, Shawn ES0445 0
6/8 March
Judges
Lezlie Webster
 
Results
Competitors: 16
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bourne, Brenton ES1570 1 16 1
Lemieux, Steve ES1589 2 15 1
Archambault, Kassie ES1320 3 14 1
Smith, Warren ES1605 4 13 1
Stevens, Ellen ES0115 5 12
Sullivan, Nancy ES0564 6 11
Barnie, Walter ES0286 0
Higgins, Sean ES0435 0
Jamieson, William ES0042 0
Johnson, Aric ES0606 0
Leahy, Jim ES1146 0
Lundt, Lawrence ES1637 0
Manley, Jr, Allen ES1338 0
Roberts, James D. ES0525 0
Shaw, David ES0160 0
Walles, Shawn ES0445 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Piping
Piobaireachd
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Cartledge, Alasdair ES0908 1 4
Andrick, Logan Connor ES0426 2 0
Piobaireachd Ground Only
Judges
Derek R. Midgley
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Campbell, Nathan ES0608 1 1
2/4 March
Judges
Bruce Gandy
 
Results
Competitors: 3
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Andrick, Logan Connor ES0426 1 3
Campbell, Nathan ES0608 2 2
Cartledge, Alasdair ES0908 3 0
6/8 March
Judges
Andrew Carlisle
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Andrick, Logan Connor ES0426 1 2
Campbell, Nathan ES0608 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 1 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Hornpipe & Jig
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Bielski, Ian ES0291F 1 2
Adams, Andrew ES0255 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 2 Snare
March, Strathspey, and Reel
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitley, Connor ES0221F 1 1
Hornpipe & Jig
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Whitley, Connor ES0221F 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 3 Snare
2/4 March
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Perry, Robert ES0474 1 1
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Sr Snare
2/4 March
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 2
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
St James, Silas ES0922 1 2
Powers, Peg ES1495 2 0
Expand Tree Collapse Tree Grade 4 Jr Snare
2/4 March
Judges
Colum M. Lundt
 
Results
Competitors: 1
B/D: 0
D/Q: 0
N/S: 0
Lynch, Kenneth ES0476 1 1